Винороби відмінно знають, що смак, відтінок і аромат напою безпосередньо залежать від сорту винограду, з якого він виготовлений. Не можна отримати відмінне біле або червоне вино з рандомно обраних ягід, якими люб'язно пригостила сусідка по дачі.
Якщо потрібно посадити або вибрати виноград для домашнього вина, сорти повинні бути технічними або універсальними. Як правило, такі плоди не привабливі на вигляд, проте в них міститься багато соку.
- Білі сорти
- Піно Блан
- Шардоне
- Рислінг
- Б'янка
- Совіньйон Блан
- Мускат білий
- Аліготе
- Червоні сорти
- Гренаш Нуар
- Піно Нуар
- Мурведр
- Сапераві
- Карменер
- Мерло
- Санджовезе
- Кращі сорти для Криму
- Для Центральної
- Для інших регіонів
- Вплив віку та території
- Сорти, які не підходять для вина
- Корисне відео про найкращі сорти винограду для вина
Білі сорти
Для білих вин, що відрізняються солодкуватим присмаком і низьким вмістом спирту, підходить будь-який винний виноград, навіть темний. Головне, щоб сік ягід був безбарвним.
При виготовленні напою шкірку з плодів видаляють, так як в ній містяться пігменти. В результаті колір вина виходить прозорим, світлим, граючим золотисто-жовтими відтінками.
Піно Блан
Ранньостиглий виноград для вина з ущільненими за структурою среднекрупнимі кистями. Ягоди округлі, зеленувато-білі. М'якоть соковита, що віддає сортовим присмаком.
Рослина добре росте в глинистому пухкому грунті, любить Південні освітлені місця на ділянці.
Дає сухе або напівсухе вино з тонким яблучним, квітковим, мигдальним, цитрусовим букетом і терпким кислуватим смаком.
Вино, виготовлене з одного сорту винограду, називається сортовим. При змішуванні декількох сортів отримують купажований напій з характерним присмаком. Наприклад, при змішуванні ягід сорту Каберне Совіньйон і Мерло виходить купаж Бордо.
Шардоне
Середньостиглий низьковрожайний виноград із середньощільними гронами.
Ягоди овальні, зеленувато-білі з тонкою шкіркою, покриті слабким восковим нальотом і коричневими цятками.
М'якоть досить соковита, з 1-2 кісточками. Добре переносить морози і посуху, але не любить дощову погоду, через що плоди можуть загнивати. Віддає перевагу рости в теплому кліматі.
Дає сортове (сухе, напівсухе, напівсолодке) і купажне вино з лимонними, яблучними, персиковими нотками.
Рислінг
Пізньостигла, сильноросла рослина з маленькими округлими ягідками, що мають зеленувато-жовтий відтінок. М'якоть досить соковита і насичена.
Відмінно переносить сильні морози, легко адаптується до будь-яких грунтів, не вимагає особливого догляду при вирощуванні.
Дає сухі, напівсухі і напівсолодкі вина з широкою палітрою смакових відтінків, від ягідних до лакричних.
Б'янка
Ранній сорт з цукристістю до 28%.
Грона великі, среднеплотние, з невеликими плодами жовто-зеленого кольору.
Нормально переносить морози, стійкий до шкідників і хвороб.
Вино виходить напівсолодким, що не нудотним, віддає мигдальними і ванільними відтінками.
Совіньйон Блан
Середньостиглий сорт з дрібними виноградинами неправильної форми.
Забарвлення ягід зеленувато-білий.
Рослина нестійка до сірої гнилі. Погано росте у важких і вологих грунтах.
Сухе і напівсухе вино з нього відрізняється підвищеною кислотністю і терпким гоструватим смаком.
Мускат білий
Ранньосередній, теплолюбний виноград із середніх розмірів гронами, посипаними золотистими деформованими ягодами, покритими воском.
Нестійкий до шкідників і хвороб, не любить сильні морози.
Плоди використовують для отримання марочних десертних іскристих і ігристих вин, які легко розпізнати по характерному аромату чайної троянди, мускату, цитрона.
Аліготе
Середньоранній виноград з щільною гроном і округлими ягодами.
Їх тонка жовто-зелена шкірка покрита темними цятками. Цукристість не менше 18%.
Стійкий до слабких морозів (тому в занадто холодних регіонах вимагає укриття на зиму). Любить частий, але помірний полив, так як схильний до грибкових захворювань.
Сухе вино виходить красивим, легким, з мускатним і цитрусовим ароматом і міцністю 11-13% об.
Червоні сорти
Винні сорти винограду для червоних напоїв насичені органічними антоціанами, пігментами і дубильними речовинами. У них міститься багато корисних речовин, включаючи вітаміни і антиоксиданти.
На відміну від білих, червоні вина більш терпкі, насичені, багаті на смак.
Гренаш Нуар
Сильноросла пізньостигла рослина з великими конічними кистями.
Ягоди середні за розміром, круглі, темно-сині з цукристістю до 29% і кислотністю 6-7 г/л.
Сорт не вимогливий до грунту, тому може нормально рости навіть на збіднених грунтах.
Відмінно переносить посуху. Дає Сухе темне вино з тонкими нотками смородини і прянощів.
Піно Нуар
Пізньостиглий виноград з маленькими овальноподобнимі ягідками, за формою нагадують соснові шишки. Темно-синього кольору, з восковим нальотом, вони мають ніжну соковиту м'якоть з 2-3 насінням.
Рослина стійка до грибкових захворювань і гнилі. Переносить сильні морози, не вимогливо до грунтів і обрізку, проте схильне грибків і хвороб.
