Амаретто (Amaretto) - легендарний італійський лікер, який увійшов на український ринок в 80-90 роки минулого століття. Він відразу завоював популярність, став символом перебудови.
У перекладі з італійської Amaretto — «гіркуватий». Це точний опис смаку лікеру. Після нудотної солодощі відкривається легка гіркота, яка заснована на мигдальних горіхах або абрикосових кісточках.
Історія лікеру
Історія Амаретто пов'язана з епохою Високого Відродження. Художнику Бернардіно Луїні, учневі Леонардо да Вінчі, в 1525 році сароннський монастир доручив зробити фреску Мадонни. Майстер для прототипу обрав місцеву вдову-шинкарку. Під час роботи між натурницею і художником виникло сильне почуття.
Коли фреска була закінчена, жінка подарувала майстру графин з ароматним напоєм бурштинового кольору. Алкоголь складався зі спецій, абрикосових кісточок і виноградного бренді. Засновники бренду Disaronno, Родина Доменіка Рейна, отримали рецепт напою від корчмаря, дочка якого була музою художника. На знак подяки довгий час на етикетці лікеру красувалася усміхнена красуня.
До відома: в Італії є печиво Амаретті, у виробництві якого використовують кісточки абрикоса.
Склад і технологія виробництва
Точний рецепт Амаретто зберігається в таємниці. Приблизний склад напою такий:
- Виноградний спирт;
- Мигдаль двох сортів: гіркий і солодкий;
- Кісточки абрикоса;
- Виноградний сироп;
- Прянощі;
- Трави.
Незвичайний смак Амаретто надають подрібнені абрикосові кісточки і мигдаль. Не менш важливим вважаються суміші трав. Але які саме спеції і різнотрав'я використовуються для приготування лікеру, компанія зберігає в секреті.
Технологія виготовлення Амаретто також не розголошується. Відомо лише, що:
- Абрикосові кісточки або мигдаль замочують у виноградному соку, щоб нейтралізувати синильну кислоту;
- Горіхи наполягають на виноградному спирті з додаванням прянощів і трав;
- Настоянку переганяють з виноградним сиропом.
Дегустаційні особливості, міцність і калорійність напою
Дегустаційні характеристики Амаретто роблять його впізнаваним напоєм у всьому світі. Лікер цінують за мигдальний аромат і легку гіркоту, що приходить на зміну терпкою солодощі. Залежно від різновиду органолептика італійського амаро може варіюватися, але основні властивості залишаються без зміни:
- Смак . Принадна солодкість вдало поєднується з благородною гіркотою. Також помітний виразний Мигдальний присмак, який гармонійно поєднується з сумішшю трав і спецій. На фініші відзначається пряний, теплий і тривалий післясмак;
- Колір насичено-коричневий, з червонуватим відливом;
- Аромат запам'ятовується, мигдальний. У всіх видах напою відстежується гармонія між ніжністю горіха і різкістю трав;
Міцність Амаретто залежить від виду і коливається від 21 до 30%.
Калорійність вище, ніж у інших алкогольних напоїв. Це пов'язано з великою кількістю цукру. На 100 г продукту припадає від 250 до 320 кКал.
Як зробити Амаретто в домашніх умовах умови ях →
Різновиди Амаретто
На українському ринку представлені різні марки Амаретто, які відрізняються один від одного відсотком спирту і смаковими якостями.
- Di Saronno Amaretto Originale. Напій італійського виробництва, міцність 28%. Найбільш популярний вид, який готують за традиційною рецептурою. Амаретто відрізняє виразний смак марципану в дуеті з мигдалем і запашними травами;
- Amaretto 1851. Країна-виробник Італія, міцність 24%. Це десертний варіант лікеру Амаретто, у напою відсутній яскравий Мигдальний присмак. Його називають "рідким печивом" за наявність ноток бісквіта. Ідеальний варіант для холодного десерту у вигляді морозива;
- Amaretto de Sabroso. Продукт мексиканського виробництва, міцність 21%. Відрізняється насиченістю мигдалю з ванільним ароматом. Післясмак тривалий, приємний. Лікер хороший сам по собі і служить відмінною добавкою до коктейлів;
- Amaretto Di Amore. Найбільш яскравий представник Амаретто міцністю 21%. Напій освіжає завдяки смаку, схожому з самбукою. У виготовленні лікеру брала участь вичавка гіркого мигдалю. Він складається з лимонної цедри, анісових зерен, олії бузини;
- Amaretto di Saschira. Продукт з Венето міцністю 28%. Володіє яскравим ароматом мигдалю за рахунок ефірних масел. В кінці дегустації відкривається ванільний смак. Ідеальний в якості добавки до морозива, шампанського, кави;
- Amaretto Florence. Ломбардійський лікер округлого повітряно-м'якого смаку, з тонким поєднанням ванілі і мигдалю. міцність 28%. Амаретто відрізняє приємна в'язкість і насичені горіхові нотки. Його відмінно поєднувати з морозивом, кавою, легкими десертами.
