Пиво IPA (India Pale Ale — - оригінальний стиль крафтового пива, історія і секрети приготування

Пиво IPA (India Pale Ale) — незвичний для українського споживача напій, який тільки пару років тому набув популярності. А тим часом в Європі та Америці IPA давно відомий. Хтось вважає його насмішкою над класичними традиціями пивоваріння. Інші захоплюються і називають шедевром. Немає людини, хто б поставився до напою байдуже.

пиво IPA

Яскравий фруктовий смак у поєднанні з глибокою хмелевою гіркотою та фортецею India Pale Ale залишають далеко позаду найсухіші пілснери північної Німеччини. У чому ж секрет знаменитого пива IPA?

Історія IPA

Хоча пиво і називається India Pale Ale (Індія Пейл-Ель) або індійський світлий ель, батьківщина його не спекотна Індія, а холодний Туманний Альбіон. Саме англійці стали першими варити оригінальний напій.

Історія напою почалася в XIX столітті, коли англійські колонізатори освоювали землі Індії. Вживати місцеву воду було небезпечно для життя, національні напої в британському середовищі не прижилися. Щоб підтримати підданих імперії, їм доставляли пиво з території Англії. Часто привезений продукт прокисав, і тільки IPA з більш сильним охмеленням витримував тривалу транспортування, стаючи краще і м'якше на смак.

До 1840 року India Pale Ale остаточно утвердився як стиль, а сам продукт завоював популярність за межами Англії та Британської Індії. Чужоземні пивовари, незнайомі з особливостями колонізаторської діяльності британців, відкинули слово «індійський», залишивши в назві тільки «блідий Ель».

У ХХ столітті Популярність IPA стала повільно падати, зник яскравий смак і багатий хмільний склад, впала фортеця. У століття прісних Лагерів, вироблених за дешевою технологією, варіння індійського Елю стала невигідною. Змінилися і смаки населення-багаті, багатогранні букети перестали цікавити основну масу споживачів.

Відродження пива IPA почалося з експериментів Фріца Мейтага, який зумів повернути напою колишній смак. Сьогодні сорт не можна назвати популярним, він відноситься до крафтовим. Але кожна велика пивоварня намагається включити його в свій асортимент. Це престижно і викликає повагу споживачів.

Склад і особливості виробництва

IPA готують шляхом верхового бродіння. Хміль, на відміну від інших сортів пива, додають протягом усього варіння. Хвилини в назві знаменитих марок говорять про тривалість процесу і якості охмелення, а не часу ферментації.

Якщо після варіння пивовар вважає, що охмеленість недостатня, використовується метод «сухого охмеління», коли в ємності для бродіння додають ще порцію хмелю. Деякі сорти пива IPA хмелюють свіжими, щойно зібраними шишками хмелю. Це дає пінному неймовірний насичений аромат.

Склад індійського пейл-Елю нічим не відрізняється від класичного пінного: вода, дріжджі, хміль і солод. Але хмелю кладуть значно більше, ніж зазвичай. Це надає пиву яскраву гіркоту і терпкість в поєднанні з насиченим ароматом.

Цікаво, що спочатку IPA варили в місцях з жорсткою водою. Солі і мінерали активно впливали на процеси бродіння і домогтися потрібного смаку виходило в рази простіше.

Дегустаційні характеристики, калорійність, міцність

Індійський блідий Ель повинен відповідати декільком умовам, щоб вважатися «правильним». Велика кількість різновидів вносить деякий хаос в ці показники, але основні критерії якості витримуються:

  • Колір. Класичне пиво IPA має медовий, світло-бурштиновий колір. Але зустрічаються червоно-коричневі і навіть чорні види;
  • Аромат. В основі міцний, терпкий, яскраво виражений хмільний шлейф. Другим фоном виступають квіткові, цитрусові і фруктові ноти;
  • Смак. Переважає Хмельова благородна гіркота. За шкалою міжнародної гіркоти пива IPA має від 40 до 60 IBU. У крафтових сортах IPA показник доходить до 100 IBU.

