Приготувати домашнє вино з винограду значить не тільки отримати напій, що відповідає всім смакам готує, але також придбати неоціненний досвід у виноробстві і можливість ненароком згадати, що вміст бутлі, виставленої на стіл, було приготовлено своїми руками. Крім того, самостійне приготування вина дозволяє заощадити. Єдине, що доведеться витрачати, не скуповуючись — це час.
- Який сорт винограду використовувати для домашнього вина
- Підготовка посуду та інструментів
- Збір і підготовка винограду до обробки
- Видобуток соку для виноградного вина
- Приготування сусла для виноградного вина
- Бурхливе бродіння виноградного вина
- Перша переливка і тихе бродіння
- Дозрівання та витримка вина
- Розлив вина по пляшках і його зберігання
Який сорт винограду використовувати для домашнього вина
Асортимент сортів, які рецепти рекомендують використовувати для приготування вина в домашніх умовах, дуже великий. Об'єднують їх кілька спільних ознак:
- Дрібні ягоди — майже вдвічі дрібніше, ніж у винограду, який звично бачити на столі.
- Маленьке відстань між ягодами — боками вони прилягають один до одного.
- Великий вміст соку в кожній ягоді — аж до 85% від загальної ваги.
Для виготовлення червоного використовуються наступні сорти: таврида, Лідія, бастардо, Каберне-Совіньйон, білий і рожевий мускат, голубок. Для виготовлення білого використовують: Аліготе, мускат оттонель, шардоне, Рислінг, Біанко, тербаш, Віоріка.
Вибір конкретного сорту залежить від того, який виноград виноробу вдалося дістати. На території України найчастіше використовується Лідія, щодо невибаглива і широко використовується для прикраси ділянок.
Детальніше про сорти винограду для домашнього вина →
Підготовка посуду та інструментів
Який би рецепт не використовувався виноробом, набір необхідного обладнання буде незмінний. Знадобитися:
- Ємності для збору ягід і їх сортування.
- Ємності для тиску ягід, а також товкачик або толкушка, якими їх передбачається тиснути. Можна використовувати для тих же цілей прес або соковижималку.
- Великий асортимент пляшок — для зберігання і переливання. На 3 л, 10 л і 20 Л.якщо вина планується більше, ніж 200 л, доцільним буде придбати барила або виділити під винні пляшки підвал.
- Марля великими шматками, які, при необхідності, можна буде різати.
- Кухлик, що проходить в горлечко бутлі або отвір бочки, для проведення первинних проб.
- Гумовий шланг з невеликим діаметром (близько 8 мм) і довжиною близько 1,5 м.
- Велика скляна воронка для переливання.
- Винні пробки та віск для остаточної закупорки.
- Блокнот для ведення записів — в перший раз важко постійно тримати в голові, скільки було взято ягід, скільки в яку бутель додано цукру і скільки вино вже коштує.
Весь посуд повинен бути керамічним, порцеляновим, дерев'яним або скляним. В крайньому випадку можна скористатися пластмасовою або емальованому. Але ніякого металу — сталі, міді, сплавів. Їх використання негативно позначиться на якості вина.
Також потрібні будуть так звані «водяні запори», якими будуть закупорюватися пляшки. Виготовляються вони просто — потрібно придбати щільні гумові пробки, просвердлити в кожній отвір товщиною 5-6 мм, вставити в нього скляну трубочку і щільно залити сургучем, щоб не виходило повітря. До скляній трубці приєднати гумову, на її кінець прикріпити піпетку і опустити її в банку, повну води, злегка розведеною горілкою.
Можна, звичайно, обійтися без складнощів і скористатися медичною рукавичкою для закупорки бутлів, але такий спосіб далеко не кращий — він не дає можливості контролювати інтенсивність бродіння.
Детальніше про рецепти приготування вина в домашніх умовах з різних сортів винограду →
Збір і підготовка винограду до обробки
Який би виноград і рецепт не використовувався, збирати виноград слід трохи перезрілим, але саме трохи — на 3-4 дні пізніше звичайного терміну збору. Якщо перетримати, вийде так зване несмачне вино, позбавлене всякого букета. Збирати грона слід акуратно, намагаючись не придушити ніжні ягоди.
Коли збір закінчено, їх слід помістити в емальовану каструлю і зайнятися сортуванням. Будь-який рецепт домашнього вина говорить про необхідність:
- Видалити очевидно пошкоджені ягоди — хворі, зі слідами дзьобів, висохлі або запліснявілі.
- Видалити дрібне сміття, який міг потрапити в виноград під час збору — камінчики, листя, ягоди інших рослин.
При бажанні можна також видалити із зібраних ягід дрібні гілочки, але деякі винороби їх залишають, вважаючи, що вони надають вину більш терпкий насичений смак. Важливо пам'ятати, що виноград не вимагає води — його не промивають і не піддають термічній обробці — це може пошкодити і зробити бродіння неможливим.
