Портвейн Порто (Vinho do Porto) – найвідоміше кріплене вино родом з Португалії. За основу беруть виноград різних сортів, не тільки червоний, але і білий. Такий купаж збагачує смак і аромат напою, робить його неповторним. Саме Порто є справжнім портвейном, всі інші різновиди лише присвоїли його ім'я.
Поговоримо про особливості виробництва і вживання португальського вина, позначимо його види і смакові особливості. Дізнаємося, чим оригінальний Portwein відрізняється від маси самозванців.
Історія портвейну Порто
Портвейн або Порто з'явився в результаті війни між Францією та Англією. Зіпсовані відносини залишили британців без улюблених вин, і вони були змушені шукати нових постачальників. Комусь прийшла ідея укласти торговий договір з Португалією.
Португальці були раді такому союзу, але якість їх напоїв була недосконалою: вони кислили і могли зіпсуватися за довгу дорогу. Тоді винороби проявили винахідливість і стали розбавляти вино виноградним спиртом. Ідея виявилася геніальною: спиртне не тільки витримало важкий шлях під палючими променями сонця, але і набуло благородний смак, який сподобався британцям. Так з'явилося "вино-порто".
До 1750-х років портвейн виробляли за старою методикою, розбавляючи спиртом готове вино. Лише до початку XVIII століття дистилят стали додавати до сусла, перериваючи бродіння. Це дозволило сформувати багатий і соковитий смак продукту, такий, яким ми його знаємо сьогодні.
Для довідки: Назва «портвейн» перекладається з німецької як вино з Порту. Це другий після Лісабона (за чисельністю населення) португальське місто і морський порт, з якого вже кілька століть експортують відомий напій.
Склад і технологія приготування
Португальська портвейн Порто виготовляють із сортів винограду, вирощених в долині Дору. Згідно з класичною рецептурою, використовують п'ять різновидів: Тінта бароко, Тінта Роріш, Турига Франка, Турига Насьональ, Тінту Кау.
Технологія виробництва Порто складається з декількох етапів :
- Збір і сортування ягід винограду, віджимання соку.
- Поміщення сировини в чан для бродіння і ферментація протягом 2-3 діб.
- Додавання виноградного спирту міцністю 77% (кріплення).
- Переливання сировини в дубові бочки, витримка не менше 3 років.
Пізніше деякі види Порто розливають по пляшках і відправляють у продаж, інші залишають в скляних ємностях для подальшого дозрівання.
Існує кілька класифікацій Порто. За кольором виділяють три види:
- Білий портвейн Порто Тоні (tawny) ;
- Рожевий - відносно недавній винахід;
- Червоний портвейн Порто Рубі (ruby).
Враховуючи особливості технології виготовлення, класифікують два види напою:
- Дозрівання в бочках. До цієї групи відносять невінтажні сорти tawny і ruby. Наприклад, портвейн Порто Круз (Porto Cruz), Порто Алегре (Porto Alegre), Порто Агуїла (Aguila Tawny Porto), Порто Баррос (Barros Porto).
- Дозрівання в пляшках. Це преміальні сорти портвейну. Коштують вони дорожче бочкових і цінуються вище. У цю категорію входять стилі Порто Лагріма (Lagrima Porto), Лейт Ботлд Вінтадж (Late Bottled Vintage), Рубі Резерв (Ruby Reserve).
Важливо: Портвейн Порто виготовляють не з одного, а з декількох сортів винограду. Завдяки купажу смак і аромат вина виходить надзвичайно яскравим.
Дегустаційні характеристики і міцність напою
Смакоароматичні властивості залежать від конкретної марки портвейну. Колір Порто може бути золотистим, насичено рубіновим або ніжно-рожевим. В ароматі помітні відтінки фруктів, кориці, інжиру, апельсина, мигдалю і темного шоколаду.
На смак Порто може бути як менш, так і більш солодким, деякі сорти являють собою кріплене сухе вино. У послевкусии простежуються делікатні нотки кислого, але вони слабкі і на дегустаційних якостях не відображаються.