Смак плодів і вина сильно залежить від умов зростання лози. Цукристість 20-21%. Найчастіше з нього роблять червоні сухі або купажовані вина.
Мурведр
Пізньостиглий виноград із середнього розміру гронами.
Ягоди синьо-чорні, покриті восковим нальотом.
Нестійкий до шкідників і хвороб, але добре переносить посуху і може виростати на мізерних грунтах.
Вино виходить дуже насиченим, з гармонійним, приємним смаком. Підходить для приготування сухих, кріплених, ігристих напоїв, і ідеально купажується з іншими сортами.
Сапераві
Пізній сорт з ширококонічними гіллястими гронами. Виноградинки середнього розміру, з темно-синьою шкіркою і соковитою м'якоттю.
Може переносити морози до -20 C і сильну посуху.
Виготовлене сухе вино відрізняється темним відтінком і незвичайним ароматом.
Карменер
Середньостиглий сорт з дрібними або середніми за розміром, цилиндроконической форми гронами. Ягідки дрібні, круглі, синьо-чорного кольору. М'якоть ніжна, що віддає трав'яним присмаком.
Добре переносить підвищену вологість, стійкий до грибкових захворювань.
Підходить для виготовлення рожевих і червоних сухих вин.
Мерло
Середньопізній високоврожайний виноград з середніх розмірів цилиндроконическими гронами.
Ягідки невеликі, чорні, з восковим нальотом.
Вимагає укриття на зиму і обрізки. Любить світло, потребує захисту від вітру. Не переносить кислі грунти. У теплій місцевості дає солодкі плоди, а в прохолодній – терпкі. Цукристість 19-22%.
Дає м'яке сухе вино з фруктовими відтінками.
Санджовезе
Середньопізній, досить примхливий сорт, що віддає перевагу рости на кальцієвих грунтах в теплому, добре захищеному від вітру місці.
Виноградинки дрібні, темно-фіолетові, смак яких залежить від умов вирощування.
З нього виходить сухе, вишукане вино з кислинкою і фруктово-пряної композицією ароматів.
Кращі сорти для Криму
Виноробство в Криму знаходиться на вищому рівні і має багату довгу історію. Кліматичні умови півострова розташовують до успішного вирощування технічних і столових сортів. Особливо популярні для культивації такі сорти винограду для вина як:
- «Ркацителі» для білих вин. Середньої зимостійкості сильнорослий чагарник, що дає овальні, золотисто-жовті плоди. Цукристість 18-21%.
- «Бастардо магарачський» для червоних вин. Пізньостиглий зимостійкий виноград з темно-синіми середнього розміру ягідками. Цукристість 22-25%.
- «Піно фран» для червоних вин. Морозостійкий середньостиглий сорт з темно-синіми округлими ягодами. Цукристість 17-20%.
- «Піно Грі» для червоних і рожевих вин. Середньостиглий сорт з дрібними темно-синіми виноградинками і цукристістю 26-33%.
Не менш поширені в Криму «Шардоне», «Сапераві», «Аліготе».
Для Центральної
nbsp;
Для середньої смуги підходять наступні технічні сорти винограду:
- «Серпня»;
- «Рондо»;
- «чорна магія»;
- " Кристал»;
- "Луїза Свенсон".
Також це можуть бути «Піно Нуар», «Аліготе», «Шардоне», «Мускат білий», «Каберне Совіньон».
Для інших регіонів
На Сході приживаються зимостійкі сорти винограду: «Альфа», «Смарагд», «Хасанський Боуса», «Приморський». У північних регіоні культивувати рослину складно, але прикладаючи зусилля, можна виростити сорти «Альфа», «Перли Саба», «Онтаріо».
Вплив віку та території
Вино з одного сорту винограду може кардинально відрізнятися за якістю. На смак і аромат напою впливають наступні фактори:
- Клімат і місце розташування виноградника. Чим холодніше в регіоні, тим тонше і свіже смак вина. Чим тепліше, тим напій солодший і більш насиченим.
- Грунт. Лоза відмінно росте на будь-яких грунтах, включаючи кам'янисті, глиняні, вапнякові. Однак чим бідніша земля, тим тонший смак плодів. Родючість грунту безпосередньо впливає на врожайність рослини.
- Вік лози. Чим старше виноградник, тим менше врожайність. Однак старе рослина дає солодкі плоди, з вираженим і насиченим ароматом.
Не всі старі виноградники радують якісним рясним урожаєм. Але доросла лоза часто дає ягоди, з яких виходить вишуканий багатогранний напій.
Сорти, які не підходять для вина
Столові сорти винограду для домашнього вина не підходять. Ягоди мають яскравий смак, але дають посередні напої, без яскравої палітри смакових відтінків.
Деякі винороби вміють приготувати вино з будь-якого сорту, але фахівці радять підбирати сорти з цукристістю 27-28%, що дають багато соку. Тільки в такому випадку напій вийде ідеальним. Не призначені для вина такі сорти як «Аркадія», «Лора», «Лівія», «Велес», «Молдова».
Сорти винограду для виготовлення вина можуть бути білими і червоними. З червоних роблять напівсолодке, сухе і солодке вино. До них відносяться «Гренаш Нуар», «Піно Нуар», «Мурведр», «Сапераві», «Карменер», «Мерло», «Санджовезе». З білих сортів виходить столове, десертне, шампанське вино: «Піно Блан», «Шардоне», «Рислінг», «Бьянка», «Совіньон Блан», «Мускат білий», «Аліготе».
Автор: Садовникова Вікторія,
спеціально для byhaem.in.ua