настоянка з черносмородинового листя

Чорна смородина походить від слова «смородина», що в перекладі з давньоруського означає «сильний запах». Ось чому з листочків цього чагарнику часто готують чай, застосовують їх і при консервації.

За що цінують смородинові листочки

чай со смородинойЯкщо відкрити енциклопедію і прочитати про ягоди чорної смородини, то там написано, що вона містить ряд цінних елементів, будучи вельми корисною для людини: вітаміни A (каротин), B, C, E, K, P; інші речовини. Ті ж вітаміни, але з іншою пропорцією містяться і в листі (зокрема, в листі кілька в більшій кількості присутній вітамін З). Всі ці складові в тій пропорції, що знаходяться в листі, корисні для людини.

Чай на листочках виходить тонізуючим, загальнозміцнюючу, антисептичну. Крім цього він володіє такими властивостями як сечогінний, протиревматичний, очищає. Перераховані якості дозволяють використовувати його як доповнення до лікарських засобів (або ліки). З лікувальною метою рекомендується застосовувати настойки на листках.

Настойки призводять до виведення сечової і пуринової кислоти з організму людини, також вони є потогінними і проносними м'якої дії. Застосовують настойки і при порушенні обміну речовин, кровотечах, захворюваннях серцево-судинної системи, подагрі, гастриті.

Використовували настоянки і відвари з частин цього чагарнику і в старовину. Народна медицина радить використовувати листочки при лікуванні ексудативного діатезу (чаклуни, проте грамотними були), хвороб очей і дерматитів.

Спиртова настоянка на смородинових листках

Є деякі рекомендації по виготовленню настоянок на листі чорної смородини. Перш за все, бажано збирати молоде листя навесні або на початку літа. Взагалі при заготовках і в їжу частонастойка и лист смородины радять вживати саме весняні молоді паростки, це відноситься до багатьох рослинам.

Існує два принципово різних підходи отримання настоянок з ягід чорної смородини або інших частин рослин, в тому числі і листя.

Перший підхід полягає тому, що спирт утворюється в заготівлі в результаті життєдіяльності мікроорганізмів, бактерій. Градусів виходить трохи, від десяти до чотирнадцяти, не більше. Тут важливо дотримати пропорції цукру води і листя, інакше смакові якості будуть, швидше за все, гірше, ніж могли б бути. Спирт в подібному процесі не додається. Сам процес отримання містить два етапи: на першому етапі бродіння йде в накритій марлею посуді, розчин періодично перемішують (3-4 дні процес триває); на другому етапі посуд накривають гумовою рукавичкою або кришкою (гази в цьому випадку виходять через гідрозатвор). Другий етап може тривати досить довго, кілька тижнів. Далі отриманий сидр розливають по пляшках. Надалі цей напій можна зміцнити спиртом, тоді він буде довше зберігатися.

Другий підхід полягає в тому, що ми просто заливаємо спиртом або горілкою листя або ягоди. У такій кількості спирту бактерії не живуть, тому процеси йдуть інші. Якщо перший спосіб вимагає місяць і більше, то при використанні спирту напій виходить через кілька днів, а то і через день. Якщо така настоянка робилася на спирту, то при остаточному етапі готування додається кип'ячена вода, щоб отримати від тридцяти до сорока градусів фортеці. Подібні рецепти досить розпливчасті, оскільки все зводиться до того, наскільки сильно ароматизований напій вийде. Детальніше про те, як приготувати настоянку зі смородини на спирту →

Рецепт, як готувати настоянку на основі листя чорної смородини наступний. Готуєте молоді листочки, миєте їх від пилу і просушують. Потім набиваєте ними пляшку, майже доверху, і заливаєте горілкою. Наполягаєте добу або більше. Ось і весь рецепт. Аналогічний рецепт з ягодами, їх насипають до половини або на дві третини посуду, а потім заливають спиртом. Після того, як напій відстоявся, спиртнастойка из листьев смородины розводять водою.

Показання та протипоказання до застосування

Про спиртову настоянку з листочків чорної смородини інформації дуже мало (точних даних про показання та протипоказання немає), але оскільки склад ягід і листя багато в чому схожий, то показання протипоказання будуть приблизно однакові. Що стосується алкоголю, то його дію можна звести до прискорення засвоєння елементів організмом. Є і протипоказання для алкоголю, про них в самому низу.


Незважаючи на всю користь чорної смородини, є і протипоказання до її споживання. Не бажано харчуватися даної ягодою при такому захворюванні, як тромбофлебіт (головним чином, це пов'язано з тим, що ця ягода містить вітамін до в значній кількості), занадто часте споживання ягоди у великих кількостях може привести до підвищення згортання крові.

Протипоказана дана ягода і при деяких видах (гиперцидные) гастритів, гепатиті, виразках і підвищеної кислотності шлунка. Також, не рекомендується використовувати дану ягоду в разі інсульту або інфаркту.

Про показання писалося вище, тому наведемо деякі народні рецепти:

  • Артроз шийний: в цьому випадку рекомендується приймати щодня двісті п'ятдесят грам сухого екстракту листя,
  • Порушення структури вен: (тут обережніше) тривале застосування настоянок листя в поєднанні з іншими рослинами антиоксидантами,
  • Ревматизм, порушення кровообігу, інфекції видільної системи: п'ють по дві-три чашки настою листя в день (чай з листя смородини).

черносмородиновые листьяПротипоказання до алкоголю:

  • Вагітним,
  • Закодованим,
  • Алкозалежним,
  • Приймають сильнодіючі препарати,
  • Приймають психотропні препарати,
  • Якщо є захворювання печінки.

Дані протипоказання відносяться в основному до настоянки, що стосується сидру, отриманого шляхом бродіння, то градусів в ньому не багато. Його не слід приймати вагітним жінкам, для решти — відповідно до вказівок лікаря.

Домашнее шампанское, из листьев черной смородины Домашнє шампанське, з листя чорної смородини