Чача: що потрібно знати

Чача-традиційний грузинський напій. Вона нерозривно асоціюється з цією кавказькою країною. Багато грузинів продовжують виробляти чачу в домашніх умовах. Без неї, як і без вина, не обходиться жодне застілля. Розповідаємо про традиційний напій Грузії.

Виноградна горілка, як нерідко називають цей продукт, з'явилася порівняно недавно. Виробники пропонують різні сорти спиртного, кожен з яких відрізняється високою якістю. Завдяки відмінним дегустаційним характеристикам, чача відразу підкорила знавців міцного алкоголю і удостоїлася найвищих оцінок.

Що таке чача

Саме слово "чача" з грузинського перекладається як "мезга". Чачу часто називають виноградною горілкою, хоча це не зовсім правильно. Точніше буде назвати її дистилятом на основі виноградного макухи, тобто відходів виробництва вина. Не варто дивуватися такому економному підходу. Чача-традиційно селянський напій, а в селі ресурси потрібно використовувати по максимуму, інакше не вижити. Іноді чачей називають і різні дистиляти на основі інших фруктів, проте, згідно із законодавством, тільки напій з виноградного макухи може називатися чачей. Грузини вірять в лікувальні властивості напою і кажуть, що він допомагає травленню, що, втім, характерно для будь-якого міцного алкоголю.

чача

Історія чачі

Ми вже знаємо, що вино в Грузії виробляють близько 8000 років. Коли тут почали гнати чачу, достовірно невідомо. Є версії, що мистецтво дистиляції в Грузію привезли араби близько VII століття нашої ери, за іншими теоріями це могли бути греки або римляни. Проте очевидно, що чача нерозривно пов'язана з історією країни та її виноробства. У 2011 році грузини запатентували назву cha cha тільки для напою, виробленого на території країни.

Технологія виробництва

Традиційно виробництво чачі доводилося на пізню осінь, коли переганяли макуха від червоних вин, і ранню весну, коли знімали з шкірки бурштинові вина з квеврі. Сьогодні виробляти напій можна цілий рік, використовуючи заморожену макуху.

Для виробництва чачі можна використовувати мезгу як червоного, так і білого винограду. Найпоширеніший сорт в Грузії-Ркацителі, тому і більшість чачі роблять на основі макухи цього винограду, хоча виробники можуть використовувати будь-які сорти.

Якщо біле вино роблять за класичною європейською технологією, то мезгу від сусла відокремлюють до початку бродіння. У ній як і раніше багато цукрів і соку. Тому для виробництва чачі макуха потрібно спочатку перебродити. У Грузії заборонено додавати цукор в таку сировину, і більшість виноробів проводять спонтанне бродіння, тобто не додають промислові дріжджі, а чекають, коли макуха заграє природним чином. Далі коли вже перебродило сусло дистилюють за допомогою водяної пари в перегінному кубі. Процес може включати одну або дві перегонки. Чим більше перегонок, тим тонше і легше виходить дистилят, але і тим менше він передає смак вихідної сировини. Для виробництва промислової чачі виробники після першої перегонки відокремлюють перші і останні фракції, так звані «голови» і «хвости». У перших містяться шкідливі сивушні масла і метанол, а другі послаблюють міцність продукту. "Серце" ж потім переганяють ще раз для підвищення міцності і чистоти напою. Процес дистиляції - справжнє мистецтво, тому початківцям самогонникам варто бути акуратними при спробах виробництва чачі в домашніх умовах.

чача

При використанні мезги від бурштинових і червоних вин бродіння не проводять, так як такий Макуха вже перебродив разом з вином. Замість цього в нього перед дистиляцією додають воду, інакше він буде занадто сухим для перегонки, так як пройшов через прес.

Відповідно до закону, на виході з перегінного куба міцність дистиляту на повинна перевищувати 86%. Після перегонки чачу зазвичай витримують у сталевих чанах або дубових бочках. Також дозволено додавати при витримці дубові чіпси. Перед розливом чачу зазвичай фільтрують і розбавляють очищеною або дистильованою водою до необхідної міцності.

