Вино відоме людству з давніх-давен. Це один з найпоширеніших в світі алкогольних напоїв, виготовленням якого займаються в багатьох країнах.
В даний час виробники пропонують різноманітні види вина, кожен — зі своїми особливостями. Розібратися в цьому різноманітті допомагає класифікація по ряду ознак, відповідно до якої алкоголь поділяють на категорії.
- Історія вина
- Класифікація вина За використовуваною сировиною
- Види виноградних вин за кольором
- Білий
- Помаранчевий
- Рожеві
- Червоні
- Класифікація вина за складом
- За вмістом спирту і цукру
- За вмістом винної кислоти та вуглекислого газу
- Класифікація вин за способом виготовлення
- Класифікація за територією Походження
- Класифікація вин за якістю і терміну витримки
- Відео огляд: види вин і їх відмінності
Історія вина
Вино — найдавніший алкогольний напій. Археологи не можуть назвати точний час його появи, проте припускають, що спиртне зародилося в період неоліту. У цю епоху люди вже вміли культивувати виноград і робити з нього напої, що підтверджують артефакти і залишки будівель, виявлені при розкопках на Близькому Сході. Вік знахідок-близько 10 тис.років.
В античний період вино виготовляли в Стародавньому Єгипті, Месопотамії, знали про нього і жителі інших, менш великих цивілізацій Сходу. Напій був популярний в Стародавній Греції, а з зародженням Римської імперії він поширився по всьому континенту.
В епоху Середньовіччя виноробство активно розвивалося. Алкоголь з виноградних плодів робили на території:
- Італії;
- Франції;
- Німеччини;
- Іспанії;
- Португалії.
Виведенням нових виноградних сортів і виноробством активно займалися ченці. Вважається, що вони внесли чималий внесок у розвиток цієї галузі.
У Середні віки вино було неодмінним учасником ритуальних церемоній.
У XVI столітті почалося освоєння Нового Світу, і прибули колонізатори зайнялися вирощуванням винограду і виготовленням з нього алкоголю. Спочатку виноробство розвинулося в Мексиці, а трохи пізніше — на південноамериканських територіях. У другій половині XVIII століття галузь почала розвиватися в Північній Америці та Австралії.
На Русі зачатки виноробства з'явилися ще за старих часів, в південних регіонах, де виростав виноград. Виробництво в промислових масштабах почалося за часів правління Петра Великого.
Класифікація вина За використовуваною сировиною
В залежності від типу використовуваного при виробництві сировини вина поділяють на кілька видів.
- Виноградні, сировиною для приготування яких служить сік. Під час виробництва додають тільки цукор, включення до складу інших компонентів не допускається. Процес витримки проходить в бочках з дуба.
- Ягідні, що виготовляються переважно з ягід, лісових або вирощених в саду. Також сировиною можуть служити деякі фрукти: сливи, абрикоси, персики.
- Плодові, які роблять на основі соку, одержуваного з яблук або груш. В процесі виробництва вин цього виду до сусла приєднують мед або цукор.
- Ізюмні, сировиною для яких виступають не свіжі виноградні плоди, а родзинки.
- Рослинні, виготовлені з березового або кленового соку. В якості сировини також підходять Городні або баштанні культури: пастернак, диня, ревінь, кавун. Для приготування іноді використовують пелюстки троянд.
Процес ферментації вина з ягід або плодів проводять як з додаванням спирту, так і без нього.
При виробництві алкоголю можуть використовувати один або кілька типів сировини. Відповідно до цього спиртне буває:
- Сортовим, або моносортовим (з фруктів або ягід одного виду);
- Купажованими, або багатосортовими (з різної сировини).
В процесі виготовлення виноградного вина нерідко з'єднують плоди декількох видів, переробляючи їх разом. Такі продукти називають семажним і відносять до многосортовим.
Виноград для вина: кращі сорти для білого і червоного →
Види виноградних вин за кольором
Колір — одна з головних характеристик спиртного. За цією ознакою виділяють 4 види виноградних вин.
Білі
Алкоголь виробляють з плодів переважного світлих сортів. Іноді використовують темні ягоди, пресуючи їх щадним способом, що дозволяє уникнути активного виділення барвників. Основою для виготовлення спиртного такого виду служить тільки сік.
Для продуктів характерна широка гамма відтінків, що залежать від виду і регіону зростання плодів. Колір вина може бути:
- Ніжним солом'яним;
- Легким золотистим;
- Лимонним;
- Зеленуватим;
- Світло-бурштиновим.
Помаранчевий
Вина «помаранчевого» виду — незвичайні з точки зору кольору продукти, що вважаються свого роду екзотикою у виноробстві.
В ролі сировини виступає білий виноград, а в процесі виготовлення використовують як сік, так і шкірку. Компоненти залишають для ферментації, і в результаті такого контакту виходить незвичайний відтінок, який є відмінною рисою виду.
Рожеві
До складу рожевих вин входить як білий, так і темний виноград. Плоди пресують окремо, причому для червоних ягід використовують щадну технологію вичавки, допускаючи при цьому проникнення в сік барвників. В процесі виробництва шкірку не використовують, поєднуючи тільки рідина двох видів.
Спиртне володіє ніжним рожевим відтінком з легкими золотими відблисками. Незважаючи на присутність фарбувальних елементів колір не дуже інтенсивний, чому сприяє нетривалий процес бродіння.
Червоні
Для виробництва червоного вина використовують ягоди темних сортів. Напої такого виду мають червонуватим, іноді переходить в рубіновий або гранатовий, відтінком, який виходить завдяки вмісту в плодах фарбувальних елементів.
