Вибір сировини і технологічні особливості приготування настоянок
Головним компонентом будь-якої настоянки є спиртовмісна основа. Для цього використовують самогон, спирт і навіть магазинну горілку. Кожен домашній майстер визначає для себе: яка сировина краще підходить для настоянки власного приготування. Один критерій визнається всіма — спиртова основа напою повинна бути високої якості, без сторонніх запахів і домішок.
Спиртову сировину необхідно заздалегідь розбавити водою до тієї спиртуозности, яка повинна бути в кінцевому продукті. Як правило, вона становить 30-45°C. Обов'язково слід врахувати додаткове зниження градуса розведенням алкоголю соком свіжих плодів (вишня, малина і т.д.). Це дозволить уникнути утворення каламуті в настоянці.
Рослинні компоненти настоянок
Для розкриття смаку свіжих фруктів і ягід використовують додавання не менше 100 г цукру на 1 л.
Полуниця, чорниця, лохина, брусниця, морошка передають напоям тонкий і ніжний ягідний смак. Для його повного розкриття і кращого збереження, настоювання потрібно проводити при знижених температурах від 1,5 до 3 місяців.
Фортеця фруктових і ягідних напоїв вибирається в залежності від виду сировини:
- На брусниці, полуниці, смородині, Малині — 25-30°C;
- На горобині, сливі, цитрусових — 40°C.
Якщо хочеться надати смаку ягідного алкоголю Коньячний відтінок, використовують спиртове сировину, розбавлене водою до 45-60°C і попередньо настояне на дубовій трісці. Особливо хороший цей спосіб для напоїв з вишні, глоду, звичайної і невежінской горобини.
Нерідко свіже плодово-ягідне сировину в рецептах настоянок замінюється сушеним. У сухих плодах і травах стінки клітин зруйновані, тому екстракція, вихід смакових і ароматичних речовин в спиртовий розчин відбувається безперешкодно, з високою швидкістю.
Детальніше про те, як приготувати настоянки з ягід на спирту →
і на
горілці →
Додаткові переваги сухої сировини:
- Зручне зберігання;
- Можливість готувати улюблені настоянки вдома весь рік, а не в момент збору врожаю.
Не слід прагнути до високої концентрації рослинних компонентів в спиртовій основі. Перевищення дози трав, прянощів, плодів погіршує смаковий баланс напою, робить його схожим на лікарську мікстуру, яку можна вживати лише краплями і мілілітрами, розбавляючи водою.
Способи фільтрування настоянок:
- Спеціальний фільтрувальний папір;
- Вата або косметичні ватяні диски;
- Фільтри для кавоварки;
- Тканина з щільним переплетенням ниток в кілька додавань.
Фарбування настоянок в різні кольори рослинними компонентами:
- Коньячний колір — Дубова тріска, калган, перегородки волоських горіхів;
- Червоний — чорниця, смородина, журавлина;
- Жовтий — цедра лимона;
- Зелений (ненадовго) — м'ята;
- Синій — суцвіття волошки;
- Фіолетовий — свіжі насіння соняшнику;
- Оранжево-лососева — корінь шипшини.
Популярні рецепти настоянок
Більше популярних рецептів ягідних настоянок, ТОП-10 →
Горобинова
Для настоянки використовують прихоплену морозом горобину. Ягоду перебрати, видалити гілочки, сміття, вимити проточною водою і злегка розбити товкачем. Засипати в 2-х літрову банку до половини, що залишився обсяг долити самогоном, горілкою або спиртом міцністю 45°C, додати 1 ст.л. цукру. Закрити пластмасовою кришкою, прибрати в темне місце.
Вже через 4 дні можна зняти першу пробу смачного напою з красивим кольором. Якщо витримати горобину в спирті близько місяця — вийде настоянка з іншим, більш витриманим смаком з коньячними тонами і благородним насиченим кольором.
