у чому відмінність настойки і наливки

Наливками і настоянками називають алкогольні напої, що мають різну міцність і виготовляються як в домашніх умовах, так і промисловим способом на лікеро-горілчаних підприємствах. Наливки, для виготовлення яких використовуються фрукти або ягоди, в традиції кулінарії, подаються до столу. Настоянки, для виготовлення яких застосовуються лікарські рослини, в більшості випадків вживаються як ліки.

Наливка і настоянка — риси відмінності

Наливки відносяться до солодких алкогольних напоїв. Міцність продукту може коливатися від 18 до 20 градусів з цукристістю від 28 до 40%. Для виготовлення такого домашнього алкоголю на основі спирту застосовуються соки і настої, виготовлені зі свіжих ягід і фруктів. Дуже часто в рецептурі напою бере участь цукровий сироп і лимонна кислота.

Відповідно до рецепту, за яким виготовляються наливка,настойки на розмарине и вишне Час, необхідний для остаточного настоювання продукту, може тривати від 1 до 6 місяців. Залежно від матеріалу, який застосовується для виробництва наливки, напої відрізняються за термінами стиглості: пізні, середні і скоростиглі. Детальніше про те, які бувають характеристики і типи настоянок →

Пізньостиглі домашні наливки, в більшості випадків, виготовляються на основі плодів, що мають тривалий термін зберігання. Такі наливки, для виробництва яких були використані плоди яблук , груші , айви або ягоди горобини, можуть дозрівати від 3 місяців до півроку.

Наливки, для виготовлення яких були використані плоди вишні, сливи і ягід смородини або брусниці, з термінами зберігання два тижні при температурі 0 градусів, вважаються середньостиглими. Подібні домашні наливки повинні дозрівати від 1,5 до 2,5 місяця.

Для приготування скоростиглих домашніх наливок використовуються ягоди, що мають короткий термін зберігання — від 3 до 5 днів при температурі близькій до 0 градусів ( малина або полуниця ). Такі наливки будуть готові через 1 місяць.

Детальніше про те, як приготувати наливку, ТОП-12 рецептів →

Настоянка, представлена у вигляді алкогольного напою, виготовляється способом настоювання будь-якого алкоголю — горілки, самогону або вина на різних ягодах або фруктах, прянощах або цілющих травах. Суть процесу виготовлення домашньої настоянки, полягає в переході ефірних масел і біологічно активних речовин зі свіжих або сушених плодів і рослин в спирт рідини, на основі якої виготовляється продукт.

Час, який необхідний для того щоб зробити домашню настоянку, може становити від 14 днів до 1,5 місяця. У разі необхідності, період виготовлення настойки можна скоротити до однієї — двох тижнів за рахунок нагрівання рідини до температури 50 — 55 градусів. У своїй більшості, настоянки є міцними напоями. Фортеця такого алкоголю може досягати 45 градусів. Настоянки, в порівнянні з наливками менш солодкі — процентний вміст цукру в напої не перевищує 30%.

Детальніше про те, як приготувати настоянки в домашніх умовах →

Наливки і лікери, що виготовляються вдома

Основою приготування домашніх наливок може служити горілка, самогон або розбавлений питноїналивки спирт — міцність алкоголю повинна відповідати 40 градусів. Для того щоб виготовити в домашніх умовах наливку, необхідно заповнити бутель обраним ягодами або фруктами до самого горлечка і залити всю масу міцним алкоголем. Періодично, два — три рази на тиждень, посудину з усією масою необхідно струшувати. Детальніше про те, як зробити наливки будинку

Після того як процес дозрівання домашнього алкогольного продукту буде завершено, а це залежить від матеріалу, на якому відбувається настоювання, рідина проціджують через фільтр, в неї додатково додається цукровий сироп. Зберігається наливка в щільно закритій посудині, в темному і прохолодному місці.


Лікери, що представляють собою напій на основі плодів і ягід, в порівнянні з наливками є більш міцним продуктом. Фортеця домашнього лікеру може коливатися в діапазоні від 15 до 75 градусів, а обсяг вмісту в рідині цукру від 25 до 60%.