Міцність португальського портвейну залежить від сорту. Діапазон значень - від 17 до 23%. Через високий вміст спирту і вуглеводів калорійність напою становить 163 ккал на 100 мл.для однієї пляшки показник перевищує 1200 ккал, що відповідає 2 прийомам їжі.
Популярні виробники Порто
Виробників портвейну багато. Щоб не розчаруватися в смаку, знайомство з vinho do Porto краще почати з перевірених брендів.
У десятку кращих входять:
- Croft;
- C.N. Kopke;
- Warre’s;
- Quarles Harris;
- Casca Wines;
- Taylor Fladgate;
- Morgan Brothers;
- Sogevinus Fine Wines;
- Martha’s Porto;
- Quinta do Portal.
Всі ці компанії були засновані більше двохсот років тому, мають давню історію і всесвітнє визнання.
Як відрізнити оригінал від фальсифікату
Портвейном може називатися тільки вино, вироблене в Португалії, в долині річки Дору. Решта напої тільки носять знамените ім'я, проте підробкою є не всі. Якісні вина в стилі Порто випускають компанії США, Японії, Німеччини та інших країн Європи.
Фальсифікатом портвейну більше за інших грішать українські виробники. Щоб відрізнити підробку, рекомендується звернути увагу на наступні ознаки:
- Наявність акцизної марки-спеціальної наклейки прямокутної форми;
- Пляшка правильної форми, етикетка якісна, наклеєна рівно по центру, патьоків немає;
- Аромат приємний, збалансований, без найменшої домішки «хімічного» запаху.
- На етикетці вказано виробник — Португалія, точну адресу фірми, рік збору врожаю і сорти винограду.
І найголовніша ознака оригінального Порто — на шийці пляшки під термоусадочним ковпачком повинна бути приклеєна гарантійна марка, знак Національного інституту вин Дору і Порту.
Портвейн 777-легенда радянського часу →
Правила вживання і зберігання напою
Портвейн Порто можна вживати як до, так і після прийому їжі. Білий Тоні цікавіше дегустувати в чистому вигляді, Рубі відмінно поводиться в коктейлях. Напій попередньо охолоджують, Білий до 10-12 °C, Червоний — до 16-18 ° C. подавати можна з кількома кубиками льоду, невеликою кількістю тоніка або часточкою лимона.
Всі портвейни перед дегустацією відстоюють у вертикальному положенні, якщо вино нефільтроване, його переливають в графин. Найбільш повно кріплене вино розкривається при використанні декантера або аератора .
Що стосується закуски, то вибір досить великий. Сухий білий портвейн рекомендується сервірувати такими стравами:
- Риба;
- Морепродукти;
- Суші;
- Сирна нарізка;
- Персики;
- Груша;
- Жовті сливи;
- Збиті вершки (у поєднанні з фруктами).
Червоний Порто добре поєднується з більш важкою закускою:
- М'ясо з соусом барбекю;
- Сирокопчена ковбаса;
- Сирна нарізка;
- Випічка з фруктами;
- Торти, муси шоколадні;
- Морозиво ванільне;
- Трюфель.
Пити портвейн рекомендують з келихів тюльпаноподібної форми на високій ніжці об'ємом 140-200 мл.їх наповнюють на третину. Лікерні чарки і фужери для червоного вина не використовують.
Зберігати кріплене вино можна при кімнатній температурі, але краще тримати пляшку в холодильнику. Небажано ставити ємність під прямі сонячні промені, алкоголь перегріється і втратить смак. Деякі сомельє вважають, що недопите вино не можна зберігати в закупореному вигляді — так воно швидко зіпсується.
Портвейн Порто — унікальний і єдиний у своєму роді напій з Португалії. Спробувавши один раз справжній Vinho do Porto, ви ніколи не сплутаєте його з іншим алкоголем, який претендує на це благородне звання.
Автор: Юрій Добродєєв,
спеціально для byhaem.in.ua