шампанське Вдова Кліко (Veuve Clicquot) - огляд лінійки, ціни і правила вживання

Шампанське Вдова Кліко (Veuve Clicquot) — алкогольний напій французького походження. Виготовляють спиртне за класичною технологією з винограду, що росте на території провінції Шампань.

Veuve Clicquot Ponsardin Rosé (Розе)

Знаменитий алкоголь відрізняється витонченим смаком і користується заслуженим успіхом у цінителів ігристого. Далі-докладніше про походження, технології виробництва, різновидах і правилах вживання вишуканого напою.

Історія шампанського Вдова Кліко і цікаві факти

Історія відомого у всьому світі алкогольного напою почалася в 1772 р В цей час француз на ім'я Філіп Кліко-Мунрон заснував в Реймсі компанію, що спеціалізувалася на виробництві ігристого, а також на торгівлі і банківської діяльності. Наступником Філіпа став його син Франсуа, а після його смерті управління перейшло до дружини комерсанта, Барбе-Ніколь Понарден (Понсапден).

Розумна і заповзятлива вдова, що володіла великими амбіціями, вирішила зробити акцент на виготовленні шампанського. Вона зайнялася удосконаленням технології, а також поліпшенням якості сировини, розширюючи виноградники і культивуючи нові сорти, і успіх не змусив себе чекати.

З ім'ям вдови Франсуа Кліко Барби-Ніколь пов'язана нова епоха у виробництві ігристих вин, яке з першої половини XIX століття перейшло на інший, більш високий, рівень.

Перший екземпляр шампанського з назвою Вдова Кліко з'явився в 1811 р Новинка викликала справжній фурор і вмить зробила компанію Кліко знаменитою. У 1866 р, після смерті першої французької бізнес-леді, керівником став її партнер Едуард Верле, при ньому виробництво продовжувало процвітати. Через 11 років, в 1877 р, була офіційно зареєстрована фірмова емблема підприємства — етикетка жовтого кольору, на якій красувався напис Veuve Clicquot P. Werle, а вироблена продукція придбала славу далеко за межами Франції.

Сьогодні будинок Veuve Clicquot Ponardin (Вдова Кліко Понарден, або Понардін) — найвідоміший світовий виробник ігристого. Назва компанії міцно асоціюється з алкогольним продуктом, який часто називають шампанським Вдова Кліко Понардін (Понсардін).

У 1987 р компанія увійшла до складу групи L. V. M. H.

З підприємством і його знаменитою керівницею пов'язаний ряд цікавих фактів:

  1. Мадам Кліко є винахідником призначеної для пляшок з шампанським стійки. У 1816 р вона разом з помічником Антуаном Мюллером розробила конструкцію з отворами, куди догори дном розміщувалися пляшки. Такий спосіб зберігання використовується і в наші дні.
  2. Більшість виноградників, якими володіє винний дім, придбано саме Барбой-Ніколь.
  3. Виробники Veuve Clicquot і зараз використовують перший рецепт, розроблений на початку XVIII століття.
  4. Будинок Кліко заснував в 1987 р премію, щорічно вручається жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю і домоглися успіху на цьому терені.
  5. У 2010 році на дні Балтійського моря було виявлено затонулий корабель. Дослідники визначили час катастрофи - близько 150 років тому. На борту знайдені пляшки вдови Кліко. Дивно, але смакові якості напою, що знаходився на глибині так довго, практично не змінилися.
  6. У передмісті Реймса знаходяться старі вапняні каменоломні, які з 1909 р є власністю компанії Кліко. У покинутих шахтах сьогодні розташовані винні погреби.

Склад і особливості виробництва

Французьке шампанське Вдова Кліко виготовляють з виноградних плодів сортів Шардоне, Піно Меньє, Піно Нуар.

Належать виробнику знаменитого ігристого виноградники знаходяться в провінції Шампань, що славиться родючими грунтами. Угіддя розмістилися на території площею в 393 гектари.

У процесі купажування при створенні кожного виду вдови Кліко використовують вина різного віку, і точний склад шампанського визначити важко. Однак можна точно сказати, що в число компонентів входять виноградний сік свіжого віджиму, цукор, закваска.


