Аламбік-мідний самогонний апарат з багатовіковою історією

Аламбіки – старовинні конструкції, призначені для дистиляції фруктової води, спирту або ароматичних масел. Ці пристрої активно використовувалися більше тисячі років фармацевтами, винокурами і алхіміками.

Конструкція і зовнішній вигляд аламбіка відрізняється від звичайних самогонних апаратів. Виконаний він з міді. Сучасні моделі доведені до конструкційної досконалості і використовуються винокурами для виготовлення кальвадосу, рому, Джину, коньяку, віскі, чачі та інших алкогольних напоїв.Аламбик

Історія появи

Перші аламбіки з'явилися в Стародавньому Єгипті. Згадки про перегонці вина за допомогою мідних перегінних кубах датовані 3 ст. До н. е.

Спочатку аламбіки використовувались для виготовлення ліків, фарб та ароматичних есенцій. Тільки в 17 столітті їх стали застосовувати для дистиляції алкогольної сировини.

У 7 столітті аламбік «завоював» Європу. Це було пов'язано з розвитком алхімії і необхідності в дистиляції рідин. Завдяки аламбікам трохи пізніше в Європі почався розквіт парфумерної справи.

Наприкінці 16 століття голландці роблять перші спроби дистилювати вина через їх погану якість та короткий термін зберігання. А на початку 17 століття аламбік успішно вдосконалений французами з провінції Тонне-Шаранта. З цього моменту використовується подвійна перегонка. Отриманий винний дистилят добре зберігався і міг витримувати довге транспортування. Розвиток цієї технології в майбутньому призвело до появи коньяку.

Промышленные аламбики

У тих районах, де виноградарство не було розвинене, з 16 століття починається дистиляція алкогольних продуктів з іншої сировини: кукурудзи, картоплі, пшениці, різних фруктів. Аламбіки стали відрізнятися один від одного в залежності від регіону їх використання.

У 1831 р.шотландець Роберт Штейн удосконалив конструкцію аламбіка, домігшись постійної перегонки. Тепер дистиляція відбувалася постійно, а не частинами. Це дозволило скоротити тривалість процесу і благотворно вплинуло на міцність кінцевого напою.

На даний момент мідні аламбіки застосовуються для виробництва арманьяку, коньяку та інших алкогольних напоїв. Кількість кінцевого напою залежить від габаритів апарату. Існують апарати об'ємом від 5 до 100 л.а в промисловому виробництві використовуються перегінні куби на 1 000 л. і більше.

Конструкція і принцип роботи

Самогонний апарат аламбік виготовляється виключно з міді. Відрізнити його від звичайного дистилятора можна за характерною округлою формою всіх деталей конструкції.

Аламбік складається з наступних деталей:

  • Перегінного куба і шолома луковичной форми;
  • Повітряного дефлегматора у вигляді " лебединої шиї»;
  • Холодильника;
  • Змійовиків для подачі води і виведення дистиляту.

Схема аламбика

Принцип роботи аламбіка мало відрізняється від схеми виробництва спирту на звичайному самогонному апараті.

  1. Брагу заливають в перегінний куб, встановлюють шолом і нагрівають вміст.
  2. Утворена пара проходить через трубку в ємність для охолодження.
  3. Під впливом холодної води, що надходить через нижній патрубок, відбувається конденсація парів спирту.
  4. Спирт виводиться через верхній патрубок.

Мідь абсорбує шкідливі речовини з спиртового конденсату і надає кінцевому продукту м'який смак. А округла форма куба не дозволяє накопичуватися суспензій по кутах апарату.

Види аламбіків

Існує багато версій сучасних аламбіков, що розрізняються по конструкції, функціональним можливостям і особливостям технологічного процесу.

Класична модель

Являє собою аламбік, що складається з трьох базових частин – перегінного куба, трубки і холодильника. Деталі або спаяні між собою, або скріплені клепками або гвинтовим різьбленням.

З колоною

Між перегінним кубом і шоломом встановлена знімна насадка. У неї кладуть ароматизирующее сировину. Спиртові пари, проходячи через насадку, вбирають в себе ефірні масла трав або фруктів. Завдяки цьому дистилят отримує невеликий смаковий відтінок і приємний аромат.

Аламбік з колоною широко застосовується в парфумерній промисловості.

Португальський аламбікВиды алмбиков

Відрізняється від класичного апарату тільки трохи збільшеною випарної камерою, завдяки чому збільшується фортеця спирту на виході. Використовується також для перегонки парою.

