У народній медицині бузину використовують споконвіку. Для приготування цілющих відварів, зілля, водних настоїв, спиртових настоянок використовують всі частини рослини ? ягоди, квітки, листя, молоді пагони, кору, коріння. Найбільший лікувальний ефект у чорної бузини. Настоянки та інші форми цілющих зілля з цієї сировини відрізняються вираженим антибактеріальну дію, протизапальну, жарознижувальну, сечогінну дію.
Корисні властивості настоянки Бузини на спирту і застосування
Видів рослини відомо більше 10, але в народній медицині найчастіше застосовують бузину чорну. Причому хімічний склад і вираженість лікувальних властивостей бузини змінюються в залежності від виду і регіону зростання рослини. В цілому до складу ягід, листя коренів рослини входить безліч корисних речовин, в тому числі:
- Вуглеводи.
- Вуглеводні.
- Триглецириди.
- Стероїди.
- Тритерпіноїди.
- Органічні кислоти.
- Антоціани.
- Жирні кислоти.
- Іридоїти.
У ягодах містяться органічні смоли, аскорбінова кислота, каротин, амінокислооти, дубильні речовини, тирозин, фруктоза. У квітках ? холін, танін, ефірні масла, глікозиди, слизові і дубильні речовини, органічні кислоти, вітамін З, глюкоза.
Найбільше аскорбінової кислоти виявлено в зелених листках бузини чорної. Крім того, листя і молоді пагони рослини містять самбунігрін, каротин, ефірні масла, смоли, алкалоїди, альдегіди, танін. До складу сухого листя входить провітамін А1, в корі бузини ? фітостерини, ефірні масла, холін.
При виготовленні лікарських препаратів і настоянок на чорній бузині потрібно враховувати, що в свіжих ягодах і квітках рослини міститься речовина амігдалін. При недотриманні правил переробки сировини цей елемент перетворюється на отруту ? синильну кислоту. Однак, якщо робити спиртові настоянки або перед застосуванням висушувати ягоди і квітки, амігдалін руйнується, в результаті чого частини рослини перестають бути небезпечними для організму.
Спиртова настоянка з квіток чорної бузини рекомендована до застосування при запальних захворюваннях органів сечовивідної системи (нирок, сечового міхура). Засіб допомагає знімати набряки, викликані порушенням роботи нирок, полегшує перебіг хвороби при нирковій недостатності.
З ягід (свіжих, сушених) готують настоянки для лікування бронхіальної астми, гінекологічних захворювань, хворобах печінки. З кореня рослини готують настоянки на горілці, які застосовуються для зняття набряків при лікуванні органів серцево-судинної системи.
Протипоказання
Враховуючи, що бузина в малій кількості містить токсичні речовини, лікарські засоби на основі ягід рослини не рекомендується без попередньої консультації лікаря застосовувати жінкам у період вагітності та під час грудного вигодовування дитини. З цієї ж причини лікування дітей, осіб похилого віку препаратами чорної бузини не проводиться.
Крім того, протипоказаннями до застосування ліків на основі бузини є:
- Індивідуальна непереносимість компонентів препарату.
- Нецукровий діабет.
- Хронічні захворювання органів травної системи.
- Виразковий ентероколіт.
Лікарські препарати з різних частин бузини чорної в домашніх умовах потрібно робити чітко за рецептом, не порушуючи технології. Важливо також дотримуватися пропорції ягід і алкогольної складової. При перевищенні рекомендованої концентрації ягід бузини в настої викликає неприємні побічні ефекти, може спровокувати нудоту, блювоту.
Які частини бузини використовують для приготування спиртових настоянок
На горілці, спирті можна робити настоянки з квіток бузини. Вони мають потогінну, сечогінну, жарознижувальну, відхаркувальну, заспокійливу дію. У лікувальних цілях настої приймають при простудних, дерматологічних захворюваннях, хворобах нирок, органів дихання, подагрі, набряках, артритах, ревматизмі.
