ігристе Лихни — смачне і недороге шампанське з Абхазії

Шампанське Лихни – напівсолодке ігристе вино, яке вже більше 60 років виробляють в Абхазії. Відрізняється приємним смаком з фруктовими і вершковими тонами. Виробляється за класичною технологією з виключенням останньої стадії бродіння. Завдяки цьому цукор частково залишається у вині, що робить смак більш вираженим.

шампанское лыхны

Для виготовлення Лихни беруть автохтонний виноград різних сортів, який росте в Абхазії на площі до 700 га.напій має стандартну міцність 9-12%, насичений вуглекислим газом. Тому вживають його зазвичай на свята, використовуючи в якості аперитиву, а також для супроводу легких фруктових салатів та інших десертів.

Історія бренду

Виноробні традиції Абхазії налічують кілька століть. Однак випуск шампанських вин Лихни почався лише в 1962 році. Саме тоді була відкрита лінія по розливу напою на території Сухумського винного заводу.

Цікаво, що назва шампанського «Лихни» пов'язана з однойменним селом в Абхазії. Свого розквіту воно досягло в період з 1808 по 1864 рр. – в ці роки тут знаходилася офіційна резиденція абхазьких князів.

Сьогодні компанія продовжує працювати, причому вже під іншою назвою – «Вина і води Абхазії». Поставки здійснюються в різні країни, один з головних напрямків – український ринок.

Протягом багатьох десятиліть з компанією співпрацюють нащадки відомого прізвища Ачба. Їм вдалося зберегти класичні рецепти приготування червоного і білого ігристого вина. У 1999 році на підприємстві була проведена модернізація, завдяки якій вдалося розширити асортимент. Сьогодні він представлений мінімум десятьма найменуваннями, велика частина з яких йде на експорт.

Продукція заводу часто отримує нагороди на різних виставках. Серед останніх можна згадати срібну медаль "Продекспо", отриману в 2015 році.

Склад і особливості виробництва

До складу абхазького ігристого вина Лихни входять:

  • Виноград сорту «Ізабелла» (можуть використовуватися і інші сорти);
  • Природний цукор, одержуваний на основі ягід;
  • Спирт етиловий натурального походження.

Технологія виробництва нагадує виготовлення традиційного ігристого, проте має свої особливості. Процес отримання спиртного йде за методом " шарму»:

  1. Збирання врожаю і складування в чани ягід винограду.
  2. Первинне бродіння при температурі 28-32 °с.
  3. Проціджування отриманого сусла, видалення мезги (твердої частини).
  4. Охолодження до 2-3 ° C. В результаті відбувається переривання подальшого бродіння. Ця технологічна особливість дозволяє отримати солодкувате ігристе вино Лихни.
  5. Розлив в тару і закупорювання.

Частка цукрів в шампанському досягає 3-5% від загальної маси. Завдяки цьому природний смак стає сильнішим, а вино виходить напівсолодким.

Дегустаційні особливості, калорійність і міцність напою

Бренд Лихни представляє лінійку білих і червоних ігристих вин. Всі вони мають свій "характер" і різні дегустаційні якості, проте можна виділити спільні риси:

  • Смак оксамитовий, квітково-ягідний, гармонійний, дуже приємний, з делікатним вершковим відтінком. Бульбашки добре виражені, поколюють мову;
  • Аромат тонкий, чистий, у червоних сортів терпкий;
  • Колір залежить від виду шампанського. Біле ігристе Лихни золотисте, кристально прозоре. Червоне-насиченого темно-рубінового відтінку.

Міцність шампанського Лихни становить від 10,5% до 12,5% в залежності від марки. Вміст цукрів становить від 40 до 50 г/л, калорійність — 85 ккал на 100 мл. це майже 640 ккал на стандартну пляшку 750 мл.

Різновиди

«вина і води Абхазії» виробляють чотири різновиди шампанського Лихни. Вони відрізняються за смаковими якостями, складом, ароматом і зовнішнім виглядом, але схожі по міцності (10-12%), а також газації.

Лихни червоне напівсолодке, 12%


Ігристе з вмістом цукру від 40 до 55 г л.при виготовленні використовується виноград сортів Ізабелла і Каберне Совіньон. Відрізняється насиченим, в міру терпким, повним смаком. Аромат розвинений, ненав'язливий. Колір рубіновий, насичений.

Лихни Біле Брют, 12%

Шампанське Лихни брют містить цукор в кількості від 6 до 15 г/ л.завдяки цьому солодкі тони майже не відчуваються. Виготовляється з білого винограду, переважно сортів Уні Блан і Шардоне. Класичне шампанське, має ніжний аромат вершків і квітів. Смак гармонійний, приємно солодкий, з легкою кислинкою. У послевкусии простежуються мотиви фруктів і квітів.

