Як правильно перегнати самогон вдруге і навіщо це робити, підготовка, етапи, приблизний вихід готового продукту

Друга перегонка самогону — перевірений спосіб поліпшення міцних саморобних алкогольних напоїв. В результаті вийде більш чистий і міцний дистилят з хорошим смаком. При цьому будуть певні втрати у вигляді голів і хвостів. Але саме в них містяться шкідливі домішки, тому шкодувати про ці втрати не потрібно.

вторая перегонка самогона

Вторинної дистиляції піддається будь-який самогон, незалежно від основи. Технологія перегонки не змінюється. Очистити можна навіть продукт, вигнаний значно раніше. Як приклад ми розглянемо другу перегонку самогону на звичайному дистиляторі з сухопутником.

Для чого потрібна друга перегонка самогону

Друга Дробова перегонка потрібна для очищення спирту-сирцю, отриманого після першої дистиляції. В результаті виходить чистий продукт, який називають подвійним самогоном.

Раніше обходилися одним перегоном, оскільки не знали про високу концентрацію отруйних сполук у складі первака. Але в наші дні вже відомо, що вживати самогон, який не пройшов другий перегонки, небезпечно для здоров'я.

Одночасно з очищенням можна виправити помилки в технології, зменшити наслідки від використання сировини низької якості.

Підготовка до другої перегонки самогону

Технологія другої перегонки самогону в домашніх умовах має на увазі 2 етапи підготовки і 3 основних етапи. Всі три перегонки грунтуються на міцності спирту в струмені і показаннях термометра в апараті.

Розведення самогону

Після першого перегону виходить спирт-сирець (CC). Для кращого очищення перед початком Другої перегонки його потрібно розбавити водою . Міцність сирцю не повинна перевищувати 20° — чим менше градус, тим активніше відокремлюються шкідливі фракції.

Знизити її можна декількома способами:

  1. Додаючи фільтровану воду приблизно, на око. Точність в цьому випадку залежить від практики.
  2. Використання  калькулятор самогонника . Програма допоможе обчислити точний обсяг води для розведення.
  3. Застосовуючи формули. Найпростіша: (a / b) х C — c, де а — міцність спирту-сирцю, в — бажана міцність готового самогону, з — кількість вихідного продукту.

Детальніше про те, як розбавити другий перегін самогону →

Очищення спирту сирцю перед Другою перегонкою

Фільтрація самогону-сирцю перед Другою перегонкою – не обов'язковий, але бажаний етап. Найчастіше очищають цукровий і зерновий спирт. Фруктовий може втратити аромат і специфічний смак. Детальніше про те, для чого необхідно очищати самогон →

Очищення СС в домашніх умовах проводять різними способами. Найпростіші і доступні з них:

  • Сіль і сода . спочатку потрібно знизити градус самогонки, потім взяти 1 ст.л. соди і 1 ч. л. солі, пересипати їх в чисту воду (100 мл), ретельно розмішати. Перелити суміш в 1 літр алкогольного напою, прибрати на 15 годин в темне місце. Після злити самогон з осаду;
  • Знежирене молоко . на 10 л алкоголю беруть 100 мл обрата. Суміш прибирають в холодильник або льох на 5-7 днів. Після випадання осаду напій проціджують через марлю;
  • Марганець . На 1 літр міцного алкоголю беруть 2 г перманганату калію, перемішують до повного розчинення кристалів. Ємність прибирають в темне місце на 10-12 годин. Після того як колір самогону знову стане прозорим, його фільтрують;
  • Вугілля . Задля вуглеводи беруть березові вугілля, добре подрібнюють перед застосуванням. Після пересипають в ємність з самогоном – 50 г вугілля на 1 л рідини. Залишають в темному місці на 14 днів. Після випадання осаду напій проціджують через вату і марлю;
  • Кефір . Для очищення знадобиться кефір мінімальної жирності, 100 мл на 1 літр дистиляту. Все змішують і залишають на півтора-два тижні для випадання осаду. Потім самогон фільтрують і відправляють на другу перегонку;
  • Рослинна олія. застарілий метод, який досі застосовується. На 1 літр розведеного самогону додають 20 мл олії. Потім напій перемішують, прибирають в прохолодне місце. Через добу на поверхні з'явиться щільна масляниста плівка. Використовуючи трубку, самогон переливають в чисту ємність. Це потрібно зробити так, щоб масляниста плівка не ушкодилася.

