Чим і як освітлити брагу перед перегонкою-найефективніші методи в домашніх умовах

Освітлення браги — гарант якості майбутнього самогону. Процес це необов'язковий, але бажаний, особливо якщо приготування сусла відбувалося з порушенням технології. Осаджування невибродили дріжджів і залишків сировини виконують перед першим перегоном, починаючи їм очищення продукту.

осветление самогона

Способів освітлення браги існує багато, але не всі вони ефективні на практиці. Розглянемо найпопулярніші і робочі методи, які можна використовувати в домашньому самогоноварінні.

Для чого потрібно освітлення браги

Після заливки в дистилятор Макуха, невибродили дріжджі, шматочки зерна і фруктів пригорають, погіршуючи смак і аромат самогону. Освітлення проводять для того, щоб осадити цю суспензію і зняти брагу з осаду.

В результаті рідина очищається, а якість майбутнього напою поліпшується. Разом з донною суспензією з браги видаляється частина сивушних масел - починається перший етап очищення самогону.

Чи обов'язково освітлювати брагу?

Тема освітлення браги викликає багато суперечок. Прихильники методу впевнені, що продукт, отриманої з знятого з осаду сусла, краще, смачніше і ароматні. Ці твердження ґрунтуються на суб'єктивних відчуттях, яким можна вірити. Противники вважають, що Освітлена брага втрачає не тільки частину градусів, але і втрачає в смаку.

З'ясовуючи, чи потрібно освітлювати брагу, опоненти часто не враховують моделі самогонного апарату і кількості дистиляцій.

Якщо перегонка буде проводитися прямотоком і один раз, освітлення робити обов'язково, відмінності в смаку і якості готового алкоголю виявляться істотними. При роботі на дистиляторі з колоною знімати сусло з осаду бажано (менше ризик пригорання), але не обов'язково. Немає потреби освітлювати брагу і при подвійний перегонці.

Підготовка браги до освітлення (дегазація)

Якщо сусло ще не відіграло, зняти його з осаду буде складно. Щоб зупинити бродіння браги перед освітленням, досвідчені винокури підігрівають рідину до 50 °з або охолоджують до 13-15 °С.а потім приступають до дегазації. визначення готовності браги для перегонки →

Навіть повністю відіграв сусло містить деяку кількість вуглекислого газу у внутрішніх шарах донного осаду. Особливо багато СО2 зберігається в ЗЕРНОВИХ брагах. Дегазація позбавляє від ризику появи піни і википання рідини при нагріванні, попереджає "захлинання" дистилятора і бризгоунос.

Існує кілька способів дегазації в домашніх умовах:

  • Перемішування. Найкраще зробити це дрилем з будівельною насадкою протягом 5 хвилин;
  • Нагрівання. Брагу перелити в посуд з широкою шийкою (каструля, таз, перегінний куб), нагріти до 50 °, активно помішуючи. Коли з дна перестануть підніматися бульбашки, зняти сусло з плити.

Після дегазації приступають до освітлення браги. Знятим з осаду і очищеним від вуглекислоти суслом куб можна заповнювати на 85%, а не на 70%, як зазвичай.

Методи освітлення браги

Освітлити брагу перед перегонкою можна по-різному: природним шляхом, чекаючи, поки дріжджі самі випадуть в осад, або за допомогою коагулянтів. Ми розглянемо останній спосіб, як найбільш швидкий і ефективний.

Освітлення холодом (виморожуванням)

Один з найпростіших способів зняти брагу з осаду в домашніх умовах. Ємність з суслом прибирають на балкон, в холодильник або в підвал. Витримують приблизно годину, після чого добре перемішують і залишають ще на чотири години. Температура освітлення браги - від -3 до +8°С.

Увага: для сусла міцністю менше 10% вплив холодом не підійде — рідина скисне. Бражку можна виморожувати взимку на вулиці, але процедура вимагає вправності і призводить до великих втрат продукту.

Фільтрація

Ще один легкий спосіб освітлити брагу. За допомогою сита, марлі або фільтрувального паперу можна відокремити великі частинки макухи, залишки картоплі, шкірки фруктів, насіння. Рідина не буде пригорати, а дистилятор «плюватися».

Дуже важливо через кожен літр сусла міняти фільтр, інакше якість освітлення погіршиться.

Бентоніт і котячий наповнювач для освітлення браги

Бентоніт – природна біла глина, підійде для освітлення браги з цукру. На 15 л сусла потрібно 1 ст.л. (40 г) порошку, розведеного в 125 мл трохи підігрітої води. Суміш настоюють 10-15 хвилин до стану густої сметани, потім виливають в ємність з Брагою і добре перемішують. Через 3-6 годин прозору частину сусла зливають за допомогою гнучкої трубочки за принципом сполучених судин. плюси і мінуси освітлення браги бентонітом →

Якщо бентоніту під рукою не виявилося, брагу перед перегонкою можна освітлити котячим наповнювачем. Цей матеріал часто виготовляють з білої глини, що володіє підвищеними поглинаючими властивостями. При цьому важливо враховувати, що до складу гранул може входити емульгатор Е558, що поліпшує грудкування матеріалу. Чи потрібна така добавка в Самогоні-вирішувати винокуру.

Марки котячого наповнювача для освітлення браги: Кетсан, Котяра, WC Closet Cat, Pi-Pi-bent. Перед покупкою переконайтеся, що в пакеті тільки глина без барвників і ароматизаторів.

