Правила виготовлення змійовика: діаметр трубки, матеріал, розташування

При великому бажанні і через брак потрібних підручних матеріалів систему для перетворення браги в самогон можна спорудити і без змійовика. Однак очікувати мало-мальськи нормальної продуктивності і прийнятної якості отриманого напою від такого пристрою марно. Хороший самогон виходить тільки при проходженні парів спирту через конденсатор з правильно організованою системою охолодження. При цьому значення має матеріал виготовлення змійовика самогонного апарату, діаметр трубки, розмір, товщина стінок, розташування холодильника в просторі.

Що краще — купити готовий до роботи дистилятор або спробувати зібрати своїми руками? Перший варіант надійніше і простіше, другий — вигідніше. До того ж на практиці виготовлення котушки (конденсатора) на самогонний апарат виявляється не таким складним справою, як виглядає в теорії.

Геометричні розміри

Довжина, діаметр, товщина трубки — параметри, в першу чергу впливають на швидкість утвореннячертеж змеевика конденсату і перегонки спиртовмісної рідини. Чим більше площа зіткнення парів з охолоджуючою поверхнею, тим швидше протікає процес. Чим тонше стінки змійовика, тим вище його теплопровідність і, отже, вище конденсуюча здатність.

Значить, довжину і діаметр (внутрішній перетин) трубки краще вибирати побільше, а товщину стінок ? менший. Однак таке рішення буде не зовсім вірним. Занадто довга трубка збільшить гідравлічний опір на шляху проходження парів, в результаті чого швидкість перегону автоматично знизиться.

Для досягнення оптимального балансу рекомендується виготовляти змійовик з трубки довжиною 1,5-2 м.мається на увазі, що таким повинен бути її розмір до моменту завивання, а не Довжина готового змійовика. Оптимальні розміри внутрішнього діаметра конденсатора — 8-12 мм.

Тонкі стінки. З одного боку — добре, з іншого — не дуже. Справа в тому, що в процесі завивки їх легко пошкодити, та й термін експлуатації тендітної конструкції коротше. Крім того, теплопровідність змійовика з тонкими стінками в момент зіткнення двох середовищ (пара і конденсату) різко знижується, незалежно від діаметра трубки і матеріалу її виготовлення.

Який, в такому випадку, повинна бути товщина стінок охолоджувача самогонного апарату? Найбільш підходящим розміром вважається 0,9-1,1 мм, не більше і не менше.

Матеріал виготовлення

Важливі характеристики матеріалу для виготовлення котушки — хороша теплопровідність, нетоксичний склад, відсутність реакції при контакті з парами спирту. Цим вимогам відповідають мідь, алюміній, латунь, харчова нержавіюча сталь, срібло, скло. Ступінь теплопровідності найбільш частозмеевик из меди використовуваних металів і сплавів в порядку зменшення:

  • Срібло — 429 Вт / (M·K);
  • Мідь — 382-390 Вт / (M * K);
  • Алюміній — 202-236 Вт / (M * K);
  • Латунь — 97-110 Вт / (M * K);
  • Сталь нержавіюча — 20 Вт/(м·до).


Нержавіюча сталь для виготовлення змійовика підходить не будь-яка, а тільки харчова. Крім того, в процесі обробки, зварювання склад сплаву змінюється і невідомо, як після цього метал буде реагувати на зіткнення з агресивним середовищем, якою є спиртовмісна рідина.

Алюмінієві трубки теж є непоганим варіантом, але поступаються мідним і латунним трубок по тривалості експлуатаційного терміну. Срібло — метал дорогий. Застосовувати його у виготовленні саморобного дистилятора недоцільно.

Таким чином, практичніше за все виготовляти змійовик для самогонного апарату з міді. Цей матеріал неважко дістати, він має досить високу теплопровідність, легко піддається обробці, не виділяє токсинів при контакті зі спиртом.

Скло — матеріал нетоксичний, що володіє достатньою теплопровідністю, 1-1, 15 Вт/(м?K). Але в домашніх умовах зробити з нього змійовик не представляється можливим. Тому скляний конденсатор краще і найпростіше купити в магазині лабораторного обладнання.