Види чачі

Чача залишається в Грузії багато в чому артизанальним напоєм. Багато сімей виробляють чачу для власного споживання, тому рецептів зберігається безліч, а варіацій налічується нескінченна кількість. Перш за все, чача зустрічається різної міцності: промислова зазвичай має 40-50% алкоголю, а домашня може доходити і до 70%. Часто для пом'якшення крутого вдачі напою в нього додають трави, наприклад тархун або лікарські рослини. Деякі виробники витримують чачу в бочках: найчастіше в хід йде Кавказький дуб, проте зустрічаються експерименти з акацією, вишнею і тутовим деревом. Витримка в дубі заокруглює гострі кути і додає напою відтінки солодких спецій. Останнім часом стали з'являтися моносортові чачі, зроблені з макухи одного сорту винограду.

чача

Іноді на пляшках чачі можна побачити назву аппелласьона (GI – географічного найменування). Це означає, що виноград, Макуха якого використовувався при виробництві, був вирощений в зазначеному регіоні. При цьому дистиляція могла проходити в будь-якому куточку Грузії.

Чача та споріднені напої

Напої, споріднені частіше, поширені у всіх традиційних виноробних країнах. Оскільки дистиляти на основі виноградного макухи завжди були селянським напоєм, репутація такого алкоголю часто невисока. Виняток становить, мабуть, лише Італійська граппа, яка стараннями сім'ї Nonino вийшла на преміальний рівень. В інших країнах напої з макухи набагато менш відомі і популярні. Так, у Франції такий дистилят називають марк (marc), в Іспанії – орухо (orujo), в Португалії – багасейра (bagaceira), в Німеччині – трестер (trester), на Балканах – ракія, в Греції – ципуро (tsipouro). На Кіпрі популярна місцева позіхання, теж дистилят з макухи, який зазвичай подають на аперитив в супроводі горіхів і сухофруктів. Безпосередньо чачу, крім Грузії, також виробляють у Вірменії.

чача

Дегустаційні характеристики чачі

Чача містить не менше 40% алкоголю, міцність в деяких випадках може доходити до 60% і вище (максимально 75%, згідно із законодавством). Колір напою варіюється від прозорого для молодих чач до золотистого для витриманих. Смак характеризується повнотою і міццю, яскравими ароматами сухофруктів. Витримані в дубі чачі набувають відтінки ванілі, карамелі і спецій.

Як подавати чачу

Чачу зазвичай подають у вживають в чистому вигляді, запиваючи лимонадами або фруктовими соками. Чим вища якість чачі, тим вищою може бути температура подачі. У сильно охолодженому напої складно розрізнити нюанси аромату і відтінки смаку. Невитриману чачу рекомендується подавати при 12-15 ºС. Для подачі використовують або класичні чарки-шоти, як для горілки (в Грузії їх називають «чікебі»), або келихи на високій ніжці у вигляді тюльпана, такі ж, як для граппи. Сервірують чачу як на аперитив для розпалювання апетиту, так і не дижестив для допомоги травленню. Порції, враховуючи високу міцність напою, зазвичай невеликі-30-50 мл.

Гастрономічні поєднання з чачею

У Грузії чачу вважають універсальним напоєм: її подають і до закусок, і до гарячих страв, і навіть до фруктів і десертів. У Кахетії традиційно супроводжують чачу соліннями і пхалі, закускою на основі горіхів і овочів. Дуже добре поєднується напій і з кукурудзяними коржиками мчаді, підданими з традиційним сиром сулугуні. Ще одне класичне поєднання-хінкалі. Важливо, щоб їжа була простою, але при цьому мала досить інтенсивний смак, щоб відповідати еластичності та силі чачі.

