Рецепти лікерів в домашніх умовах: як приготувати лікер своїми руками
Домашній лікер-приємний на смак, ароматний напій, який не поступається магазинним аналогам за якістю. Він входить в число найбільш популярних алкогольних напоїв.
Батьківщиною напою вважається Франція. Однак перший рецепт, датований 16 століттям, був дітищем ченця Бернардо Вінцеллі з Італії і отримав назву «еліксир Бенедикта». Використовувався він як чудотворний засіб для відновлення сил.
Знахарі і ченці розширювали «асортимент» рецептів лікерів, додаючи в настої різні коріння, трави. Після появи в європейських країнах у великій кількості східних товарів, в десертний алкоголь стали включати шавлія, кардамон, мускат, інші прянощі, надаючи йому своєрідної пікантності, неординарності смакових відтінків. Сьогодні лікер використовується як десерт на святкових застіллях.
Загальні характеристики лікерів
готують домашні лікери з алкоголю (горілки, спирту, самогону, коньяку), цукрового сиропу і ароматних добавок. В якості останніх виступають-ваніль, ягоди, трави, фрукти, кава та інші продукти з насиченим смаком і запахом. Назви саморобних лікерів походять від ароматичних добавок, спожитих при їх виготовленні.
Залежно від використовуваної сировини і технології виготовлення, домашні лікери можуть бути різної міцності – від 15 до 35%. Різновид лікерів-кремів відрізняється від інших вмістом спирту до 25% і високою солодкістю (до 60%).
З чого можна приготувати домашній лікер
Приготувати домашній лікер можна з величезного асортименту продуктів. На чому зупинити вибір, залежить тільки від особистих переваг, наявності потрібних компонентів і часу.
За видами домашні напої поділяються на кілька видів.
- Фруктовий. В основу кладуть виноград, яблука, горобину, гранат, айву, вишні, сливи та інші фрукти.
- Ягідні: малиновий, полуничний, чорносмородиновий, брусничний і т. д.
- Цитрусові. Сюди відносяться лимонний лікер, апельсиновий і їх різновиди з пряними добавками – імбиром, гвоздикою, анісом.
- На спеціях і травах: базиліковий, м'ятний, жасминовий, анісовий, ванільний та інші.
- Лікери на основі продуктів тваринного походження – молочний, кавовий, яєчний («Адвокат»), на вершках.
- Кавовий. Їх виготовляють з натуральної меленої або розчинної кави. Часто в складі присутня комбінація з кави і цитрусів, молока, прянощів, пива.
- Інші різновиди. У цю категорію входять домашній лікер із зелених волоських горіхів, чайний, горіхово-ванільний, пивний з шоколадом, мигдальний «Амаретто» і т. д.
Домашній лікер може бути однокомпонентним або поєднувати комбінацію з декількох продуктів – лимонно-м'ятний, бананово-молочний, полунично-малиновий, анісово-цитрусовий, кавовий з горобиною.
Який алкоголь використовується
Для виготовлення лікеру в домашніх умовах зазвичай беруть горілку. Її можна поміняти на розбавлений до 40% якісний самогон або чистий спирт. Деякі рецепти передбачають використання чистого нерозведеного спирту.
Якість домашнього лікеру безпосередньо залежить від алкогольної основи. Спирт або горілка повинні бути високоякісними. Самогон необхідно кілька разів профільтрувати і очистити від сивушних масел.
Загальний алгоритм приготування
Зробити лікер будинку можна декількома способами – методом мацерації або дистиляції. Перша методика досить проста:
- Обраний продукт (фрукти, ягоди, трави або комбінацію) поміщають в бутель, заливають алкоголем.
- Настій відправляють для дозрівання на кількість часу, зазначене в рецепті. Період мацерації може тривати від 3-4 днів до декількох місяців.
- При недотриманні термінів мацерації домашній лікер набуває неприємного смаку. Компоненти не встигають об'єднатися, і в напої стають помітні його складові частини.
- Наступний етап-фільтрування домашнього напою через щільну тканину, товстий шар вати або інший фільтр. Це необхідно для відділення дрібних частинок плодів, трав і ягід.
- Після цього готується цукровий сироп. Остуджують і змішується з алкогольним настоєм. На цьому проміжку потрібно спробувати лікер, щоб оцінити солодкість і міцність.
У деяких випадках після змішування солодкого сиропу і настоянки продукт можна відразу дегустувати. Інші напої вимагають відправки на дозрівання. Цей період також варіюється від декількох днів до місяця.
При виготовленні лікеру своїми руками другим методом необхідний дистилятор або самогонний апарат. Тут алгоритм дещо інший:
- Основний компонент заливається спиртом і настоюється від 2 до 5 днів.
- Далі настій фільтрується зручним способом.
- У відфільтрованої рідини не повинно залишитися дрібних частин використовуваного продукту!
- Потім алкогольний настій проганяється через дистилят. Цей процес повторюють один або кілька разів.
- В процесі перегону відділяється "голова", тобто перші 20-30 мл рідини, і "хвіст", що визначається по аромату переганяється продукту.
- Отриманий дистилят розбавляють сиропом за смаком.
Відомі рецепти швидкого приготування лікерів в домашніх умовах. Виготовлення напоїв по ним займає годину-дві, після чого лікер допустимо дегустувати. Найчастіше це однокомпонентні напої, які не потребують тривалого дозрівання, або лікери, складові яких, проходять термічну обробку, наприклад, медовий лікер.
Якщо дотримуватися загальні принципи виготовлення, то зробити лікери в домашніх умовах за простими рецептами нескладно. Гармонія смаку домашнього алкоголю досягається точним співвідношенням складових, що надають кожному лікеру власного виготовлення індивідуальний аромат і смак.