яке буває темне пиво-сорти і види, особливості смаку, відмінності від світлого

Темне пиво — група різних за міцністю напоїв темного кольору, від бурштинового і червоного до вугільно чорного. Незважаючи на різницю в смаках і особливості варіння, у них є спільна риса — присутність в складі добре обсмаженого солоду. Залежно від ступеня обробки в смаку пінного можуть простежуватися карамельно-солодові, шоколадні, кавові і навіть фруктові нотки, а в ароматі виражені відтінки зерна.

темное пиво

Прийнято вважати, що темне пиво міцніше світлого, насправді відсоток спирту в ньому може коливатися від 4,0 до 12,0 градусів. Через явну солодощі і карамельних ноток в смаку алкоголь відносять до жіночого варіанту, в реальності органолептика коричневих сортів настільки широка, що говорити про гендерну приналежність марно. Є у темних напоїв і інші особливості, розповімо про них нижче.

Яке пиво називають темним

Темним пивом вважається слабоалкогольний напій, зварений за рецептом з солоду, води і хмелю з додаванням дріжджів. Характерний колір досягається за рахунок використання обсмаженого, паленого або карамельного солоду. Чим вище ступінь обсмажування зерна, тим темніше буде напій. Зазвичай колір варіюється від коричневого бурштину до майже чорного, смолянистого відтінку. Як солоду беруть ячмінь, пшеницю, рідко овес.

Найприємніший смак дає пшеничний солод, оскільки зерна не містять мякинной оболонки, яка при обсмажуванні набуває прогірклий аромат. Ячмінний солод для поліпшення якості напою позбавляють оболонки, але смак все одно виходить грубіше.

Додавання просмажених солодів не тільки надає коричневий колір, але і підвищує піноутворення, стійкість пива.

На перший погляд світле і темне пінне нічим, крім кольору, не відрізняються. Однак це поширена помилка. Насправді напої різні як в технології виробництва, так і в смаку:

  • Світлі сорти в більшості гіркі, темні частіше солодкуваті;
  • В пиво золотистого відтінку додають більше хмелю, а в темне більше солоду;
  • Солод для коричневих сортів прогрівають при температурі 100 ° C і вище;
  • Темне пиво відрізняється більшою щільністю, насиченістю.

Для визначення кольоровості пива використовують спеціальні шкали SRM і EBC. Стандартний світлий лагер має 4 EBC, темні сорти легко перевалюють за 40 одиниць.

Особливості виробництва темного пива та дегустаційні характеристики

Технологія виробництва темного пива аналогічна виготовлення світлого за одним винятком — обсмажування солоду. Обробка може проходити при різній температурі, в результаті виходить палений або карамельний солод.

Основні етапи виробництва темних сортів:

  • Солод пророщують протягом тижня, потім сушать дві доби при температурі 105°С.в результаті він набуває коричнево-жовтий колір. Якщо обсмажують зелений солод при 210-250 ° C, зерно стає темно-коричневим — паленим і має виражений запах кави. Такий солод хороший у виробництві стаутів. Карамельний солод виготовляють при 120-170 ° з;
  • Готовий солод потрібного типу подрібнюють в дробарках, заливають гарячою водою. Сусло наполягають, фільтрують і кип'ятять з хмелем. Залежно від сорту пива можуть упарювати до необхідної консистенції;
  • Далі сусло зброджують шляхом додавання дріжджів. Процес проходить в дерев'яних / металевих баках закритого або відкритого типу. Деякі сорти пива бродять в бочках з дорогих порід дерева, це надає напою благородний аромат;
  • На завершення продукт витримують в герметичній ємності від 30 до 60 днів для формування смаку, збільшення міцності і стійкості аромату;
  • Готове темне пиво фільтрують, розливають по пляшках (банкам, кегам) і відправляють на реалізацію.

Пиво коричневих відтінків люблять за його цікавий смак, здатність добре тамувати спрагу і низьку калорійність — 49 кКал/100 г.

