Самогоноварінням люди почали займатися дуже давно. Вправні винороби-експериментатори зуміли знайти спосіб надати кінцевому продукту неймовірно сильні спиртові властивості (до цього весь арсенал найсильніших спиртних напоїв зводився до кріпленого вина). Варто відзначити, що існують рецепти і способи приготування, для яких домашні умови не підійдуть. Ми ж розглянемо тільки ті варіанти, які підійдуть для будинку. Процес підготовки і приготування самогону є дуже захоплюючим і трудомістким видом діяльності, але результат того вартий.
- Технологія приготування самогону
- Вибір і підготовка вихідної сировини
- Ферментація сусла
- Процес перегонки
- Очищення самогону
- Ароматизація та підфарбовування самогону
- Підсолоджування самогону
- Рецепти приготування самогону з різної сировини
- Самогон з крахмалосодержащего сировини (зерна і т. п.)
- Самогон з фруктово-ягідних сумішей
- Самогон з молока
- Самогон з горіхами
Технологія приготування самогону
Вибір і підготовка вихідної сировини
Залежно від сировини, на якій відбуватиметься процес самогоноваріння, кінцевий продукт може мати різні властивості та якість. Майже всі рецепти потребують цукру, але він є відносно дорогим продуктом, і його при необхідності можна замінити цукровим буряком, крохмалем, різним зерном, різними плодами і ягодами, картоплею.
Рецепт самогону з цукрових буряків не вийде зробити високоякісним, в результаті вийде дуже різкий і гострий напій, але він буде характеризуватися низькою собівартістю. З картоплі можна домогтися трохи більше якості, але такий самогон вимагає додаткових дій і витрат (потрібно зробити додаткове очищення і подвійний перегін). Для досягнення максимально якості самогону, потрібно використовувати при приготуванні крохмаль, видобутий з пшениці або іншого зерна.
Ферментація сусла
Для процесу бродіння необхідно створити певні умови, при яких можна домогтися гарного результату. Для розмноження дріжджів нам знадобиться вода в ємності для зброджування, цукор або іншу сировину,
дріжджі і температура в приміщенні 28-31°. Кількість дріжджів, яку потрібно внести, зазвичай становить 3% від загальної кількості
рідини, але можна їх додавати в межах 1-10% (все залежить від самих дріжджів: їх активності і концентрації). Ємність, в якій буде відбуватися зброджування ні в якому разі не можна закривати, так як процес припиниться.
Оптимальна кількість цукру — 10-25% (різні рецепти — різна кількість). Якщо всі умови витримані, бродіння закінчитися через 4 добу (про це буде свідчити припинення виділень бульбашок газу). Також можна перевірити готовність браги на смак (якщо брага солодкувата, значить бродіння ще не завершено, якщо гірка — брага готова).
Детальніше про те, який вихід самогону з 1 кг цукру →
Якщо не витримувати всі умови, процес бродіння буде проходити довше і кількість спирту на виході буде менше. Так що технологія повинна бути строго витримана.
З 1 кг цукру виходить приблизно 600 г 96% спирту.
Детальніше про те, як зробити брагу для самогону →
Процес перегонки
Перегонка є дуже важливою при приготуванні самогону. Якщо брага ідеальна, а перегін зроблений неправильно — самогон вийде поганий і з неприємним запахом.
Перегін потрібно здійснювати при температурі 78-83°, але спочатку необхідно позбутися від шкідливих для здоров'я інгредієнтів. На великому вогні брагу розігрівають до температури 65-68°, потім різко знижують Підігрів. На даному етапі з'являються перші краплі самогону і спиртовий запах. Цей перший результат в народі називають « первак », багато його вживають, але вміст в ньому шкідливих спиртів та інших складових зашкалює і цей спирт можна використовувати тільки в технічних цілях.
Коли перестає виходити «первак», потрібно поміняти посудину, куди стікає готовий самогон і підняти температуру до 78°. На цьому етапі кінцевий продукт починає капати в посудину, температура поступово піднімається, а самогон капає все рідше. При досягненні температурної шкали в 83° варення «зеленого змія» потрібно припиняти, так як фортеця може впасти нижче 40° і така температура провокує появу нових шкідливих сумішей.
Очищення самогону
Існує кілька методів очищення самогону. Технологія очищення дозволяє видалити неприємний запах і прибрати шкідливі домішки.
- Перший спосіб очищення — очищення содою (на 1 л самогону потрібно кинути 1 г соди). Сода нейтралізує оцтову кислоту, яка виникає в процесі хімічної реакції спирту і кисню.
- Також нерідко очищення проводять марганцівкою . На 1 л потрібно 1-2 г марганцівки. Після її додавання самогон потрібно залишити на 10 годин, потім позбудеться від осаду за допомогою фільтра (наприклад перелити в іншу посудину через марлю).
- Існує ще більш дорогий, але ефективний метод очищення — очищення яєчним білком або молоком . Білок і молоко вбирають в себе сивушні масла і падають в осад, від якого потрібно позбутися.
- Також можна очистити чорним кольором хлібом (він причому ще додає і приємний аромат), активованим вугіллям і ще одним перегоном через самогонний апарат (подвійний перегін).
Детальніше про те, як очистити самогон в домашніх умовах — 10 ефективних способів →
Ароматизація та підфарбовування самогону
Після приготування самогону , для приємного і неповторного смаку, в нього можна додати різні ароматизатори. Існує багато рослинних ароматизаторів, які мають ряд переваг над хімічними добавками (головна перевага — це природне походження).
