Очищення самогону вугіллям — обов'язкова умова приготування спиртного. Методика допомагає усунути неприємний аромат і сивушні масла , облагородити смак напою. Якщо у вас хороший дистилятор з колоною, углевание навряд чи поліпшить якість спиртного, але зробить його м'якше і приємніше. Якщо ж ви використовуєте звичайний перегінний куб з сухопутником, без очищення не обійтися.
В даний час з'явилося багато різновидів і марок вугілля, кожна з яких має власні сорбційні властивості і особливості застосування. Розповімо, як вони впливають на самогон і чим краще чистити в домашніх умовах.
- Що таке активоване вугілля
- Принцип дії
- Різновиди активованого вугілля
- Кокосове вугілля
- Медичне вугілля
- Березове вугілля
- Побутові фільтри
- Деревний для мангалів
- Активоване вугілля: методи виготовлення своїми руками
- Витрата активованого вугілля
- Способи очищення самогону
- Наполягання
- Очищення самогону через вугільний фільтр
- Скільки разів можна користуватися вугіллям і як відновити його якість
- Поради щодо очищення самогону вугіллям
Що таке активоване вугілля
Активоване вугілля — продукт, що пройшов обробку парою при підвищеній температурі (від 800 до 1000 °C) без доступу повітря. Двоетапна процедура знищує домішки, залишає мікропористу структуру. Через них сорбент вбирає шкідливі сполуки з алкоголю, усуває каламуть, покращує органолептику і робить його менш небезпечним для здоров'я.
Активоване вугілля для очищення самогону виробляють з дерева, шкаралупи кокосових горіхів, антрациту, торфу. Для фільтрування придатні стандартизовані марки (БАУ, ОУ-a, ДАК, КАУ-A та інші), що використовуються в спиртовій промисловості.
Принцип дії
Углевание є найдешевшим і ефективним способом очищення самогону. Завдяки високій питомій поверхні на одиницю маси (через величезну кількість пір) активоване вугілля зв'язує і утримує шкідливі домішки, змінює якісний склад домішок, збагачує дистилят високомолекулярними сполуками.
При тісному контакті з сорбентом в Самогоні підвищується рівень альдегідів, які впливають на органолептичні властивості (запах, смак), зростає вміст в спирті світлопоглинаючих речовин. Детальніше про те, для чого необхідно очищати самогон →
Різновиди активованого вугілля
Очищають самогон адсорбентами різного походження. У домашньому винокурінні найчастіше застосовують продукти наступного типу:
- Кокосовий ;
- Медичний;
- Березовий;
- З побутових фільтрів;
- Для мангалів.
Не всі з перерахованих видів вугілля підходять для очищення спирту, деякі можуть зробити продукт гірше. Якість фільтрації залежить від кількості пір, присутності добавок, походження самого вугілля, розміру фракцій. Розглянемо кожен тип вугілля детальніше.
Кокосове вугілля
Кокосове активоване вугілля (КАУ) — кінцевий продукт горіння горіхової оболонки.Gorenje. Являє собою мікропористу, міцну структуру, розмір його пір не перевищує 1 нм.
Особливість матеріалу — високі сорбційні властивості, його ефективність в 3 рази вище інших видів активованого вугілля. Продукт не тільки видаляє домішки і маслянисті текстури, але і насичує самогон залізо - і йодовмісними сполуками. Кокосове вугілля не порошить, але зольність його досить висока.
Після фільтрації через КАУ, якщо його не промити, на дні майже завжди збирається сіруватий осад. Якщо це спирт-сирець — нічого страшного немає. Для очищення готового самогону вугілля потрібно на добу замочити у воді.
Медичне вугілля
Очищення самогону аптечним таблетованим вугіллям малоефективна, але часто застосовується в домашньому винокурінні через доступність сировини. Медичної адсорбент (МАУ) можуть виготовляти з перепалених кісток тварин або низькосортної деревини, розміри його пір більше 25 нм. Вони служать свого роду каналами, через які самогон легко просочується, але поглинання домішок не відбувається.
До складу таблетованого вугілля входять різні добавки і допоміжні речовини, використовувані у фармацевтичному виробництві: крохмаль, глюкоза, мінеральні порошки. Вони можуть погіршити смак готового самогону, зробити його жорстким.
Увага: через низьку всмоктуючої здатності вугілля в таблетках для очищення самогону знадобиться в рази більше, ніж інших сорбентів.
