Щоб отримати домашній самогон зі смаком краще, ніж у магазинної горілки, важливо знати рецепт правильного приготування браги. Бродіння — це процес перетворення в спирт цукру. Значить, сусло повинно бути солодким, або містити фруктозу або крохмаль.
Для приготування браги використовують цукор, варення, ягоди, фрукти, зернові культури.
Які дріжджі вибрати
Вибір дріжджів дуже важливий. За відгуками найбільш популярні для самогоноваріння:
- Саф-Левюр;
- Спиртові;
- Дикі;
- Хлібопекарські.
Небажані:
- Пивні (дають багато піни і маленьку концентрацію спирту на виході);
- Винні (дорого і потрібне дотримання особливих технологій).
Чи має значення Вода?
Влюбом рецепті бродіння присутня вода. Ідеальний варіант — джерельна або колодязна. Через брак такої підійде і вода з-під крана, треба тільки дати їй відстоятися 12-18 годин, інакше висока жорсткість не дасть початися процесу бродіння.
Не можна кип'ятити і дистильовувати воду, тому що загубляться кисень і мікроелементи, отже швидкого зброджування не вийде. Досвід показує, що найбільший вихід готового продукту виходить з талої води. Досить заморозити воду, відтанути і злити з осаду.
Для чого і як підгодовувати дріжджі
Буває, що процес бродіння йде повільно або не починається зовсім. Ознаки: брага не нагрівається, немає виділення бульбашок газу.
Для виправлення цієї ситуації застосовують підгодівлю дріжджів.
- Хімічний метод . За рецептом додають суперфосфат, нітрофоску, сульфат амонію, нашатирний спирт і навіть курячий послід. При правильному дозуванні шкоди для організму не буде, але не всім подобається присутність хімії в готовому продукті.
- Дріжджі « турбо» . Деякі виробники мають спеціальні прискорювачі та активатори дріжджів з усіма поживними речовинами та необхідними мікроелементами. Вартість їх досить велика, але на виході виходить досить якісний алкоголь.
- Солод . Найбільш екологічний спосіб підгодівлі і відмінно справляється зі своїм завданням. Самогон в результаті має приємний хлібний аромат. За рецептом потрібно 0,5 кг солоду на 20 л браги.
- Харчові продукти . Кукурудза, горох, фруктовий сік, томатна паста, свіжі ягоди, хліб. Додають в сусло, щоб прискорити початок процесу бродіння з розрахунку 0,5 кг на 50 л.за цією рецептурою виходить брага з найменшою кількістю шкідливих домішок.
- Вітамін В1 . Змішують 3 краплі оливкової олії і тіамін — 2 млг. Ампульна або таблетована форма значення не має, важлива правильне дозування. Суміш придатна для підгодівлі 50 л сусла.
У чому ставити?
Важливе значення має матеріал тари для бродіння. Він повинен бути хімічно інертним, тобто не вступати в реакцію з рідиною.
- Скло;
- Фарфор;
- Нержавійка;
- Емальований посуд;
- Алюміній;
- Харчова пластмаса.
Вкрай небажані:
- Оцинкований метал;
- Дерево.
Ємність повинна бути чистою і сухою, щоб не порушувався процес бродіння. Обсяг посуду може бути будь-який, виходячи з кількості рідини + місце для піни.
Класичний рецепт приготування
Інгредієнти:
- 10 л води;
- 2 кг цукру;
- 200 г пресованих дріжджів (40 г сухих).
Цукор повністю розчинити у воді, прокип'ятити готовий сироп, остудити до 30°С.дріжджі розчинити в 1 л теплого сусла. З появою піни, суміш вливають в основну рідину, ретельно перемішують і ставлять на бродіння.
Іноді починає активно виділятися піна і брага норовить «втекти». Щоб зупинити процес піноутворення, в ємність додають трохи рослинного масла (10-30 мл) або кришать магазинне печиво (половинки досить).
А чи потрібен гідрозатвор?
Гідрозатвор встановлюють, щоб зробити процес максимально «чистим». Бактерії з повітря можуть зіпсувати всю справу. Найпоширеніший спосіб — зібрати конструкцію з медичної рукавички і гумки. Головне — не забути проколоти рукавичку голкою, щоб виходив вуглекислий газ, інакше буде компактний вибух. Заодно це буде своєрідним індикатором готовності браги. Впала Рукавичка — процес бродіння зупинився.