Процес виготовлення в домашніх умовах лікерів, аналогічний виробництву наливки, але алкоголь, який буде необхідний для виробництва цього продукту, повинен бути міцніше — не менше 50 градусів.

Лікер на основі ананаса

ананасовый ликер

Ананасовий лікер, так само як і ром, вважається класичним алкогольним продуктом Центральної і Південної Америки. Приготування такого алкоголю в домашніх умовах не є витратним з фінансової точки зору, а продукт зроблений самостійно, за своїми якостями досить близький до свого промислового аналогу, не особливо відрізняючись від зразків поставляється дорогої продукції.

Інгредієнти:

  • Ананаси — 1 кг;
  • Вода — 550 мл;
  • Цукор — 250 г;
  • Питний спирт — 400 мл.

Приготування лікеру

  1. Подрібніть ананаси.
  2. Приготуйте сироп з води та цукру.
  3. Охолоджений сироп змішати зі спиртом.
  4. Залити сумішшю спирту і цукру подрібнений ананас і закрити посудину з утвореною масою.

Час, який знадобиться для дозрівання домашнього лікеру на основі ананаса, становить від 3 до 4 тижнів. Після закінчення настоювання продукту, рідина необхідно процідити і розлити в пляшки.

Детальніше про те, як приготувати настоянку на ананасах →

Настоянка на пелюстках троянди

Такий рецепт вважається «класикою». Для приготування настоянки необхідні тільки якісні продукти: пелюстки чайної троянди без видимих ознак псування і якісний алкоголь без важкого запаху.

Інгредієнти:

  • Горілка — 0,5 л;
  • Пелюстки чайної троянди — 50 г;
  • Цукор — 50 — 90 г;
  • Вода — 50 — 60 мл;
  • Лимонна кислота — 2 г.

Приготування настоянки

  1. Пелюстки квітки подрібнити за допомогою ножа.
  2. Утворену квіткову кашку засипати цукром, додати лимонну кислоту, залити водою і перемішати.
  3. Суміш помістити в ємність для настоювання і залити алкоголем (горілкою або самогоном).
  4. Отриманий матеріал залишити для настоювання на два тижні в темному місці, періодично (два — три рази на тиждень) струшуючи.
  5. Після закінчення терміну витримки продукту, рідину злити через фільтр, додати при необхідності цукор і внастойка на розовых лепестках закритому вигляді поставити на тиждень в холодне місце — це повинно стабілізувати смак.
  6. Ще раз профільтрувати і розлити в пляшки.

Настоянка, виготовлена за таким домашнім рецептом і в простих умовах, може зберігатися до 5 років і має міцність 32-34 гр.

Наливка на яблуках

Простий рецепт сільської наливки, доступний всім і в будь-яких умовах.

Інгредієнти:

  • Кисло-солодкі яблука — 2 кг
  • Горілка (самогон) — 0,5 л;
  • Цукор — 300 г;
  • Вода — 100 мл.

Приготування наливки

  1. Вимиті яблука нарізати часточками, і виклавши на блюді поставити «на сонці» на 8 — 10 годин (або підсушити протягом 3 — 4 годин на слабкому вогні в духовці).
  2. Підсушені часточки фруктів перекласти в банку, залити алкоголем, закрити і поставити в тепле місце без доступу світла на 2 місяці з періодичним (2 — 3 рази в тиждень) струшуванням вмісту судини.
  3. Після закінчення терміну настоювання рідина злити через фільтр.
  4. Приготувати сироп на основі води і цукру, остудити і змішати з алкогольною рідиною.
  5. Розлити в пляшки і зберігати в умовах, що не допускають доступ світла до продукту.

Детальніше про те, як зробити настоянки і наливки в домашніх умовах

Спиртовые вытяжки Настойка, Ратафия, Наливка Спиртові витяжки настоянка, Ратафія, Наливка