Процес самогоноваріння заснований на принципі дистиляції — випаровуванні спиртових сполук з нагрітої браги з подальшою конденсацією цих парів в рідку фракцію. З визначення випливає, що типова конструкція самогонного апарату повинна включати:
- Перегінну ємність — для виходу етилових ефірів з бродильної рідини;
- Охолоджувач — для отримання кінцевого рідкого дистиляту;
- З'єднувальні елементи — для транспортування продукту між окремими частинами агрегату.
Особливості виробництва міцних алкогольних напоїв мають на увазі присутність агресивного середовища, тому матеріали складових вузлів апарату потрібно підбирати з урахуванням цього фактора.
Розберемо основні елементи докладніше, з можливими варіантами їх виготовлення в домашніх умовах.
Перегінний куб
Ємність для перегонки браги повинна бути місткою і бажано виконаної з харчової нержавіючої сталі. Це самий жароміцний і корозійностійкий матеріал, застосовуваний в різних переробних виробництвах. До того ж не вступає в хімічні реакції з гарячими агресивними розчинами.
Обсяг куба потрібно підбирати по необхідної продуктивності самогонного пристрою. Досвідчені винокури підбирають дві ємності різного розміру для попередньої і остаточної перегонок. Одним з головних критеріїв є герметичність куба, щоб летючі речовини не випаровувалися в повітря.
Для простої модифікації домашнього агрегату можна використовувати:
- Саморобні баки з нержавійки;
- Молочні Бідони з харчового алюмінію;
- Перероблені металеві бочки;
- Скороварки і мультиварки .
Зазначені моделі підігріваються на відкритому вогні, газі або за допомогою електрики. Більш складні варіанти конструкції самогонних апаратів передбачають використання парогенераторів. У таких апаратах ємність робиться з подвійними стінками для кращого прогріву браги парової сорочкою. Але ці установки складні і дороги у виготовленні і обслуговуванні, тому підвладні тільки істинним майстрам алкогольного творчості.
У верхній частині перегінного куба передбачається висновок трубки для переходу випаровуються спиртових фракцій в наступні вузли апарату. Також необхідно оснастити ємність спеціальним хімічним термометром для контролю температури протікаючого процесу.
Детальніше про те, як вибрати перегінний куб для самогонного апарату →
Холодильник
Наступний найважливіший елемент самогонного обладнання, де відбувається охолодження і конденсація летких парів в рідку складову. Являти собою змійовик з харчової металевої трубки, поміщений в герметичний посудину з охолоджуючим реагентом. У простих апаратах використовується вода, в більш просунутих — рідкий азот, гелій та інші складні речовини.
Розрізняють два різновиди холодильників, що застосовуються в домашніх умовах:
- Проточні — спіраль змійовика встановлюється в ємність, через яку пропускається водопровідна вода;
- Непроточні — змійовик поміщається в широкий бак або відро, куди в міру необхідності підливається холодна рідина.
Другий спосіб вважається польовим і використовується в місцях, не обладнаних комунальними магістралями. Для охолодження використовується сніг, лід або навіть вентилятор, спрямований на воду. Такий пристрій використовує природний принцип знаходження в нижній частині ємності розчину з більш низькою температурою.
Перша модель, найбільш широко застосовується на приватних винокурнях, має величезну кількість варіацій виконання.
Як матеріалу змійовика найчастіше використовується латунна або бронзова трубка, яка відрізняється хорошою теплопровідністю і пластичністю. Довжина охолоджуючого елемента повинна забезпечувати на виході прохолодну рідину, що виключає пропуск неосівших спиртових фракцій. Налаштування температури води проводиться експериментальним чином для отримання максимальної кількості кінцевого продукту.
Детальніше про типи і конструкції холодильника для самогонного апарату →
Транспортні спиртові трубопроводи
З'єднувальні елементи при ідеальному варіанті виконуються цільними, без роз'ємів і сполучень. добре б мати латунну трубку достатньої довжини для пристрою виходу з перегінного куба, що переходить в конденсатор-змійовик і закінчується зливним краном. Але в конструкції самогонних апаратів застосовуються різні додаткові пристрої, що впливають на якість напою і вимагають розриву єдиної магістралі.
