Як зробити віскі в домашніх умовах-базовий рецепт і варіації

Віскі — алкогольний напій кельтського походження міцністю до 60%. Він зародився в селянських хатинах в XV столітті. Зараз спиртне випускають в промислових масштабах у багатьох країнах світу. Існує і рецепт віскі в домашніх умовах, який відрізняється простотою і швидким виконанням.

рецепт виски в домашних условиях

Розповімо, як зробити напій за класичною технологією, популярною в Шотландії та Ірландії, навчимо правильно вибирати інгредієнти і наполягати алкоголь. А також поділимося найцікавішими рецептами і варіаціями створення віскі своїми руками.

Необхідні інгредієнти

Зварити віскі в домашніх умовах можна з простих інгредієнтів. У базовий склад входять вода, дріжджі і солод. Залежно від бажаного сорту і смаку в ролі основи можуть виступати кукурудза, пшениця, ячмінь або жито.

Найякісніший — односолодовий віскі, який роблять з ячменю. Але можна приготувати купажований напій, змішавши різні види зерна. Загальні пропорції компонентів в рецепті не змінюються

Вибір та підготовка інгредієнтів

Для приготування домашнього віскі можна вибирати будь-який солод. Найпростіший і дешевий варіант — взяти звичайний пивоварний. Якщо хочеться отримати спиртне з ароматом торф'яного диму, потрібно обсмажити зерна на сковороді до світло-коричневого відтінку і додати в помел.

Дріжджі для віскі можна придбати звичайні спиртові , зовсім необов'язково купувати спеціальні дорогі штами, призначені для елітних сортів алкоголю. Різниці в смаку точно не буде. Але якщо хочеться поекспериментувати, торгова мережа пропонує Bragman Whisky, Leyka Whiskey, Alcotec Whisky Turbo, Winstory Turbo Whiskey та інші. Слово "Whisky" в назві означає, що в дріжджах присутні ферменти, що поліпшують оцукрювання солоду. В результаті сусло зброджується повністю і вихід спиртного збільшується.

Особливу увагу потрібно звернути на якість води. Для домашнього віскі підійде джерельна або бутильована, яку можна купити в будь-якому супермаркеті. Кип'ячену рідину використовувати не можна-сусло буде погано бродити.

У процесі створення віскі важливо контролювати температуру і строго дотримуватися наведених в рецепті пропорцій. При виконанні цих умови успішний результат гарантований.

Технологія приготування домашнього віскі

Зробити віскі «домашнього розливу» непросто, але при дотриманні технології і пропорцій результат обов'язково порадує. Процес варіння складається з декількох етапів, які необхідно пройти.

Підбір солоду

Вид солоду залежить від бажаного сорту майбутнього віскі. Зазвичай в рецепті використовують ячмінь, на його основі виходить міцний і приємний на смак односолодовий віскі. Якщо немає ячменю, можна взяти жито, пшеницю або рис. Смак буде іншим, але розібратися в таких тонкощах зможе тільки фахівець. Для приготування американського віскі ( бурбона ) буде потрібно Кукурудза. Напій з неї виходить більш м'якого смаку.

Велике поле для експериментів дає купажування. Офіційних рецептів не існує, тому кожен винороб вільний придумувати свої склади і неповторні смаки.

В домашніх умовах солод необхідно приготувати самому:

  1. Злаки замочити на 1-3 дні в теплій воді.
  2. У набряклу масу додати марганцівку для знезараження, добре промити.
  3. Очищене зерно розсипати тонким шаром, залишити на 4-7 днів для пророщування, періодично перемішуючи і зволожуючи.
  4. Після появи паростків солод підсушити і перемолоти на звичайній крупорушці.

Початківці винороби можуть купити готовий солод з помелом в спеціалізованих магазинах. Кращими вважаються марки: Vienna, Pilsner, Pale Ale.

Затирка

Затирка необхідна для отримання мальтози та полегшення процесу бродіння. Технологія така:

  1. Солод заливають підігрітою до 70°з водою, добре перемішують.
  2. Масу прогрівають протягом 1,5 годин при температурі 65 °С.
  3. Потім вогонь збільшують до 72°C і млоять ще чверть години.
  4. Каструлю з вмістом швидко охолоджують до 25 °C. ємність можна поставити у ванну з холодною водою, а взимку винести на вулицю.

