Самогон або горілка зроблені з зерна завжди відрізняються відмінною якістю і є продуктами високого класу. Міцні напої, зроблені з зернового спирту, мають приємний, м'який смак. Залежно від використання культури виходить правильний самогон з різними смаковими якостями. З пшениці виходить м'який і трохи солодкуватий напій, з жита вийде міцний і запашний самогон. Ячмінь використовують для отримання напою схожого на віскі. Залежно від того, що потрібно отримати, та культура і використовується для отримання браги.
Особливості приготування зернової браги
Особливостями отримання зернової браги є те, що міститься в ній крохмаль попередньо слід перетворити в сахарозу, необхідну для бродіння. В іншому випадку доведеться додавати цукор і дріжджі що негативно впливає на кінцевий продукт. Для того щоб отримати необхідний цукор, спочатку роблять солод. Для цього культуру пророщують. Для початку зерно укладається на піддонах шаром в 2-3 см і заливається теплою водою так щоб вона трохи покривала культуру. Температура в приміщенні повинна бути в межах 18-22°С.
Зерно кілька разів на добу перемішують. При появі паростків довжиною 2-3 см пророслий солод сушать і відокремлюють засохлі корінці і паростки. Для отримання солодового молочка зерна дроблять на спеціальних млинах і варять для розщеплення крохмалю. Процес отримання солоду в домашніх умовах досить трудомісткий, тому краще придбати готову змелену продукцію. Скільки вийде спирту, з перебродившего зерна, залежить від того який рецепт обраний, якості сировини і способу перегонки.
Брага з зерна без дріжджів
Для отримання самогону високої якості дріжджі краще не використовувати. Такий рецепт отримання спиртовмісної рідини має на увазі участь в процесі неокультурених дріжджів. Для приготування браги потрібно простий або зелений солод (не пройшов процес сушіння). Зробити брагу з пророщеного зерна значно простіше і дешевше ніж з солоду. Пророщене сировину в кількості 5 кг поміщають в посуд з широким горлом. Додають 6 кг цукру, розчинені в 15 літрах теплої води, температура якої 20-24°C, і залишають для початкового бродіння на 3-4 дні. Після цього ємність закривається кришкою з гідрозатворів або переливається в бутель з вузьким горлом, на яке надівається гумова рукавичка.
Процес бродіння відбувається протягом 2-3 тижнів в темному теплому приміщенні. Скільки бродить сусло, залежить від якості продукції і температурного режиму. Закінченням процесу переробки цукру є припинення виділення бульбашок газу з гідрозатвори або здулася Рукавичка. Даний рецепт дозволяє використовувати зерно до 4 разів. Для прискорення бродіння в початковій стадії процесу можна додати 1-1,5 л солодового молочка.
Рецепт приготування браги без цукру більш складний, але він не зажадає ні внесення додаткової солодощі, ні дріжджів. У ємність з розвареним зерном додають солод і воду з розрахунку на 1 кг зерна 0,5 літра води і 80 гр солодового молока нагрівають до 60°СС і тримають при такій температурі 7-8 годин. Після цього проводять тест на наявність крохмалю. Далі остуджують до температури 20-24°СС і переливають в ємність з широким горлом для початкового бродіння. Після початку процесу перетворення цукру в спирт ємність закривають кришкою з гідрозатворів і прибирають в тепле темне місце, де через 14 -21 день процес повинен завершитися. Слід враховувати, що температура при бродінні може підвищуватися, особливо в період бурхливого газовиділення.
Детальніше про брагу для самогону з пшениці без дріжджів →
Зернова брага з додаванням дріжджів
Дріжджі додають в будь-який рецепт для прискорення бродіння, і в разі якщо процес переробки спирту не почався або протікає дуже мляво. Скільки вносити дріжджів залежить від ряду факторів, зазвичай їх додають з розрахунку 100 гр на 10 л води. Якість браги від додавання дріжджів погіршується практично непомітно, а при правильній перегонці визначити їх наявність зможе тільки фахівець високого профілю. Для отримання зернової браги з дріжджами 5 кг пророщеної сировини заливаються 15 літрами води, в якій розчиняється 6 кг цукру і вводиться 200 гр пресованих дріжджів. Дана суміш ставиться в тепле приміщення під гідрозатвор і бродить 2-3 тижні, після чого її можна переганяти.
Зернова брага на ферментах
Застосування ферментів бактеріального походження дозволяє значно полегшити процес отримання браги з зерна і поліпшити якість одержуваного самогону. При їх використанні можна обійтися і без перетворення зерна в солод. Рецепт із застосуванням комплексу ферментів дозволяє краще оцукрувати сусло, скоротити час бродіння і приготування сусла, збільшити отримання спирту до 5%, поліпшити якість кінцевого продукту. При виробництві браги із зерна зазвичай використовують Амілосубтілін і Глюкаваморин.
Для отримання напою на ферментах розмелене сировину заливається теплою водою в пропорції 1 : 4. У рідині попередньо розчиняється Амілосубтілін з розрахунку 6 гр на 10 кг зерна. Нагріти до температури 75 ° C, постійно помішуючи, і витримати протягом 1 години до повного розрідження. Отриману рідину розбавити водою в співвідношенні 1:2 і остудити до температури 60°С.розчинити в суслі ферменти з розрахунку Амілосубтілін 6 гр і Глюкаваморин 30 гр на 10 кг зерна. Гріти рідину протягом ? години. Після закінчення провести йодну пробу. При задовільному результаті додати необхідну кількість дріжджів, поставити під гідрозатвор в тепле темне місце. Через 2 тижні брага на ферментах повинна встигнути.