Брага на березовому соку для самогону-технологія приготування і прості рецепти

Брага на березовому соку – староруський напій, який можна вживати як є або використовувати для приготування самогону. Чи буде такий алкоголь корисним, сказати важко, але його натуральність і відмінна якість не викликають питань навіть у досвідчених винокурів.

брага на березовом соке

Існує два способи поставити брагу в домашніх умовах: із застосуванням цукру і дріжджів, а також бездріжджовим методом. Ми розглянемо обидва. У першому випадку знадобиться подвійна перегонка, другий варіант довгий, але в результаті виходить відмінна бражка для пиття.

Інструкція по заготівлі березового соку

Березовий сік заготовляють раз на рік, навесні, зазвичай в березні-квітні. Точної дати збору немає, все залежить від погоди і регіону. Тому потрібно стежити за деревами. Як тільки у берези набрякли бруньки, що сигналізує про активний рух соків, можна виходити за соком.

Фахівці радять вибирати дерева не в межах міста. Потрібно знайти екологічно чисте місце, подалі від доріг, заводів і звалищ, бажано в лісі. Щоб не погубити дерево, діаметр його стовбура повинен бути не менше 25-30 см.з такого рослини і сік буде смачніше, більш насиченим природними цукрами, і вихід більше. Загальне правило - чим товщі береза, тим більше соку вона дасть.

Розмір отвору не повинен перевищувати 1 см, в стовбурі бажано робити не більше однієї точки збору. Заглиблюватися потрібно приблизно на 2,5 см, щоб пробити кору, луб і опинитися в багатій соками деревині.

В отвір вставляють Жолобок або трубку, до якої кріплять ємність для соку. Варіант з гнучкою трубкою більш практичний, в цьому випадку ємність можна поставити на землю і закрити, щоб не потрапляло сміття. Найкраще підійдуть трубки з хімічно нейтрального силікону.

Після збору соку отвір в стовбурі потрібно закрити березовим клином і зверху замазати варом, щоб через нього не проникла інфекції і шкідники. Можна використовувати масляну фарбу, м'який віск, деревну смолу.

Рецепти браги з березового соку

Поставити брагу на березовому соку в домашніх умовах нескладно, рецептів відомо безліч. Серед самогонників найбільш популярні з додаванням цукру і дріжджів — вони простіше і швидше. Рецепти на чистому соку вимагають терпіння і досвіду, але кінцевий продукт виходить смачніше.

Цукрова брага

Приготований за цим рецептом самогон виходить м'яким і ніжним, без специфічного запаху спирту. Недарма його називають»княжим".

березовий сік 5 л
цукровий пісок 1,5 кг
сухі дріжджі 20 г (пресованих — 100 г)
Молоко 0,5 ст. л.

Рецепт:

  1. Сік підігріти до 30 °з постійно помішуючи, поступово ввести в цукор.
  2. Активувати дріжджі як написано в інструкції. Пекарські дадуть характерний присмак, тому краще використовувати спиртові або винні.
  3. З'єднати сік з цукром і дріжджами в ємності для бродіння, третину обсягу залишити незаповненим, щоб залишилося місце для бродіння.
  4. Для зниження піноутворення ввести молоко. Якщо немає свіжого, підійде кисле або кефір.
  5. Встановити водяний затвор, залишити в теплому місці на 12-15 діб.
  6. По закінченню бродіння, коли рідина перестане пузиритися і стане світлою, брагу зняти з осаду. Двічі перегнати.

На виході вийде 1,5 л самогону міцністю 40-45%. Його можна додатково очистити або пити як є.

З родзинками


Брага на березовому соку для самогону з родзинками готується довше. Щоб прискорити процес, можна заздалегідь зробити закваску. Для цього немитий родзинки заливають теплою водою і прибирають на три дні в тепло.

березовий сік 15 л
Ізюм 150г
Молоко 1 ст. л.

Рецепт:

  1. Родзинки залити 1,5 л березового соку, попередньо підігрітого до 28°C, залишити в теплому темному місці для розм'якшення.
  2. Залишилися сік уварити на тихому вогні до половини обсягу.
  3. Уварений сік з'єднати з родзинками і молоком, перелити в бродильний бак, поставити водяний затвор. Тримати при температурі 25-27 ° С.
  4. Після закінчення бродіння брагу перегнати на самогон. Можна її вживати і як самостійний напій.

Без дріжджів

Для такої браги сік добувають ближче до вершини дерева. Чим далі від поверхні грунту, тим він солодший і чистіший, насичений глюкозою. Процес приготування заснований на випаровуванні зайвої рідини.

