У домашньому господарстві ніколи не буде зайвої пляшка або дві хорошого самогону, а краще бутель. Чара напою у свята зігріває душу і тіло. Для виготовлення самогону найкраще підходять пароводяні котли для браги. Вони широко представлені на сучасному ринку. Задоволення це не з дешевих, але варити сусло в них дуже зручно. Щоб чара завжди була повна, такий котел можна зробити своїми руками.
Пристрій пароводяного котла для браги
Пароводяний котел має наступний пристрій. Основним його конструктивним елементом є металевий бак, бочка або бідон, в якому міститься рідка сировина для перегонки. Також може бути передбачений насос для зручного перекачування браги. Дно може мати плоску або увігнуту форму. Кришка куполоподібна і забезпечена шоломом, який переходить в пароотводную трубу. На ній також може бути отвір, щоб додати в пароводяної апарат термометр і запобіжний клапан. Пароводяної котел у дна має кран для зливу браги.
Бак нагрівається парою (прямим або циркулюючим по змійовику всередині). Бідон, в який поміщається сусло, також може мати подвійні стінки. Між ними проходить пара (котел з паровою сорочкою). Тобто навколо базового резервуара з Брагою є ще одні стінки, а в отвір заливається вода. Це і є сорочка. Вода розігрівається тенами до пароподібного стану. Даний тип нагріву дозволяє не допустити пригорання браги, що позитивно відбивається на смаку кінцевого продукту. Сорочка забезпечується термоізоляцією. Як правило, конструкцією передбачений ареометр. Термометр дозволяє контролювати температуру, тому потрібно обов'язково додати його в конструкцію.
Саморобний пароводяної котел для виробництва браги
В якості резервуара для браги підійде бідон, каструля або бочка. Оптимальний обсяг ємності ? 15-30 л.в якості сорочки підійде велика за обсягом і щільно закривається тара. Актуальним буде молочний бідон. Зверху на пароводяної котел потрібно встановити паровідвідний клапан або трубку. Якщо відбувається перегрів, пара повинна мати шлях для виходу. Також потрібно передбачити термометр. Незайвим буде ареометр. Найбільш придатними матеріалами, з яких краще конструювати парогенератор, є дюраль або нержавіюча сталь.
Для того, щоб краще зберігати температуру, рекомендується обернути котел термоізоляційним матеріалом, який можна придбати в будь-якому будівельному магазині. Контролювати її дозволить термометр. Для термоізоляції прекрасно підходить мінеральна вата в рулонах. Вона краще, тому що не боїться високих температур. Можна також використовувати Сплен або вібропласт. Одним з даних матеріалів потрібно обклеїти бідон.
Щоб полегшити експлуатацію, можна додати систему фільтрації. Тут багато що залежить від фантазії. однак найпростіше додати фальшдно. Виготовити його не складе великих труднощів. Для цього в магазині потрібно купити звичайне сито. Його діаметр повинен бути трохи менше дна ємності для браги. При установці в бак або бідон сито потрібно перевернути.
Сусло зручно зливати за допомогою звичайного сантехнічного крана, тому його слід додати. Щоб врізати його, потрібно в ємності висвердлити отвір відповідного діаметру. На кран бажано теж додати фільтраційну систему. Для неї підійде сито або металева сітка. Потрібно згорнути її в циліндр, затиснути один його кінець за допомогою хомута або скоби, а другий натягнути на кран. При необхідності можна стягнути за допомогою того ж хомута. Не зайвим стане насос.
Щоб остуджувати сусло, можна додатково зробити чиллер. Він виготовляється з мідних трубок. Додатково знадобляться термометр і ареометр, а також спеціальна ложка, щоб помішувати сусло. Дана конструкція передбачає те, що температуру потрібно відстежувати. Роботу тенів доведеться регулювати вручну, орієнтуючись на термометр, або поставити терморегулятор
Для перекачування сусла можна на пароводяної апарат поставити насос. Зайвим він не буде. Насос бажано ставити такий, який може перекачувати сировину в обидві сторони. На ринку представлено багато варіантів. Можна просто купити електричний насос, а можна обійтися і механічним. Такий насос підключається до звичайної електродрилі. Кращі матеріали робочого колеса і вала? латунь або нержавіюча сталь. Перед роботою даний насос потрібно попередньо заповнити суслом.
Сировина для виготовлення браги
Базова сировина для того, щоб поставити брагу ? це сусло. Найпростішим суслом є вода і цукор в потрібної пропорції. Його поміщають в звичайний бутель на 3 л і зброджують будинку. В якості ємності краще використовувати молочний бідон. Для контролю частки спирту застосовують ареометр. Більш складні варіанти: плодово-ягідне, Зернове, картопляне, Бурякове, Крохмальне сусла і ін.для оцукрювання крохмалю застосовують ферменти. Пропорції для кожного рецепта індивідуальні. За вихідними складовими можна приблизно визначити, якого аромату і фортеці очікувати від кінцевого продукту. Вміст спирту в брагу дозволить визначити ареометр.
Для роботи з крохмальним і крахмалосодержащим сировиною слід використовувати ферменти. Також підійде пророщений солод. Ферменти для виробництва браги є більш вигідними економічно. Їх застосування збільшує міцність напою на виході. Ферменти мають велику біологічну активність. Зберігати їх можна дуже довго.
Для оцукрювання крохмалю застосовують такі ферменти як глюкоамілаза і альфа-амілаза. Останній розріджує брагу. Глюкоамілаза сприяє оцукрювання крохмалю. Також для роботи з крохмалем і зерновими рекомендується використовувати ферменти целюлазу і кислу протеазу? додати їх в сусло. Вони сприяють максимізації виходу спирту в Бразі. Перевіряти його масову частку дозволяє ареометр. Купити ферменти і поставити брагу труднощів не складе. На ринку представлений солідний вибір виробників.
Затвори для браги
Сусло перетворюється в брагу роботою дріжджів. Спиртове зброджування повинно відбуватися без доступу кисню, інакше утворився спирт буде перетворюватися в воду і оцтову кислоту. У той же час слід забезпечити відведення СО2. Щоб вирішити це завдання, потрібно використовувати водяний затвор. Існують покупні і саморобні варіанти. Купити водяний затвор не проблема, але краще зробити його самостійно. Водяний затвор можна сконструювати зі шланга або трубки. Один його кінець потрібно герметично з'єднати з резервуаром для бродіння. Іншим кінцем затвор повинен бути опущений в бутель з водою.
Існує також сухий затвор. Якщо бродильна фляга або бутель має горло відповідного діаметру, на нього можна надіти гумову рукавичку і проколоти в її пальцях отвори голкою. При відході вуглекислого газу такий затвор надуется. Коли бродіння браги припиняється, Рукавичка опадає. Проконтролювати кількості спирту в вибродившей Бразі дозволяє ареометр.
Самогонка домашнього приготування не йде ні в яке порівняння з магазинним алкоголем. Бутель цього напою повинна стояти про запас в кожному будинку, щоб у свята повнилася чара.