Брага на солоді: рецепти

Солод — пророслі зерна злакових культур. Приготування зеленого солоду для браги — процес тривалий, складний, досить трудомісткий. Але без цього етапу неможливо в домашніх умовах отримати якісний зерновий самогон, бурбон, віскі, пиво.

У винокурінні солод використовується як основа або елемент бродіння браги, призначеної для приготування міцних спиртних напоїв. Пророщування необхідно для того, щоб викликати хімічні зміни в складі зерна, в результаті яких в ньому утворюється діастаза. Ця речовина має властивість перетворювати крохмаль в мальтозу — цукор, здатний до бродіння.

Технологія приготування

Щоб зробити зелений солод, потрібно вибирати тільки якісне сортове зерно. Рецептів приготування зернової закваски для браги багато, але в винокурінні, самогоноварінні найчастіше зеленийячмень солод готують з жита, ячменю, пшениці.

Ячмінь більше підходить для віскі. Пшениця та жито — для домашньої горілки. Для приготування пива використовують закваску з шишок хмелю.

Рецепт виготовлення зеленого солоду з ячменю (пшениці, жита):

  1. Зерно очищають від крупного сміття.
  2. Висипають сировину в зручну ємність (каструля, таз), заливають теплою водою. Вода повинна покрити зерно повністю, на 5-6 см.
  3. Вміст каструлі перемішують через 3-5 хвилин, прибирають спливли на поверхню зернятка, смітинки. Воду зливають.
  4. Знову заливають зерно водою (холодною), залишають на 1-1,5 години. Після покладеного часу повторюють процедуру очищення.
  5. Заливають в ємність зі злаковими свіжу воду. На кожні 10 л води з метою дезінфекції додають йод (30 крапель) або марганцівку (2-3 г). Розчин зливають через 3 години.
  6. Промите, продезінфіковане сировину для зеленого солоду висипають в лоток (деко). Розрівнюють, щоб вийшов шар товщиною 2-3 см.зверху зерно накривають марлею, тонкою бавовняною тканиною.
  7. Переносять лоток із зерном в добре провітрюване тепле приміщення. Оптимальна температура — 12-15°C. для нормального рівномірного пророщування зерен кожні 24 години їх потрібно ворушити, збризкувати водою.

Якщо все зробити точно за рецептом, зерна жита (пшениці) проростають на 4-5 день. Зелений ячмінний солод для віскі буде готовий до подальшої переробки через 5-6 днів.

Визначити готовність зерна можна по довжині паростка. Для жита і пшениці довжина паростка повинна бути дорівнює розміру самого зерна, для ячменю — в 1,5-2 рази перевищувати довжину зерна. Крім того, зелений солод вважається готовим до закладки в брагу, коли від нього виходить запах свіжих огірків. Смак солодкуватий.

Щоб в домашніх умовах приготувати справжній віскі, потрібно просушити пророщене зерно в духовці при температурі 80°C протягом 40 хвилин. У більшості інших рецептів брагу з зеленого солоду можна ставити відразу, без попередньої просушування сировини.

Детальніше про те, як з самогону зробити віскі →

Як готувати брагу на солоді

брага зерноваяДля класичної браги з солоду зеленого необхідно взяти:

  • Готовий солод з будь-якого зерна — 6 кг.
  • Введення очищена — 25 л.
  • Дріжджі — 300 г пресованих або 50 г сухих.

Рецепт приготування:

  1. Солод подрібнюють будь-яким зручним способом до стану дрібної крупи. У борошно перетворювати сировину не можна!
  2. Висипають в каструлю, заливають гарячою (50-55°c) водою. Сусло перемішують до отримання однорідної субстанції без грудок.
  3. Розчин прогрівають на вогні до 65°C. ще раз перемішують, закривають каструлю кришкою. Вогонь зменшують до мінімуму і витримують сусло при температурі 55-60°C протягом години. Кожні 15 хвилин розчин перемішують, щоб уникнути пригорання.
  4. Коли каша з борошна осяде на дно, а верхні шари сусла посвітлішають, потрібно охолодити його до температури 24-26°c якомога швидше. Для цього ємність знімають з вогню і поміщають в холодне середовище (ванна з холодною водою, таз з льодом і т.п.).
  5. Дріжджі розброджують за інструкцією на упаковці.
  6. Тепле сусло переливають в ємність для бродіння, додають активізовані дріжджі, перемішують.
  7. На горлечко посуду з зерновою брагою встановлюють гідрозатвор. Переносять в темне тепле приміщення (18-25°C).
  8. Бродіння в середньому триває 3-6 днів. Протягом цього періоду сусло потрібно щодня перемішувати.

Готова брага повинна бути світлою, мати кисло-гіркий смак, характерний спиртовий запах. Подальша обробка продукту виконується за рецептом в залежності від того, який алкогольний напій планується приготувати.


Брагу на солоді можна приготувати і без дріжджів. Для цього необхідно взяти пшеничний солод (4 кг), така ж кількість цукру і 30 л води.

Закваску із зерен пшениці (1 кг) роблять за рецептом, описаним вище. Переливають в бродильну ємність, вносять цукор, розбавляють теплою водою. Закривають ємність кришкою з гідрозатворів, переносять в приміщення з температурою 18-25°C.