Ферментація

Охолоджене сусло переливають в бродильну ємність, додають активовані дріжджі. Посуд переносять в приміщення з температурою 20-25 °з, ставлять гідрозатвор. Починається процес бродіння. який триває від 3 до 14 днів.


Під час ферментації в суслі утворюються ефірні масла, завдяки чому поліпшуються смако-ароматичні якості домашнього віскі. Тому важливо, щоб продукт не перебродив. Як тільки сусло перестане пускати бульбашки, стане світлим і гіркуватим на смак, можна переходити до перегонки.

Дистиляція

Минулий ферментацію домашній напівфабрикат піддають подвійної дистиляції. Перший перегін роблять за стандартною технологією, голови і хвости не відокремлюють. Гнати потрібно на максимальній швидкості, до 10 градусів в струмені.

Другу дистиляцію виконують ретельно, скрупульозно відокремлюючи голови і хвости. Саме від неї буде залежати кінцевий смак продукту. Відокремивши голови (10-12% від кількості загального спирту), зібрати тіло. Це основна фракція, спирт-сирець. При падінні фортеці в струмені нижче 45 градусів перейти до відбору хвостів.

Як правильно перегнати самогон другий раз, підготовка, етапи →

При бажанні можна зробити і третю дистиляцію, знову розділяючи спирт на фракції, але це дуже трудомістким і безглуздо, якщо перегонка велася на сучасному самогонному апараті.

Витримка

Витримка — основний етап отримання віскі в домашніх умовах, приготувати без неї якісний алкоголь неможливо. Триває вона 6 і більше місяців, проходить в дубових бочках, де напівфабрикат насичується кислотами, що впливають на дегустаційні якості.

Кращий варіант-купити справжню дубову бочку , залити спирт і прибрати в підвал на півроку. Але це зайві витрати, які для новачка не завжди бажані. Більш простий спосіб-настояти віскі на дубові чіпси (кілочках). Годиться будь-який відрізок деревини діаметром 30-35 см.його розщеплюють на скіпи, довжину підбирають виходячи зі своєї ємності для настоювання. Заливають їх окропом на 15 хвилин, потім опускають в холодну воду на півгодини і просушують на сонці.

Приготовлені чіпси складають в банку, заливають спиртом, розведеним до питній фортеці і прибирають в темне місце на півроку.

Для тих, кому ніколи або не хочеться чекати, розповімо, як готувати віскі в домашніх умовах за тиждень. Потрібно розвести спирт-сирець до 40% і наполягати на дубових тирсі. Природно, смак такого продукту буде далекий від справжнього, зате зажадає мінімум сил і часу. Тирсу готують аналогічно деревині: заливають окропом, потім холодною водою і сушать на сонці.

Купажування

Купажуванням називають змішування різних солодових основ. Його проводять для отримання багатогранного смаку і більш складного аромату. З'єднуються спирти повинні пройти витримку і після з'єднання настоюватися ще мінімум 3 місяці.

Купажування поширене в промисловому виробництві, при виготовленні домашньої продукції цей етап часто пропускають.

Розлив

Перед розливом готовий віскі фільтрують через марлю або паперовий фільтр, коригують при необхідності фортеця. Після тару щільно закупорюють і прибирають на зберігання.

Рецепти віскі в домашніх умовах

Існує багато різних способів створення домашнього скотча. Ми зібрали найцікавіші рецепти приготування різкуватого шотландського і м'якого ірландського віскі. Вибирайте для себе кращий.

Класичний солодовий віскі

Домашній віскі з ячмінного солоду, зварений за класичним рецептом, володіє насиченим смаком, яскравим ароматом і нічим не поступається шотландському оригіналу.