В іншому варіанті рецепта з горобини використовують сушені плоди. Це дозволяє робити напій в будь-який час року. Замість 1 л свіжих ягід потрібно взяти 1 склянку сухих. Відповідно, горілки на 2-х літрову ємність знадобиться більше.
З шипшини
У рецепті цієї м'якої настоянки з тонким ароматом і незвичайним апельсиново-морквяним кольором, використовують не ягоди, а корінь шипшини. Очищені і подрібнені корінці наполягають в горілці 2 тижні. На 1 л потрібно 2 ст.л. рослинної сировини.
Для приготування напою годяться коріння товщиною 4 мм і більше. Викопувати їх можна в будь-який час року, але кращими вважаються кореневища шипшини весняної та осінньої викопування.
Непоганий смак має настоянка, приготована з сушених ягід шипшини. Для настоювання беруть 1 л горілки, 1 ст.плодів і 1 ст. л. цукру. Витримують 1 місяць. Але частіше ягоди використовують в якості добавки в рецептах складних багатокомпонентних настоянок і бальзамів.
Детальніше про те, як зробити настоянку шипшини на самогоні →
Діброва
Рецепт пряної гіркої настоянки, в складі якої крім запашних трав і прянощів використовується Дубова тріска:
- Горілка або самогон 40°C — 3 л,
- Дубова тріска (попередньо витримати 15 хв. в окропі) — 1 ст. ложка,
- Мед — 1 ст. л.,
- Материнка (орегано) — 1 ст. л.,
- Звіробій — 1 ст. л.,
- Запашний перець — 15 горошин,
- Гвоздика — 5 бутонів,
- Коріандр — 10 зерен,
- Ванільний цукор і лимонна кислота — на кінчику ножа.
Настоянку витримати 10 днів в темряві, періодично збовтуючи. Процідити 2 рази через ватяні диски, розлити по пляшках. Вживати можна відразу, але додаткова двотижнева витримка істотно поліпшить смак.
Біловезька
Пряна м'яка настоянка коньячного кольору, в який її забарвлює корінь калгану:
- Горілка або самогон 40-45°c — 1 л,
- Корінь калгану (аптечне назва «перстач прямостоячий») — 2 г,
- Насіння кропу — 1 г,
- Лавровий лист — 1 шт.,
- Мед — 1 ч. л.
Час настоювання — 2 тижні.
Рибальська
На 0,5 л хорошого домашнього дистиляту або горілки 40°C додати 2 зубчики часнику, червоний пекучий перець і парасольку кропу (можна замінити насінням). Наполягати 3 дні, довго не зберігати, тому що у часникових настоянок псується смак.
Можна приготувати швидкий напій напередодні риболовлі, заправивши часником і кропом готову перцівку.
Більше рецептів приготування перцевої настоянки →
Клюківка
Один з кращих ягідних рецептів, класика жанру алкогольних напоїв, виготовлених вдома. Розкішний червоний колір, тонкий аромат, збалансований кисло-солодкий смак роблять «Клюковку» прикрасою домашнього столу навіть вибагливого гурмана.
Розім'яти 0,5 кг журавлини з 200 г цукру і дати постояти ніч. Вранці розмішати і з'єднати з 3 л самогону або спирту міцністю 60°C, додати 600 мл води. Наполягати 4 дні. Через сито настойку відокремити від мезги. У мезгу додати 500 мл води, розмішати, ще раз процідити і з'єднати з настоянкою. Дати відстоятися 1-2 доби і декантувати з осаду за допомогою гумової або силіконової трубки.
Детальніше про те, як приготувати журавлинну настоянку на самогоні і на спирту →
Хріновуха
Знаменита настоянка з пекучим смаком. Підвищує апетит, запобігає застуді, кашлю. Однак, вживати її слід з обережністю — не більше 50 мл за раз. Не рекомендується при захворюваннях серця, підвищеному тиску.