- Giffard Amaretto Liqueur. Французький лікер з Долини Луари міцністю 25% з тонким ароматом мигдалю і марципану. Його відрізняє карамельна насиченість, гармонійне поєднання солодощі та гіркоти. При дегустації відзначається тривалий бісквітне післясмак.
- Amaretto Paganini. Традиційний різновид італійського лікеру шоколадного кольору міцністю 21%. Напій з мигдальною гіркуватістю і ванільною солодкістю. Найкраще поєднання дає з кавою і десертами.
Цікаво: компанія щорічно випускає партію лікеру, приуроченого до Дня Святого Валентина в пляшках, які прикрашені сердечками.
Правила вживання напою
Амаретто належить до розряду алкоголю з підвищеним вмістом цукру, комусь він навіть нагадує сироп від кашлю. Тому пити лікер в чистому вигляді важко.
Є кілька рекомендацій, які допоможуть зробити смак напою більш гармонійним:
- Амаретто перед подачею не охолоджують, краще відчути смак дозволить напій кімнатної температури;
- Чистий лікер рекомендується пити з шота ємністю 30-60 мл або лікерних чарок такого ж обсягу;
- Оскільки Амаретто належить до розряду міцних напоїв, його можна розбавляти. Лід або чиста вода не дозволять алкоголю розкрити свою багатогранність, хоча і зменшать градус. Найкращою комбінацією вважається апельсиновий або вишневий сік;
- Щоб надати каві або зеленому чаю аромат Амаретто, можна додати в напій пару ложок лікеру.
Амаретто за своєю природою є дижестивом, його належить подавати після їжі. Завдяки наявності трав і спецій, він допомагає переварюванню їжі.
До відома: в Америці прийнято розбавляти Амаретто колою в співвідношенні 1:2.
В якості закуски до мигдального лікеру подають:
- Морозиво;
- Шоколад;
- Тірамісу;
- Збиті вершки;
- Суфле;
- Кислі фрукти;
- Сирну нарізку;
- Мигдальне печиво.
Лікер Амаретто широко використовують для приготування коктейлів, додання яскравого смаку десертів, просочення бісквітів, поливають морозиво.
Коктейлі з Амаретто-14 рецептів, які ви зможете приготувати вдома →
Скільки коштує Амаретто
Вартість напою не виходить за межі середнього цінового сегмента і залежить від різновиду. Амаретто з класичним смаком в пляшці 0,7 л коштує в середньому 850 грн. Менший обсяг обійдеться дешевше-за лікер в ємності 50 мл потрібно заплатити приблизно 125 грн.
Як вибрати оригінальний напій
Купуючи мигдальний лікер Амаретто, потрібно проявити максимальну обережність, щоб не отримати фальсифікат. Перш за все, звернути увагу на місце покупки — це повинен бути спеціалізований магазин, де можна отримати ліцензію на продукт.
Також важливо взяти до уваги наступні моменти:
- Оформлення . Етикетка повинна бути наклеєна симетрично, без патьоків. Кришка і тара без сколів і деформації;
- Форма . Пляшка квадратної форми вважається візитною карткою Амаретто;
- Якщо напій перевернути, по стінках пляшки деякий час будуть стікати краплі — лікер відрізняється густотою.
FYI: згідно з легендою, виробники спеціально придумали пляшку квадратної форми, щоб кожен бажаючий міг знайти її в темряві.
Амаретто-колекція солодких спиртних напоїв, які чудово доповнюють святковий стіл. В Італії лікер не прийнято закушувати, але не кожен може вживати його в чистому вигляді. Тому в келихи зі спиртним додають соки і подають із закускою.
Автор: Світлана
спеціально для byhaem.in.ua