Анісовою настоянкою називається рід напою, одержуваного при наполяганні анісових насіння на алкогольній основі, в якості якої може виступати самогон, спирт або горілка. Завдяки цьому діапазон її фортеці варіюється в межах 25-50 градусів, а смак також може досить сильно відрізнятися.
Вперше анісовка виникла в XVI столітті, при відкритті прямого китайсько-московського торгового шляху, по якому в столицю доставили відразу два різновиди цієї рослини: сибірську і китайську.
Незважаючи на це, саме в Україні анісова настоянка почала готуватися одна з перших, тільки потім її рецепт перемістився в Європу і східні країни. Згодом вона ж стала улюбленим напоєм князів.
Рецепти анісових настоянок
Читаючи рецепти, а потім роблячи напої, не слід плутати такі речі, як анісова настоянка та анісова горілка. Настоянка не вимагає перегонки, при цьому в її основі може лежати вже готова горілка.
Рецепт № 1. Традиційна анісовка
Інгредієнти:
- Аніс – 1 ч. л.;
- Кмин - 1 ч. л.;
- Бадьян-2 шт;
- Самогону або іншого алкоголесодержащего напою-500 мл (якщо взято спирт, то оптимальним буде 40-50%);
- Цукор (глюкоза, фруктоза) – 1 ч. л.
Перед початком приготування самогон рекомендується попередньо очистити, вугіллям, наприклад. Потім все прянощі поміщаються в банку, заливаються алкоголесодержащей рідиною і на два тижні поміщаються в прохолодне темне місце, де їх слід збовтувати як мінімум раз в п'ять днів. Після цього практично готова анісова настоянка проціджують з використанням марлі, як правило, і в неї додається цукор або інші підсолоджують компоненти, які можна попередньо розвести в малій кількості підігрітої води (не більше 1 ч.л.). Отриманому напою слід дати кілька днів постояти, пити його краще в охолодженому вигляді.
Цей рецепт настоянки на самогоні є найбільш традиційним, і вважається, що саме так і виглядало початкове приготування анісовки. Для різноманітності його смаку до цього рецепту регулярно додаються також скоринки цитрусових, які наполягають на горілці або самогоні разом з прянощами.
Якщо рецепт буде змінено таким чином, настоянка замість традиційного золотисто-коричневого кольору
придбає жовтуватий відтінок, а на дні випаде осад, так що настойку необхідно буде профільтрувати особливо ретельно.
Детальніше про те, як приготувати анісову настоянку на самогоні →
Рецепт № 2. Петровський
Інгредієнти:
- Аніс-50 гр;
- Самогон (50 градусів фортеці – - 2 л;
- Цукор – 300 гр;
- Вода – 300 гр.
Аніс заливається самогоном і два тижні настоюється в темному місці. Потім в отриманий напій вливається охолоджений сироп, зварений на основі цукру і води. Результат ретельно перемішується і фільтрується не менше двох разів.
Рецепт № 3. Бабусин
Інгредієнти:
- Аніс – 20 гр;
- Горілка або самогон - 1 л;
- Кілька лісових горішків.
Лісові горішки і аніс поміщаються в матерчатий мішечок, який потім заливається алкоголем. Настоюють два тижні, після чого отриманий напій проціджують.
Рецепт № 4. З кропом
Інгредієнти:
- Аніс-4 гр;
- Кмин-0,5 гр;
- Коріандр-0,2 гр;
- Насіння кропу — 0,5 гр;
- Бадьян - 1-2 шт;
- Горілка, самогон або спирт (40-50% – - 3 л;
- Цукор – 1 ст. л.
Все прянощі заливаються самогоном або горілкою (при цьому бадьяновие зірочки слід попередньо поламати). Наполягають вони два тижні в темному місці, при цьому їх необхідно збовтувати як мінімум раз в п'ять днів. Потім отриманий напій слід перецедіть, дати йому відстоятися протягом декількох днів і пити охолодженим.
Цей рецепт анісовки є більш екзотичним, в першу чергу через нестандартного поєднання приправ, які разом дають вкрай незвичайний смак, здатний сподобатися не кожному. Хоча взагалі ця специфічність є відмінною рисою анісової настойки. Навіть якщо при її використанні береться традиційний рецепт, сам по собі цей напій має досить специфічними відтінками смаків, які багатьом нагадують ліки від кашлю.
Таким чином, вперше вибираючи спосіб виготовлення анісовки, слід все ж вибирати можливо більш нешкідливий і нейтральний варіант - так вище ймовірність, що він сподобається і можна буде перейти до більш ускладненим іншими спеціями і прянощами.
Використання анісової настойки в лікарських цілях
Анісова настоянка є хорошим помічником при утрудненому травленні і загальному стані здоров'я, але при цьому в першу чергу вона є важливою помічницею застудився або хворому на грип людині. Це обумовлено містяться в ній ефірними маслами (які в той же час роблять вживання цього напою у великих кількостях шкідливим для здоров'я і погано впливають на печінку).
Вона може служити як профілактичним засобом, як і виступити в якості одного з компонентів лікування. В цьому випадку застосовувати її слід по 1 ч.л. 3 рази на день або як полоскання – тоді 1 ст. л. анісовки розлучається в склянці води.
Її важливо зберігати в непрозорій тарі, уникаючи попадання під прямі сонячні промені, оскільки вона містить анетол, окислюється при впливі світла. Замість лікарського такий напій може надати отруйну дію.