Фортеця пейл-Елю коливається від 5 до 11 градусів. Калорійність становить 62 ккал на 100 г продукту. Це немало. Щільність 11-14%.

Сорти пива IPA

Втрата оригінального рецепту призвела до багатьох сортів та марок пива IPA. Багато хто намагався повторити творіння пивоварень Бертона-на-Тренті, експериментували з технологією і кількістю інгредієнтів. Так виникло поділ за смаком і по географії виробництва.

За смаком


До групи входять класичні види блідого Елю:

  • Екстремально гіркий (Imperial IPA). У букеті превалює Хмелева гіркота, навіть деяка терпкість. Пиво на любителя, з сильним післясмаком;
  • Ароматний (Hazy/Juicy IPA, Citrus IPA). Розкривається яскравим хмелевим букетом,» грає " ароматом, де, в залежності від сорту хмелю, присутні хвоя, квіткові нюанси «цедра і навіть легкий тон полину;
  • Експериментальний. Широка варіативність органолептичних якостей. Можуть бути гіркими, солодкуватими, з кислинкою, ароматними і не дуже. Яскравий приклад — Brett IPA.

За географічною ознакою

За територіальним розташуванням традиційно виділяють:

  • English IPA (Rams Head IPA, Sleeping Giant, Goose IPA). Той самий оригінальний смак, який плавав в Індію. Відрізняється трав'янистою, м'якою, ніжною гіркотою через хмелю сортів fuggle і Goldings. А також вираженою солодової складової смаку. Фортеця від 5 до 7,5%.
  • Northeast-style IPA. Підвид англійського Елю. Найбільш незвичайний і рідкісний з сімейства IPA. Це пиво з м'яким і соковитим ароматом хмелю, дині і мандарина. Гіркоти в ньому майже немає, зате є суспензія, що робить пиво каламутним. Використовується суміш американських і європейських сортів хмелю. Пиво IPA північно-східного виду унікальне і ніколи не буває однаковим від партії до партії.
  • American IPA (IPA (AleSmith Brewing Company), Conehead (Zero Gravity Craft Brewery), India Pale Ale (Fuller’s Brewery)). Виразна риса американського Елю-цитрусовий запах і пікантна гіркота хмелю сортів Нового Світу — Columbus, Chinook і Citra. Вони надають пиву аромати хвої, смоли, фруктів. Сухе післясмак і виражений профіль ферментації також характерні відмінні риси.
  • West Coast IPA. Підвид американського Елю. Скоріше ідея і стиль, ніж регіональна прив'язка пива. Вперше цей Ель зварили в Південній Каліфорнії, взявши за основу American IPA і збільшивши частку хмелю і алкоголю. Має найбільш виражений цитрусовий аромат у всій родині індійських Елів.
  • Belgian IPA (Stone Cali-Belgian IPA, Flying Dog Raging Bitch Belgian Style IPA, Duvel Triple Hop). Спірна молода група, яку визнають не всі пиводели. Бельгійський IPA готують із застосуванням однойменних дріжджів. Складні ефіри в складі грибка надають напою запах груші, банана і пряної гвоздики. Вони непогано поєднуються з ароматом хмелю і в підсумку народжують цікаву композицію смаку на основі високої міцності — 8%.

English IPA та  American IPA хоч і належать до групи географічного поділу, але вони настільки відомі і популярні, що вже сприймаються більше як назва смаку, а не приналежність країні або регіону. Це своєрідний зразок, словесний маркер якості.

Інші види

Багато сортів пива IPA неможливо класифікувати за смаком або регіональною приналежністю. Їх виділили в окрему, досить численну групу.