Основою для виготовлення служать і м'якоть, і шкірка, які наполягають разом. Під час ферментації підтримують досить високу температуру, що дозволяє витягти з сировини максимум ароматичних і фарбувальних речовин.
Від тривалості бродіння залежить не тільки інтенсивність кольору, але і смак майбутнього вина. Чим триваліший процес, тим яскравіше і насиченіше ці якості, а гастрономічна композиція набуває нових нюансів.
Класифікація вина за складом
Алкоголь класифікують за вмістом в складі цукру і вуглекислого газу, а також в залежності від концентрації в продукті спирту.
За вмістом спирту і цукру
Багатьом споживачам знайома класифікація вин, по якій спиртне поділяють на десертне і столове.
- У категорію їдалень входять сухі і напівсухі вина. У першому випадку відсоток вмісту цукру не перевищує 4 г/л, у другому показник становить 5-8 г/л.
- До десертних відносять вина напівсолодкі, в 1 л яких міститься до 45 г цукру, і солодкі, з концентрацією речовини більше 45 г.
За концентрацією спирту вина класифікують на наступні основні види:
- Легкі вина( 6-11%);
- Середні вина (11-14%);
- Міцні вмна (14-16%);
- Кріплені вина (16-21%).
За вмістом винної кислоти і вуглекислого газу
Вуглекислий газ — речовина, яка впливає на утворення бульбашок у вині. За його наявності або відсутності напої поділяють на тихі і ігристі.
- Тихими називають вина, в складі яких немає вуглекислого газу, проте незначна його кількість все ж може бути присутнім в деяких продуктах даної категорії. Наявність речовини пояснюється ферментацією, яка іноді проходить після додавання цукру безпосередньо перед розподілом спиртного по пляшках.
- Ігристі - це вина, які ефектно пузиряться після того, як їх розлили в келихи. Ця ознака характерний для класичного шампанського, а також для алкоголю, виробленого за технологією Асті або шарму.
За вмістом кислоти вина бувають трьох видів:
- Прісні, або низької кислотності, з мінімальним показником:
- Середні, або середньої кислотності, з помірним значенням;
- Кислі, або високої кислотності, зі значною концентрацією речовини.
Класифікація вин за способом виготовлення
Процес виготовлення алкоголю проходить по-різному, що впливає на органолептичні якості продукту. Вино, класифікацію якого здійснюють за цією ознакою, може бути:
- Натуральними, які роблять тільки на основі соку, без будь-яких добавок;
- Шипучими, виробленим методами шампенуаз, Шарма, Асті, з вуглекислим газом;
- Розведеним, в процесі виготовлення якого до сусла приєднують воду;
- Підсолодженим, з додаванням додаткової кількості цукру або включенням до складу меду;
- Спиртовим, що відрізняється високою міцністю, що містить винний спирт.
Класифікація за територією Походження
Виноробство поширене в багатьох країнах. Особливо славляться такими напоями регіони зі сприятливим кліматом, що сприяє вирощуванню якісного винограду.
У кожній країні, що займається виробництвом вина, прийнята своя територіальна Класифікація. Будь-який Виноробний регіон може похвалитися особливим видом винної продукції, яка відрізняється найкращими колірними і смако-ароматичними якостями. Таке спиртне виготовляють з плодів, які ростуть в зонах з самої родючим грунтом, сприятливими погодними умовами і найчистішим повітрям.
Напої об'єднані в окремий вид — вина з контрольованим за походженням найменуванням. Територія збору сировини і його сорти визначені законодавством. Виробничий процес проводять за перевіреними часом традиційними або спеціальними технологіями.
Назва алкогольного продукту «контрольованого» виду містить в собі інформацію про місце зростання плодів.
Класифікація вин за якістю і терміну витримки
Кожен алкогольний напій має певний термін витримки. Орієнтуючись на цей показник, експерти виділяють 3 групи.
- Витримане вино. Вид продукції, яка дозріває мінімум півроку. Процес проходить в ємностях з нержавіючої сталі. Початком періоду витримки вважають 1 січня наступного за збором плодів року.
- Марочне вино. Вид спиртного, мінімальний вік якого становить 18-24 міс. Такі екземпляри роблять з високоякісних компонентів, наполягаючи напівфабрикати в сталевих баках.
- Колекційне вино. Вид алкоголю з періодом витримки від 36 міс. Для дозрівання майбутній напій поміщають в бочки з дуба.
Якість вина залежить від багатьох факторів. Головну роль тут відіграє використовувана сировина, яке повинно бути повністю натуральним: додавання хімічних речовин виключено. Також значення мають умови виготовлення продукту, використання відповідного нормам обладнання, дотримання санітарних вимог.
Відповідно до класифікації за якістю вино можна розділити на 2 категорії.
- Алкоголь з терміном придатності. Процес витримки напоїв цього вил = так недовгий. Їх можна зберігати протягом певного терміну, після закінчення якого вино стає непридатним до вживання.
- Спиртне з потенціалом зберігання. До групи входять витримані напої, смако-ароматичні якості яких з часом стають кращими. При зарахуванні вина до цього виду експерти враховують виробничу технологію і вид використовуваних виноградних плодів.
Вино поділяють на види за способом виготовлення, складом, вмістом активних речовин і ряду інших показників. На перший погляд Класифікація здається трохи заплутаною, однак, розібратися в ній не складає труднощів. Навчившись розрізняти види виготовляється з винограду алкоголю, кожен може вибрати напій за смаком і уникнути можливих розчарувань.
Автор: Анна
спеціально для byhaem.in.ua