Домашня Китайська горілка виявилася канцерогеном

Міжнародна група вчених виявила, що вміст ацетальдегіду в байцзю може перевищувати безпечний для здоров'я рівень. Результати роботи опубліковані в журналі Alcoholism: Clinical and Experimental Research.

Baijiu (白酒) – традиційний китайський алкогольний напій із вмістом етилового спирту 40-60 відсотків. Сировиною для нього служать, як правило, злакові культури, характерні для сільського господарства, тому крім легальних в КНР як і раніше діють домашні винокурні, в яких виробляється цей напій. При цьому точний склад і безпеку такої продукції, в тому числі експортованої, невідомі, а її частка на ринку оцінюється в 25 відсотків.

У новій роботі вчені з США і Китаю вивчили 61 зразок байзцю, придбаного в центральній частині країни. За допомогою ареометра вони оцінили вміст у продукції етилового спирту, визначили концентрацію летких речовин (етанолу, метанолу, етилацетату, ацетальдегіду) методом газової хроматографії та важких металів – кадмію, миш'яку та свинцю. Потім показники зіставлялися зі стандартами проекту Єврокомісії AMPHORA.

Результати показали, що міцність напоїв становила 35,7-61,4 градуса, в більшості зразків (58 з 61) вміст етилового спирту перевищувало 40 відсотків. Рівень метанолу, етилацетату, миш'яку, свинцю та кадмію у всіх зразках відповідав допустимим значенням; концентрація вищих жирних спиртів перевищила норму в одному зразку. Разом з тим в 40 напоях з 61 рівень ацетальдегіду виявився вище граничних значень.

На думку вчених, поєднання такої концентрації ацетальдегіду з високим рівнем етанолу може мати довгостроковий кумулятивний ефект. У групі ризику знаходяться перш за все самі жителі Китаю, метаболізм ацетальдегіду в організмі яких порушений. Автори підкреслюють необхідність подальших досліджень безпеки нелегального байцзю і вказують на недостатньо ефективні правила регулювання алкогольного ринку в Республіці.

Ацетальдегід-це органічна сполука класу альдегідів, попередник етанолу та оцтової кислоти. Минулі дослідження показали, що ацетальдегід становить значну частину тютюнового диму і є канцерогеном першої групи поряд з миш'яком, азбестом і ВІЛ. Він також токсичний при попаданні на шкіру і може забруднювати навколишнє середовище при Gorenje (включаючи спалювання автомобільного палива).

 

Джерело: https://naked-science.ru/article/sci/domashnyaya-kitayskaya-vodka-okazalas