з чим і як правильно пити коньяк-прості правила від фахівця

Коньяк (Cognac) — французький міцний алкоголь, вироблений шляхом перегонки вина з певних сортів винограду з подальшим дозріванням в бочках не менше двох років. Не всі напої мають право носити цю благородну назву, а лише ті, що зроблені в Департаменті Шаранта і там же дистильовані.

с чем пьют коньяк

Спиртне «витонченого походження» слід пити відповідно до традиційно сформованими правилами. У наші дні етикет практично не дотримується, благородний алкоголь часто стає учасником гучних застіль, і його вживання не можна назвати правильним. Настав час розібратися, з чим п'ють коньяк, а також з'ясувати, чи можна розбавляти Французьке бренді, і як це правильно робити.

Історія коньяку

Місцем народження коньяку називають однойменне місто-порт, розташований на річці Шаранта у французькій нової Аквітанії. У середні віки його жителі торгували сіллю і місцевим вином, поставляючи товари в інші європейські країни. Якість спиртного залишало бажати кращого, а після тривалого транспортування ще більше погіршувалося.

На початку XVI століття за допомогою голландських апаратів і технологій продукт почали дистилювати. Отриманий в результаті винний спирт володів більш насиченим ароматом і зберігав свої якості навіть після перевезення. Доставка стала більш простою і менш витратною.

Освоївши технологію перегонки, французи вирішили вдосконалити її, зробивши подвійну дистиляцію вина. Отриманий продукт зберігали в дубових бочках і незабаром помітили, що смакові якості покращилися. Спиртне стало придатним для вживання в чистому вигляді. Коньяк почали прямо з бочок розливати в пляшки, вказуючи час витримки в деревині. Від цього залежав смак і аромат напою.

За прийнятими ЄС нормативами визначення «коньяк» відноситься до продукції, виробленої тільки в аквітанському департаменті Шаранта. Спиртне, виготовлене в інших областях Франції або за її межами, коньяком іменувати не можна.

Правила подачі коньяку по етикету

Коньяк вимагає грамотного поводження. У процесі підготовки та проведення дегустації важливо дотримуватися традиційного підходу, приділяючи увагу кожній деталі.

Обстановка

З етикету дегустація повинна проходити в просторій кімнаті, яку попередньо провітрюють. Добре, якщо в приміщення багато природного світла. Якщо захід планується на вечірній час, варто подбати про хороше штучне освітлення.

У кімнаті не повинно бути занадто жарко. Рекомендований температурний показник-18 ° С.

Температура напою

Алкоголь не можна пити охолодженим: в цьому випадку сповільнюється розкриття смакового і ароматичного букетів. Французьке спиртне повинно бути злегка теплим, ідеальною вважається кімнатна температура — 22-25 °С.

Подача коньяку на стіл

Згідно етикету, коньяк подають за правилом трьох з — до напою пропонують каву і сигару. Молодий алкоголь допустимо супроводити шоколадом або паштетом. В Україні коньяк вважають за краще закушувати часточкою лимона, простого або зацукрованого.

Французькі сомельє-новатори пропонують пити благородний алкоголь з льодом або в замороженому вигляді. Охолоджена рідина стає густою і в'язкою, проявляє нові смаки, аромат розкривається довше. Супровід до такого напою не потрібно.

Келихи

Особливу увагу при подачі приділяють посуд . Традиційно коньяк розливали в сніфтери або кулясті келихи на короткій ніжці. Широку чашу тримали в руках, зігріваючи напій теплом долонь і насолоджувалися ароматом. Але часи змінюються.

В наші дні більш підходящим келихом для французького алкоголю вважають Tulip на високій ніжці з чашею у формі розкритого бутона ємністю 140 мл.тримати такий келих з коньяком правильно за ніжку, обертаючи рідина по стінках чаші і допомагаючи напою «роздихатися».

Дегустація

Перед дегустацією знавці рекомендують оцінити візуальні якості коньяку, насолодитися ароматом, відчувши всі відтінки букета. Вважається, що під час процесу можна вловити 3 " хвилі»:

  • Легку квіткову з нотками фруктів (верхню);
  • Ванільну (серединну);
  • Насичену і терпку фруктову (глибинну).

Правильно пити коньяк без поспіху, маленькими ковтками. Тоді рідина добре розтікається по язику і піднебінню, залишаючи м'який післясмак без спиртових ноток. Чим довше післясмак — тим якісніше напій.

Після слід трохи погріти келих в долонях і продовжити дегустацію.

Як пити коньяк в чистому вигляді

Спиртне французького походження прийнято пити без добавок, в чистому вигляді. Келих не потрібно наповнювати до країв, максимум на¼. Рідина рекомендується підігріти в долонях або омити нею стінки судини для насичення киснем. У першому випадку досвідчені дегустатори поміщають ніжку келиха між середнім і безіменним пальцями так, щоб підстава ємності стосувалося долоні. Однак тут важливо не перестаратися: зайвий перегрів сприяє більш яскравому прояву спиртової основи, що не найкращим чином відбивається на смаку.

Якщо хочеться більш глибоко відчути сутність благородного алкоголю, можна взяти Wobble glass — сніфтер без ніжки. Ємність лежить на боці, обертаючись навколо осі, що допомагає повніше розкритися аромату. Такий келих може замінити і сніфтер, і тюльпан.

Запивати коньяк не прийнято. Під час дегустації дозволяється пити мінеральну воду без газу або сік, але робити це слід тільки в перервах між подачами.

Чим розбавити коньяк

Не всі люблять пити коньяк в чистому вигляді, занадто міцний. У поєднанні з безалкогольними компонентами алкогольний аристократ стає м'якше і здатний підкорити серця навіть стійких супротивників спиртного.