чача

Цікаві факти

У 2012 році в грузинському Чорноморському курортному місті Батумі була відкрита так звана Chacha Tower, копія вежі початку XX століття, побудованої в османському стилі. Ця 25-метрова вежа приваблювала як місцевих жителів, так і приїжджих. Поруч з вежею знаходився фонтан, з якого раз на тиждень протягом 15 хвилин лилася безкоштовна чача. На жаль, зараз пам'ятка знаходиться в занедбаному стані, і чача з фонтану більше не ллється.

У Телаві, на сході Грузії, щорічно проводиться фестиваль чачі, який включає в себе театральні вистави, пісенні виступи, а також безпосередньо дистиляцію чачі і приготування мцваді, традиційного грузинського шашлику. В рамках фестивалю проходить і професійна дегустації чачі як від фермерських господарств, так і від великих виробників.

Chacha Askaneli Premium Rkatsiteli Qvevri

Компанія "Брати Асканелі" - один з найбільших виробників грузинської чачі. Цей напій зроблений з макухи вина з сорту Ркацителі, витриманого в квеврі – грузинському традиційному глиняній посудині. При перегонці залишають тільки «серце» напою, що дозволяє домогтися високої якості і приємного смаку. Чача» Ркацителі квеврі " від Askaneli володіє ароматом родзинок і сухофруктів і збалансованим смаком з нотами меду і спецій. Її доречно подати до страв грузинської кухні, приготованим з великою кількістю спецій, – курці чахохбілі або чакапулі з ягняти.

чача

Як зробити чачу в домашніх умовах

Обладнання, інгредієнти — пропорції-докладна інструкція для початківців

чача

Мій Батько живе в Геленджику, але пишається своїм грузинським корінням і любить організовувати застілля з шашликом і довгими тостами.

Останні 15 років вино і чачу для домашніх свят він готує сам. Я попросила його розповісти, як зробити чачу самостійно: що потрібно купити, що таке «голови» і «хвости», з якими складнощами може зіткнутися новачок в цій справі. Ділюся секретами з вами.

Чача-виноградний бренді родом з Грузії, далекий родич коньяку і найближчий — італійської граппи і чилійського Піско. Спочатку це був простий утилітарний напій: економні селяни не викидали зелені і підгнилі ягоди, що залишився після приготування вина макуха і зауксившееся вино, а переганяли в чачу, яку використовували і для розваги, і для господарських потреб.

З роками технологія приготування удосконалювалася, з'явилися різні рецепти чачі. Це більше не напій з неліквідної сировини, а фішка місцевої кухні, а з 2011 року — запатентований Грузією туристичний бренд.

Чача буває як промислового виробництва, так і в безлічі домашніх варіацій:

  • різної міцності;
  • з додаванням трав і фруктів;
  • витримана в дерев'яних бочках;
  • традиційна - з макухи;
  • "царська" - з виноградного соку;
  • на винних, диких і фруктових дріжджах;
  • дистилят і ректифікат.

У такій кількості рецептів і тонкощів легко заплутатися, тому я вибрала один рецепт, найпростіший і традиційний, з яким точно впорається новачок. Це чача подвійної перегонки з віджимань і соку винограду з додаванням винних дріжджів і цукру. У перший раз варто спробувати такий рецепт, а далі вже можна експериментувати.

чача

Чача-вже давно не напій з неліквідної сировини, а фішка кавказької кухні

Який виноград підійде для чачі

Якщо коротко - будь-який. Можна взяти красиві стиглі ягоди, а можна приготувати чачу з тих, що непридатні для їжі або вина. Але логічно, що з кращого винограду вийде більш смачний напій.

У Грузії на чачу зазвичай пускають "Ркацителі", "Ізабеллу", "Аліготе" — в загальному, всі ті сорти винограду, які ростуть в цьому регіоні. Татів секрет в тому, що він використовує мускатні сорти винограду: білий, рожевий або Гамбурзький мускат. Об'єднує їх приємний мускусний аромат, він зберігається в чачі після перегонки.

