При виробництві спирту використовують обладнання, в якому відбувається нагрів браги або спирту-сирцю, випаровування і теплообмін між парою і рідиною. Колона ректифікаційна-це якраз те пристосування, яке допомагає отримати досить чистий спирт.
Для промислового виробництва застосовують колони висотою до 7-9 м.у домашніх умовах таке обладнання просто нікуди помістити, та й коштує воно дорого. Тому використовують більш низькі колони. По суті, це ті ж самогонні апарати, які можуть працювати в режимі дистиляції і ректифікації.
- Принцип роботи
- Як вибрати колону
- Огляд 10 найпопулярніших моделей
- Союз 1,5
- Булат Богатир
- Добрий жар Маяк 20 л
- Фенікс Сіріус Про
- WEIN ReForm
- Лідер 30 л, з діоптром
- Колонний ЛЮКС-4, майстерня застілля
- Brendimaster XO
- Алковар УБК 60
- Чзда Горилич 20/300 / t
- Під які завдання підходять апарат з колонами
- Корисне відео про принципи проведення ректифікації
Принцип роботи
Зовні колона являє собою довгу трубу. По ній пар з перегінного куба піднімається, охолоджується, частково конденсується у вигляді флегми. Найбільш легкі пари спирту проходять далі, а рідина стікає вниз. В цьому і полягає принцип роботи ректифікаційної колони.
Вона розділяє спиртовмісну рідину на різні по температурі кипіння фракції, і на виході виходить 96-97% спирт без стороннього запаху і смаку.
Щоб процес конденсації проходив ефективніше, всередині колони поміщають спеціальні металеві насадки або тарілки. Можуть встановлювати дефлегматор, охолоджуючий пар. Чим інтенсивніше флегма буде контактувати з парою, тим міцніше і чистіше вийде напій на виході.
Як вибрати колону
При виборі обладнання для отримання спирту є 2 шляхи:
- Придбати повністю укомплектований самогонний апарат колонного типу;
- Купувати окремо перегінний куб, колону та інші частини.
Плюс першого варіанту – є комплект готового до роботи обладнання.
Другий варіант дозволяє поступово вибирати оптимальні для користування деталі, з яких збирається апарат.
Купуючи колону, треба врахувати її висоту, підготувати місце для установки. Вивчають характеристики виробу, продумують способи нагріву ємності і підведення води для охолодження.
Серед параметрів ректифікаційної колони найбільш важливі:
- Матеріал. Найпоширеніший-харчова нержавіюча сталь. Зустрічається скло з діоптрами, що дозволяє спостерігати за процесом. Іноді використовують мідь, яка добре очищає від домішок сірки.
- Діаметр царги. При обсязі куба менше 20 л цілком підійде 1,5 дюймова царга. При обсягах 25-50 л краще взяти колону на 2 дюйми і більше.
- Оптимальна довжина для домашніх умов 1-1,5 м.при меншій довжині потрібно кілька разів переганяти продукт. Більш високу колону складно розмістити в приміщенні.
- Наявність термометра допомагає контролювати температуру при перегонці.
- В колоні зазвичай (але не завжди) встановлюють дефлегматор, що поліпшує якість перегонки. Бажано, щоб він був обладнаний голчастим краном для контролю подачі води.
- Обсяг куба. Треба враховувати, що ємність заповнюється не більше ніж на 4/5.
- Продуктивність. Не варто гнатися за великими величинами. Процес ректифікації повільний,отримувати за годину 1-1, 5 л спирту цілком нормально.
- Якщо в комплекті йдуть насадки (сітка, кільця), то це додатковий плюс.
При будь-якій покупці беруть до уваги ціну. Якщо вона не влаштовує, то варто задуматися. Може, краще купувати частини апарату окремо, ніж витратити гроші на недороге, але малоефективне виріб.
Огляд 10 найпопулярніших моделей
Питання, яка краще ректифікаційна колона, досить складний. Найпоширенішим в домашніх умовах вважається царга 1,5 дюйма (38 мм). Більш просунуті винокури віддають перевагу 2 дюйми і більше. Апарат з кламповими сполуками можна вдосконалювати, подовжувати колону додатковою царгою, діоптрами.
Союз 1,5
Самогонний апарат колонного типу «Союз» з баком на 21 л коштує від 6500 грн. є можливість вибрати додаткові комплектуючі, передбачено отвір під Тен. "Союз" також випускає ректифікаційні колонки з царгою на 2 дюйми.
Переваги:
- Холодильник і дефлегматор з мідними трубками, що забезпечує високу тепловіддачу і знижує витрату води;
- Баки на 21 і 37 л російського виробництва, з нержавійки.
Недоліки:
- Немає в комплекті насадок, тобто колона по суті плівкова;
- Якість збірки Середня.
Булат Богатир
Пристрій ректифікаційної колони для самогону «Богатир» включає в себе дефлегматор і холодильник на 5 каналів. Апарат може працювати в декількох режимах.
Кришка з біметалічним термометром закріплюється гвинтовими зажимами, передбачена заливна горловина. Висота в зборі 1,03 м. при обсязі куба 21 л ціна становить від 6800 грн.
Переваги:
- Є виїмка під перфоровану підставку (сито);
- Кришка товщиною 3 мм.
Недоліки:
- Зустрічаються відгуки з критикою з'єднань;
- Захлинається, малий спускний отвір;
- Щоб використовувати в якості ректифікаційної колони, треба доукомплектувати діоптром або додаткової царгою.