Використовуються спиртові настоянки з кольору як засіб, що зміцнює імунітет, при лікуванні деяких гінекологічних захворювань і при клімаксі. Рекомендовані для лікування вугрової хвороби, фурункульозу, шкірного висипу. Спиртові настоянки на квітках додають в лікувальні ванночки, вводять до складу гарячих компресів і припарок.
Ягоди і насіння рослини у вигляді спиртових настоянок в народній медицині застосовують при гепатитах, невралгіях, респіраторних інфекціях, радикулітах, ішіасі. Використовують такі препарати для симптоматичного, місцевого та системного лікування запальних захворювань, для зниження симптоматики гострих і хронічних хвороб шкіри. Корисним прийом настойки ягід бузини чорної вважають при лікуванні пухлинних доброякісних і онкологічних захворювань.
Готувати настоянки можна як зі свіжих, так і сушених ягід, квіток. Перед застосуванням зілля необхідно підігрівати до кімнатної температури.
Рецепти цілющих настоянок з бузини
Людям, які відчувають нездужання при зміні погоди, народні лікарі радять для нормалізації тиску спробувати такий засіб з бузини чорної: 1 кг свіжих митих ягід і 400 г цукрового піску засипати пошарово в 3-літрову банку. Добу витримати в теплі, щоб ягоди дали сік, потім на 6 днів поставити банку в холодильник, прикривши горлечко марлею.
Після покладеного часу настій дістати з холодильника, відцідити солодкий сік з ягід. У цей сироп додати якісну горілку або розведений до 45% медичний спирт з розрахунку 1 л на 200 мл соку. Додати склянку дистильованої або кип'яченої води, розмішати. Наполягати в темному прохолодному місці 3-4 дні.
Для зміцнення захисних сил організму в зимовий період знадобиться горілчана настоянка з ягід бузини з геранню і медом. Ягоди і листя герані беруть порівну, заливають горілкою в пропорції 1:1. Меду додають за смаком. Наполягають розчин протягом 2-3 місяців, проціджують. Приймають щодня для профілактики простудних захворювань по 20 грам.
Як сечогінний засіб, препарату, що поліпшує роботу печінки і нирок, а також для очищення організму корисно пити таку настоянку з соку ягоди чорної бузини:
- Через марлю вичавити зі свіжих ягід сік ? 750 мл.
- Додати 75% спирт ? 150 мл.
- Ввести липовий мед ? 30 г.розмішати.
Наполягати 3-5 днів, після чого ліки можна пити. Приймати по 20-30 г щодня перед основними прийомами їжі.
У лікуванні багатьох гінекологічних захворювань, при мастопатії, фіброміомах матки, для зменшення пухлинних незлоякісних новоутворень застосовують спиртову настоянку ягід бузини і калини. Сприятливу дію надає такі ліки і при проведенні відновного лікування після променевої терапії.
Зробити настойку з бузини та калини не складно. Потрібно взяти по 2 кг кожної ягоди, промити під проточною водою, засипати 3 кг цукру. Витримати склад 3 доби в темному теплому місці.
За цей час ягоди пустять сік, після чого їх необхідно залити 1 л 75% спирту. Наполягати розчин 2 тижні в темному місці.
Процідити, перелити в пляшки з темного скла. Зберігати в холодильнику. Приймати по 1 ст.л. 3 рази на день через 60 хв. після їди. Курс лікування ? 2 місяці.
Для зняття набряклості, викликаної захворюваннями серця, рекомендується приготувати і приймати настоянку з 150 г кореня чорної бузини і 300 мл горілки міцністю 45 градусів. Корінь рослини потрібно подрібнити, залити алкоголем і настоювати в затемненому приміщенні при кімнатній температурі 10 діб.
Приймати перед їжею по 3 рази на день. Графік прийому ліків: перші 3 дні ? по 10 крапель, наступні з дня? за 15, ще 3 дні по 20 крапель. Лікування продовжувати до тих пір, поки не закінчиться вся настоянка.
nbsp;