Вода 30 л
солод ячмінний 7 кг
дріжджі 250г

Рецепт:

  1. Зерно подрібнити до стану крупки, не можна перетворювати в борошно.
  2. Засипати в нагріту до 70°C рідину, добре перемішати і зменшити вогонь до 65°C.
  3. Накривши кришкою, готувати протягом 1,5 год, не забуваючи періодично помішувати.
  4. Остудіть суміш до кімнатної температури.
  5. Перелити сусло в іншу ємність, додати дріжджі.
  6. Перемішати і прибрати в темне приміщення для бродіння на 2 тижні.
  7. Скориставшись друшляком, відокремити дробину і перегнати рідину. На виході повинен вийти міцний дистилят, який розбавити до 20 градусів.
  8. Повторити перегонку, відокремивши фракції.
  9. Відібране «тіло» помістити в дубову бочку і прибрати в прохолодне місце мінімум на півроку.
  10. Готовий віскі відфільтрувати і розлити в тару.

Приготувати в домашніх умовах справжній віскі можна не тільки зі світлого, але і з зеленого солоду за тією ж технологією.

Копчений домашній віскі

Домашній копчений віскі, приготований за цим рецептом, виділяється характерним димчастим ароматом і нагадає шанувальникам скотчу улюблену оригінальну версію.

Вода 9,5 л
ячмінний солод 1,8 кг
Ячмінь підкопчений 120 г
сухі дріжджі 100 г
закваска для йогурту 2-3 ч. л.

Рецепт:

  1. У доведену до 65°C рідину всипати підсмажений ячмінь і солодовий продукт.
  2. Проварити суміш на повільному вогні 1,5 год, охолодити до 23-25°C, ввести закваску, перемішати.
  3. Додати дріжджі і прибрати в темне місце на 12-14 діб.
  4. Після подвійної перегонки настоювати протягом 3-4 місяців.
  5. Відфільтрований віскі розподілити по пляшках.

Житній віскі

Один з простих рецептів зернового віскі, що вважається справжнім чоловічим напоєм. Володіє міцністю, насиченим смаком і яскравим хлібним ароматом.

Вода 8,5 л
Зерно житнє 2 кг
солод ячмінний 1 кг
Солод житній 1 кг
сухі дріжджі 100г
йогуртова закваска 3-4 ч. л.

Рецепт:

  1. З води і солоду приготувати затірку за звичайною технологією. Додати закваску і дріжджі.
  2. Прибрати на 4 дні для бродіння.
  3. Провести подвійну дистиляцію процідженої суміші.
  4. Після 2-річної витримки і фільтрації домашній житній віскі готовий.

З пшениці

Віскі з пшениці має м'який Хлібний смак з нюансами карамельної солодощі і приємним природним ароматом. Напій ближче до ірландського типу.

Вода 28 л
Крупа кукурудзяна 7,5 кг
солод з ячменю 6,5 кг
Борошно пшеничне 950 г
дріжджі 100г

Рецепт:

  1. Змішати пшеничне борошно і кукурудзяну крупу, залити водою
  2. Варити протягом 4 ч В при температурі 65 °С.
  3. Знявши з вогню, залишити на 2 год в теплому місці.
  4. Суміш охолодити до кімнатної температури, перелити в ємність для бродіння, додати дріжджі, прибрати на тиждень.
  5. Процідити і відправити на перегонку.
  6. Перелити спирт-сирець в бутель з попередньо вміщеній на дно дубовою тріскою.
  7. Наполягати протягом 11-12 місяців.
  8. Знову процідити і розподілити по підготовленій тарі.

З концентрату

Рецепти домашнього односолодового або «багатосолодового» віскі не завжди вимагають використання натурального продукту. Не менш смачний і ароматний напій виходить з концентрату, а процес створення набагато спрощується.

Вода 20 л
Декстроза 3 кг
Концентрат солодовий 2,8 кг
дріжджі 70 г

Рецепт:

  1. Нагріти 3 літри води до температури 60°C, розчинити концентрат.
  2. Ще 15 л рідини вилити у велику ємність, додати підготовлений концентрат і декстрозу, перемішати.
  3. Рідину, що залишилася, нагріти до 26-28°C і влити в загальну суміш. Температура в ємності для бродіння повинна бути не вище 30°С.
  4. Приєднати дріжджі і, перемішати, залишити на 10 діб.
  5. Готовий напівфабрикат двічі перегнати і прибрати для настоювання мінімум на місяць.
  6. Після фільтрації розлити віскі по пляшках.