Березове вугілля
БАУ (березовий активоване вугілля) поєднує невисоку ціну і прийнятні адсорбційні властивості, але за якістю очищення поступається матеріалу з кокоса. Містить в основному макро - і мезопори розміром від 1 до 25 нм. Відрізняється м'якістю, сильно порошить при використанні.
У самогоноварінні застосовують БАУ різних марок:
- БАУ-А.сорбент з нетоксичної березової деревини загального значення. Підходить для очищення домашнього самогону, видалення неприємного запаху і нейтралізації сивушних масел;
- БАУ-МФ. Вугілля з розвиненою пористістю і великою поглинаючою поверхнею. Ідеальний для очищення дистиляту від дрібних домішок на зразок сполук жирів, масел, кислот;
- БАУ-ЛВ. Розроблений для використання в лікеро-горілчаному виробництві. Володіє хорошими сорбційними властивостями, відмінно маскує неприємні смаки, нейтралізує оцтову кислоту, позбавляє самогон від гіркоти.
Побутові фільтри
У домашніх умовах для очищення невеликих партій самогону нерідко використовують побутові фільтри-глечики. Пристосування можна придбати у великих мережевих маркетах і звичайних магазинах.
До складу фільтрів можуть входити наступні компоненти:
- Деревне активоване вугілля
- Кам'яне та кокосове вугілля;
- Органічні іоніти;
- Алюмосилікатний поліфункціональний адсорбент;
- Синтетичні волокна.
Незважаючи на зручність застосування, фахівці не радять використовувати фільтр-глечик для сорбції самогону. Різні Аквафори і Бар'єри розроблялися для очищення води і можуть виявитися недостатньо ефективними у виробництві алкоголю. Крім того, багато аквафільтри містять Чистячі і пом'якшувальні сполуки, які зовсім не потрібні в спиртному. чому очищення самогону через фільтр для води-не найкраща ідея →
Але всі ці недоліки не є протипоказанням до застосування глечиків для води в домашньому самогоноварінні. Якщо правильно вибрати пристрій і дотримуватися технологію — очищення пройде нормально.
Деревний для мангалів
Сам по собі вугілля для барбекю не можна назвати поганим, але в ньому можуть міститися нехарчові компоненти, необхідні для розпалювання. При фільтрації вони перейдуть в самогон, а звідти потраплять в організм людини. До того ж матеріал не є активним і невідомо в яких умовах виготовлявся. Тому очищення самогону вугіллям для шашлику — ідея не з кращих.
Але якщо більше ніякого сорбенту під рукою немає, а спирт профільтрувати треба, допустимо використовувати цей варіант після ретельної підготовки: матеріал потрібно подрібнити, прокип'ятити протягом години на сильному вогні і витримати в гарячій духовці 90 хв.
Готовий до застосування (активоване) вугілля повинен шипіти при контакті з водою.
Активоване вугілля: методи виготовлення своїми руками
Отримати активоване вугілля легко в домашніх умовах. Для цього будуть потрібні шматки березової/дубової деревини. Вугілля з цих порід дерева краще за інших підходить для очищення самогону.
Виготовлення сорбенту:
- Підготувати сировину: деревину очистити від пилу і комах, великі шматки розщепити, зняти кору.
- Скласти чурбачки в відро або мангал, перепалювати, поки вугілля не стануть жаркими, яскраво-малиновими.
- Вийняти вугілля щипцями або залізним совком і відразу опустити в ємність з водою.
- Помістити сировину в підготовлений розчин на 24 ч.
- Потім просушити і використовувати за призначенням. Перед застосуванням його потрібно подрібнити до шматочків розміром 0,5 см і очистити від золи.
Є ще один спосіб приготування активованого вугілля своїми руками — менш складний і небезпечний. Деревину очищають від кори, пиляють на чурки товщиною 5 см, місяць просушують на сонці або провітрюваному горищі. Потім поміщають у відро, казан з щільною кришкою, або іншу товстостінну ємність, яку можна закрити. Ставлять посуд в багаття на 2-3 години. Після дають охолонути, не знімаючи кришку. Вугілля готове.
Витрата активованого вугілля
Кожен з адсорбентів відрізняється щільністю, жорсткістю і пористістю. Для якісного очищення напою необхідно врахувати ці нюанси і правильно розрахувати кількість матеріалу.