Як прискорити?
Буває, що сусло бродить занадто повільно або самогоноваріння приурочено до якої-небудь події, а брага не дозріла. Варто прискорити процес. Зробити це легко кількома способами:
- Підгодівлею дріжджів, як було написано вище;
- Додаванням жмені немитого родзинок, тому що дикі дріжджі з поверхні сухофруктів активізують брагу;
- Регулярним помішуванням, це видаляє надлишки вуглекислого газу, що заважає роботі дріжджів;
- Створення оптимальних температурних умов (27-35°C).
Детальніше про те, як ставити брагу для самогону →
Ознаки готовності до перегонки
Отже, як поставити брагу з'ясували. Бродіння пройшло успішно — можна почати виганяти алкоголь. Як визначити, що суміш готова? Спробувати на смак: вона повинна бути гіркуватою. Понюхати: має чітко пахнути спиртом. Подивитися: рідина повинна посвітліти, а на дні з'явиться осад. Послухати: готова брага не шипить і не « грає ».
Куди подіти осад?
Перед початком перегону потрібно вирішити, що зробити з осадом? Тут можливі два варіанти.
- Злити брагу з осаду . Це обов'язково, якщо сусло було приготовлено з фруктів або ягід. Інакше частинки дріжджів і фруктів можуть пригоріти і зіпсувати готовий продукт. Очистити такий алкоголь від неприємного запаху і присмаку досить складно.
- Залишити все як є і відразу виганяти. В осаді міститься спирт і на виході вийде більше самогону, але зі значним вмістом шкідливих домішок і з противним амбре.
Досвідчені самогонники навіть спеціально фільтрують, проціджують і осаджують напівфабрикат перед перегонкою, наприклад, білою глиною (бентонітом). Кількість одержуваного алкоголю зменшується, зате якість порівняно вище.
А якщо потрібно терміново?
Трапляється, виникають такі ситуації, що самогон потрібно через 2-3 дня, а сусло ще не поставлено. Для цієї мети існують способи« швидкого » приготування. За стандартним шляху брага звичайно дозріває для вигону приблизно 10-14 днів, за наведеними нижче рецептами — через добу-троє.
- Цукор — 6 кг, вода — 30 л, дріжджі — 600 г.
воду підігріти до 30°C, розчинити цукор, покришити дріжджі. Поставити в приміщення з температурою 35°. Через 3 дні брага буде готова.
- Цукор — 3,5 кг, горох — 1 кг, вода — 17 л, сметана — 100 г, дріжджі — 170 г.
підігріти воду до 27-30°З, додати дріжджі з горохом, перемішати грунтовно. Через півгодини всипати цукор, розмішати його і додати сметану. Залишити бродити. При навколишній температурі 28-32 ° C буде готове через 3 дні.
- Цукор — 2,5 кг, вода — 10 л, хліб житній — 2 буханки, молоко — 250 мл, дріжджі — 150 г, сиру картоплю — 12 шт.середнього розміру.
картоплю подрібнити (ідеально — в пюре), хліб дрібно покришити, додати інші інгредієнти, залити теплою водою. Поставити в тепле місце, наприклад, до батареї. Часто перемішувати. Приблизно через дві доби буде готово.
- Цукор — 3 кг, варена нечищена картопля — 3 кг, ряжанка — 3 л, вода — 15 л, дріжджі — 300 г.
картоплю остудити, потовкти разом з шкіркою, додати інші складові, залити теплою водою. Залишити на бродіння в теплі. Через дві доби можна переганяти.
Детальніше про те, як приготувати швидку брагу на горосі →
Варто відзначити, що самогон, отриманий з браги по «швидким» рецептами, за якістю завжди дещо поступається традиційному. Але, після правильного очищення, відмінність практично не відчувається. Тому, тут вже вибір особисто кожного — зробити все по-старому, не поспішаючи або ж не жертвувати часом при приготуванні браги. У будь-якому випадку, час буде втрачено на очищенні готового продукту. Так чи варто квапити природні процеси? Краще трохи почекати і отримати висококласний алкоголь, ніж гнатися за швидким, але неякісним пійлом.