Для першого досвіду можна просто взяти виноград, який росте на дачі. Наприклад, поширену в середній смузі України "Ізабеллу". Домашній виноград краще покупного, тому що його точно не обробляли ніякої хімією. Це важливо, якщо ви плануєте приготувати чачу без додавання штучних дріжджів. Виноград для такої чачі не миють - вода змиває дикі дріжджі зі шкірки, а без них приготувати брагу не вийде.

чача

Мій тато бере такий виноград-це сорт " Ізабелла»

Додаткові інгредієнти

Приготування чачі складається з двох етапів: зброджування і перегонки. Спочатку необхідно приготувати брагу або, як її ще називають, винне сусло. Для цього знадобляться дріжджі і цукор. У традиційному грузинському рецепті немає додаткових інгредієнтів: досить диких дріжджів, які осідають на шкірці винограду, і фруктози з самих ягід. Але в нашому рецепті вони будуть, нижче поясню чому.

Дріжджі розкладають вуглеводи з цукру, в процесі утворюються більш прості сполуки, серед яких — вуглекислий газ і етанол. Спирт нас і цікавить.

Щоб відокремити все непотрібне і залишити тільки етанол з приємними ароматичними ефірами, запускають наступний процес — перегонку. Для цього знадобиться самогонний апарат. Перегонку роблять двічі. Під час першої сусло перетвориться в спирт-сирець, а друга відокремить від нього метанол та інші шкідливі домішки, а також все те, що псує смак чачі.

Ось які інгредієнти знадобляться, крім винограду.

Цукор. Деякі винокури вважають, що цукор псує смак чачі. Але проблема в тому, що в українському кліматі виноград просто не набирає потрібну для інтенсивного бродіння солодкість: якщо використовуєте місцевий виноград, в процесі приготування чачі потрібно додати цукор. В іншому випадку поживного субстрату для дріжджів буде мало, тому і після двох перегонок ви ризикуєте отримати всього чарку чачі з двох відер ягід.

Дріжджі зброджують цукор, перетворюючи його в етиловий спирт, основну складову міцних алкогольних напоїв. Традиційно чачу роблять на диких дріжджах, які містяться в повітрі і осідають на шкірці винограду. Саме тому перед приготуванням чачі виноград не миють. Такий напій вважається більш м'яким і смачним.

Папа дотримується традицій і не додає штучно виведені дріжджі. Ви теж можете спробувати, але в перший раз краще так не робити: дикі дріжджі поводяться непередбачувано — брага може вийти занадто кислої, тому вам потрібно буде регулювати кількість цукру. Недосвідчена людина тут легко заплутається. До того ж наполягати брагу на диких дріжджах доведеться довше місяця.

Простіше купити культурні дріжджі, які швидко зброджуються і завжди дають хороший результат. Для першого разу краще взяти винні, а потім можна спробувати зробити чачу на фруктових дріжджах — смак буде відрізнятися.

Необхідна кількість дріжджів залежить від виробника — дотримуйтесь інструкції на упаковці.

Вода для чачі потрібна м'яка-з низьким рівнем мінералізації. Якщо з крана тече жорстка вода, раджу запастися покупної в пляшках.

чача

Якщо використовувати шведські дріжджі Oceania Turbo, на пачку вагою 245 грамів знадобиться 7 кг цукру і 8 л води

чача

Фруктові дріжджі

Обладнання

Марля знадобиться для проціджування сусла.

Тара. У мінімальний набір для роботи входять три скляні трилітрові банки, щоб зливати в них продукт перегонки, і каструля або таз з нержавіючої сталі або відро з харчового пластику об'ємом не менше 30 л для приготування браги.

У посуду для зброджування повинна бути кришка з гідрозатворів — це щось на зразок пробки, всередині якої знаходиться вода. Гідрозатвор виводить вуглекислий газ з браги і не дає проникнути в сусло непроханим гостям зовні, наприклад цвілевих грибків. Готова тара для зброджування є на маркетплейсах.

Ще знадобиться колба або мірний скляний циліндр на 250 мл — він стане в нагоді при вимірюванні міцності чачі.