Про смак говорити складно, оскільки пінне ділиться на кілька видів, кожен зі своєю органолептикою. Спільне у них тільки солодкість, присмак карамелі і виражений аромат солоду. Темне пиво називають "хлібним", оскільки в ньому майже немає гіркоти хмелю і відчувається зерно.

Сорти напою

Темне пиво відрізняється великою кількістю сортів, їх набагато більше, ніж різновидів світлого пінного.

Ель, 6,0-12,0%


Ель-це темно відфільтроване або нефільтроване пиво , що отримується способом верхового бродіння при високій температурі. Найбільш популярний на Туманному Альбіоні і в Бельгії. Там його варять з XV століття. Найстаріший вид пінного і прабатько всіх сучасних сортів.

Темний Ель м'яко поєднує ненав'язливу гірчинку і солодкий смак. Це щільний напій, в міру насичений і міцний.

Портер, 4,0-10,0%

Класичний сорт темного пива. Відрізняється винним ароматом, насиченим запахом солоду, карамелі, вершкової іриски. Вважається зимовим варіантом, оскільки попит на нього у європейців зростає в холодну пору року.

Портер також родом з Англії і довгий час вважався напоєм для бідних. Пізніше його оцінили і стали подавати в будинках вельмож не тільки в Англії, але і за часів князів.

Стаут, 4,0-6,0%

Найпопулярніший сорт темного пива. Його готують із суміші паленого і карамельного ячмінного солоду, що надає продукту аромат хліба і дарує кавові ноти в смаку. Стаути напрочуд легко пити, незважаючи на їх щільність і глибокий, темний колір.

Довгий час стаути не виділяли в окрему групу, а вважали різновидами портера.

Копчене, 5,0-8,0%

Рідкісний на українському ринку вид темного пива — раухбіра. Володіє унікальним підкопченим ароматом за рахунок використання в рецептурі копченого солоду. Має солодко-гіркий смак з» димком " і солідну міцність.

Існує кілька різновидів раухбіра:

  • Дубове міцністю 8%. Спробувати його можна тільки в католицьке Різдво;
  • Пісне нефільтроване з нотками диму;
  • Світле-вариться в котлах з-під копченого пива, набуваючи коричневий відтінок;
  • Кучеряве міцністю 4,5% відрізняється розкішною пінної шапкою.

Найкраще темне копчене пиво варять у Німеччині в місті Бемберг на пивоварні Шленкерла. Напій настільки унікальний, що придбав світову популярність.

Альтбір, 4,0-5,0%

Темне пиво верхового бродіння, що не характерно для цього різновиду пінного. За рахунок цього міцність виходить невелика, а смак замість солодощі насичений хмелевою гіркотою.

Варять таке пиво в Дюссельдорфі обмеженими партіями.

Мюнхенське темне (Munich Dunkel), 4,5-6%


Класика німецького темного пива. Пінне володіє темним бурштиновим відтінком і запахом житнього хліба. Вариться з декількох сортів обсмаженого солоду за старовинною технологією отварочного затирання — частина затору кип'ятять окремо і потім повертають в основний котел, підвищуючи тим самим температуру рідини.

Чим довше вариться відварка, тим більш насиченим і глибше виходить смак Мюнхенського темного.

Dark American Lager, 4,2-6,0%

Дивовижний сорт із США. Його варять з додаванням рису і кукурудзи, що надає пиву переливається відтінками солодощі смак і майже повна відсутність гіркоти.

Ячмінне вино (Barleywine), 8,0-12,0%

Експериментальний сорт для гурманів. Це міцне англійське пиво чорного кольору, щільне, з високим вмістом спирту. Має виражений хмільний і смолистий аромат з включенням цитрусової кірки.

Витримується в бочках з дуба до двох років.

Шварцбір (чорне), 4,0-5,0%

Легке пиво родом з Німеччини. Виглядає щільним і густим, але п'ється легко. Відрізняється гірко-солодким смаком шоколаду і кавовим або ванільним присмаком.

Аромат приємний, солодовий, м'який. Колір-насичено-коричневий, майже чорний.