Alkitar, або арабський аламбік

Це красива, зручна і компактна модель з вертикальною установкою всіх деталей. Холодильник має з'єднання з шоломом. Застосовується не тільки для виготовлення спирту, але і для виробництва ефірних масел.

Шарантський

Батьківщина цього самогонного апарату – Французька провінція Шарант. Його використовують для виготовлення французького коньяку, переганяючи спирт двічі і закупорюючи кінцевий продукт в дерев'яні бочки. Відрізняється від інших мідних апаратів наявністю в конструкції проміжної ємності, встановленої між кубом і охолоджувачем. Вона може виконувати функцію як додаткового резервуара для сировини, так і охолоджувача.


З гідрозатворів

Конструкція передбачає наявність спеціального жолоба між стінками куба, службовця для посилення герметизації апарату. Найчастіше в комплектації є ректифікаційна лінза, що дозволяє збільшити міцність дистиляту.

На водяній бані

Необхідний для перегонки густий браги. Перегінний куб знаходиться в додатковій ємності, в яку заливається вода. Розігрів сировини відбувається паром, а не відкритим вогнем.Виды аламбиков

Віскарний

Оснащений подовженим шоломом, завдяки чому дистилят краще очищається.

З ректифікаційною колоною. Апарат дозволяє отримати чистий дистилят з високим (близько 90%) вмістом спирту, але з втратою аромату сировини.

Детальніше про самогонних апаратах для віскі →

Плюси і мінуси

Пристрій підійде тим, хто цінує високу якість напоїв.

Гідності мідного апарату:

  • Простота експлуатації;
  • Можливість використовувати в будь-якому місці: вдома або на природі, тому що нагрівати його можна навіть на відкритому вогні;
  • Швидко нагрівається і відмінно тримає тепло;
  • Можна виготовляти елітні напої-кальвадос, арманьяк, віскі і т. д., а також переганяти густе сусло;
  • Тривалий термін експлуатації;
  • Виготовляється з чистої міді без присадок;
  • Матеріал виготовлення не тільки робить дистилят безпечніше, але і покращує його смакові і ароматичні параметри.

Недоліки:

  • Висока ціна, обумовлена дорогим матеріалом виготовлення і ручним виробництвом аламбіков;
  • Маленький обсяг перегінного куба у недорогих моделей;
  • Необхідність в особливому догляді – аламбік потрібно чистити, вчасно полірувати і протирати спеціальними засобами.

Для чого потрібен аламбік

Апарат дозволяє в домашніх умовах з браги отримати високоякісний алкоголь міцністю до 70°. В процесі дистиляції, без додаткових пристосувань, сусло очищається від шкідливих домішок завдяки абсорбуючим властивостям міді.

Аламбік знадобиться винокурам, які не бажають обмежуватися виготовленням тільки самогону. Апарат потрібен для приготування вина, бренді, віскі, арманьяка, коньяку та інших благородних напоїв.

Рейтинг моделей

Розглянемо найпопулярніші моделі аламбіков для домашнього використання.

Аламбік Al-Ambiq Люкс, 10 л

Португальська аламбік ручної роботи з перегінним кубом на 10 л дозволяє отримати в домашніх умовах благородні напої високої якості. За півгодини апарат виробляє більше 1 л спирту. У продажу є моделі з об'ємом перегінного куба від 2 до 100 л.Простота збірки і експлуатації дозволяє використовувати аламбік навіть новачкам.Аламбик Al-Ambiq Люкс, 10 л

Гідності:

  • Висока герметичність апарату;
  • Ручна робота португальських майстрів;
  • Наявність термометра;
  • Компактний розмір;
  • Гарний зовнішній вигляд;
  • Наявність 2 штуцерів: для відводу води і спирту.

Недоліки:

  • Складність догляду;
  • Невеликий обсяг перегінного куба.

Середня вартість апарату – 8,3 тис.

Аламбік Al-Ambiq з колоною, 15 л

Модель виготовлена в Португалії та виготовлена вручну з чистої міді. Апарат дозволяє отримати не тільки ароматні алкогольні напої (чачу, віскі та ін.), але і виготовити на дому гідролати і ефірні масла.Аламбик Al-Ambiq с колонной, 15 л

Гідності:

  • Тривалий термін експлуатації при належному догляді;
  • Можливість створювати нові смаки алкоголю;
  • Можливість прибрати колону і використовувати апарату стандартно;
  • Наявність термометра;
  • Хороша герметичність.