Не варто очищати самогон перед Другою перегонкою виморозкою. Цей спосіб малоеффектвен. Після нього спирт стає більш концентрованим, але сивушні масла нікуди не діваються. В результаті доводиться вдаватися до інших методів очищення.

Подвійний перегін самогону поетапно

Другий перегін самогону дробовий, в ньому три етапи. Це відбір голів, тіла, хвоста. В процесі дистиляції можна провести ароматизацію самогону, поклавши в сухопутник листя м'яти, апельсинові, мандаринові скоринки, шматочки ароматних фруктів.

Відбір голови

Голова або первач — перше, що починає виділятися з перегінного апарату. Міцність цієї фракції - 96 градусів.

Технологія відбору голів:

  1. Після розведення і очищення спирту-сирцю переливаємо його в перегінний куб, ставимо на плиту.
  2. Нагріваємо рідину до 65 градусів, після чого зменшуємо вогонь. Потрібно, щоб швидкість другої перегонки самогону становила 1-2 краплі в секунду.
  3. Відбираємо потрібну кількість голів і виливаємо в каналізацію.

Контролювати процес можна, орієнтуючись на запах ацетону. Поки з холодильника виходить рідина з цим запахом – йдуть голови. Якщо запах пропав-пішло тіло.

Розрахувати кількість голів для відбору на вторинному перегоні можна за простою схемою – на 1 кг цукру 50 мл відбору. Тобто, якщо в брагу пішло 10 кг цукру, потрібно буде відсікти 500 мл голів.

Відсікання тіла самогону

Тіло самогону — то, заради чого затівається весь процес. Саме його використовують для вживання. Спочатку міцність цієї фракції становить 60-70%, потім її розбавляють до питного стану водою.

Отримання тіла самогону:

  1. Після відбору голів температуру самогону збільшують до 78 градусів.
  2. Фракцію збирають з колишньою швидкістю — 1-2 краплі в хвилину. Процес продовжують, поки міцність алкоголю не стане 40-50 градусів.
  3. При температурі 90 градусів відбір закінчують.

Не варто знижувати міцність самогону на цьому етапі нижче 40°. У напої з'явиться предхвостье, де багато отруйних речовин, продукт стане каламутним.

Для прикладу: кожен літр цукрової браги після дистиляції дає приблизно 220 мл подвійного самогону міцністю 40%.

Калькулятор дистиляції до води (абсолютного спирту) →

Відбір хвостів

Відбір хвостів починають, коли міцність напою падає нижче 40 градусів, тому знадобиться спиртометр. Якщо мова йде про зерновий АБО фруктової браге , фахівці радять гнати самогон до 30 градусів. Відсоток спирту визначають при температурі 20 °C.

Якщо немає спиртометра, самогон можна підпалити. Як тільки він перестає горіти, міняють посуд і починають збір хвостів. Їх пожно використовувати при наступній дистиляції або пустити на виготовлення розтирань.

Вихід хвостів при другій перегонці самогону на звичайному апараті з сухопутником становить 100-150 мл на кілограм цукру.

Калькулятор другої перегонки самогону (відбору голів і хвостів) →

Чи потрібна друга перегонка самогону на апараті з сухопутником і дефлегматором

Апарати подібного виду не тільки ароматизують, покращують смак напою, але і є своєрідними фільтрами. Тому у винокурів часто виникає питання-чи потрібен повторний перегін самогону, якщо пристрій з дефлегматором ?

Ключова перевага другої перегонки – з її допомогою можна усунути безліч дефектів, які часто з'являються у новачків і любителів при одному перегоні. Тому повторна дистиляція буде корисна навіть на апараті з сухопутником і дефлегматором.