свіжий березовий сік 15 л
Молоко 0,5 ст. л.

Рецепт:

  1. Відлити 1,5 л березового соку в чистий посуд, це буде закваска.
  2. Сік, що залишився упарити на повільному вогні до половини, після чого охолодити до 25 °С.
  3. Відлитий сік з'єднати з концентратом і молоком. Встановити на ємність водяний затвор і залишити бродити при температурі до 23-25 °С.
  4. Як тільки перестане виділятися газ, брагу злити з осаду і відправити на перегонку.

Самогону з цієї кількості браги вийде трохи — приблизно 250 мл.зате він буде відмінного смаку. Подібним напоєм може похвалитися не кожен.

З молоком

Молоко використовується практично в кожному рецепті браги на березовому соку. Його основна функція-зменшити інтенсивність піноутворення і очистити бражку від сивушних масел. Додавати продукт потрібно по мінімуму, щоб не змінилися смакові якості самогону. Для отримання потрібного ефекту достатньо 1 столової ложки на 7-8 л упареного березового соку.

При бродінні молоко зв'язується з сивушними маслами і опадає на дно ємності у вигляді пластівців. Брагу зливають, всі шкідливі речовини залишаються в осаді.

Як очистити самогон молоком від запаху і сивушних масел-докладна інструкція →

З медом

Цей рецепт прийшов до нас з глибини століть. Брагу з березового соку з медом робили в княжих і купецьких будинках, подавали на бенкети. Напій виходив слабоалкогольним, але швидко вдаряв у голову. В наші дні таку брагу все частіше використовують для перегонки.

березовий сік 6 л
квітковий мед 1 кг
сухі дріжджі 30 г

Рецепт:

  1. Березовий сік підігріти на тихому вогні, не даючи закипіти. Додати мед, постійно прибираючи виникає піну.
  2. Охолодити суміш до температури 25 °C, влити активовані дріжджі і перемістити в ємність для бродіння.
  3. Горлечко ємності накрити серветкою і залишити на дві доби. Потім встановити водяний затвор і дати побродити ще 10 днів.
  4. Готову брагу акуратно злити через трубочку, після чого додатково ввести три чайні ложки меду.
  5. Напій прибрати на три дні в прохолодне місце, після чого перегнати.

Питна брага

З березового соку виходить найкраща питна брага. Процес її приготування нічим не відрізняється від звичайних рецептів. Головне-щоб вона повністю вибродила, інакше дріжджі влаштують «ураган» в шлунку.

Назвати питну брагу на березовому соку корисною для здоров'я не можна, хоча багато самогонники впевнені в її лікувальні властивості. Як і будь-який алкогольний продукт, приготований в домашніх умовах, вона схильна до ризику швидкого псування. А це шлях до діареї і отруєння. Відсутність перегонки призводить до загартовування сивушних масел в напої. Здоров'я ці речовини теж не додають.

Корисні поради по виготовленню браги з березового соку

З Брагою на березовому соку можна сміливо експериментувати, додавати до складу ягоди, фрукти, цитрусові та іншими інгредієнтами, що допомагають зробити смак і аромат напою яскравіше, більш насиченим.

Якщо робити брагу для самогону без дріжджів і цукру або з мінімальною їх кількістю, вихід спирту зменшиться, але продукт вийде високої якості і найменш шкідливий для здоров'я.

Часто для отримання потрібної концентрації цукру березовий сік упарюють. Тоді він погано бродить, оскільки природні дріжджі від високої температури гинуть. Щоб запустити процес, обов'язково використовують покупні дріжджі, родзинки, «живий» березовий сік або сік ягід.

Правила зберігання березової браги

Birch sap. Juice, beverage. A glass of birch juice and bowl in cave.

Якщо брагу не виходить відразу перегнати, її розливають в скляну або пластикову тару з добре закручуються кришками і прибирають на холод. Готовий напій не можна змішувати з водою або свіжим соком берези, він відразу помутніє і стане неприємним на смак.

Питну брагу можна зберігати в погребі, в герметично закритому посуді до 2 місяців. Тільки приготовлену потрібно випити за 2-3 дня. Тримати її обов'язково в холодильнику.

Самогон на березовому соку може зберігатися кілька років, не втрачаючи своїх смакових і органолептичних характеристик.

Брага на березовому соку — універсальний продукт, який можна вживати самостійно або використовувати в якості сировини для перегонки. Самогон на її основі легко п'ється, не залишає похмілля і головного болю на наступний ранок. Його не соромно запропонувати гостям або порадувати близьких на свято.

Автор: Дмитро
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд: як зробити брагу з березового соку для самогону в домашніх умовах