Бродіння сусла відбувається протягом 7-10 днів. Після цього брагу можна переганяти в самогон.

Брага з солоду і пшеничного борошна

В результаті перегонки браги, приготовленої з борошна і солоду, виходить дуже м'який, ароматнийбрага на зерне самогон. Рецепт простий і в домашніх умовах приготувати такий алкоголь нескладно.

Необхідні продукти:

  • Пшеничне борошно — 3 кг.
  • Зелений житній солод — 450 г.
  • Вода очищена — 15 л.
  • Дріжджі сухі пекарські — 60 г.

Технологія приготування:

  1. Воду вливають в металеву ємність. Нагрівають до 50°C. Не знімаючи каструлі з вогню, всипають тонкою цівкою борошно, постійно помішуючи. Витримують « тісто » при постійній температурі 50°C протягом 15 хвилин.
  2. Підвищують температуру до 60°C, витримують сусло на вогні ще 15 хвилин.
  3. Збільшують вогонь до максимуму, доводять розчин до кипіння. Варять розчин півгодини, час від часу перемішуючи, щоб борошно не прикипіла до дна ємності.
  4. Знімають з плити, охолоджують до 60°C.
  5. Солод розмелюють в крупу, змішують з теплою водою.
  6. Зварене сусло з борошна і зелений солод змішують в бродильної ємності. Залишають в теплому місці для оцукрювання на 3-5 годин.
  7. Вводять в брагу розчин з дріжджів, невеликої кількості цукру і води.

Ємність з Брагою з солоду і борошна переносять в тепле приміщення для подальшого бродіння.

Цукрова брага на солоді

За класичним рецептом для приготування браги з цукру і солоду потрібні наступні пропорції вихідної сировини:

  • Цукор — 3 кг.
  • Солод — 1,2 кг.
  • Вода — 15 л.
  • Дріжджі — 300 г (пресовані).

Воду нагрівають до 40°C, виливають у бродильну ємність. Додають третю частину цукру. Дріжджі кришатьперемалывание солода в мясорубке і висипають в затор. Все добре перемішують.

Зелений солод розмелюють в крупу, висипають в ємність для бродіння. Затор ще раз добре перемішують і залишають у спокої на 2-3 години в теплому місці.

Якщо все зроблено точно за рецептом, цього часу достатньо для початку процесу бродіння. Після цього в сусло додають цукор, що залишився. Перед внесенням бажано інвертувати його, тобто розчинити в теплій воді.

Брага готова. Залишається перенести її в темне тепле приміщення і чекати дозрівання. Завдяки додаванню зеленого сусла цукрова брага в домашніх умовах бродить швидше. Через 4-5 днів вона буде повністю готова до перегонки.

Брага для віскі

Робити домашній віскі, який не поступається за якістю справжньому шотландському, потрібно тільки з ячмінного солоду. Для приготування браги крім самого солоду (8 кг) потрібно вода (32 л) і пресовані дріжджі (300 г). Цукор в класичному рецепті віскі не використовується.

Технологія приготування:

  1. Воду влити в каструлю. Прогріти до 70°C.
  2. Роздроблений в крупу солод всипати в гарячу воду тонкою цівкою. Розчин постійно помішувати дерев'яною ложкою. В результаті повинна вийти однорідна суміш, схожа на кашу.
  3. Сусло прогріти до 65°C, закрити каструлю кришкою. Підтримувати зазначену температуру протягом 1,5 годин, залишивши ємність на плиті.
  4. Зняти з вогню, охолодити затор до 25°C.
  5. Перелити в бродильну ємність, ввести в брагу для віскі розброджені дріжджі. Пермешать.
  6. На горлечко ємності встановити водяний затвор. Перенести ємність в тепле приміщення (18-25°C).

Брага на ячмінному солоді для віскі дозріває протягом 3-15 днів в залежності від цукристості сировини, температурних умов, активності дріжджів. У цей період сусло потрібно щодня перемішувати, щоб уникнути скисання.

Рецепт браги з хмільною закваскою

Хмільна закваска в винокурінні виконує функцію дріжджів, тобто є каталізатором ферментації браги. Щоб зробитихмельная закваска будинку закваску на хмелі необхідно змішати: готовий ячмінний солод, який використовується в приготуванні віскі 1 кг; пшеничне борошно — 2 кг; гранульований хміль — 200 гр на таку кількість сухої сировини необхідно 12 л води.

Воду нагрівають до 40°C і всипають в неї хміль разом з солодом і борошном. Розчин щоб уникнути утворення грудок інтенсивно помішують.

Отриману кашку необхідно довести до кипіння і прогрівати на повільному вогні протягом години. Закваска з хмелю поступово загусає, тому час від часу потрібно підливати воду, щоб консистенція розчину не змінювалася.

Готовий продукт слід остудити, процідити через сито. Хмільний Макуха віджати. Після цього закваску можна вводити в бражне сусло.

🛑 👉 постановка и перегонка зерновой браги из зелёного солода 🛑 👉 постановка і перегонка зернової браги з зеленого солоду