Розташування в схемі

В залежності від моделі і комплектації самогонного апарату холодильник може розташовуватися в загальній схемі по горизонталі, вертикально або під нахилом. Найбільш раціональний варіант для самогоноваріння ? вертикальна схема підключення конденсатора. В цьому випадку рідина стікає по трубці самопливом, не заважаючи руху пара.


Уточнимо, що вертикальні охолоджувачі бувають висхідними і низхідними. Практичніше використовувати низхідну систему, в якій пар надходить в холодильник зверху. У висхіднихзмеевик самогонного аппарата змійовиках пари переганяється дистиляту подаються від низу до верху, що створює додатковий опір руху конденсату.

Система охолодження

Під час роботи самогонного апарату змійовик потрібно постійно охолоджувати. Охолодження може бути повітряним, але в цьому випадку буде потрібно виготовити складну конструкцію з кулером, вентилятором і т.д. можна використовувати в якості охолоджувача лід або сніг, що теж вимагає додаткових зусиль і матеріальних витрат при виготовленні системи охолодження змійовика. Крім того, дістати велику кількість льоду або снігу не завжди представляється можливим.

Найпростіше охолоджувати змійовик водою. При цьому потрібно врахувати, що водні системи охолодження бувають закритими і відкритими. У відкритій системі вода циркулює постійно, в закритій охолодження проводиться певною кількістю води, яку наливають в резервуар перед початком перегонки самогону.

Перевага закритих систем — проста конструкція. Але при цьому резервуар потрібно зробити досить великим за обсягом. Крім того, вода при контакті з теплими стінками змійовика швидко нагрівається, так що через нетривалий час перегонку дистиляту доводиться зупиняти.

Відкриті Системи охолодження зручніше в застосуванні. По-перше, змійовик з будь-якого матеріалу і будь-якого діаметру вони охолоджують значно ефективніше — на виході дистилят завжди буде холодним. По-друге, корпус холодильника з відкритою системою охолодження можна зробити компактним, що робить складання, експлуатацію та зберігання агрегату більш комфортними.

Неодмінна умова при організації водної системи охолодження конденсатора самогонного апарату — режим протитоку або зворотного холодильника. Це означає, що вода в вертикальний резервуар повинна надходити знизу, а виходити зверху. Щоб охолодження було рівномірним, потік води повинен бути спрямований назустріч руху дистиляту по трубці змійовика.

Технологія виготовлення

Про розміри, матеріалі, діаметрі трубки змійовика було сказано вище. Тепер потрібно визначитися, який зробити корпус для холодильника самогонного апарату.

Найзручніше використовувати під резервуар каналізаційні труби з пластику, металопластику. Їх неважко дістати, легкосистема охлаждения дистиллятора своими руками обробляти, виробляти установку штуцерів для підведення/відведення води, забезпечувати з'єднання через перехідники з перегінним кубом або сухопутником. Оптимальний розмір перетину такої труби — 75-80 мм.

Послідовність виготовлення охолоджувача самогонного апарату:

  1. Порожнину трубки для змійовика заповнюють будь-яким сипучим матеріалом, щоб в процесі завивки метал не сплющився.
  2. Торці трубки затискають, запаюють або затикають дерев'яними кілочками.
  3. Акуратно навивають трубку навколо будь-якого твердого предмета циліндричної форми з перетином 35 мм. відстань між витками — приблизно 12 мм.
  4. Завиту спіраллю трубку звільняють від наповнювача, промивають водою.
  5. На корпусі охолоджувача вирізують 2 отвори, встановлюють в них патрубка (штуцера) для подачі і відведення води. Отвори під Штуцери повинні розташовуватися на рівні спіральної частини змійовика.
  6. Змійовик встановлюють всередині корпусу, в 2-3 місцях кріплять трубку до внутрішньої поверхні стінок суперклеєм.
  7. Торці корпусу закривають круглими листами жерсті і по периметру приклеюють їх тим же суперклеєм. Решта порожнечі заповнюють папером.
  8. Герметизацію торців холодильника, місць приєднання до корпусу штуцерів герметизують епоксидною смолою з серебрянкой.

Через добу (час застигання компаунда) Саморобний конденсатор з проточною системою охолодження буде готовий до застосування. Продуктивність холодильника подібної конструкції в залежності від потужності нагріву в середньому становить 3-4 л дистиляту на годину.

Изготовление холодильника Димрота. Мини версия. виготовлення холодильника Димрота. Міні версія.