  • Чорний IPA 5-5-9% (Widmer Pitch Black IPA, Deschutes Hop in the Dark CDA). Жарт. Оксюморон. Насмішка над початковою назвою "блідий Ель". Проте жарт виявилася вдалою, чорна або Cascadian dark ale знайшов своїх цінителів. Напій чорний як вугілля, з запахом ялинової шишки, міцний і щільний.
  • Червоний IPA 5,5-7,5% (Summit Horizon Red IPA, Odell runoff Red IPA ). Вариться з суміші звичайного і карамельного солоду, трохи солодкуватий з міцною вершковою піною. Відрізняється м'яким смаком. Де збалансовані гіркота, алкоголь, карамельні тони і солодкість. Взагалі баланс смаку-це головний постулат при варінні червоного IPA.
  • Білий IPA 5,5 - 7% (Harpoon The Long Thaw, Deschutes Chainbreaker IPA 0. Версія американського Елю-більш легка, освіжаюча, але в той же час пряна з фруктовим букетом з банана, абрикоса і грейпфрута. Готується з суміші світлого і пшеничного солоду. За що і отримала свою назву. Має густу, високу і щільну білосніжну піну.
  • Сесійний(Session) IPA . Відносно новий вид. За насиченістю смаку не поступається Imperial IPA, але вдвічі слабкіше за кількістю алкоголю — всього 5%. Пиво для тих, хто любить випити вдень на свіжому повітрі, але не хоче напиватися.
  • Монохмелевой IPA 7-8% (Puzzle IPA Amarillo, Daho Gem IPA). Вариться строго з одного виду хмелю, що робить смак чистим і нехитрим. Зате дуже насиченим і виразним.
  • Fresh hop IPA 5,5-7% . Пиво готують з використанням свіжозібраного хмелю, який ще не встиг висохнути. Так в пиво потрапляють всі ефірні масла і ароматичні смоли, яких немає в сухому хмелі.
  • Brett IPA 6,5-7,5% (Ommegang Brut IPA, Drake’s Brightside Extra Brut IPA . Назва виникла від особливого виду диких дріжджів, які використовуються в приготуванні пива. Вони надають пінному землисті різкі нотки. Крафтове пиво IPA, зроблене за такою технологією, набуває аромат прілої лісової підстилки, кори, моху. У поєднанні з хмелевою гіркотою виходить незвичайний букет на любителя.
  • Холодний IPA 6-8%. Дуже молодий вид, який придумали в Америці. У хід йде Ель Relapse і табірні дріжджі. Бродіння протікає при відносно високій температурі, але ключ до новинки — рис. Його засипають, щоб зробити напій менш щільним. Охмелення - в дусі вест-кост IPA. У підсумку виходить легкий, але міцний освіжаючий напій з ніжним фруктовим ароматом і сильним хмелевим букетом.
  • Hazy/Juicy IPA. Дуже ароматні, але майже не гіркі види світлого Елю. Відрізняються каламутністю, щільністю, фруктовим букетом, питкие, зі стійким приємним післясмаком.
  • Double IPA. Підвищена щільність і міцність до 10%. Солодший і гірший за англійську версію. Крім того подвійна IPA має сильний солодовий відтінок у смаку. Та й сам смак складніше і цікавіше.
  • Imperial IPA. Міцний-до 11 градусів, насичений хмелем напій кольору темного меду. Зібрав максимум від гіркоти хмелю і солодощі солоду. Смак повний і гармонійний.

Як правильно вживати IPA пиво

IPA — незвичайне пиво, пити його зі звичайних келихів нудно і нецікаво. Маркетологи придумали для пінного спеціальний келих-вузький внизу і тюльпаноподібний зверху. Напій, охолоджений до 7-10 ° C, наливають під кутом 45 градусів. Піна у пива невисока, але щільна і стійка.

До гіркого хмелевого смаку в якості закуски підійдуть тверді сири, пряний солоний арахіс, печеня, копченості. Добре поєднуються з індійським світлим елем гострі страви мексиканської, тайської, індійської кухні. Найчастіше пінне п'ють без будь-яких закусок, в чистому вигляді.

Пиво IPA — випадковий експеримент історичного масштабу, який призвів до появи окремої гілки в пивоварній галузі. Оцінити плоди цього експерименту може сьогодні кожен. Досить прогулятися в найближчу алкотеку і вибрати пляшечку IPA до душі.

Автор: Валентина
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд пива IPA: історія, особливості виробництва