На 0,5 л самогону, горілки або спирту, розведеного водою до фортеці 40-45°c використовують очищений шматочок кореня хрону, розміром з Чоловічий мізинець. Його потрібно нарізати тонкими скибочками. Додати цедру від лимона, 1 ч.л. меду, щіпку сушеного імбиру. Пляшку з настоянкою перші три дні збовтувати по 2-3 рази на добу. Наполягати не більше 7 днів. Процідити, витримати 2 дні. За цей час на дні судини утворюється білястий білковий осад, від якого настойку можна відокремити декантированием.
Запасти сировину для виробництва хріновухи в домашніх умовах можна на весь рік, зберігаючи коріння хрону в морозильній камері.
Детальніше про те, як приготувати хріновуху на самогоні →
Перцівка
Класична настоянка, в якій використовують червоний стручковий гострий перець. Для її виготовлення будинку потрібно будь-яка спиртовмісна основа: самогон, горілка, спирт, розведений водою до фортеці 40-45°C. на 1 л алкоголю потрібно взяти 2-3 сухих стручка червоного перцю (в залежності від розміру і ступеня пекучості). Додатково буде потрібно 2 ч.л. сушеної солодкої паприки для додання красивого перцевого кольору і аромату, по 5 шт. горошин запашного і чорного перцю, 1 ст. л меду або цукру, цедра з невеликого лимона. Для декору знадобиться пекучий перчик мініатюрних сортів.
У ступці злегка розчавити чорний і запашний перець, стручки гострого перцю проколоти. Наполягати при кімнатній температурі 6-7 днів. Відфільтрувати, витримати ще тиждень, щоб вийшов збалансований смак пекучого, ароматного, трохи солодкуватого напою. Розлити по пляшках, в кожну додати розмочений маленький цілий перчик. Щоб він занурився в настоянку, а не плавав по поверхні, з нього потрібно видавити повітря.
Детальніше про те, як з самогону зробити перцівку →
Поради щодо приготування настоянок
- Часто мед в настоянках, приготованих будинку, дає каламуть, тому в рецептах, де наявність не грає принципової ролі, варто замінити його цукром.
- Настоювання свіжої цедри в міцній спиртовій основі, крім аромату цитрусових, іноді викликає появу неприємного маслянистого смаку і запаху. Щоб цього уникнути, слід розводити основу до додавання інгредієнтів. При 30-45°c фортеці виходить оптимальний аромат лимона, апельсина та інших цитрусів.
- Якщо за рецептом для настоянки потрібно 0,5 горілки 40°C, а вдома під рукою тільки спирт 96°C, необхідно в 290 мл води додати 210 мл спирту.
- Для виправлення каламуті в настоянці виробляють її охолодження в морозильній камері. В результаті каламуть може випасти у вигляді пластівців в осад, від якого напій відокремлюють декантированием.
- Усунення Муті може допомогти додавання в настоянку фортеці. Спочатку це слід перевірити на невеликому обсязі напою.
Детальніше про те, як зробити настоянку на горілці, рецепти приготування → і на спирту →
Зберігання настоянок
Якщо Домашній майстер опанував досконало наукою приготування смачних настоянок в домашніх умовах, питання зберігання, як правило, не варто. Напої не застоюються, стаючи бажаною прикрасою столу в будинку автора, а також його друзів і родичів. Іноді навіть шикуються черги з очікують закінчення витримки чергового шедевра. Проте, норми зберігання настоянок існують.
Не можна зберігати фруктові та ягідні настоянки зі свіжих плодів будинку більше одного року. У них відбувається зміна кольору, аромату, окислювальні процеси погіршують смак. А такі настоянки, як часникова і на смородинових нирках
, втрачають якість вже через місяць зберігання. Перцівка, хріновуха, настоянки на сухому сировину і травах стоять вдома рік і більше. Деяким напоям довготривала витримка надає нові чудові відтінки смаку і аромату, облагороджує їх. Серед них — латгальскій коньяк, бехеровка.
герметичність закупорювання, прохолода і відсутність світла — умови продовжують зберігання домашніх настоянок без втрати якості.