Оксамитове пиво - від князів та царів до наших днів

Оксамитове пиво — легенда радянського і східно-європейського пивоваріння. Напій не мав і не має аналогів в Західній Європі або Америці, хоча за своїми смаковими якостями і зовнішнім виглядом схожий з портером і стаутом. Традиційно вариться з ячмінного солоду.

бархатное пиво

Коріння пінного йдуть ще в князів час. Вважається, що його попередником було чорне пиво, більше нагадувало квас, ніж хмільний напій. Розповімо, чи зберігся смак оксамитового сьогодні і що змінилося в рецептурі.

Історична довідка

У XIX столітті на Русі селяни пили міцний хмільний квас. Він мало схожий на сучасний рідкий варіант, був міцний, солодкий, поживний і давав в голову. У народі напій прозвали чорним пивом.

Готували самобутній продукт способом незакінченого верхового бродіння з суміші темних і світлих солодів, додавали хміль. В результаті виходив Темний Ель по типу портера: густої консистенції, з гіркувато-солодким присмаком і вираженим ароматом солоду.

Висока щільність (до 16%) дивним чином поєднувалася з низьким градусом — 2,5%. Ці дивні для хмільного показники давало незакінчене бродіння. Весь процес виробництва займав два тижні, але довго пиво не зберігалося, його потрібно було пити свіжим.

У минулі часи існувало кілька сортів темного хмелю:

  • Чорний;
  • Чорний Оксамит;
  • Чорне Оксамитове №2.

Відрізнялися ці сорти щільністю, фортецею і ступенем зброджування.

Після революції 1917 року оксамитове пиво не втратило своїх позицій: новий уряд включив його в ГОСТ, визнавши офіційним напоєм. Через кілька років Реєстр пивних стилів був переглянутий і пиво отримало нову назву — карамельне. Змінилася і рецептура пінного: до складу ввели цукор і карамельний барвник.

Через пару років чиновники зрозуміли, що зробили дурість. Популярність пива впала, його зовсім перестали купувати напою швидко повернули колишнє найменування і стали варити тільки з темних сортів солоду з додаванням 25% від засипу цукру. В результаті щільність злегка впала — 12%, зате фортеця збереглася на колишньому рівні-2,5%. Після цих нововведень оксамитове залишили в спокої і рецептуру більше не міняли.

Особливості технології виробництва і склад

Сучасні варіанти пінного помітно відрізняються від радянського зразка за складом, фортеці, смаку і аромату. Пиво вибражівают повністю, що підвищує його градус до 4-5%.

В СРСР при виробництві класичного оксамитового було кілька залізних правил:

  • До складу входили тільки палений, карамельний солод або суміш з додаванням 15% світлого солоду;
  • Процес займав від 10 до 15 днів-перші 4 дні сусло бродило, час, що залишився дображивало;
  • Використовували тільки метод верхового бродіння.

Сьогодні за старою технологією оксамитове темне пиво не готують. У промислових масштабах неможливо реалізувати напій з таким коротким терміном зберігання. Сучасні пивоварні розробляють власні технології варіння пінного. До складу включають дріжджі, цукор, хмелепродукти, солод різних видів.

Дегустаційні характеристики, міцність і калорійність

Достовірних даних про те, яким був смак чорного пива за часів князів, не збереглося. Джерела кажуть, що напій був солодким, насиченим, ароматним, ситним, володів крупнопузирчатою мереживною піною, яка швидко осідала.

Радянське оксамитове пиво було темно-коричневим, солодким, з насиченим запахом хлібної кірки, меду і навіть печива, з сітчастою піною, яка довго трималася по краях келиха, але швидко зникала в центрі. Післясмак гіркуватий.

Сучасне оксамитове темне втратило красу і м'якість смаку завдяки повному зброджуванню. Зате отримало високу міцність до 5%, аромат хмелю, каштаново-коричневий колір і щільну піну. Любителі пінного, знайомі з радянськими зразками кажуть, що оксамитове XXI століття більше схоже на європейських сусідів, ніж на споконвічно напій князів.

Калорійність у сучасного пива середня — 40-48 Ккал на 100 г, значення залежить від технології, рецептури і складу.

Виробники


Оксамитове — популярна марка пива, яка виробляється багатьма підприємствами. Сучасні компанії випускають пінне в пляшках — для магазинів, і розливне в кегах — для закладів.

Пиво 0.45л 4.2% темне пастеризоване Оксамитове Повна Діжка пл

бархатное пиво

це український бренд пива, вироблений компанією ПрАТ "Абінбев Ефес Україна". Давайте розглянемо його детальніше:

Рецептура:

"Повна діжка" використовує тільки натуральні інгредієнти і традиційні методи варіння. В її асортименті є різні сорти пива, від світлого лагера до темного елю, кожне з яких має свою унікальну рецептуру, включаючи різні сорти солоду, хмелю і дріжджів.

Дегустаційні нотки:

Темний Ель ("Повна діжка темне"):

Колір: Темно-коричневий, махагони.

Піна: кремова, стійка.

Аромат: солодкий, з відтінками шоколаду, кави і сухофруктів.

Смак: багатий, з добре вираженими нотками шоколаду, карамелі та легким гірким присмаком.

Пиво Оболонь Оксамитове

бархатное пиво

"Оболонь оксамитове" - це класичне напівтемне пиво від ТМ Оболонь, яке являє собою середнє за характером пиво між світлим лагером і темним пивом. Ось більш детальні характеристики цього пива:

Характеристика:

Сорт: Лагер (темний лагер).