Лихни Біле Напівсолодке, 12%

Шампанське виробляють з тих же сортів винограду, що і брют. Колір золотистий, аромат фруктово-вершковий. Вміст цукру від 40 до 55 г/л.смак витончений, освіжаючий, з нотками ягід і фруктів. Післясмак легкий, приємний.

Лихни Рожеве Напівсолодке, 12.5%

Рожеве шампанське Лихни виготовляють із сортів Мерло і Каберне Совіньон. Ігристе відрізняється приємним ароматом свіжих ягід і гармонійним, м'яким смаком. Добре поєднується з десертами і свіжими фруктовими салатами.

Зберігати розкриту пляшку шампанського не слід. Краще вжити весь вміст протягом 1-2 годин.

Вартість

Абхазькі вина відрізняються доступною ціною, і шампанське Лихни – не виняток. Придбати такий напій можна як у винних бутиках, так і в звичайних супермаркетах. Вартість однієї пляшки 0,75 л наближається до 210-300 грн. При цьому в Абхазії вона помітно нижче і становить 125-170 грн.

Як відрізнити оригінал від фальсифікату

Лихни – недороге, цілком доступне шампанське, яке не так часто підробляють. Проте ризик покупки фальсифікату завжди є. Тому необхідно навчитися відрізняти оригінал від підробки по ряду надійних ознак:

  • Купувати алкоголь слід тільки в перевірених магазинах, що мають відповідні документи від Постачальника;
  • Оригінальна пляшка характерної витягнутої форми з вузькою шийкою. Поверхня гладка, ідеально чиста. Етикетка наклеєна рівно, без патьоків клею;
  • На кожній ємності є акцизна марка;
  • В якості виробника на етикетці має бути зазначено: ТОВ «Вина і води Абхазії». Якщо написаний будь-який інший виробник-це точно не оригінальне шампанське;
  • Верхня частина шийки захищена металізованою фольгою золотистого, рожевого або яскраво-червоного кольору.

Правила вживання

Шампанське Лихни подають в міру охолодженим. Оптимальна температура становить 10-11°С.щоб домогтися її, слід покласти пляшку в холодильник на годину, а потім дати постояти на столі протягом 15 хвилин.

Якщо шампанське буде занадто холодним, це завадить розкритися смаку і аромату. Напій може здатися занадто «плоским» і злегка гірким через велику кількість бульбашок.

Разом з тим варто пам'ятати, що при кімнатній температурі ігристе не подають. У теплому вигляді воно дає занадто багато піни і буквально виливається через край після відкриття пробки «з вибухом». Тому краще попередньо охолодити келихи, завдяки чому шампанське довше залишиться приємно газованим.

Що стосується гастрономічного супроводу, воно досить різноманітно. Лихни можна поєднувати з різними продуктами:

  • М'ясні страви (гарячі та холодні);
  • Риба;
  • Морепродукти; (включаючи устриці з лимоном);
  • Салати фруктові та овочеві;
  • Сирні нарізки;
  • Овочі, запечені на грилі (бажано без масла);
  • Чорна і червона ікра;
  • Горіхи.

Відгуки

Ігристе вино Лихни біле і червоне напівсолодке відрізняється високою якістю, це підтверджують і відгуки споживачів.

Микола

Захотілося випробувати абхазьких вин, про які я взагалі мав туманне уявлення. Вирішив почати з чогось відомого і перевіреного, взяв шампанське Лихни брют. Взагалі не любитель солодкого, тому краще саме брют. Шампанське запам'яталося яскравим, легким смаком. Реально освіжає і дарує той самий настрій свята. П'янить швидко, але і відпускає легко.

Сергій

Я ціную грузинські вина, але завжди хочеться різноманітності, тому випробував недавно Лихни рожеве. Вино ігристе, явно жіноче. Воно солодкувате, але в міру, це вже точно не «морс». Навпаки-легке, з приємним ароматом суниці. Таке можна пити і в Новий рік, і влітку.

Світлана

Лихни – це коли хочеться чогось недорого і в той же час якісного. Шампанське дарує настрій, пити його можна і в компанії, і в гордій самоті. Пробувала різні види і можу сказати, що рожеве, червоне і біле – вони реально солодкі, як би для дівчаток. А ось брют – чисто класичне шампанське, яке відмінно годиться для будь-якого свята.

Шампанське Лихни може стати хорошою альтернативою звичному Радянському шампанському. Відмітна особливість напою-приємний солодкий смак і фруктово-ягідний аромат. Таке вино легко п'янить і відразу створює святковий настрій. Подавати бажано трохи охолодженим, поєднуючи з м'ясними, сирними, фруктовими та іншими закусками.

Автор: Юрій
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд: як вибрати гарне ігристе вино, поради сомельє