Домашнє виноробство супроводжується утворенням в продукті нерозчинних речовин. Частина з них осідає на дно, інша залишається в підвішеному стані. Частинки, що знаходяться в винному матеріалі, слід укрупнити. Тоді вони стають важче і опустяться на дно ємності.
Чому при виготовленні вина продукт виходить каламутним
Перший етап виноробства ? виготовлення мезги. Для її отримання рекомендують брати свіжі незапилені, сухі ягоди, з рештою природним нальотом. Насправді в масу через недогляд можуть потрапляти не зовсім чисті ягоди, з невеликими сторонніми включеннями. Такі домішки згодом можуть зробити вино каламутним.
Ягоди потрібно грамотно подрібнити. Не дуже дрібно і не дуже крупно. Кісточки і зернятка дробити не можна. Якщо роздрібнилося щось зайве, частинки будуть перебувати в підвішеному стані у вині. Після закінчення бродіння мезги, її пропускають через марлю для отримання сусла. Це, по суті, перше фільтрування в процесі отримання вина в домашніх умовах. Важливо зробити процедуру акуратно. Поспішне проціджування призведе до появи суспензії.
При бродінні ?працюють? ферменти дріжджів сусла. Після закінчення процесу частина ферментів і інших компонентів дріжджів осідає на дно, інша залишається в розчині. При низькій температурі бродіння може не завершитися остаточно, що призведе до утворення суспензії. Тому важливо ємність, в якій виготовляється домашнє вино не переохолоджувати, витримувати при значенні температури приблизно 20°С.
Ймовірність появи мутного продукту зростає при його занадто низькою фортеці. Збільшення кількості доданого цукру активізує ферментативну реакцію, дещо підвищить концентрацію спирту, якість. Зважені частинки будуть з'являтися в меншій кількості.
За сукупністю всіх перерахованих причин вино слід обов'язково фільтрувати.
Що потрібно зробити попередньо
Стадії відділення осаду передує його формування. Для освіти повноцінного не розчиненого шару ємність за кілька днів встановлюють на піднесену поверхню. Можна поставити її на стіл або стілець. Бажано при цьому посудину не стрясати, не збовтувати. Потрібно почекати поки не з'явиться чітка лінія розділу між рідкою фазою і придонним шаром.
Потім за допомогою шланга, який занурюють на відстань, що перевищує 2 см від осаду, рідина підсмоктують і зливають в іншу ємність. Приймаюча тара повинна знаходитися на 1-1,5 м нижче вихідної. Шланг бажано використовувати гумовий. Якщо такий неможливо знайти, можна взяти будь-який, зроблений з харчового полімеру. Важливо стежити за тим, щоб кінець шланга знаходився на віддалі від осілого шару.
Отримане вино, швидше за все, буде каламутним. Якщо його правильно профільтрувати, результат перевершить надії.
Способи фільтрування вина
Для фільтрування рекомендують використовувати безліч матеріалів:
- Картон,
- Полотно,
- Бязь
- Бумазею,
- Фланель,
- Марлю.
Часто в цей список вносять азбест. Всі, крім останнього матеріалу, цілком прийнятні. Численні рекомендації використовувати азбест для того, щоб фільтрувати вино, викликають подив. Відомо, що мікрочастинки азбесту в дихальних шляхах можуть ініціювати злоякісні утворення. При попаданні в шлунково-кишковий тракт небезпека менше. Але, якщо використовувати азбестсодержащий матеріал для фільтрування, ніхто не виключає можливість попадання частинок з фільтра в дихальні шляхи виконавця. Ризик занадто великий і невиправданий. Тому використання азбесту в якості матеріалу для відділення осаду в домашніх умовах, на наш погляд, негідно уваги. Такі рекомендації не професійні і злочинні.
У картону, придатного для фільтрування вина, повинні бути певні розміри пір, перевірити які можна досвідченим шляхом. Потрібно зробити з картону конус, помістити його на велику лійку, промити підкисленою водою, змочити першою порцією вина і потім вливати потроху інше. Краї картонного конуса повинні злегка виступати за краї лійки. Якщо пори достатні за розмірами, фільтрування буде ефективним. При великих обсягах фільтр з картону потрібно буде міняти в міру накопичення осаду. Важливо не перестаратися з фільтруванням, щоб не видалити при цьому речовини, що надають смак і аромат продукту.
Тканини, які використовуються для фільтрування, можна помістити на великий друшляк в один або кілька шарів. У міру накопичення осаду, його можна видаляти. Фільтрувальне полотно можна навіть виполоскати в кип'яченій або очищеній воді, дуже добре віджати і використовувати повторно.
Деякі автори рекомендують полотна тканини закріпити на каркасі, ніжках перевернутого табурета. Вийде м'який фільтр без жорсткої основи. Кріплення повинно бути дуже міцним тому, що намокле полотно з осадом стане набагато важче. Як зручніше відфільтрувати вино в кожному конкретному випадку може вирішити сам винороб.
Освітлення вина ? додатковий етап виноробства
Використання різних плодів і ягід, не завершене бродіння можуть привести до наявності суспензії навіть у відфільтрованому винному продукті. У таких випадках вино освітлюють. Процес інакше називають обклеюванням.
Для осветляющей обробки використовують:
- Танін,
- Білок курячого яйця,
- Желатин,
- Клей з риби,
- Казеїн молока,
- Глину Бентоніт.
Танін рекомендують для обклеювання вин з ягід, вишень, солодких яблук, у яких мало дубильних речовин. К1 л вина потрібно додати 30гр порошку і залишити суміш на тиждень.
Збитий білок одного курячого яйця зможе освітлити 50 л винного матеріалу. Витримувати суміш потрібно близько 3 тижнів. Метод придатний для всіх червоних вин.
Желатин добре освітлить яблучні та грушеві вина. В один стакан холодної води додають 1,5 гр гранул, витримують добу, потім розбавляють теплою водою і додають до 10 л вина. Після закінчення двох тижнів суспензія осяде на дно.
Риб'ячий клей освітлює подібно желатину. Метод використання аналогічний.
Для виноградних вин рекомендують в якості освітлювача знежирене коров'яче молоко. Суспензія склеює, що знаходиться в молоці, казеїн. На 10 л напою досить 50 мл молока. Витримати суміш потрібно при кімнатній температурі 5 днів.
Прекрасним адсорбентом є Бентоніт. У нього велика поверхнева активність, відповідно, очищаюча здатність. На 1 л вина може знадобитися від 1 до 3 гр глини. Точно визначити кількість освітлювача можна, експериментуючи і спостерігаючи отриманий результат. Глина прекрасно поглинає суспензія. Головне, не перестаратися, щоб не видалити ароматичні і смакові компоненти. Гранула глини заливають 10-кратним надлишком води, залишають на 12 годин. Набряклий Бентоніт розбавляють таким же об'ємом холодної води, додають у виноматеріал і залишають на кілька днів.
Вино, отримане після освітлення, не буде містити суспензії.
Заключна стадія відділення продукту від нерозчинних частинок
В результаті виконаних процедур виходить шар осаду на дні і очищене вино над ним. Фільтрувати на цьому етапі не рекомендується. Велика ймовірність погіршення споживчих якостей отриманого продукту. Якщо обсяг судини не дуже великий, можна акуратно виконати декантацію, злити верхній рідкий шар.
При великих обсягах ємність для відстоювання потрібно помістити на піднесене місце так, як це робили спочатку. Потім за допомогою шланга злити вино в чисту посудину.
Всі процедури слід проводити акуратно, щоб отримати смачний і здоровий напій.