Отже, домашнє вино власного виробництва готове і чекає своєї черги. Здавалося б, чого простіше — розлити по пляшках, охолодити і подавати. Все просто. Але ж справжнім цінителям важливі не тільки смак і аромат. Колір і прозорість міцного теж мають величезне значення. Адже муть, яка залишається в напої, якраз і псує загальне враження. Особливо часто така проблема виникає в плодовому і ягідному алкоголі (яблука, груші, сливи, вишня, полуниця).
Фільтрація, чи варто?
Хтось вино просто фільтрує. Тут багато варіантів:
Звичайно, певною мірою проблема буде усунена. Але всі ці пристосування значно погіршують хмільне (тривалий контакт з повітрям псує аромат напою), зменшують період зберігання (випаровування спирту скорочує терміни), займають багато часу (процес домашньої фільтрації дуже довгий).
Методи очищення
Професіонали домагаються повної прозорості вина обклеюванням. У народі — освітленням. Освітлити алкоголь можна декількома способами.
Яєчний білок
На 25 л вина беруть половину білка (важливо особливо ретельно відокремити жовток). Далі його збивають, змішують з 1 л напою і вливають тонкою цівкою в основну ємність, гарненько розмішуючи. Дати відстоятися 12-18 днів.
Метод підходить для всіх видів вина.
Казеїн
Свіже знежирене молоко вливають в спиртне з розрахунку 1 ч.л. на 1 л вина. Грунтовно перемішують і залишають на 3-5 днів при кімнатній температурі. Молоко згортається в пластівці, які випадають в осад, що дозволяє значно освітлити напій.
Спосіб застосуємо для будь-яких вин.
Танін
Беруть 5 г порошку і розчиняють в 1 л води. Дають відстоятися, потім рідину проціджують. Щоб освітлити алкоголь, додають 5 ч.л. розчину на 1 л вина. Розмішують і залишають на 10 днів.
Купити чистий танін можна в аптеці. Прийом не підходить для білих вин. Оптимально для червоних і солодких.
Риб'ячий клей
На 50 л напою беруть 1 г клею. Розмочують в холодній воді, часто її змінюючи. Як тільки клей набрякне, злити рідину і додати трохи підігрітого спиртного. Отриману суміш грунтовно перемішати, процідити і влити в алкоголь. Залишити для випадання осаду на 3 тижні.
Даний порядок дій застосуємо для червоних солодких терпких вин.
Желатин
На 50 л напою беруть 10 г порошку. Вимочують в чистій воді близько 24 годин. За цей час воду змінюють 3-4 рази. Після підігрівають трохи вина, розчиняють в ньому набряклі гранули і виливають в основну масу. Старанно розбовтують і дають відстоятися 3-4 тижні.
Освітлити желатином можна абсолютно будь-яке вино. Особливо ефективний метод на білому фруктовому алкоголі.
Тепло
Розливають хмільне по пляшках і щільно закривають. Далі ставлять в підходящу посудину з холодною водою і повільно нагрівають до температури близько 50°. Прибирають нагрів. Після охолодження води процедуру повторити ще 3-4 рази. Результат буде помітний через тиждень відстоювання.
Застосовується для освітлення будь-яких домашніх вин.
Глина
Беруть 30 г очищеної глини (бентоніту) на 10 л напою. Заливають глину холодною водою в 10-кратній кількості. Через 12-15 годин доливають до суміші ще води до сметанообразного стану. Як слід перемішуючи, вливають тонкою цівкою в ємність зі спиртним і залишають на 7-10 днів.
Можна використовувати для освітлення будь-яких вин. Мінус: дуже велика кількість осаду.
Холод
Найпростіший метод. Ємності з вином охолоджують до -2°. Потім швидко фільтрують.
Підходить для некріплених напоїв.
Вугілля
Спосіб застосуємо абсолютно до будь-яких вин домашнього виробництва. Плюс даного рецепта в тому, що вугілля прибирає з алкоголю не тільки частинки дріжджів і суспензії, але і очищає від сторонніх неприємних запахів і шкідливих домішок, а також дозволяє освітлити «важкий» колір. Наприклад, з брудно-фіолетового робить гарний темно-бордовий.
Таблетоване вугілля не годиться, підійде тільки деревне. Його подрібнюють до розмірів горошини. Далі насипають в напій в дозі 5 г на 50 л.вистоюють 10 днів. Перші 3 дні суміш сильно перемішують або струшують.
Діоксид кремнію
Продається в аптеці. Дозування — 5 г на 10 л вина. Розмішати і дати відстоятися 10-12 днів.
Придатний для будь-яких видів вин.
nbsp;
Нюанси
Всі пропорції в рецептах наведені приблизно. Перед початком робіт бажано провести пробне освітлення на невеликій кількості алкоголю, щоб уникнути помилок.
Досвідчені винороби радять: найбільш якісну і популярну обклеювання виходить провести покроково при очищенні:
- Желатином
- Глиною
- Вугіллям.
У всіх перерахованих вище рецептах особливо виділені слова про відстоювання. У цей період категорично заборонено перемішувати або збовтувати вино! Після закінчення терміну готовий продукт не можна переливати, дозволено тільки злити через трубочку з осаду. Або, опустивши трубочку до дна, злити пластівці і каламуть.
Звичайно, найкращий спосіб освітлити зроблене власноруч «зелено вино» — це витримка. На жаль, не у всіх є можливість і бажання правильно зберігати спиртні напої протягом довгих років в належних умовах. Тому, методом проб і помилок, кожен знайде для себе підходящий варіант.
Https://www.youtube.com/watch?v=zgMVy5N3FGI