Для з'єднання складових частин апарату простіше використовувати силіконові харчові трубки, що закріплюються хомутами на вихідні металеві штуцера. Також в доморощених конструкціях застосовують гофровані нержавіючі шланги. Категорично не рекомендується виготовлення трубопроводів з гумових або ПВХ матеріалів, смак самогону буде огидним.
Особливу увагу потрібно приділити герметизації вихідних отворів в перегінній ємності і інших допоміжних вузлах. У саморобних апаратів закупорка проводиться дитячим пластиліном, тестом або силіконовим герметиком для харчового обладнання.
Цікавою модифікацією самогонного пристрою є повністю скляний апарат з можливістю візуального перегляду всіх процесів, що протікають. У домашніх умовах легко зібрати міні агрегат з підручних матеріалів і невикористаного харчового обладнання.
Самогонний апарат з скороварки
Дане кулінарне диво являє собою готову перегінну ємність: герметична, має необхідні вивідні трубки. Для створення повноцінного дистиляторного пристрою залишається зробити охолоджувач. Його можна зібрати з газового гофрованого шланга і звареного з труби великого діаметру герметичного циліндра, оснащеного виходами під подачу і злив проточної води. Усередині змійовик навертається довільної поздовжньої спіраллю для нормальної конденсації алкогольних парів. Довжина такого саморобного холодильника становить 40-60 см.
У другий отвір на кришці скороварки слід розмістити спеціальний лабораторний термометр для контролю процесу кипіння браги.
Достоїнствами цього варіанту є простота і дешевизна. Завжди можна знайти стару скороварку в своїх сімейних засіках або попросити у друзів, в даний час цієї специфічної каструлею майже ніхто не користується.
Використання мультиварки
Цей новомодний електричний прилад також знайшов своє місце в творіннях народних самогонних умільців. Його перевагами стали програмованість нагрівального процесу, економічність і доступність. Зараз мультиварки роздають як бонуси в магазинах побутової техніки, вони мають харчової сертифікат відповідності і вимагають лише присутності електричної розетки.
Дистилятор для найпростішого самогонного апарату можна недорого придбати в магазині лабораторного обладнання, додати медичні силіконові трубки для з'єднання вузлів, і конструкція готова. На мультиварці є запобіжний клапан для скидання пари, звідки і піде наша летюча алкогольна фракція.
Детальніше про найпростіших самогонних апаратах →
Додаткові елементи самогонного виробництва
З необов'язкових вузлів саморобних конструкцій можна виділити кілька важливих складових, що впливають на якість кінцевого напою:
- Сухопутник — пристрій відбору важких фракцій, що містять найшкідливіші сивушні масла. заснований на принципі первинного осідання великовагових парів з подальшим вторинним випаровуванням більш легких і міцних. У домашніх умовах робиться зі скляної герметично закритої банки, в кришці якої врізані два штуцера для входу і виходу пари. Встановлюється відразу після перегінного куба і є початковим фільтруючим елементом. Конструкція з каскадом з двох-трьох сухопутників забезпечує отримання якісного самогону міцністю 75-80% за один перегін. Для ароматизації напою туди поміщають сухофрукти, цитрусові кірки або пряні трави.
- Фільтруючий вузол — в саморобних апаратах повного циклу на виході з охолоджувача передбачено очищення отриманого дистиляту. Для цього використовується найпростіший магазинний проточний фільтр або спеціальний глечик для очищення води. Остаточний напій готовий до настоювання або вживання.
Детальніше про пристрій самогонного апарату →
Фантазія доморощених самогонних винахідників невичерпна. У світі існують тисячі різних модифікацій саморобних апаратів. Може бути і ви внесете свою лепту в древнє винокурне мистецтво?
Детальніше про те, як користуватися самогонним апаратом →