Алкоголь створюють за класичною технологією шампенуаз. Виробництво проходить в кілька етапів:

  1. Зібране вручну сировину найвищої якості віджимають для отримання соку, він і стає основою майбутнього шампанського. Плоди з різних виноградників пресують окремо, не змішуючи ягоди різних сортів. Завдяки цьому вдається отримати ідеальні смак і аромат.
  2. Після 24-годинного відстоювання сік переливають в резервуари, змішуючи з закваскою, залишають для бродіння. 10-денний процес проходить при 16°C. Потім, щоб знизити кислотність, процес повторюють.
  3. Напівфабрикат розподіляють по бочках з дуба і залишають для настоювання.
  4. Потім проводять ассамбляж, змішуючи продукт з винними основами 3-річної і більше витримки.
  5. Після завершення асамбляжу алкоголь розливають по пляшках, куди додають закваску і, при необхідності, цукор. Спиртне поміщають в кам'яні льохи, де витримують від 5-ти міс. при 10-12°C.
  6. Після необхідного терміну вручну або за допомогою спеціального обладнання проводять ремюаж.
  7. Слідом настає черга дегоржажу, коли горлечко ємності охолоджують до -26°C і, відкоркувавши пляшку, видаляють накопичені дріжджі.
  8. Знову закривши тару, залишають шампанське ще на деякий час, після чого маркують пляшки і поставляють у продаж.

Знамениті бульбашки утворюються в процесі бродіння шампанського в закупореній тарі.

Різновиди шампанського Вдова Кліко, дегустаційні особливості, міцність і калорійність

Шампанське, що впускається брендом Veuve Clicquot, має чудові смакоароматичні якості, які різняться залежно від різновиду.

Вміст спирту майже у всіх продуктах становить 12%. Виняток-шампанське La Grande Dame і La Grande Dame Rosé міцністю 12,5%.

Енергетична цінність 100 мл шампанського — 55 ккал, в тому числі 0,1 г білків, 0,2 г вуглеводів.

Veuve Clicquot Ponsardin Rosé (Розе)

Шампанське Вдова Кліко Понсардін Розе виготовляють за старовинним рецептом, а для купажування використовують 5-річні вина.

Смак рожевого ігристого — ягідно-цитрусовий, з яскраво вираженою грейпфрутової основою. Аромат запам'ятовується соковитими суничними і полуничними відтінками.

Brut Yellow Label (Брют Еллоу Лейбл)

Шампанское Вдова Клико (Veuve Clicquot)

Класичний брют, що став символом винного дому, випускають з XVIII століття. Винні основи різного віку займають майже половину складу.

Шампанське має м'який і гармонійний фруктовий смак. У букеті домінують грушеві і сливові відтінки, доповнені ванільними нюансами. Аромат складений нотами свіжої французької випічки і стиглих фруктів.

Rich (Річ)

Rich — яскраве ігристе вино, виділяється приємною солодкістю. Спиртне цього виду часто включають до складу міксів.

Найкраща «коктейльна» пара для шампанського — сік лайма, грейпфрута або ананаса.

Напій має фруктової свіжістю. Смакові якості підкреслює ароматичний супровід, в якому присутні нотки огірка і прянощів.

Rich Reserve (Річ Резерв)

Шампанське містить в складі плоди, які збирають в найсприятливіші періоди і при найкращих погодних умовах.

Спиртне славиться м'якістю і благородством смакового букета, складеного нотами квітів і фруктів. Завершує образ ніжний свіжий аромат з цитрусовими, лакричними і м'ятними включеннями.

Rich Rosé (Річ Розе)

Шампанське Вдова Кліко річ Розе виділяється приємним рожевим відтінком. У складі-45% виноградних плодів Піно Нуар, через що напій і придбав такий ніжний і вишуканий колір.

Алкоголь підкорює фруктово-ягідної солодкістю. Аромат складений нотками вишні та полуниці.

Extra Brut " Extra Old "(Екстра Брют "Екстра Олд"»

При виготовленні шампанського практично не використовують цукор. Купаж брюта складають вина мінімум 3-річної витримки.