До недоліків моделі можна віднести високу ціну. В середньому покупка Аламбік Al-Ambiq з колоною 15 л. обійдеться в 18500 грн.

Аламбік Al-Ambiq з гідрозатворів, 15 л

Модель орієнтована на винокурів, які бажають ароматизувати домашній алкоголь. Гідрозатвор не дозволяє специфічним запахам поширюватися в приміщенні, при цьому алкоголь зберігає аромат і міцність. Для домашнього використання можна придбати моделі об'ємом від 5 до 50 л.Аламбик Al-Ambiq с гидрозатвором, 15 л

Гідності:

  • Очищення спирту відбувається в процесі дистиляції;
  • В комплект входить сито і ректифікаційна лінза;
  • Простота експлуатації.

Недолік моделі – ціна. Середня вартість мідного аламбіка - 17 тис. грн.

Аламбік Al-Ambiq на водяній бані, 30 л

Мідний аламбік португальського виробництва призначений для перегонки браги з будь – якої сировини: фруктів, зерна, овочів, цукру і т. д. як і інші різновиди аламбік представлений широким спектром літражу-від 5 до 50 л. Аламбик Al-Ambiq на водяной бане, 30 л

Гідності:

  • Простота у використанні;
  • Наявність комплексної системи охолодження;
  • Мінімальна ймовірність пригорання густого сусла;
  • Пластичність стінок виробу (легко виправити вм'ятини).

Недоліки:

  • Використовувати аламбік можна тільки на електроплитах або газових пальниках;
  • Вартість.

Середня ціна моделі – 24 тис.

Алькітара Al-Ambiq "Преміум", 30 л

Алькітара-зразок естетики і старовинного мистецтва. Ці моделі підходять для виготовлення міцних напоїв – Джину, горілки, віскі. Літраж перегінних кубів коливається від 5 до 50 л.Алькитара Al-Ambiq «Премиум», 30 л

Гідності:

  • Компактні розміри;
  • Наявність термометра для контролю температури;
  • Можливість виготовляти як алкоголь, так і ефірні олії;
  • Відмінна герметичність;
  • Легко розбирається і збирається.

Недолік цієї моделі – висока вартість. Середня ціна 19 тис. грн.

Як вибрати апарат

Користуватися аламбіком можуть як просунуті, так і початківці винокури. Вибір моделі залежить тільки від потреб. Якщо від апарату потрібно виключно перегонка фруктової або зернової рідкої браги, то варто звернути увагу на прості конструкції. Якщо планується переганяти густе сусло, то кращий варіант – аламбік на водяній бані. Для ароматизації знадобиться аламбік з гідрозатворів або з колоною.

Для домашнього використання варто придивитися до моделей об'ємом від 12 до 20 л.звернути увагу слід на такий параметр, як товщина стінок. Вона повинна бути 1,5-2 мм.

Для індукційних печей підійде аламбік з феромагнітним дном.

Аламбік своїми руками

Виготовлення мідного аламбіка своїми руками – важкий і дорогий процес. Португальські майстри роблять апарати вручну, вивіряючи кожну деталь.

Щоб зробити аламбік самостійно знадобляться:

  • Ножиці по металу;
  • Циркулярна пила або болгарка;
  • Молоток;
  • Мідні листи;
  • Паяльник;
  • Припой зі срібла.

Процес виготовлення:

  1. Обчисліть пропорції деталей.
  2. Зробити креслення для заготовок, не забуваючи залишати припуски для зварювання швів вироби.
  3. Вирізати заготовки.
  4. Обробити молотком, ножицями по металу та іншими інструментами деталі.
  5. З мідної трубки зробити спіраль для циркуляції води в холодильнику.
  6. Всі підготовлені деталі зібрати і спаяти між собою.
  7. Обробити шви срібним припоєм.
  8. Начистити до блиску апарат.

Саморобний аламбік буде тільки копією справжнього апарату. До того ж немає гарантії, що він буде безпечний в експлуатації.

Аламбік – самогонний апарат з тисячолітньою історією. Пристрій має масу достоїнств і дозволяє отримати високоякісний і міцний домашній алкоголь. Висока ціна обумовлена відмінною якістю і гарантією безпеки аламбіка.

Автор: Євгенія Гончарова,
спеціально для byhaem.in.ua

Корисне відео про те, як зробити аламбік своїми руками