З ячменю

Приготований в домашніх умовах ячмінний віскі сподобається любителям шотландського спиртного і підкорить яскравим ароматом, що запам'ятовується.

Вода 29 л
Ячмінь 7,5 кг
Солод 1,5 кг
дріжджі 10 г

Рецепт:

  1. У велику каструлю налити воду, всипати цілісний ячмінь і 750 г солоду. перемішавши.
  2. Доведіть до 65°C, додайте залишок солодового продукту, ще раз перемішайте. Проварити 1,5 години.
  3. Прибрати каструлю з вогню і залишити в теплому місці.
  4. Через 4 ч суміш охолодити до кімнатної температури, ввести дріжджі.
  5. Після 6 днів бродіння і подвійної перегонки наполягати 2 тижні на дубовій тирсі або півроку на чіпсах.

З кукурудзи

Віскі з кукурудзи, також званий бурбоном, вперше приготували в Америці в XVIII столітті. Крім головного компонента, в рецепт входять пророщені пшениця і ячмінь.

Вода 40 л
Борошно кукурудзяне 5,5 кг
Ячмінь 2,5 кг
Пшениця 2 кг
дріжджі сухі 20 г

Рецепт:

  1. Борошно з кукурудзи варити в 33 л рідини протягом чверті години. Температура-90 ° С.
  2. Знявши каструлю з плити, укутати і прибрати на 60 хв.
  3. Додати солод, перемішати, залишити ще на 7 ч.
  4. Суміш перелити в чисту бочку з пластмаси, охолодити до 28-30°з, долити рідину, що залишилася, яка повинна бути холодною.
  5. Ввести розведені дріжджі, залишити ще на тиждень.
  6. Процідити масу, чисту рідину вилити в перегінний куб, дробину помістити у велику каструлю, куди додати 2-3 л гарячої кип'яченої води, потім знову процідити і вилити в куб
  7. Провести подвійну перегонку.
  8. Наполягати в банку з дубовою тріскою або бочці мінімум 90 діб.

Імітація віскі

Пропонуємо найкращий рецепт домашньої імітації віскі на основі самогону.

45%-й самогон 4 л
Вугілля активоване 55 г
чорнослив 7-8 шт.
Дубова стружка 4-5 ст. л.

Рецепт:

  1. У ємність для бродіння вилити самогон.
  2. Приєднати стружку, вугілля і сухофрукти.
  3. Прибрати на 14 діб, потім відфільтрувати.

З горілки

Непоганий віскі виходить з горілки. В якості додаткових інгредієнтів для додання специфічного смаку в рецепті використовують отриманий після першого перегону самогон і херес.

горілка 1 л
Самогон 50 мл
Херес 50 мл
цукор 50 г
дубова кора 45 г
житній хліб 1-2 шматки

Рецепт:

  1. Залити кору дуба невеликою кількістю закипілої води, залишити на 2-3 хв, перекласти на півгодини в холодну рідину, просушити.
  2. У глибоку каструлю помістити підготовлену кору, подрібнений хліб, влити рідкі компоненти. Прибрати на 1,5 тижні, після відфільтрувати.
  3. Цукор карамелізувати на розігрітій сухій сковороді, додати до отриманого віскі для додання аромату.
  4. Напій розлити в дрібну тару і прибрати на дозрівання. Пити можна відразу, але краще витримати 2-3 місяці.

Правила зберігання домашнього віскі

Домашній продукт, що містить алкоголь, зберігається в місці, куди не проникає світло:

  • Закупорені пляшки прибирають в прохолодне (до 16 °з) приміщення.
  • Відкриту тару тримають в холодильнику. Кожен раз після вживання віскі потрібно затикати пробкою.

Правильно приготований домашній віскі володіє міцністю, яскравим ароматом і не поступається оригіналу. Навчитися робити його своїми руками нескладно. Рецепти і технологію ми показали, а терпіння справжньому виноробу не позичати.

Автор: Анна
спеціально для byhaem.in.ua

Відео рецепт: як зробити віскі в домашніх умовах швидко і з гарантованим результатом