Щоб надати певний колір напою, в нього можна додати мускатний горіх, ваніль, перець і десятки інших прянощів (знову таки є різні рецепти і способи). Можна додавати тільки щось одне, а можна експериментувати і поєднувати кілька інгредієнтів. Так, наприклад, при додаванні кориці або кмину можна затемнити самогон і надати йому незабутній смак, а ваніллю зробити його солодким для приємного вживання.
Ароматизатори та барвники найкраще ставити в воду, з якої буде готуватися брага, попередньо давши їй відстоятися. Є способи, коли можна додавати їх і в уже готову брагу або готовий самогон, але ефект буде значно нижче.
Детальніше про те, що додати в самогон для смаку і запаху →
Підсолоджування самогону
Рецепти в 95% випадках свідчать, що найкраще підсолоджувати самогон цукром, медом або варенням. Цукор треба ставити в воду і варити з відношенням один до одного (1 кг цукру на 1 л води). Такий сироп вариться до тих пір, поки з'являється піна, яку треба знімати. Якщо піна не з'являється, значить сироп готовий, його потрібно остудити і протримати (бажано в підвалі) 1-2 тижні. Коли ж сироп готовий (або це може бути мед), треба змішати його з самогоном. При такому процесі виділяться газ, як тільки виділення припинилися, потрібно додати кілька таблеток активованого вугілля і дуже добре збовтати суміш. Потім залишаємо відстоюватися результат на 1-2 години, після чого можна сміливо вживати вишуканий продукт.
Щоб підсолодити самогон варенням, потрібно поставити на 3 літри самогону 3-4 чайні ложки варення (це кращий рецепт для підсолоджування варенням).
Рецепти приготування самогону з різної сировини
Самогон з крахмалосодержащего сировини (зерна і т. п.)
Перед тим, як починати процес бродіння, зерно потрібно проростити (для створення солоду). За рецептом, зерна пшениці, ячменю або інші необхідно добре промити (попередньо поставивши їх у воду) і залишити у воді кімнатної температури на 1-2 доби. Потім зерно розсипається шаром в 10 мм і накривається вологим полотном в приміщенні з температурою 18-26°. Після 3-4 діб з'являються проростки в 2-3 мм, зерно обережно треба висушити температурою до 60° і розмолоти. Солод готовий.
Вихід чистого спирту з 10 кг зерна становить близько 3.5 л.щоб приготувати сусло, борошно (розмелений солод) і воду змішують при температурі води рівній +65°С. періодично помішуючи варити потрібно 1-2 години. Потім цю рідину потрібно довести до кипіння, охолодити і поставити зброджувати. На 10 л води знадобиться (в залежності від крахмалистости зерна) від 6 до 15 кг борошна. Якщо процес зроблений, а в результаті рідина вийшла дуже густий, треба розбавити її, поклавши в кип'ячену воду, до стану кашки.
Самогон з фруктово-ягідних сумішей
Ягоди або фрукти потрібно сильно подрібнити, ввести солод в розмірі 5% від маси плодів, додати воду і при дрібному кипінні варити, перемішуючи суміш, протягом 1-2 годин. Потім цю масу охолоджують і ставлять на бражку. Кількість отриманого спирту залежить від цукристості фруктів, ягід або їх суміші. Якщо витримати такий спирт в дубовій бочці, вийде напій, який своїми смаковими властивостями дуже сильно нагадує кальвадос.
Самогон з молока
Є багато способів приготування самогону на молоці, але кращий з них полягає в наступному: потрібно перегнати 37 л самогону і 6 літрів молока, після перегону додаємо ще 3 л чистої джерельної води, 3 л молока і 3.3 кг житнього хліба, після чого все це повторно потрібно перегнати і охолодити.
Якщо молока трохи (знадобиться до 200 г на 10 л), то робимо наступне: 150 г пастеризованого молока мінімальної жирності додаємо на кожні 10 л нашого чарівного напою (45-50°), далі все добре вимішати, щільно закрити і поставити в темне місце на тиждень (перші 5 днів один раз кожен день потрібно буде дуже сильно струшувати банку).
Самогон з горіхами
Можна приготувати відмінний міцний напій, використовуючи горіхи, причому горіхи можуть бути як волоські, так і кедрові. Такі настоянки мають дуже приємний аромат і колір і володіють приємними смаковими властивостями. Крім іншого така горілка корисна для здоров'я і для зміцнення імунітету.
Для рецепта з волоських горіхів знадобиться 1 кг неочищених горіхів і 1 л горілки (40°). З горіхів потрібно дістати тільки перегородки (універсальний спосіб — молотком), промити їх окропом і поставити в посудина з самогоном. Тримати в темному і теплому місці 3-4 дня. Після процідити через 2 шари марлі те, що вийшло, і охолодити. Перегородки від горіхів не варто викидати, їх можна використовувати повторно, якість кінцевого напою при цьому зовсім не постраждає.
Для настою на кедрових горіхах знадобиться 0.5 кг горіхів, 2 л води і 3 л 40° самогону. Спочатку промиті горіхи кип'ятимо у воді 5 хвилин, після чого воду зливаємо, заливаємо нову і знову кип'ятимо 5 хвилин. Після цього, горіхи ставимо в посудину з самогоном і, щільно закривши, поміщаємо посудину в темній місці кімнатної температури, де він буде зберігатися 30 днів. Потім потрібно відфільтрувати те, що вийшло марлею і ватою. Напій готовий. Якщо зберігати його в холодильнику або підвалі, то терміну придатності така горілка не має (навіть через 20 років можна її випити).