Сивушні масла – це масляниста рідина, що утворюється, поряд з етанолом, в результаті спиртового бродіння. До складу масел входить близько 40 з'єднань. В основному це одноатомні спирти, ефіри, альдегіди, жирні кислоти. Вони є причиною різкого запаху і мутного кольору домашнього самогону.
Якщо виділити сивушні масла в більш-менш чистому вигляді, то вони будуть являти собою жовту або коричневу рідину. Речовини-сильні розчинники. Їх застосовують в домашньому господарстві і хімічному виробництві.
- Як утворюються масла
- Шкода і користь
- Користь для алкоголю
- Шкода алкоголю
- Вплив на організм
- Вміст масел у різних видах алкоголю
- Сивушні масла в домашньому самогоні
- Норма
- Надлишок
- Як очистити алкоголь від надлишку сивушних масел
- Вугілля
- Марганцівкою
- Яйцем
- Молоком
- Виморожуванням
- Корисне відео про те, як прибрати сивушні масла з самогону без вторинної перегонки
Як утворюються масла
Вичленувати всі компоненти сивушних масел не можуть навіть вчені. Це великий набір речовин, які утворюються при розкладанні вуглеводів дріжджами. Процес формування сивушних масел триває під дією температури, необхідної для випаровування рідини і виділення етилового спирту.
Деякі компоненти:
- Ізоаміловий спирт. Має неприємний сильний запах, погано розчиняється у воді, подразнює слизові оболонки, викликає кашель.
- Пропіловий та ізопропіловий спирт. Його використовують для незамерзайки.
- Метанол-компонент сивушних масел, який завдає найбільшої шкоди здоров'ю, найчастіше, його враховують окремо.
- Бутанол та ізобутанол.
- Метилацетат.
- Етилацетат.
- Оцтовий альдегід.
- Каприлова, пеларгонова та інші кислоти.
- Фурфурол – подразнює шкіру, може викликати параліч.
Для горілки і харчового етилового спирту норми вмісту сивушних масел передбачені ГОСТом 30536-2013.
Температура кипіння сивушних масел коливається в широких межах. Всі домішки порівнюють з етиловим спиртом, який кипить при 78,39℃, і поділяють їх на голови і хвости. Голови виходять першими, вони найлегші закипають вже при + 65. Останніми виходять хвости. У них температура закипання близько 95-100 °c, фортеця найнижча, вони не горять, але в них теж містяться сивушні масла.
Шкода і користь
У концентрованому вигляді сивушні масла дуже токсичні. Їх складові застосовуються в якості розчинників і технічних мастил. У спиртному вони знаходяться в дуже малій концентрації, тому, хоча вплив сивушних масел на організм негативний, але малопомітне.
Користь для алкоголю
У помірній кількості сивушні масла приносять користь напою, наділяючи його ароматом і смаком (особливо це стосується хвостів). На їх властивості засноване різноманітність відомих марок бренді, коньяків, віскі, рому. Вносять свою лепту вони в якості вина, пива, самогону. Ефіри, що входять до складу масел, створюють неповторний аромат.
Шкода алкоголю
Якщо вміст сивушних масел високе, то після вживання напою навіть в невеликій кількості (100-200 г) болить голова, опухає обличчя. Не варто забувати, що ці речовини, по суті, отрута для людини. При попаданні на шкіру вони викликають алергію (свербіж і почервоніння).
Маслянисті домішки роблять напій каламутним з різким запахом. Тому дистилят на виробництві і в домашніх умовах ретельно очищають. Для кожного виду напою існують свої стандарти, які багато в чому залежать від базової сировини і цілей застосування.
Вплив на організм
Не можна сказати, що користь сивушних масел для організму в Самогоні дорівнює нулю, а шкода 100%. Серед них є менш і більш небезпечні, а також такі, які не завдають шкоди, якщо їх вживати в мізерній кількості.
Побічні продукти бродіння не дають швидко захмеліти. Вони також зменшують швидкість звикання до вживання алкоголю. Але не варто забувати, що багато що залежить від якості і кількості випитого. При хворобах печінки і підшлункової залози вживати алкоголь, особливо з яскраво вираженим запахом, категорично заборонено.
Варто відзначити застосування сивушних масел в народній медицині. Їх використовують тільки в розбавленому вигляді. Додають в розтирання, які підсилюють кровообіг.
Детальніше про корисні та шкідливі якості самогону →
Вміст масел у різних видах алкоголю
Технології виробництва різних алкогольних напоїв відрізняються. Зміст в них сивушних масел теж різний. Показали концентрації в мг / л приблизно такі:
- Горілка 0,5-10;
- Пиво 25-100;
- Вино 100-650;
- Коньяк 2000;
- Віскі 6000.
У них не входить метанол – особливо небезпечна, отруйна речовина, яка не повинна бути більше 0,05% за обсягом.
У текілі зміст сивушних масел строго не регламентується. У домашньому вині воно може бути злегка вище норми, якщо використані сорти Виноградів «Ізабелла» і «лілія» або порушена технологія.
Найменше домішок у горілці. Однак в ній висока концентрація етилового спирту, який є потужним токсином. Етанол руйнує нервову систему, клітини печінки, шлунка. Надмірне вживання алкоголю призводить до розвитку хвороб серця, ракових захворювань.