Гарячі напої

Французьке спиртне часто п'ють з кавою або чаєм, в першому випадку поєднання вважається ідеальним. Гурмани радять додавати в чашку 1-2 ч.л. алкоголю і цукор за смаком. При бажанні можна доповнити трохи остиглий кави коньяком і молоком в пропорції 8:1:1.

Сік

Змішувати коньяк з соком — зовсім не блюзнірство, як вважають багато хто. Відомі сомельє запевняють, що сік робить французький алкоголь м'якше і вишуканіше, відкриває нові смаки.

Добре поєднуються з бренді соки без м'якоті:

  • Апельсиновий;
  • Яблучний;
  • Виноградний;
  • Вишневий;
  • Гранатовий.

Найправильніше співвідношення — 1:3 (1 частина спиртного і 3 частини розчинника). Для більшого зниження градуса дотримуються пропорції 1:4.

П'ють такі мікси з високих склянок, званих «хайболами», проте допускається використання будь-яких келихів.

Кола

Коньяк нерідко п'ють в поєднанні з солодкою колою, яка зовсім не псує його смак. Такий спосіб вживання вважається коктейльним.

Рекомендоване співвідношення — 1:1. Якщо мікс здасться занадто міцним, то можна використовувати 2 частини коли.

Багато п'ють французький алкоголь з мінеральною водою, тоніком або содовою з метою зменшити його міцність. Прихильники стандартного підходу виступають проти цього способу вживання: такі компаньйони «вбивають» смакові якості коньяку, і дегустація не приносить ніякої насолоди.

Детальніше про те, як пити коньяк з колою: Як правильно змішувати, популярні рецепти →

З чим пити коньяк у складі коктейлів

Коньяк можна пити не тільки в чистому вигляді або з розріджувачами, а й включати до складу коктейлів. В цьому випадку мікси набувають багатогранний смак і цікаве звучання, а головне — їх нескладно приготувати самостійно.

Alba (Світанок)

Терпкий насичений смак алкоголю доповнюється фруктово-ягідними нюансами.

Коньяк 25 мл
сік апельсиновий 25 мл
Апельсин 1 часточка
Малина 6-7 шт.

Рецепт:

  1. Ягоди розім'яти ложкою до стану пюре.
  2. В шейкер помістити рідкі компоненти.
  3. Додати малину, кілька разів струсити.
  4. Перелити суміш в келих.
  5. Прикрасьте апельсиновим клином.

Royal Manhattan( Королівський Манхеттен)

Популярний мікс з коньяком в якості головного інгредієнта набуває оригінальне звучання. Додавання біттера і вермуту надають солодкуваті фруктово-трав'яні нотки з відтінком легкої гіркоти.

Коньяк 50 мл
червоний вермут 20 мл
Гіркий Ангостура 1-2 краплі
Лід 2-3 кубики
Вишня 1 шт.

Рецепт:

  1. Рідкі компоненти помістити в шейкер, додавши кубики льоду.
  2. Все добре перемішати.
  3. Перелити в попередньо охолоджений келих, прикрасивши мікс вишнею.

Більше коктейлів з вермутом: 25 смачних рецептів для приготування в домашніх умовах →

Honeymoon( медовий місяць)

Яскравий цитрусовий смак надає міксу апельсиновий Куантро. Коктейль з насиченим ароматом-відмінний варіант для дружньої вечірки.

Коньяк 45 мл
біле вино 15 мл
Лікер Cointreau 15 мл

Рецепт:

  1. Помістіть компоненти в шейкер.
  2. Енергійно струсіть кілька разів.
  3. Наповнити вийшла сумішшю келихи.

Коктейль п'ють охолодженим. Для цього можна додати в келих кубики льоду. При їх відсутності переливати мікс слід в холодну посуд.

Більше рецептів коктейлів з коньяком для домашнього приготування →

Чим закушувати коньяк

Французи закушують коньяк, дотримуючись правила 3-х з: Café, Cognac, Cigar (кава, коньяк, сигара). Причому компоненти повинні вживатися в суворій послідовності-спочатку гаряча кава, потім бренді і, нарешті, сигара.

Стиль витончених жителів Франції не всім підходить, українці вважають за краще вибирати до спиртного гастрономічний супровід.

Закушувати коньяк найкраще:

  • Холодна телятина;
  • М'ясом птиці;
  • Паштетом;
  • Креветками;
  • Сьомгою;
  • Маслинами;
  • Горіхами.

Гармонійний дует з благородним аристократом складе сир з цвіллю, проте допускається вживання і інших сортів.

Чудовою закускою до коньяку стануть фрукти і ягоди:

  • Персики;
  • Груші;
  • Виноград;
  • Яблука;
  • Вишня;
  • Слива;
  • Гранат;
  • Полуниця;
  • Цитрусові.

В якості гастрономічного супроводу не варто вибирати нудотно-солодкі страви і продукти. Найкращі варіанти-темний шоколад та італійський десерт Тірамісу.

Не можна закушувати коньяк гострими, пряними і солоними продуктами. До цієї категорії відноситься мариновані огірка і помідори, квашена капуста, корейська морква, страви, присмачені прянощами і спеціями. Через їх специфічного смаку рецептори на мові блокуються, що заважає повному сприйняттю букета.

Традиція закушувати коньяк лимоном поширене тільки в Україні. Європейці вважають цитрусові невідповідним компаньйоном для аристократичного напою.

Коньяк — благородний алкоголь, пити який слід за стандартами етикету. Перед подачею важливо приділити увагу всім підготовчим етапам і не забути про підходящої закусці. Дегустація, проведена за правилами, дозволить глибоко відчути смак і аромат напою і принесе тільки позитивні емоції.

Автор: Анна
спеціально для byhaem.in.ua

Відео огляд: Як правильно пити коньяк і чим закушувати