Шкода і користь темного пива

Всупереч розхожій думці про шкоду темного пива як калорійного напою, від якого повніють, насправді все навпаки. Вага набирають від великої кількості закуски, оскільки пінне викликає апетит. А ось пиво в помірній кількості може бути навіть корисно:

  • Напій насичений залізом, сприяє кисневому обміну в організмі;
  • Містить багато вітаміну В6, який знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань;
  • Знижує ризик перелому кісток у людей похилого віку;
  • Темне пиво в теплому вигляді полегшує симптоми простудних захворювань, підвищує апетит і виступає протизапальним засобом;
  • Відрізняється високим вмістом антиоксидантів, що уповільнює старіння клітин;
  • Завдяки флавоноїду ксантохумолу пригнічує дію канцерогенів і захищає мозок від вікових дегенерацій;
  • Підвищує рівень хорошого холестерину і прискорює переробку поганого холестерину в організмі.

Але сильно захоплюватися не потрібно. Це хоч і слабкий, але алкоголь. У разі непомірного споживання в організмі загостряться проблеми з серцем, нирками, судинами і печінкою, зросте ризик розвитку подагри. У чоловіків з'явиться пивний животик, а фігура знайде жінкоподібні риси.

Культура вживання

Вважається, що таке пиво краще пити взимку або ввечері. Воно не дуже підходить в якості напою для спеки і ланчу.

Пінне подають охолодженим до 5,0-7,0 °з у високих прозорих келихах для можливості вивчити колір і густоту піни. Наливають акуратно, по бічній стінці, під нахилом 45 градусів, інакше піна швидко вийде за межі обідка.

Темне пиво п'ють з м'ясною закускою: сосисками, ковбасками, м'ясом, дичиною, теплими салатами. Подають з солоною випічкою і сирами.

Детальніше про те, як правильно вживати пиво →

ТОП кращих марок темного пива

Різноманітність виробників темного пива велике, згадати про всіх неможливо. Ми склали рейтинг найбільш затребуваних марок, які вважаються кращими в світі:

  • Velkopopovicky Kozel Cerny (Велкопоповицький козел). Чеське темне пиво з ароматом кексу, вишні, кави та хліба. Має невелику гірчинку і виразний тон солоду;
  • Andechs Weissbier Dunkel (Андекс Вайсбір). темне нефільтроване пиво міцністю в 5% з щільною вершковою піною, ароматом сухофруктів і какао. Напій варять в Німеччині;
  • Belhaven Black Scottish Stout (Белхавен). сухий, в міру гіркий стаут з Шотландії міцністю в 4,2% майже чорного кольору з граючими на світлі рубіновими прожилками. В ароматі переважає палений солод, кава і шоколад;
  • Grimbergen Double-Ambree (Грімберген). Польський продукт верхнього бродіння з гірко-солодким присмаком. Володіє насиченим смаком солоду з нотками родзинок і сухофруктів. Міцність 6,5%;
  • Genevieve de Brabant Double (Женев'є) . Чеське міцне темне пиво високої щільності;
  • Paulaner Hefe-Weissbier Dunkel (Пауланер). напій з Баварії з виразним смаком паленого солоду. Піна у нього стійка, кремова. Аромат ненав'язливий, фруктово-житній. Міцність 5,2%;
  • Guinness Original (Гіннес). Ірландський стаут темно-коричневого кольору. Має виражений хмільний аромат і гіркоту в смаку. Вважається сухим видом з потужним післясмаком;
  • Krusovice Cerne (Крушовіце).  класичне темне пиво, яке виробляють в Чехії вже більше ста років.  Володіє повним, солодкуватим карамельним смаком. Виробляється з джерельної води, жатецкого хмелю і декількох видів ячмінного солоду спеціальної обсмаження.
  • Tuborg Black (Туборг). темне пиво з рясною жовто-коричневою піною. Смак гладкий, з чіткою текстурою смаженого солоду. Аромат поєднує слабкий хмільний відтінок із зерновими мотивами.

Пінне коричневого кольору безумовно заслуговує на увагу як цінителів даного напою, так і просто тих, хто вирішив спробувати щось нове. Головне, знайти своє темне пиво і не захоплюватися їм надміру.

Автор: Валентина
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд: найкраще темне пиво