чача

Самогонний апарат. Папа вважає, що найправильніша чача виходить в аламбіку — мідному самогонному апараті. У продажу є багато якісних пристроїв з харчової нержавіючої сталі, але досвідчені винокури для приготування саме чачі, а не інших напоїв, беруть мідні — такі використовували в Грузії ще сотні років тому.

Вся справа в тому, що мідь нейтралізує похідні сірки, які з'являються при перегонці і надають алкоголю неприємний, трохи тухлий запах. Якщо сам апарат з нержавійки, в нього кладуть мідні спіралі.

Для знайомства з домашньою дистиляцією не обов'язково купувати новий аламбік-бюджетний апарат на 10 л коштує близько 8000 грн. Ціни на аламбіки об'ємом 250 л досягають 200 000 грн. Якщо хочете заощадити, можна пошукати самогонні апарати на «OLX» або взяти більш простий перегінний куб з нержавійки.

Є компанії, які здають самогонні апарати в оренду. Наприклад, в Одесі це коштує близько 400 грн. на добу.

Обов'язкова умова: вибирайте апарат з термометром — під час перегонки необхідно стежити за температурою в баку.

чача

Класичний мідний аламбік

чача

Новий аламбік на 500 л

Спиртометр і рефрактометр. У процесі приготування чачі вам знадобиться контролювати міцність напою — для цього потрібен спиртометр.

Бувають спиртометри, що вимірюють тільки високі показники, 70-90%, або тільки низькі — 0-20%. Вони більш точні, ніж прилади з широким діапазоном, тому винокури зазвичай мають в арсеналі кілька різних спиртометрів. Але для першого разу досить побутового приладу з діапазоном від 0 до 80%. Такий коштує близько 40 грн.

Щоб ідеально точно відміряти кількість цукру в Бразі, знадобиться рефрактометр. У перший раз краще не морочитися і обійтися без нього, але якщо хочете зробити приготування домашнього спиртного своїм хобі, варто купити.

Рефрактометри і спиртометри часто продають в комплекті. Такий Аматорський набір коштує близько 625-850 грн.

чача

Побутовий спиртометр

чача

Ручний рефрактометр, який також вимірює і міцність напою

Ваги знадобляться, щоб відміряти точну кількість цукру, винограду, дріжджів. Я раджу використовувати два види ваг: кухонні — для порцій цукру по одному кілограму, і підлогові — щоб зважувати відра винограду.

Плита. Ідеальний варіант-індукційна, так як на ній можна дуже швидко і точно змінювати температуру, але підійде і газова. На електричну плитку чачу краще не ставити — плита занадто довго розігрівається і остигає.

Інструкція з приготування

Пропорції інгредієнтів я розберу на прикладі вже згадуваних дріжджів Oceania Turbo. Ось скільки і чого знадобиться на тару з нержавіючої сталі або пластику об'ємом від 30 л:

  • Роздавлений виноград, 10 кг, сік разом з мезгою.
  • Цукор, 3 кг.
  • Вода, 15-18 л.
  • Пачка дріжджів.

Підготовка сировини. Якщо ви хочете зробити чачу на диких дріжджах, не мийте виноград. А ось якщо будете використовувати культурні дріжджі, ягоди потрібно добре промити, інакше різні види дріжджів будуть конфліктувати.

Після цього треба відокремити ягоди від кистей і розчавити руками або ногами. Намагайтеся, щоб кожна ягідка лопнула і пустила сік.

Якщо ви плануєте переробляти великі обсяги винограду — від 20 кг — і робити це частіше пари раз на рік, раджу купити спеціальну дробарку, вона сильно полегшить роботу. На "OLX" такі коштують від 1500 грн.

чача

Так виглядає роздавлений виноград

чача

Дробарка для винограду

Готуємо сусло. Висипте в таз цукор, залийте його 5 л гарячої води, перемішайте, поки не розчиниться. Додайте 5 л холодної води, потім — виноград з соком. Дайте суслу охолонути до кімнатної температури і потім висипте пачку дріжджів.

