Брага на меду: рецепти

Готувати міцні спиртні та слабоалкогольні напої на основі меду люди навчилися тисячі років тому. Рецепти медових напоїв з плином часу ставали все різноманітніше, технологія приготування браги на меду для пиття або перегонки в міцний дистилят видозмінювалася і удосконалювалася.

Навіть сьогодні, при неймовірно широкому асортименті алкоголю, спиртовмісні напої, приготовані або настояні на меду, як і раніше користуються особливою популярністю в народі. І все завдяки чудовому смаку з приємними хмільними нотками і дивовижному аромату.

Рецепти медової браги для пиття

Найвідоміший рецепт питної медової браги — медовуха. Фортеця медовухи — 5-10%. Готують напій шляхом зброджування розведеного водою меду. Крім основних компонентів, в різних рецептах можна стопка медовухи використовувати дріжджі, прянощі, спеції, хміль.

Щоб поставити брагу для класичної медовухи необхідні наступні продукти:

  • Мед — 300 г.
  • Вода — 2 л.
  • Дріжджі — 25 г пресованих або 6-7 г сухих.
  • Хміль (шишки) — 5 г.
  • Мускатний горіх, кориця — по щіпці.

Брагу для медовухи можна зробити з липового, квіткового або гречаного меду. Смак напою в будь-якому випадку вийде відмінним.

Технологія приготування медової браги для пиття:

  1. Воду наливають в емальовану каструлю і доводять до кипіння.
  2. В окріп, при постійному помішуванні, вводять мед.
  3. Кип'ятять сироп 4-5 хвилин. Піну, що з'явилася на поверхні, видаляють.
  4. Для додання медовусі характерного хмільного смаку в киплячий розчин потрібно додати хміль і прянощі. Можна обійтися і без спецій, але з ними напій виходить більш ароматним.
  5. Після перемішування ємність з Брагою знімають з вогню, остуджують до 25-30°C.
  6. Дріжджі розводять у теплій воді за інструкцією на упаковці. Вливають в Медове сусло. Перемішувати.
  7. Дозріває напій при температурі 20-25°C. Тому ємність переносять в тепле місце, залишають для бродіння на 1-2 дня. Встановлювати гідрозатвор не потрібно. Досить просто накрити каструлю марлею.
  8. Коли з'являться ознаки бродіння, сусло переливають в бродильну ємність, закривають кришкою з водяним затвором або натягують на шийку гумову рукавичку.

Для пиття медове бражне сусло буде готове через 4-6 днів. Про готовність напою судять по відсутності виділень вуглекислого газу.

Заключний етап приготування медовухи — фільтрація. Напій з перебродившего меду зливають з осаду, профільтровують через кілька шарів марлі. Розливають в скляні пляшки, щільно закупорюють. Зберігають медовуху в прохолодному місці.

Приготований за таким рецептом слабоалкогольний медовий напій можна пити відразу. Однак длямед поліпшення смакових характеристик перед дегустацією бажано витримати його кілька днів в погребі (холодильнику).

Знаменита міцна медовуха, в якій спирту міститься до 75%, готується за зовсім іншим рецептом. Етапи бродіння і перегонки пропускаються. Розведений до потрібної фортеці ректифікаційний спирт, горілку тут потрібно додавати в уже готовий, перебродивший розчин меду. Спеції і прянощі можна додавати за смаком.

Незвичайний слабоалкогольний напій з меду виходить, якщо замість води використовувати березовий сік. На 0,5 кг натурального меду потрібно заготовити 3 л березового соку, 30 г пивних дріжджів і скибочку житнього хліба.

В емальованій або скляній жаростійкій каструлі змішати березовий сік з медом, розмішати, довести до кипіння і варити на найменшому вогні рівно 1 годину.

Потім сусло потрібно остудити до кімнатної температури і опустити в нього шмат чорного хліба, намазаний, як бутерброд, пивними дріжджами. Залишити в такому вигляді на добу.

Коли почнеться бродіння, хліб потрібно дістати. Каструлю накрити чистим рушником або марлею і залишити сусло в теплому приміщенні для дозрівання.

Після завершення процесу бродіння напій розливають в пляшки, щільно закупорюють, укладають в ящики з соломою під нахилом 30-40 градусів. У такому вигляді медову брагу на березовому соку витримують протягом 3 місяців. Після закінчення покладеного терміну можна приступати до дегустації.

Рецепт медової браги для самогону

Поставити медову брагу для приготування дистиляту можна з будь-якого меду. Його сорт і якість особливого значення не мають, так як на смак самогону цей фактор не впливає. Додавати цукор чи ні — справа смаку. Продукт, приготований за рецептом без цукру, дозріває довше, але вважається більш натуральним. Хоча якщо в сусло ввести цукор, самогону на виході вийде більше.

Щоб приготувати брагу без додавання цукру потрібно взяти мед (3 л), воду (10 л) і пресовані дріжджі (200 г). Воду нагріти вмедовый алкоголь каструлі, розвести в ній мед. Довести суміш до кипіння.

Кип'ятити 10 хвилин, постійно помішуючи. Піну з поверхні сиропу акуратно зняти.

Остудити сусло до 30°C, а потім ввести в нього розброджені за інструкцією дріжджі. Перемішавши.

На відміну від рецепта браги для пиття вийшла суміш не потрібно відстоювати 1-2 дня, чекаючи початку бродіння. Медове сусло для самогону можна відразу переливати в бродильну ємність. На шийку обов'язково встановити гідрозатвор і перенести тару в приміщення з постійною температурою близько 23°C.

Після 7-10 днів розчин буде готовий до перегонки в самогонному апараті.

Рецепт і технологія приготування медової браги з цукром дещо відрізняються від попереднього. По-перше, необхідні інші пропорції інгредієнтів: меду — 3 кг; води — 20 л; дріжджів пресованих — 300 г (можна взяти 60 г сухих); цукру — 3 кг.

По-друге, воду не кип'ятять, а просто нагрівають до кімнатної температури. Розчиняють в ній цукор і мед. Дріжджі активізують звичайним методом (розводять в теплій воді), з'єднують з медово-цукровим сиропом.

Ємність з розчином загортають ковдрою і залишають на 7-10 днів в теплому темному приміщенні для дозрівання. Коли бродіння припиниться, можна переходити до наступного етапу приготування самогону.

Брагу зливають з осаду, фільтрують. Переганяти медово-цукрову брагу рекомендується 2 рази, відбираючи кожен раз головні і хвостові фракції.

Вийшов після першої перегонки самогон бажано очистити від сивушних масел і сторонніх домішок одним з доступних способів (марганцівка, молоко, активоване вугілля, сода і т.д.). Перед Другою перегонкою дистилят потрібно розбавити водою, знизивши його фортеця до 25-30%.

Перед вживанням готовий самогон бажано ще раз піддати очищенню. Пити можна відразу, але краще почекати 3-5 днів. Зберігати алкогольний напій в скляній тарі на холоді — в погребі, холодильнику або в підвалі.

Більше рецептів самогону з меду →

Самогон из меда ЮроК Самогон з меду ЮроК