Смаковий букет підкорює цитрусовою свіжістю, яка гармонійно поєднується з пряними нотками. Ароматичний супровід-яскраве, фруктове.

La Grande Dame (Ля Гранд Дам)

Високоякісний алкоголь випускають з 1972 р.

Білий брют виділяється тонким карамельно-фруктовим смаком з переважанням абрикосових нот, яким вторять мигдальні включення. Яскраву картину доповнює відповідний аромат.

La Grandе Dame Rosé (Ля Гранд Дам Розі)

Шампанське ніжного рожевого відтінку виробляють з ягід двох видів: Піно Нуар і Шардоне. Вичавку соку для основи проводять дуже повільно, щоб домогтися необхідної інтенсивності кольору.

У витонченому смаку легко відчути полуничні, вишневі і суничні тони, доповнені пряними включеннями. Аромат заворожує ягідно-фруктовою свіжістю.

Cuveé Saint-Petersburg (Кюве Сен-Петербург)

Ідея створення напою народилася в XIX столітті, коли французький будинок почав поставляти продукцію в Україну. Саме з цієї нагоди була розроблена рецептура і розпочато випуск нового різновиду.

Алкоголь славиться збалансованою свіжістю, підкресленою нотками стиглих фруктів. У міру розкриття смак набуває приємну солодкість, доповнену легкими тонами прянощів. Ароматичний супровід-насичений, ванільно-фруктовий з мигдальними включеннями.

Demi-Sec (Демі-Сек)

В купажі напівсухого білого шампанського — третя частина додаткових основ. На етапі дегоржажу додають цукор, після чого продукт наполягають протягом 2-х років. Завдяки цьому спиртне набуває солодкість, чому чимало сприяє і присутність винограду сорту Шардоне, з якого здебільшого і виготовляють алкоголь.

Напівсухе підкорює приємним фруктовим присмаком з карамельними відтінками. В ароматичному букеті можна відчути квіткові нюанси, доповнені персиковими включеннями.

Вартість шампанського

Вдова Кліко — алкоголь преміум класу. Вартість одного примірника досить висока і становить приблизно:

  • 1,7-2,9 тис. грн. (Брют класичний);
  • 3,3-3,75 тис. грн. (Екстра Брют);
  • 6,7-7,5 тис. грн. (Ля Град Дам);
  • 8-8,5 тис.грн. (Розі).

Як відрізнити оригінал від фальсифікату

На ринку нерідко можна зустріти підроблені екземпляри знаменитого ігристого. Щоб уникнути придбання фальсифікату, при виборі потрібно проявляти пильність.

Сьогодення  шампанське Вдова Кліко французького виробництва можна дізнатися по:

  • Фірмової жовтої етикетці з написом Veuve Clicquot P. Werl, яка якісно виконана і акуратно наклеєна;
  • Має витягнутий силует і увігнуте дно гладкою пляшці;
  • Однорідної текстурі рідини, без осаду і сторонніх домішок.

Вибір товару в спеціалізованих магазинах — гарантія придбання оригіналу.

Правила вживання

Вдову Кліко з неповторним французьким шармом подають охолодженим до температури 8-10°С.дегустують напій з в призначених для шампанського келихів. Розливають алкоголь в 2 прийоми: наповнивши ½ ємності і дочекавшись «осідання» бульбашок, доливають другу половину.

Шампанське складе гармонійний дует з:

  • Нарізкою з нежирного м'яса;
  • Рибою;
  • Морепродуктами;
  • Легкими салатами;
  • Сиром;
  • Солодкими десертами.

Спиртне найчастіше виступає в ролі аперитиву, проте напій можна вживати під час трапези, і після неї.

Знаменитий французький бренд випускає шампанське декількох видів, і кожен — з унікальними дегустаційними характеристиками. Дотримання правил подачі і вибір відповідного гастрономічного супроводу допоможуть смакоароматичним якостям розкритися і дозволять сповна насолодитися вишуканим напоєм.

Автор: Анна Ковальова,
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд шампанського Вдова Кліко