Щоб зрозуміти, скільки цукру додати, необхідно врахувати цукристість винограду. Цей показник вимірюють рефрактометром, він показує дані у відсотках. Цукристість сусла чачі повинна бути вище 20%. Далі все просто: якщо вона менше, досипаємо трохи цукру, ретельно перемішуємо — знову вимірюємо. І так, поки не досягнемо потрібного показника.

Накрийте сусло кришкою з гідрозатворів і залиште відстоюватися в темному місці при кімнатній температурі — бродіння відбувається при +20-25 °С.через три дні сусло почне бродити — ви почуєте шипіння в гідрозатворі. Це означає, що назовні почав виділятися вуглекислий газ.

Кожен день вранці і ввечері треба піднімати кришку і перемішувати «шапку» з виноградного макухи силіконової лопаткою. Кожен раз лопатку треба дезінфікувати в спирті, інакше вона може занести в брагу цвіль.

Скільки триватиме бродіння-залежить від дріжджів і температури. Для культурних дріжджів це приблизно тиждень, а якщо використовували тільки дикі, бродіння триватиме до 30 днів, але може і затягнутися на більш довгий термін.

Визначити, що процес завершився, просто. Під час активної фази з гідрозатвору буде виходити вуглекислий газ. Як тільки шипіння припинилося, значить, бродіння підійшло до кінця. Можна відкрити кришку і подивитися: якщо мезга потонула, а «шапки» немає — брага готова.

Готова брага не повинна бути солодкою: дріжджі переробляють цукор. Якщо солодкість залишилася, раджу додати ще трохи дріжджів і почекати пару днів, вони повинні «з'їсти» все залишки.

Коли бродіння закінчиться, можна долити води майже до краю тари, перемішати і приступити до перегонки.

чача

Готова брага

Перша перегонка. Дистиляція-це процес, який заснований на різниці температур кипіння різних складових браги: вода кипить при температурі +100 °з, етиловий спирт — +78,3 °с.інші сполуки, що утворюються в процесі бродіння, можуть мати більш високі або низькі температури кипіння, ніж етанол.

При нагріванні спочатку випаровуються легкі киплячі фракції і лише потім вода. У перегінному кубі випарувалися частини охолоджуються, конденсуються і виводяться через трубку — виходить рідина з високим вмістом спирту.

чача

Готове сусло

У деяких самогонних апаратах влаштовано фальшдно-кругла пластина з отворами або прорізами, які рятують густу брагу від пригорання. Якщо у вашому апараті є таке фальшдно, можна переганяти сік разом з мезгой. В іншому випадку треба процідити сусло через марлю, інакше мезга обов'язково пригорить і дасть неприємний запах. Але трохи макухи, приблизно 2 кг, варто обов'язково залишити. Він додасть додатковий аромат чачі.

У перший раз слід просто перегнати сусло, нічого відокремлювати не потрібно. В результаті повинно вийти приблизно 10 л спирту-сирцю міцністю 25-28%. Перегонка займає кілька годин.

Після закінчення процесу треба виміряти міцність вийшла рідини спиртометром. Якщо вона більше 40%, перед другою перегонкою треба розбавити продукт водою до 30%.

Друга перегонка. Це заключний і найскладніший процес приготування чачі. Отриману рідину потрібно буде розділити на три частини.

Головні фракції-це спиртовий конденсат, який виділяється першим. Він містить найбільш леткі сполуки: метанол, ацетон та ефіри. Пити "голови" не можна. » Тіло «або» серце " напою — наша чача. В кінці підуть "хвости" - їх теж пити не можна.

Досвідчені винокури вміють визначати "голови" по сильному хімічному запаху. Новачкам же краще скористатися температурним методом:

Поставте апарат на максимальну температуру. Коли термометр покаже + 60 ° C, зменшіть вогонь.

На малому вогні спирт-сирець повинен нагрітися до + 68 °C, з'являться перші краплі. Час збирати "голови". У нашому випадку їх буде приблизно 200 мл.коли з охолоджувача перестане капати дистилят, процес відділення «голів» завершено.

