Застосування розмарину в різних галузях
Розмарин досить тривалий період часу використовується у нас в традиційній і народній медицині, хоча в дикому вигляді в нашій країні він не росте. У числі вельми ефективних лікарських трав розмарин у вигляді настойки застосовується зовнішньо і внутрішньо. На його основі фармакологами розроблений ряд препаратів. Крім медичного призначення ця рослина широко вживається в харчовій промисловості і кулінарії, як прянощі, що володіє специфічним і пікантним смаком і запахом. Наявні в складі розмарину ароматичні речовини визначають його « участь » при виробництві косметичних і парфумерних засобів. Іноді на етикетках продаються в аптеках упаковок можна зустріти словосполучення «трава розмарину», проте це чагарникова рослина.
Медичне значення розмарину
Лікарські властивості Rosmarinus officinalis (латинська назва) добре вивчені та науково доведені. Він багатий глікозидами, эфиросодержащими сполуками, антиоксидантами та іншими активними речовинами, що володіють протизапальними, знеболюючими, знімають спазм, протимікробними, стимулюючими травлення і функціонування печінки властивостями. Настоянка, чай або відвар з вегетативних і генеративних частин розмарину (листя, квітки, стебла) роблять благотворний вплив на серцево-судинну, сечостатеву і нервову систему.
Різні форми концентратів з нього у вигляді настоїв, мазей, гелів, таблеток рекомендуються при:
- Подагрі та інших порушеннях суглобів
- Зниження імунітету
- Еректильної дисфункції
- Шкірних запаленнях
- Збій менструального циклу
- Застій жовчі
- Інфекціях ротової порожнини
- Спазмах гладкої мускулатури (кишечник, сечовий міхур, матка)
- Гіпотонії
- Деяких серцевих захворюваннях
- Нервових розладах
Наявність у пагонах і листках комплексу цінних компонентів:
- Вітамінів (С і групи В)
- Мікроелементів (цинк, калій, мідь, фосфор, магній)
- Вуглеводів
- Білків
- Ефірів,
Забезпечує загальнозміцнюючу дію на організм людини. Тому при складанні профілактичного збору цілющих трав потрібно не забувати про даному рослині.
Спиртові настоянки розмарину. Приготування, застосування та протипоказання
У числі інших варіантів вживання розмарину особливої уваги заслуговують настояні на спирті висушені або зелені стебла або листочки. Трави, витримані на етанолі, використовуються повсюдно, так як в цьому випадку вдається максимально витягти всі входять до складу лікарської рослини компоненти, а дія подібної субстанції відчувається швидше і продуктивніше. Спиртові настоянки, отримані з використанням розмарину, в залежності від концентрації їх інгредієнтів, зумовлюються або для прийому всередину, або як зовнішній засіб. Тому, перш ніж зробити таку мікстуру, необхідно усвідомити, для вирішення яких проблем вона потім буде застосовуватися, і, вже виходячи з цього, приготувати по одному з наведених нижче методів. Посуд, незалежно від варіанту приготування, повинна бути скляною, керамічної або емальованому.
Варіант 1
У ємність насипати 10 г заздалегідь висушених і ретельно стовчених листя розмарину, залити їх 100 г звичайної горілки і дати настоятися протягом 10 діб. Після чого слід настойку відфільтрувати. Вживати щодня тричі за півгодини до прийому їжі, накапавши в 20 мл води 30 крапель екстракту. рекомендується використовувати при метеоризмі, нервових розладах, втрати апетиту, зниженому артеріальному тиску.
Варіант 2
250 мл 70% — ного спирту залити 50 г зеленої маси розмарину, прибрати в темне прохолодне місце на 8-10 днів, процідити. Приймати всередину за тією ж схемою, що і в першому способі, проте розбавляти водою потрібно в пропорції 20 крапель на 20 мл води. Отримана настоянка в нерозбавленому вигляді призначається для розтирання суглобів при ревматоїдних захворюваннях, накладення компресів, а також вживання у вигляді лосьйону для проблемних ділянок шкіри.
Варіант 3
5 г масла з розмарину розчинити півтора літрами спирту міцністю в 60%. Отриману таким способом настоянку можна відразу пити і краще знову ж в розведеному вигляді. Вона призначається при депресії, інфекційних захворюваннях ротової порожнини і дихальних шляхів, імпотенції, деяких кишкових порушеннях і зниженні тонусу.
Всі різновиди настоянок мають ряд протипоказань. В першу чергу це відноситься до фактора вмісту алкоголю. Лікарські трави, в тому числі і розмарин, також можуть мати свої типові побічні ефекти і обмеження у використанні. Зміст великої кількості активних сполук передбачає відмову від препаратів на основі Rosmarinus officinalis при:
- Гіпертонічної хвороби
- Вагітності і грудному вигодовуванні
- Ряді захворювань ЦНС (головним чином — епілепсії)
- Віком до 12 років
- Важких формах хвороб печінки
- Деяких порушеннях шлунково-кишкового тракту
Відвари трав тільки на воді вживаються частіше, тому що відсутність спирту розширює коло допустимих до використання осіб.але зазначені протипоказання в даному випадку зберігаються, адже маємо справу з досить активними і сильнодіючими навіть в малих дозах речовинами. Важливо також не порушувати запропоновану дозування, а перш, ніж використовувати який-небудь засіб, правильно буде звернутися до кваліфікованого фахівця.
Перед початком курсу лікування бажано провести пробне прийняття кошти, для виключення обставини алергічної реакції, адже будь-які інгредієнти рослинних препаратів, тим більше лікарських, в сучасному світі і при наявній екологічній ситуації є потенційними алергенами.
Алкогольні напої з додаванням розмарину
У країнах Європи популярні спиртні напої, в які додаються різні прянощі, дикорослі і культивовані трави. Ця тенденція тепер відчувається і у нас. Готуються різні за категорією і фортеці алкогольні напої: лікер, грог, вино, бальзам, з вживанням сухих або свіжих трав. Розмарин в якості добавки підходить до багатьох видів цих продуктів, так як має в своєму розпорядженні цілий букет приємних запахів і смаків. Одночасно він не має тієї міри нудотних ознак, якими володіють деякі інші рослини, тому міцні настойки теж виходять з цікавим і спокусливим смаком. Їх можна пропонувати з будь-якого випадку.