У таблиці показано, скільки потрібно активованого вугілля для очищення 1 л самогону:
Вид | витрата, г / л |
Березовий | 50 |
для мангалу | 50 |
Медичний | 30-40 (120-150 табл.) |
кокосовий | 10 |
побутові фільтри | 1 фільтр |
Якщо фракція велика, перед використанням вугілля, в тому числі і таблетований, подрібнюють.
Способи очищення самогону
Очищення самогону активованим вугіллям можлива двома способами: настоюванням і проточною фільтрацією. Метод підбирають виходячи з власних уподобань, кількості вільного часу і наявності обладнання.
Наполягання
Найпростіший, швидкий, але малоефективний спосіб очистити самогон від домішок. Подрібнене вугілля засипають в дистилят, суміш перемішують, залишають на 20-30 хвилин і фільтрують.
У разі настоювання чим менше буде фракція сорбенту, тим якісніше пройде очищення. Фахівці рекомендують брати пиловиндий матеріал марки ОУ-а, ДАК. Він швидше очистить дистилят від основних домішок.
Порада: Спирт-сирець перед углеванием потрібно обов'язково розбавити до 15-20% — шкідливі речовини при такій фортеці вивільняються легше.
Очищення самогону через вугільний фільтр
Очистити самогон вугіллям можна методом проточної фільтрації. Цей варіант набагато ефективніше. Необхідне обладнання легко придбати в магазині або зробити самостійно. Детальніше про те, як виготовити вугільну колону для очищення самогону своїми руками →
Алгоритм виготовлення вугільного фільтра:
- Взяти пластикову пляшку, відрізати дно, а в кришці просвердлити кілька отворів.
- Встановити буьиль з закрученою кришкою в чисту скляну банку шийкою вниз.
- На кришку укласти шар вати, покрити марлею, зверху засипати вугілля з розміром частинок 0,2-0,4 мм.
- Залити в пляшку самогон.
Дистилят буде проходити через шар вугілля і краплями стікати в банку. Процес це нешвидкий, але очищення якісніше, ніж при наполяганні.
Скільки разів можна користуватися вугіллям і як відновити його якість
Після очищення самогону вугілля краще викинути. Але багато винокури з метою економії використовують сорбент повторно. Так робити допустимо, якщо матеріал піддати спеціальній обробці, під час якої пори очистяться від всмокталися домішок.
Відновити якість сорбенту можна двома способами:
- Промити і замочити вугілля на добу в чистій воді. Процедуру можна повторити кілька разів, потім матеріал висушити в духовці.
- Прожарити сорбент в духовці на аркуші або в жерстяній мисці на газу. Температуру підтримувати максимальну. Під дією спека сивушні масла руйнуються, текстура адсорбенту відновлюється.
Прожарювати вугілля потрібно при включеній витяжці і відкритих вікнах. Виділяються пари небезпечні для дихальної системи людини.
Реабілітувати вугілля можна 2-3 рази, частіше не варто. Якісно очистити його від домішок в домашніх умовах неможливо, ефективність сорбції знизиться. А значить, самогон буде небезпечніше для здоров'я.
Поради щодо очищення самогону вугіллям
При очищенні самогону можна скористатися порадами досвідчених винокурів:
- При використанні фільтр-глечика не варто залишати спирт в пластиковій чаші на 12 і більше годин;
- Очищення самогону дубовим вугіллям вважається дуже ефективною, ось тільки дістати його набагато складніше, ніж березовий або кокосовий. Якщо пощастить дістати не для мангала, технологія обробки, час і пропорції нічим не відрізняються від стандартних, але дистилят буде набагато приємніше і м'якше;
- Покращувати якість самогону вугіллям потрібно після першого перегону, після другого робити це необов'язково;
- Не варто очищати углеванием дистилят з ароматної сировини — сорбент забере смак і запах;
- Відновлений матеріал краще використовувати для обробки спирту-сирцю, а готовий самогон очищати свіжим сорбентом.
Доводячи домашній алкоголь до розуму, не варто економити на вугіллі. Надлишок ніяк не позначиться на якості, недолік знизить ефективність вуглевания.
Технологія очищення самогону вугіллям дуже проста. Потрібно лише підібрати правильний матеріал і слідувати інструкції.
Автор: Євген
спеціально для byhaem.in.ua