Здатність бочок з дуба покращувати якісні характеристики багатьох класичних дистилятів використовується при витримці коньяку, віскі, кальвадосу і деяких вин. Можливість придбання і зберігання дубових бочок в домашніх умовах є не у кожного самогонника. Вирішити проблему витримки власних напоїв майстрам самогоноваріння дозволяє Дубова тріска — чіпси.
Подібність та відмінність дубової бочки та чіпсів
Якщо чіпси приготовані правильно, пройшли, як бочка
, випал, вимочування, з їх допомогою самогон
- М'який смак;
- Ванільні, фруктові, шоколадні відтінки аромату;
- Красиве забарвлення.
Досвідчені самогонники вважають, що використовуючи дубові чіпси замість бочок, не можна розраховувати на ідентичний результат. Крім передачі спиртного напою дубильних, екстрактивних, ароматичних речовин, з яким тріска справляється, пориста внутрішня поверхня бочки забезпечує газообмін.
Однак, умільці, застосовуючи дубову тріску, забезпечують газообмін, що не доливаючи самогон в ємність на третину і, тим самим, створюючи повітряний прошарок.
Детальніше про самогон на дубовій трісці (чіпсах) →
Вибір деревини
Ботаніки налічують близько 600 різновидів дуба. Який з них
Набагато сильніше смакові і ароматичні якості витриманого самогону залежать від інших факторів:
- Яка частина стовбура використана (кращою вважається взята ближче до серцевини);
- Взяті частини живої рослини або Морений хмиз (свіжа сира деревина містить багато дубильних речовин, а з мертвої вони вже вимиті. Це визначає тривалість термообробки);
- Вік стовбурів і гілок (краща дубова деревина старше 30 років).
Самогонники, які проживають в кліматичних широтах, де не ростуть
Готові до вживання чіпси можна купити. Вони розрізняються за розміром, ступеня обсмаження, породі дуба. Є й екзотичні пропозиції: тріска, виготовлена з бочок з-під віскі Jack Daniel?s.
Виготовлення чіпсів
Шматки сухої деревини розпиляти на заготовки довжиною до 10 см, які розщепити на дрібні кілочки. Спирт проникає на глибину 2 мм, тому оптимальний поперечний розмір трісок 4х4 мм.
Наступний прийом — вимочування. Його краще зробити в два етапи.
Термічну обробку можна зробити двома способами: виварюванням або пропарюванням.
- Варити чіпси слід на слабкому вогні близько 1 години після закипання.
- Пропарювання більш трудомістким і тривало (до 8 годин), але дає якісний результат. Для цього використовують спеціальну паровий посуд — мантоварку або сито, друшляк.
Якщо не обробити чіпси термічно, то гарантовано отримання самогону з сильним запахом деревини і терпким смаком, іронічно званого «плінтусовка».
Закінчивши термообробку, тріску слід висушити і обпалити. Для випалу користуються грилем, мангалом, газовим пальником. Хороший результат дає повільне томління чіпсів в духовці при t — 150C протягом 5-6 годин. Варто зробити заготовки різного ступеня випалу: від
- Легке смаження дає квіткові, фруктові нотки;
- Середня — пряні, карамельні;
- Сильний — димні та шоколадні тони.
зберігають чіпси в щільно закритому посуді.
Правильне настоювання на дубовій трісці займає тривалий час: від 2 до 6 місяців і більше. Колір і аромат витриманого самогону набираються поступово. Спроби прискорити дозрівання нагріванням, перетворенням тріски в тирсу, погіршують якість. На літр дистиляту додають від 5 до 30 гр. чіпсів. Постійний контроль і дегустація підкажуть необхідний термін настоювання напою і норму внесення чіпсів з урахуванням ваших уподобань.
Повторно Дубова тріска, як правило, не використовується. Для настоювання підходять дистиляти, виготовлені з різної сировини: цукрові, Зернові, яблучні, виноградні та інші.
