Ще здавна червона смородина була визнана джерелом здоров'я. Корисні властивості ягоди були оцінені по достоїнству і широко застосовувалися майже п'ятсот років тому. У сучасній нетрадиційній медицині кращі властивості червоної смородини застосовуються і по сьогоднішній день, існують численні рецепти смачних і корисних настоянок.
Ягода червоної смородини багата калієм, настільки цінним для правильної роботи серця, і до того ж калій сприяє виведенню зайвої рідини з організму. Завдяки високому вмісту заліза червона смородина позитивно впливає на функціонування судин. Кумарини та фурокумарини ? природне протизапальну і болезаспокійливу речовину, що нормалізує згортання крові. Вона діє на організм як жовчогінний засіб і надає ефект природного проносного. Крім вживання ягід в їжу в чистому вигляді, були створені рецепти настоянок червоної смородини, виготовлення яких несе свої традиції і секрети.
Підготовка ягід
Червона смородина ? чагарник, який дуже любить сонячне світло і тепло, але при цьому рослина невибаглива, кущ може рясно плодоносити до двадцяти п'яти років. Цвісти гілочки смородини починають вже в травні, а збір ягід традиційно здійснюється в кінці червня ? початку липня. Для швидкого застосування ягід за призначенням ? на приготування настоянки, не має значення, коли і як ягода була зібрана. Але якщо урожай чекає практично тижневе очікування в холодильнику ? то краще провести збір в сонячний день після висихання ранкової роси. Після збору необхідно відокремити смородинові кисті і погані ягоди (зелені або зіпсовані), ретельно промити, залишити просушити, і як результат, вони готові до застосування.
Настоянка на червоній смородині давно набула популярності не тільки як цікавий напій, але і як корисне для організму ліки. В якості спиртовмісного компонента використовується не тільки спирт, але і горілка або вино, джин, коньяк. Існує безліч рецептів настоянки з різноманітними способами приготування.
Запашна настоянка на спирту
Для настоянки за цим рецептом потрібно:
- Літрова банка червоної смородини
- 2 склянки спирту
- 3 склянки цукру
- 3 склянки води
- 10 смородинового листя.
Підготовлені ягоди засипають в підходящу скляну пляшку або банку, так, щоб ягода зайняла половину ємності. Залити спиртом і залишити в темному сухому місці на 2 місяці, чим довше протримати настоянку? тим більш насиченим колір. Після цього суміш процідити, відокремлені ягоди віджати. Вариться сироп з цукру і води, після доведення до кімнатної температури сироп змішується з настоянкою і соком. Рідина переливається в пляшки або банки під кришку. Дегустувати напій можна вже з цього моменту, але якщо його залишити дозріти кілька місяців, смакові якості значно покращаться.
Наливка на горілці
Для приготування напою за цим рецептом потрібно:
- 200 гр червоної смородини
- 100 гр цукрового піску
- 500 мл горілки.
Для наливки на горілці знадобиться літрова пляшка або ємність об'ємом 0,7. Всередину кладуть підготовлені ягоди (очищені від гілок, промиті і просушені), і засипають цукром. Після цього заливається горілка, суміш ретельно струшують. На 2 тижні пляшка зі смородиною на спирту забирається в темне прохолодне місце, при цьому бажано струшувати вміст раз в 3 дня. За цей час наливка набуває насичений рубіновий відтінок. Ягоди тиснути необов'язково так у наливки залишиться прозорість і багатий колір. Через 2 тижні наливку потрібно процідити від ягід, і вона готова до застосування.
Настоянка на горілці з цукровою пудрою
Рецепт схожий на класичний спосіб приготування настоянки на горілці. Пропорція:
- Півлітра горілки
- 200 гр смородини
- 100 гр цукрової пудри.
Сенс заміни цукру на цукрову пудру в процесі бродіння. Напій з цукровою пудрою починає бродити набагато раніше, а результат виходить з більш ніжним солодкуватим смаком. Для створення незвичайного смаку замість горілки використовують джин і додають цедру лимона.
Наливка на червоному вині
Для приготування наливки за цим рецептом не доведеться чекати готовності напою кілька тижнів. На кілограм червоної очищеної смородини беруть 200 гр цукру і півлітра червоного вина (можна домашнього). Необхідно взяти емальовану каструлю, засипати ягоду і залити вином. Закрити каструлю фольгою і зробити в фользі кілька дірочок. Поставити в розігріту до 40-60° духовку і протримати при цій температурі 7-10 годин. Можна розділити на кілька етапів приготування, виймати періодично каструлю, щоб контролювати процес. Пізніше суміш потрібно охолодити до кімнатної температури і профільтрувати за допомогою марлі. Додати цукор, і через кілька годин розлити напій по пляшках. Це прискорений рецепт наливки, без очікування готовності кілька місяців, а за смаковими якостями напій не поступається аналогам.
Особливості настоянки з червоної смородини
Переваги настоянки в тому, що майже всі корисні властивості ягоди переходять в спиртовмісну основу напою. Настоянка ? хороша профілактика серцевих захворювань і злоякісних пухлин. При застуді і спеці вона використовується як тонізуючий засіб, допомагає при ангіні і при сечокам'яній хворобі, позитивно впливаючи на сечовидільну систему. Завдяки високому вмісту заліза настоянку з Ягоди червоної смородини радять приймати при анемії.
Крім лікувального ефекту настоянки з червоної смородини відрізняються високими смаковими якостями, їх можна використовувати як самостійний напій або як складовий інгредієнт смачного домашнього коктейлю, за допомогою якого можна здивувати і порадувати сім'ю або друзів, наповнити святковий стіл достатком напоїв.