Подвійна перегонка на подібному обладнанні здійснюється в кілька етапів:

  1. Спирт сирець розбавляють фільтрованої водою до досягнення міцності в 20 градусів.
  2. Рідина переганяють, розділяючи на голови, тіло, хвости. В процесі другої перегонки сухопутник використовується як накопичувальна ємність, в якій осідають багатоатомні спирти.

Якщо розділити процес дробової перегонки спирту сирцю на температурні етапи, він буде виглядати так:

  • 60 градусів-до даної температурної позначки спирт-сирець нагрівається швидко;
  • Повільне нагрівання до 68 градусів;
  • Відбір головних фракцій при температурі від 65 до 78 градусів;
  • Відбір тіла напою при температурі від 78 до 83 градусів.

Останній етап – відбір хвостів при температурі від 83 до 95 градусів за Цельсієм.

Вихід самогону при другій перегонці в залежності від виду самогону

Кількість самогону, отриманого при повторному перегоні, залежить від декількох факторів, в першу чергу від виду сировини.

Таблиця — приблизний вихід самогону з 1 кг цукру або іншого використовуваного сировини після Другої перегонки.

вид сировини вихід самогону 45-50°, л вихід спирту 96°, л
цукор 1,1 0,51
крохмаль 1,52 0,72
яблука 0,14 0,06
груші 0,16 0,07
Виноград 0,25 0,11
Пшениця 0,92 0,43
Горох 0,86 0,40
Ячмінь 0,72 0,34
пшоно, кукурудза 0,88 0,41
картопля 0,35 0,14
Буряк цукровий 0,21 0,10
Рис 0,25 0,60
Гречка 1,0 0,47
Овес 0,9 0,36

Втрати при другій перегонці становлять приблизно 15% від загального обсягу.

Детальніше про те, який вихід самогону з 1 кг цукру →

Очищення самогону після Другої перегонки

Після Другої перегонки самогон при необхідності можна ще раз очистити, потім розбавити водою до потрібної міцності і дати «дозріти».

Додатковий процес фільтрації знадобиться в наступних випадках:

  • Якщо подвійний самогон вийшов каламутним. Найчастіше така проблема виникає через використання сировини низької якості або порушення технології;
  • Коли процес поділу напою на фракції був виконаний приблизно.

Найбільш ефективна очищення самогону після Другої перегонки вугіллям, молоком або за допомогою побутового глечикового фільтра . Даний спосіб допоможе прибрати каламутність і залишки шкідливих домішок.

Детальніше про те, як перегнати самогон →

Як правильно перегнати самогон вдруге: поради професіоналів

Повторна дистиляція спирту-сирцю — процес відповідальний і складний для новачків. Багато губляться і допускають масу помилок. Ми розповімо, як правильно перегнати самогон вдруге, щоб продукт відразу вийшов якісним і смачним:

  • В процесі перегонки спирту сирцю важливо не допускати кипіння. В іншому випадку рідина може потрапити в холодильник.
  • Для очищення самогону після Другої перегонки не можна використовувати жирне молоко. Воно дасть напою сторонню каламутність. Відсоток жирності молочного продукту не важливий тільки при очищенні після першого перегону.
  • Робочий температурний режим при другій перегонці – від 60 до 96 градусів. У цьому діапазоні відбуваються всі технологічні етапи. Процес нагрівання до 60 градусів повинен бути повільним, а між 60 і 78 – швидким.
  • Оптимальний градус, до якого варто гнати самогон вдруге — 50%. Варіант з 40% міцності менш кращий через підвищеного вмісту сивухи.
  • Щоб зробити смак більш виразним і м'яким, рекомендується дати подвійному самогону «відпочити». Для цього потрібно поставити ємність в будь – який прохолодне місце-підвал, льох, холодильник на 2 тижні.

Детальніше про багатоступеневої дистиляції самогону в домашніх умовах →

Друга перегонка самогону — важливе і потрібне Захід. Не варто економити час, електроенергію або турбуватися про втрати продукту. Вони неминучі, якщо хочете отримати якісний і безпечний алкоголь.

Автор: Павло Капцевич,
спеціально для byhaem.in.ua

Відео: Вторинна перегонка самогону в домашніх умовах