Колір: Напівтемний.

Фільтрація: Фільтроване.

Пастеризація: Пастеризоване.

Щільність: 14%.

Вміст алкоголю: 5.3%.

Калорійність: 53 ккал на 100 грам продукту.

Склад: Вода, солод ячмінний світлий, солод карамельний, мальтозний сироп, екстракт карамельного солоду, хміль.

Опис:

Смак і аромат: володіє солодкувато-кремовим присмаком, наповненим приємним ароматом і смаком карамельного солоду. Відрізняється м'якістю і гладкістю в смаку.

Зовнішній вигляд: напівтемний колір з бурштиновими відтінками.

Піна: біла, щільна, рясна.

Обсяг упаковки: продається в скляних пляшках об'ємом 0.5 літра.

Характеристики смаку:

Солодкість: присутня легка солодкість, характерна для карамельного солоду.

Гіркота: помірна, що робить пиво приємним і доступним для більшості любителів пива.

Нотки: смакові нотки карамельного солоду надають пиву особливий шарм і теплоту, а хміль додає легку гірчинку і ароматні акценти.

Висновок:

"Оболонь оксамитове" являє собою приємне і м'яке пиво з характерним солодкувато-кремовим смаком і ароматом карамелі. Це ідеальний вибір для тих, хто віддає перевагу не надто міцним і не надто темним сортам пива, збалансованим за смаком і легким у використанні.

Пиво Темне Оксамитове, Старий Мельник

бархатное пиво

"Старий Мельник Темне Оксамитове" - це темне охмелене пиво від однієї з найбільших пивоварних компаній в Україні,"AB InBev Efes". Давайте розглянемо його детальніше:

Рецептура:

"Старий Мельник Темне Оксамитове" виготовляється з добірних сортів солоду, хмелю і дріжджів, з використанням традиційних методів варіння. Його рецептура включає темні сорти солоду, які надають пиву характерний темний колір і насичений смак.

Дегустаційні нотки:

Колір: темний коричневий, ближче до махагону.

Піна: кремова, рясна, стійка.

Аромат: насичений, з відтінками шоколаду, кави, карамелі і сухофруктів. Також можна відчути легкі деревні нотки.

Смак: багатий і насичений, з нотками шоколаду, кави, карамелі і темного сухофрукту. Присутня деяка солодкість, яка добре збалансована з гіркуватими нотками темного солоду.

Післясмак: тривалий, з приємною солодкою гіркуватістю і нотками шоколаду.

Зовнішній вигляд:

"Старий Мельник Темне Оксамитове" має привабливий темний колір з червоними відтінками, який відразу привертає увагу, і рясну кремову піну, яка довго зберігається на поверхні пива.

Смакові якості:

М'якість і гладкість: цей темний лагер із "Старого Мельника" відомий своєю м'якістю та гладкістю, що робить його приємним у використанні.

Багатий і насичений смак: поєднання різноманітних смакових нот, таких як шоколад, кава, карамель і темний сухофрукт, робить цей сорт пива насиченим і цікавим.

Збалансований смак: присутність солодощі, гіркоти і тостових відтінків добре збалансовано, створюючи гармонійний смак.

Висновок:

"Старий Мельник Темне Оксамитове" - це високоякісне темне пиво з насиченим смаком і приємним ароматом, яке користується популярністю серед поціновувачів крафтового пива.

Dunkel (Опілля)

бархатное пиво

Вміст алкоголю ABV: 4.8%

Рівень гіркоти IBU: 13

Густина (OG): 12%

Міцність (ABV): 4.8%

Щільність: 12.0%

Опис:

Пиво "Opillia Export Dunkel" являє собою класичний темно-рубіновий лагер, що володіє особливим, виразним карамельним смаком з помірною хмелевою гіркотою. Аромат пива насичений карамельний і солодовий. Тому часто цей сорт пива описують як"оксамитове". Це справжнє, темне та класичне пиво.

Подають темний лагер у високих склянках з проточеним дном. Наливають повільно, нахиливши кухоль трохи в сторону. Оптимальна температура для споживання пива вважається + 25 °C.

Традиційно до темного пива подають випічку, посипану сіллю, а також смажені ковбаски, сосиски і свинячу рульку, запечену в духовці.

Правила вживання

Оксамитове пиво прийнято пити охолодженим, температура подачі 4-7 °C. Через високу щільність пінне густіє в охолодженому вигляді і залишається на стінках посуду красивими візерунками.

Келих для подачі можна взяти класичний високий або з ручкою у вигляді пінти. В СРСР оксамитове пили з кухлів-діжок — пузатих скляних келихів.

В якості закуски до оксамитового пива підійдуть ковбаски, сухарики, м'ясна тарілка, яловичина або телятина, шоколадний кекс, пончики. А ось рибу і морепродукти краще залишити для світлих сортів. Вони будуть дисонувати з м'яким солодкуватим смаком напою.

Складно порівнювати сучасне оксамитове пиво з тим, що пили в минулі часи. Однак його смакові показники, якщо не брати до уваги попередників, досить високі.

В контексті самостійного алкогольного напою оксамитове сьогодні — гідний представник ринку. А якщо захочеться поностальгувати, пошукати копію з класичним корінням можна в приватних пивоварнях і крафтових барах.

Автор: Валентина
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд: оксамитове пиво