Сивушні масла в домашньому самогоні
Щоб очистити дистилят від сивушних масел, проводять кілька перегонок. Кожен раз відбирають голови і хвости – частини, в яких максимальна кількість домішок. Частково сторонні речовини осідають в сухопутнику і на стінках колони, зливаючись вниз. Детальніше про те, як прибрати сивушні масла з самогону →
Норма
Проводячи лабораторні дослідження самогону, спираються на норми, які пред'являють до горілки. У ній вміст сивушних масел не повинно перевищувати 10 мг/л.допускаються незначні відхилення. Так як в домашніх умовах визначити показник точно неможливо, самогон оцінюють органолептично.
Якщо є підозра на надлишок сивушних масел в Самогоні, то можна провести очистку, перегнати повторно і розбавити чистою водою.
Надлишок
Існує науковий експрес-метод визначення вмісту сивушних масел, заснований на аналізі діаграми, що зіставляє склад рідини з її властивостями. Аналізуються щільність, показник заломлення і поверхневого натягу суміші. У лабораторіях застосовують хроматографічний метод і полум'яно-іонізаційне детектування.
В домашніх умовах орієнтуються на колір і запах напою. Чим прозоріше він буде, чим приємніше аромат, тим краще.
Велике значення має вихідна сировина. Якщо використовувати перевірені рецепти і дотримуватися технології, то можна отримати досить чистий напій.
Як очистити алкоголь від надлишку сивушних масел
Для отримання чистого дистиляту застосовують подвійну, а іноді і потрійну перегонку. Між першим і другим етапом проводять проміжну очистку. Якщо самогонний апарат хороший, то в ній немає необхідності. Але багато винокури все ж очищають продукт різними засобами, домагаючись особливої м'якості смаку, і обходячись без вторинної перегонки.
Вугіллям
Застосовують активоване вугілля або подрібнений деревне (березовий). За допомогою цього методу можна видалити до 70% сивушних масел.
Спирт-сирець розбавляють приблизно до 20%, щоб сивуха проявила себе (це можна відчути по посилився запаху). На 1 літр самогону беруть 20 г активованого кокосового вугілля (приблизно 6 ст.ложок на 3 л). Щільно закривають банку, періодично струшують.
Через 30-40 хвилин треба злити спирт-сирець в іншу ємність, так як він не повинен довго контактувати з вугіллям. Після цього можна спокійно проіфльтровать продукт і при бажанні повторно його перегнати.
Детальніше про те, як очистити самогон вугіллям в домашніх умовах →
Марганцівкою
Спосіб застосуємо завдяки сильним окислювальним властивостям марганцівки.Вона пов'язує багато домішок, виводить їх з рідини, утворюється бурий осад. На літр беруть 1-2 г порошку.
Однак після застосування цього методу дуже важко відфільтрувати дистилят. Етанол сам вступає в реакцію з перманганатом калію. З'являються небажані домішки, здатні завдати шкоди здоров'ю. Так що звільняти спирт-сирець марганцівкою від сивушних масел фахівці не рекомендують.
Детальніше про користь і шкоду очищення самогону марганцівкою →
Яйцем
Для очищення самогону, домашньої чачі, вина, горілки від сивушних масел застосовують яєчний білок. Беруть 1 яйце, відокремлюють від нього білок, додають трохи теплої води і збивають. Виливають в бутель зі спиртним. Один білок йде приблизно на 3-5 л алкоголю. Залишають на кілька днів.
В результаті утворюються пластівці згорнутого білка, який склеює домішки. Після відстоювання напій треба процідити через вату. Потім використовувати фільтри для води або повторну перегонку.
Детальніше про те, як очистити самогон яйцем в домашніх умовах →
Молоком
Застосування молока – це один із способів обклеювання домішок. У молоці міститься білок альбумін, і після згортання виділяється казеїн. Завдяки цим речовинам відбувається очищення. Процес нескладний. Беруть 100 г нежирного молока і додають в 10 л самогону, струшують бутель і закривають. Залишають в темному місці на 5 днів, раз на добу збовтуючи.
Коли випаде осад, а верхня частина стане прозорою, зливають і фільтрують.
Можна використовувати пастеризоване молоко або порошкове, попередньо розвівши його. Метод працює з досить міцним дистилятом (більше 45 %). Після відстоювання і зливу можна додати води і виконати повторну перегонку. Це дозволить отримати ще більш чистий і м'який за смаком продукт.
Детальніше про те, як очистити самогон молоком в домашніх умовах →
Виморожуванням
Заморозка – один з давніх способів очищення вина і перегону. Деякі вважають, що з його допомогою можна позбутися від сивушних масел. Спосіб полягає в тому, щоб охолодити напій до певної температури, коли разом з водою замерзнуть деякі домішки.
Температура замерзання сивушних масел досить низька. Для порівняння, поріг замерзання 40% розчину ізопропілового спирту -39,7 ℃, а етилового -28.
Проблема в тому, що багато компонентів сивушних масел краще розчиняються в етиловому спирті, ніж у воді. Виморозкою позбутися від них не можна. Користь від процесу в тому, що зростає міцність напою, зникає каламутність.
Проаналізувавши всі методи, можна прийти до висновку – найкращим способом очищення є правильна перегонка. ректифікаційна колона або хороший самогонний апарат замінять всі існуючі народні методи.
Якщо ж такого обладнання немає в наявності, то можна звернутися до способу очищення вугіллям або молоком з подальшою додатковою перегонкою. В цьому випадку вийде напій високої якості, і від нього не буде жорстокого похмілля, опухлого обличчя і отруєння.
Автор: Катерина Листопадова ,
спеціально для byhaem.in.ua