Відділення середньої частини, що містить тільки етанол і ароматні ефіри, без домішок, тобто «серця» від «голів», процес тонкий. Якщо поквапитися, в чачі залишаться шкідливі сполуки. Але якщо перестаратися і відокремити занадто багато, напій позбудеться квіткових і фруктових ароматів. Уміння точно визначати потрібний момент приходить з досвідом.

Після збору головних фракцій треба поміняти посуд, в яку стікає дистилят. Потім потрібно поступово підняти температуру. Коли вона досягне + 78 ° C, почне випаровуватися етиловий спирт — це «тіло» напою, та частина, яку можна пити.

Спершу міцність дистиляту буде поступово підвищуватися, потім піде на спад, так як в початковому продукті все менше і менше спирту. » Тіло " чачі буде виділятися приблизно до того моменту, як температура досягне +85 °С.

Після цього почнуть з'являтися «хвости» — найважчі і висококиплячі з'єднання. У невеликих кількостях вони посилять запах і смак чачі, але і тут теж важливо не перестаратися: якщо занадто багато «хвостів», напій буде дерти горло.

Після того як сусло в апараті нагріється до +85 °З, можна починати вимірювати міцність виділяється дистиляту за допомогою мірної колби і спиртоміра. Треба підставити замість банки, куди капає рідина, колбу, зібрати трохи продукту і опустити спиртометр. Зручно використовувати саме колбу, тому що в неї потрібну кількість рідини набереться швидше, ніж у велику банку.

Коли міцність напою впаде до 50%, треба знову поміняти банку — сюди будуть збиратися «хвости». Як тільки дистилят перестане капати, можна відключати апарат.

У банку з "серцем" і буде готова чача. Її міцність може досягати 80%. Тому варто виміряти вміст спирту і розбавити напій на свій смак — до 40-50%.

чача

Після додавання води напій помутніє-це нормально

Готовий продукт краще залишити "заспокоїтися" на 30 днів. Так він максимально розкриє свої смакові якості. Після цього чачу можна пити.

Напій можна перелити в дубову бочку і витримати кілька років. Алкоголь вбере в себе ароматизуючі і фарбувальні сполуки з деревини. Наприклад, таніни додадуть їй терпкість і приємний запах, а целюлоза додасть солодощі. Чим довше чача простоїть, тим смачніше і незвичніше вийде напій.

Пам'ятка

  • Для чачі підійде будь-який виноград: можна взяти красиві стиглі ягоди, а можна приготувати чачу з тих, що непридатні для їжі або вина.
  • Якщо плануєте використовувати покупні дріжджі, виноград для чачі треба обов'язково помити. Якщо дикі, то мити ягоди ні в якому разі не можна, тому що вода змиє зі шкірки дикі дріжджі.
  • Якщо використовувати виноград, вирощений в середній смузі або на півдні України, знадобиться цукор, так як в ягодах його буде мало.
  • У перші рази краще використовувати покупні дріжджі: дикі поводяться непередбачувано — брага може вийти занадто кислою. До того ж наполягати брагу на диких дріжджах доведеться довше місяця.
  • У посуду для зброджування повинна бути кришка з гідрозатворів, щоб відводити вуглекислий газ і запобігти потраплянню в брагу цвілевих грибків.
  • При перегонці краще використовувати індукційну плиту, так як на ній можна дуже швидко і точно міняти температуру, в крайньому випадку — газову. На електричну плитку чачу краще не ставити: плита занадто довго розігрівається і остигає.
  • Під час Другої перегонки треба розділити продукт на три складові: «голови», «тіло» і «хвости». Важливо вчасно відокремити головні фракції, які містять метанол, ацетон і ефіри, оскільки всі вони небезпечні. "Хвости" ж просто надають чачі неприємний смак. Рідина, яка виділяється в середині процесу, називається «тілом», це і є наша чача.
  • Автор: Анна,
    спеціально для byhaem.in.ua

    ЧАЧА з винограду-кращий рецепт з Грузії!