Добрий жар Маяк 20 л
Продається така ректифікаційна колона для самогону за ціною приблизно 8600 грн. продуктивність досягає 4 л/ч. висота в збірці 1,76 м. у колоні передбачено 3 ступеня охолодження. Спочатку стоїть дефлегматор, потім йде холодильник і міні-холодильник для повної конденсації. Є 2 царги з 3 насадками Панченкова в кожній.
Переваги:
- Висока ефективність,
- Гарне охолодження,
- Оптимальне співвідношення ціни та якості.
Недоліки:
- Високий, не в кожному приміщенні вийде встановити.
Фенікс Сіріус Про
Апарат з об'ємом куба 20 л коштує близько 6900 грн. можлива установка Тена, що збільшує вартість на 1200 грн., але робить використання більш зручним. Конструкція простий ректифікаційної колони Сіріус про включає царгу 50 см, дефлегматор і п'ятитрубчастий холодильник. Продуктивність досягає 6 л/год, однак для отримання чистого спирту буде потрібно більше часу. Висота в зборі 1,1 м.
Переваги:
- Мінімальна витрата води;
- Дає високу міцність вже після першої перегонки.
Недоліки:
- Насадка Панченкова, що йде в комплекті, швидко іржавіє;
- Зустрічаються невдоволення якістю зварювання.
WEIN ReForm
Якщо ви не знаєте, яку вибрати ректифікаційну колону, то придивіться до моделі WEIN ReForm. Такий апарат коштує близько 7100 грн. Перегінний куб у нього на 20 л.у продажу є 37 л ємності, можна придбати окремо колону та інші запчастини. Встановлено п'ятитрубний дефлегматор. Для підключення до води використовуються швидкознімання. Відгуки про апарат здебільшого позитивні.
Переваги:
- Зручне розташування крана для зливу і ручок;
- Купольна кришка, щільне прилягання;
- Все необхідне для самогоноваріння і ректифікації в комплекті.
Недоліки:
- Різьбові з'єднання не завжди надійні, потребують ущільнення, в комплекті йде ФУМ-стрічка.
Лідер 30 л, з діоптром
Купити таку колону можна за ціною приблизно 7500 грн. традиційно вона виконана з нержавіючої сталі. Діоптр з'єднується з царгою клампом, дозволяє спостерігати за процесом ректифікації. Висота в зібраному вигляді 1,21 м.
Плюси:
- Зручне розташування термометра;
- Висока якість перегонки.
Мінуси:
- Не дуже зручна горловина;
- Немає крана на баку.
Колонний ЛЮКС-4, майстерня застілля
Колона діаметром 2 дюйми продається без бака, коштує близько 6200 грн. Бак об'ємом від 20 до 50 л можна придбати окремо. Обладнання призначається для отримання як ароматних, так і чистих спиртів. Ректифікаційна колона влаштована таким чином, що можливий комбінований відбір за одну перегонку без переустановлення холодильника.
Переваги:
- Вузол відбору 2 в 1;
- Напір води, її температура і скачки нагріву плити не впливають на якість продукту;
- Процес перегонки проходить з мінімальною участю людини.
Недоліки:
- Необхідно докуповувати запчастини для повноцінної роботи.
Brendimaster XO
Обладнання з баком на 30 л обійдеться в суму близько 11000 грн. продуктивність в режимі ректифікації 0,8-1,2 л/ч. охолоджувач з 8 трубками. У дводюймової царге передбачена насадка РНП.
Плюси:
- Купольна кришка, щільно прилягає, зручно закривається;
- Силіконове покриття ручок;
- Висока якість перегінного куба.
Мінуси:
- Висока ціна в порівнянні з аналогічними товарами інших брендів.
Алковар УБК 60
Колона Алковар УБК з кубом на 25 л і вбудованим в нього теном буде коштувати не менше 8200 грн. колона довжиною 1,11 м. Максимальна продуктивність 8 л/год, в режимі зміцнення – 3,5 л/ч. в комплекті царга довжиною 50 см, з насадкою Панченкова, дефлегматор 20 см. Холодильник діаметром 6 см.
Переваги:
- Є термометр і кран для зливу;
- Окремий підведення води до дефлегматору і холодильника.
Недоліки:
- При заявленій продуктивності фортеця не дотягує до 90%.
Чзда Горилич 20/300 / t
Насадочная ректифікаційна колона на 1,5 дюйма, при обсязі бака 20 л повна висота досягає 185 см.продається за ціною 7500 грн. В комплект входить дефлегматор (холодильник Димрота). Продуктивність при ректифікації: 0,5 л чистого спирту міцністю до 97% на годину.
Перевага:
- Ефективно очищає брагу з будь-якої сировини;
- Надійне, перевірене часом обладнання;
- Дно куба товщиною 5 мм.
Недоліки:
- Високий апарат, неможливо використовувати в квартирі на стандартній плиті.
Під які завдання підходять апарат з колонами
Практично всі самогонні апарати колонного типу можна використовувати як дистилятори і як ректифікатори. Тим, хто тільки починає займатися самогоноварінням, краще придбати повний комплект обладнання, готового до роботи. Можна зупинити свій вибір ректифікаційної колони для будинку на моделі типу Союз 1,5 і Фенікс Сіріус з царгою 1,5 дюйма. Надійним вважаються апарати марки ЧЗДА, WEIN.
Більш досвідченим користувачам підійдуть колони з царгою на 2 дюйми. Можна підібрати колону окремо під конкретний бак – так пропонує майстерня застілля. Або дооснастити необхідним обладнанням наявний самогонний апарат. В цьому випадку навіть в домашніх умовах за 2 перегонки реально отримати з браги спирт міцністю 96%.
Автор: Катерина Листопадова,
спеціально для byhaem.in.ua