Брусницю не дарма називають королівської ягодою. Плоди і листя вічнозеленого чагарнику завдяки унікальному хімічному складу і масі корисних речовин можна порівняти з невеликою аптекою. У народній медицині відвари, настоянки з брусниці на горілці і воді використовується в лікуванні самих різних захворювань. Про кулінарні рецепти, в яких брусниця виступає в головній ролі і говорити не доводиться. Варення, джеми, компоти, морси, соуси, маринади, начинки для пирогів, десерти. З цієї дивовижної ягоди можна приготувати мільйон смакоти!
Що стосується виготовлення в домашніх умовах алкогольних напоїв, то і тут брусниця займає лідируючі позиції. чудовий смак брусничних наливок і настоянок на горілці, приготованих за різними рецептами, нікого не залишає байдужим. У рецептах можна використовувати не тільки свіжі, але і заморожені плоди, оскільки це ніяк не відбивається на їх властивості.
Готують настоянки з брусниці на горілці, спирту, коньяку. Ягода має унікальну здатність перебивати запах і смак спирту, тому брусничні настоянки на горілці або самогоні п'ються легко, незважаючи на пристойну міцність.
Ягода: корисні властивості
Потрібних людині компонентів, вітамінів, речовин, що сприяють зміцненню, відновленню здоров'я у брусниці безліч. Лікувальна дія обумовлена хімічним складом листя і ягід рослини. У них містяться:
- Вітаміни групи В, А, Е, З, Р.
- Органічні кислоти.
- Бензойна, фосфорна, саліцилова кислоти.
- Мінеральні солі.
- Макро - та мікроелементи.
- Пектини.
- Катехіни.
- Ефірні олії.
- Глікозиди.
Відвари, чаї, настойки з ягід брусниці і листя рослини приймають в якості профілактики і для лікування сезонних простудних і вірусних захворювань, при авітамінозах, з метою підвищення імунітету. Вони ж допомагають стабілізувати обмінні процеси, застосовуються при інтоксикації, сприяють виведенню солей важких металів (кобальт, цезій, свинець).
Цілющі властивості проявляються в лікуванні грибкових, дерматологічних, гінекологічних захворювань. Широко використовується настоянка і відвар брусниці в лікуванні захворювань сечовивідної системи, ниркових запалень, а також діабету, артритів, судинних патологій.
Цілющі властивості листя
Брусничний лист теж наділений цілющими властивостями. У свіжому листі є солі марганцю і калію, органічні кислоти, інші корисні елементи. Препарати з цієї сировини мають виражену жовчогінну, сечогінну, дезинфікуючу дію.
Підбираючи багатокомпонентні або однокомпонентні рецепти, з нього роблять настої, що застосовуються як діуретичну, антисептичну, жарознижуючий засіб. У брусниці є дубильні речовини, тому лікарські склади листя рослини відрізняються вираженим протизапальну властивість.
Цілющі склади на основі брусничного листа допомагають при внутрішніх кровотечах (маточне, прорив виразки, механічні травми та ін.). З листя роблять препарати, що допомагають при жовтяниці, гепатитах, подагрі, онкологічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, гастриті, сечокам'яній хворобі, неврастенії і т. д.
Настій для вирішення тієї чи іншої проблеми зробити в домашніх умовах нескладно. Для цього свіже листя в кількості 4 ч.л. заварюють в 500 мл крутого окропу і підігрівають на паровій бані чверть години. Потім остуджують протягом 45 хвилин, проціджують, видаляючи листки. Приймають настойку щодня, по 50 мл перед їжею.
При стоматиті, проблеми з яснами рекомендується кожні 2-3 години робити полоскання відваром з листа брусниці (10 г на 200 мл). Для лікування циститу приймають настій з 2 ст.л. листя і 500 мл окропу. Наполягають годину, проціджують, п'ють по 125 мл тричі на день до їди.
Настоянка на горілці з брусниці
Класичний рецепт приготування брусничної настоянки, в якому алкогольна складова може бути будь-яким. Найбільш популярний і простий варіант ? на магазинній горілці.
Інгредієнти:
- Брусниця — 1 кг.
- Міцний алкоголь — 2 л.
- Цукор — 60-200 г (за смаком).
Технологія приготування:
- Ягоди перебирають, миють, обсушують.
- Подрібнюють в кашку блендером або товкачем.
- Перекладають в банку, заливають горілкою, перемішують.
- Наполягають в теплій коморі 35 днів. Кожні 7 днів банку струшують, не знімаючи кришки.
- Поціджують, ягідну масу віджимають, напій фільтрують через вату. Підсолоджують за смаком цукром або медом (липовий, гречаний).
Готову настоянку на горілці з брусницею перемішують, розливають по пляшках. Термін зберігання ? 5 років.
Бруснично-вишнева настоянка
Поєднання цих ягід робить настоянку на горілці кисло-солодкої з трохи гіркуватим присмаком. В ароматі одночасно присутні відтінки вишні та брусниці. Рецепт приготування нескладний.
Інгредієнти:
- Брусниця — 3,5 кг.
- Вишня — 600 г.
- Горілка — 2 л.
- Коньяк? 150 мл.
- Цукровий сироп ? 2,5 л.
- Кислота лимонна ? 3-5 г.
Свіжі чисті плоди висипають в банку, заливають алкоголем. Наполягають 1 місяць. Проціджують, вводять цукровий сироп і додають лимонну кислоту.
Настоянка Бруснична з горобиною і медом
На 500 мл горілки або розведеного до 45% спирту беруть по половині склянки горобини і брусниці. З'єднують інгредієнти в скляній ємності, вводять мед, перемішують. Наполягають в теплій коморі рівно місяць, потім проціджують, переливають в чисту пляшку з щільною пробкою. Зберігають в погребі або холодильнику.
Настоянка на Вовку з брусниці, малини і шипшини
У цьому рецепті ягоди брусниці, малини, шипшини використовуються в рівній кількості — по 2 ст.л. кожної. У настоянку для аромату можна додати пучок свіжих або 1 ст.л. сухого листя чорної смородини. Всі інгредієнти змішують в одній ємності, заливають 0,5 л горілки. Наполягають місяць, проціджують, розливають в заздалегідь підготовлені пляшки.
Настоянка на брусниці з травневим медом
Інгредієнти:
- Брусниця — 2 ст.
- Горілка (спирт 45%) — 1 л.
- Травневий мед (рідкий) — 6 ст. л.
Технологія приготування така ж, як і в попередньому рецепті. Для додання напою пікантної нотки можна додати до складу паличку кориці. Наполягати 30 днів в темному приміщенні при кімнатній температурі.