Видобуток соку для виноградного вина
Рецепти приготування вина в домашніх умовах (неважливо, білого або червоного, сухе вино або солодке), зазвичай пропонують три способи отримання соку:
- Без застосування механічних зусиль. В цьому випадку виноград кладеться в Великий друшляк і залишається над каструлею, стікати під вагою власної ваги.
- З використанням рук. Виноград укладається в каструлю і давиться руками, які перед цим, зрозуміло, потрібно ретельно помити.
- З використанням маточки. В цьому випадку замість рук виноград розминається дерев'яним товкачем.
Також можна застосовувати прес, але в домашніх умовах мало хто їм володіє.
Приготування сусла для виноградного вина
Термін «сусло», яким рясніють рецепти з приготування вина, означає всього лише первинну сировину, ще не заграв сік. Приготування його може зайняти кілька днів:
- Сік, отриманий шляхом тиску, разом з усім осадом, який в ньому залишився, накрити марлею і залиште на 2 дні.
- Коли «мезга» — залишки виноградних шкурок, кісточок і гілочок — спливе, сік можна буде процідити через марлю і, віджавши мезгу, розлити його по бутлях.
- Саме на цьому етапі потрібно зайнятися додаванням цукру. З питань його кількості можна не заглядати в рецепти, а орієнтуватися на власний смак і солодкість цукру. Додається спершу в невелику кількість сусла, де і розчиняється, а потім вийшов склад виливається у велику бутель. Якщо планується зробити сухе вино, цукор не додається.
Коли з приготуванням сусла покінчено, потрібно закупорити бутлі водними запорами і залишити на 5-8 днів.
Бурхливе бродіння виноградного вина
Ніякі рецепти не надають точного часу, після закінчення якого бродіння можна буде вважати закінченим. Орієнтуватися потрібно виключно на стан вина, яке повинно стояти в темному теплому місці (рекомендована температура від 18 до 24) протягом декількох днів.
Весь цей час в банки, повні води, буде виділятися вуглекислий газ. Спочатку багато — поверхня рідини в пляшках буде пінитися, на поверхні води будуть миготіти бульбашки.
Коли процес сповільниться — а станеться це, якщо все правильно зроблено, приблизно через тиждень — прийде пора для першої переливки.
Перша переливка і тихе бродіння
Коли стадія бурхливого бродіння пройшла, починається перша переливка вина. Для цього:
- Пляшки з вином встановлюють на стіл і залишають постояти кілька годин, поки поверхня не заспокоїться.
- Внизу, на табурет, встановлюють порожні бутлі.
- У верхню пляшку вставляють шланг. Так, щоб він не діставав до осаду. Нижню його частину опускають в нижню бутель.
- Щоб вино пішло, потрібно створити напругу, втягнувши трохи повітря зі шланга.
- Коли втягнеться все, крім осаду, той потрібно злити в меншу бутель і, почекавши, поки він осяде, повторити процедуру зливу.
- Коли не залишиться нічого, крім осаду, його потрібно віджати через марлю.
Після цього бутель закупорюється водяним запором і відправляється в місце зберігання — білого або червоного, неважливо.
[ads-pc-4]
Дозрівання та витримка вина
Кілька місяців (залежно від смаків винороба та того, який рецепт він використовує) вино має дозрівати. В процесі буде виділятися осад і вуглекислий газ, тому раз на місяць потрібно буде влаштовувати переливання, щоб позбавити вино від осаду і від разу до разу воно буде ставати все прозоріше.
Через 4 місяці (і, відповідно, 4 переливання), вино повинно буде стати досить прозорим і позбавленим всякої каламуті. Щоб перевірити, наскільки готовність потрібно:
- Відлити трохи вина в дві літрові пляшки.
- Забрати їх в тепле місце і відкритими залишити там на кілька днів.
- Якщо після закінчення цього часу вино в пляшках буде виглядати так само, як до початку експерименту, значить, готове.
Після того, як готовність вина буде встановлена, його потрібно витримати. Навряд чи у того, хто готує вино в домашніх умовах, буде бажання витримувати його 25 років, як наказують рецепти. Але на кілька місяців (хоча б на півроку, незалежно від того, сухе вино або напівсухе) його можна закопати в пісок, там, де немає води і його не зачепить повінь.
Розлив вина по пляшках і його зберігання
Розливати вино (сухе або солодке) у пляшки так само просто, як компот або чай. Для цього знадобиться воронка і пляшки. Струмінь повинна бути рівною, без бризок, а коли переливання закінчиться, пляшки потрібно буде закупорити. Для цього винні пробки нагріваються на пару і вганяються в горлечка, після чого заливаються розплавленим воском, щоб не було ніякого витоку. Зберігати вино потрібно в темному прохолодному місці, поклавши пляшки на бік. Так, щоб вино змочувало пробку зсередини і та не всихала.
Зробіть домашнє вино з синього винограду, сухого, напівсухого або солодкого — це весела пригода та цікавий досвід.
Https://www.youtube.com/watch?v=VICRTPVOq54