Осветление браги бентонитом освітлення браги бентонітом

Каркаде

У чаї Каркаде є кислоти, вони зв'язують домішки і переводять їх в осад. Для освітлення 10 л браги відважують 70 г сухого чаю, заварюють 0,5 л води. Остиглий настій виливають в ємність з суслом і залишають на 24 години. Після цього брагу зливають з осаду.

Увага: під впливом чаю Каркаде брага стає темно-рожевою, можлива зміна смаку. Таким способом освітлення користуються, якщо потрібно отримати спирт.

Освітлення лимонною кислотою

За таким же принципом окислення працює лимонна кислота. На 10 літрів сусла потрібно 25 г порошку. Його додають в брагу сухим, ретельно розмішують і залишають на 5 годин. Потім зливають з осаду.

Продукт при такому освітленні може кислити, тому спосіб нечасто використовують в домашньому самогоноварінні. Щоб нейтралізувати оцтовий присмак, використовують харчову соду.

Сода

Содою не тільки зменшують кисле середовище, а й застосовують її в якості самостійного засобу для освітлення браги — на 10 л рідини беруть 2 ч.л. порошку. Соду розчиняють у воді і виливають в сусло. Витримують півгодини, перемішують і прибирають в прохолодне місце на 12 годин.

Посилити ефект освітлення допоможе кілька крупинок марганцівки.

Желатиновий спосіб обклеювання

Застигаючи, желатин поглинає частинки суспензії і осаджує їх на дно. Для освітлення 10 л браги 3 г порошку заливають склянкою холодної води, залишають до набухання, потім додають ще води і прогрівають суміш на повільному вогні до рідкого стану. Кип'ятити не можна. Розчин виливають в брагу, перемішують і залишають на 2-3 дні до повного осаджування каламуті.

Освітлення желатином не змінює смаку і запаху готового продукту, але рідко застосовується через трудомісткості. Підходить для обробки фруктових і ягідних браг.

Швидкий спосіб освітлення молоком

При змішуванні з молоком брага освітлюється дуже швидко — за 2-3 години. Молочний білок коагулює (склеює) суспензії і сивушні масла, формуючи нерозчинні частинки.

Послідовність освітлення:

  1. Молоко низької жирності вливають в бродильний бак в пропорції 1 л на 10 л браги.
  2. Добре перемішують і очікують утворення осаду.
  3. Потім двічі фільтрують і приступають до дистиляції.

Для освітлення можна використовувати сухий молочний порошок. Його розводять у воді за інструкцією, змішують з Брагою і залишають на 3 години. Після утворення пластівців сусло фільтрують і переганяють.

Спирт

Освітлення браги спиртом засноване на загибелі штамів тремтіння при контакті з етанолом, тому спосіб більше підходить для осаджування цукрового сусла. У ємність з 10 л бражки заливають 150 г хвостів або чистої горілки, залишають на 24 години. Після знімають з осаду і переганяють.

Освітлення браги нагріванням

Нагрівання браги до 50-60 °C призводить до температурного шоку та загибелі дріжджів, їх осаджування на дно та освітлення рідини. Процес може зажадати 2-3 діб, але результат завжди хороший.

Вінофлок для освітлення браги

Вінофлок — готова до використання суміш з бентоніту і полімеру. За одне застосування дозволяє осадити всі невибродили дріжджі, альдегіди, важкі домішки на дно посуду. Не змінює органолептику готового самогону, допомагає сформувати м'який смак без терпкості.

Використовують вінофлок на добре вибродившей Бразі. Інакше вуглекислий газ підніме його вгору і ефекту не буде.

Марганцівка

Ефективний, простий і поширений спосіб. Потрібно розчинити 1-2 г порошку в літрі браги і добре перемішати. Після чого ємність ставлять в темне місце на 10 діб. Коли на дні з'явиться осад, а рідина освітлиться, її фільтрують через вату або фільтрувальний папір.

Важливо! марганцівка не може осадити всі дріжджі і інші забруднення, тому її краще комбінувати з іншими методами.

Освітлення активованим вугіллям

Вуглеводи - один з кращих способів освітлення і очищення браги перед перегонкою. Для процедури беруть кокосове або деревне активоване вугілля. Таблетований препарат з аптеки-не найкращий варіант. Він містить в якості наповнювача крохмаль і погано осаджує муть, брага не освітлюється до потрібного ступеня.

На 1 літр сусла знадобиться 10 г кокосового або 50 г березового вугілля. Його добре подрібнюють, засипають в сусло і добре збовтують. Через півгодини рідина фільтрують.

Як вибрати відповідний спосіб

Яким способом і при якій температурі освітлювати брагу — залежить від використовуваного сировини. Цукрову і зернову можна очищати будь-яким способом, але ефективніше інших працює Бентоніт, спирт і котячий наповнювач.

Плодове сусло дуже вимогливо до способу освітлення. Біла глина і хімічні речовини здатні зіпсувати фруктовий смак. Такі види браги краще осаджувати молоком, желатином і холодом. Для зупинки бродіння можна використовувати високу температуру.

Освітлення допоможе підготувати брагу до дистиляції і отримати якісний спирт-сирець, який можна перегнати вдруге або використовувати як є для приготування алкогольних напоїв. При виборі методу враховуйте використовувану сировину і дотримуйтесь інструкції.

Автор: Євген
спеціально для byhaem.in.ua