самогонний апарат з Теном - як зробити своїми руками, креслення, схеми і матеріали

Виготовляти смачні і нешкідливі алкогольні напої можна в домашніх умовах, досить обзавестися перегінним кубом. Найбільшою ефективністю володіють апарати, оснащені трубчастим електричним нагрівачем. Їм не потрібні плитка, газ або інше джерело вогню.

 самогонный аппарат с тэном своими руками

Придбати таку конструкцію легко в будь-якому спеціалізованому магазині, але зупиняють високі ціни і незрозумілі інструкції, часто суперечать законам фізики. Надійніше і дешевше спорудити самогонний апарат з Теном своїми руками за власними кресленнями і схемами. А ми розповімо, що для цього потрібно.

Принцип роботи самогонного апарату з Теном

Отримання спиртних напоїв за допомогою перегінного куба відомо сотні років. В процесі перегонки ємність повинна нагріватися для виділення парів спирту, які потім конденсуються. Це робилося дровами, вугіллям, потім газом, а сьогодні все частіше використовуються електричні трубчасті нагрівальні елементи — ТЕНи з регулятором потужності. Вони врізаються безпосередньо в куб самогонного апарату і працюють від побутової мережі напругою 220 В.

Принцип роботи самогонного апарату з Теном простий і нагадує за дією побутової кип'ятильник. Електричний струм, пропущений через пристрій, нагріває корпус у вигляді металевої трубки до заданої температури. Тепло передається навколишньої рідини, потім розігрівається весь обсяг. Щоб тепло передавалося рівномірно, ТЕН встановлюють ближче до дна, відступивши 5-7 см.

Для більш ефективної роботи можна використовувати два нагрівальних елемента різної потужності або один регульований. Терморегулятор не дозволить Бразі перегрітися і закипіти, бражна колона не буде захлинатися від піни. а спирт вийде вищої якості.

Увага: самогонні апарати з Теном не призначені для роботи вхолосту. Нагрівальні елементи, не занурені в рідину, відразу перегорять і дистилятор вийде з ладу.

Переваги та недоліки електричних самогонних апаратів

Популярність дистиляторів з Теном і регулятором потужності пояснюється перевагами, які пропонує це обладнання:

  • Компактні розміри, що дозволяють встановлювати апарат в будь-якому зручному місці, куди можна підвести 220 В;
  • Простота використання і автоматизація процесу за рахунок установки терморегулятора;
  • Можливість утеплення куба для підвищення ефективності обладнання;
  • Легка керованість і швидкість зміни температури;
  • Висока швидкість перегонки, що знижує концентрацію небажаних компонентів;
  • Безпека застосування.


Незважаючи на очевидні переваги, використання самогонних апаратів з ТЕН має свої недоліки:

  • Деяка складність конструкції, що вимагає технічних знань при виготовленні та експлуатації обладнання;
  • Вища ціна електроенергії порівняно з газом. Однак на дачних ділянках, де часто пропонується фіксована плата, це нерівність згладжується;
  • Обов'язкове використання терморегулятора, який не дозволить Бразі перегріватися;
  • Ризик пригорання браги на ТЕН, якщо сусло густе.

Всі ці недоліки носять локальний характер. При правильній експлуатації можна отримати продукт високої якості, що перевершує аналоги і самогонних апаратів інших конструкцій.

Підбір конструктивних елементів

Самогонний апарат з трубчастим електричним нагрівачем складається з декількох конструктивних модулів:

  • Перегінний куб з нержавійки;
  • ТЕН;
  • Холодильник і резервуар для нього;
  • Термометр і терморегулятор.

Ще один важливий елемент конструкції – з'єднують конструктивні частини. Вони повинні бути міцними, забезпечувати герметичність і довговічність обладнання. Але наглухо з'єднувати всі ці трубки і шланги не варто, це спростить збірку/розбирання і чистку конструкції. Детальніше про пристрій самогонного апарату →

Перегінний куб


Куб для перегонки — ємність, в яку поміщається брага для нагрівання і дистиляції.

Саме бюджетне рішення для домашніх умов-алюмінієва ємність, наприклад, бідон або фляга на 40 літрів. Але цей матеріал хімічно активний, хоч і нешкідливий, тому дно може продірявитися вже через півроку. Емальований резервуар більш довговічний, він не руйнується під впливом спиртів і кислот і може прослужити до 5 років.

Нержавіюча сталь або мідь — найдовговічніші, але дорогі. Іноді виробники під виглядом нержавійки пропонують нікельовану або оцинковану сталь, які зношуються набагато швидше.

Для використання в домашніх умовах найкраще підходять Куби об'ємом 25-35 Л.цього достатньо, щоб отримати 3 л чистого спирту або близько 7 л самогону міцністю 40%. Заповнювати ємність потрібно не більше, ніж на 80% обсягу. Кришка повинна бути оснащена отворами для виведення на холодильник і термометр, щільно закриватися. Герметизація робиться за допомогою силіконових прокладок, які можна виготовити самостійно.

Детальніше про те, як зробити самогонний апарат з фляги →

ТЕН

Трубчастий електричний нагрівач або ТЕН – основний модуль самогонного апарату даного типу. Він має U-подібну форму, нагрівається електричним струмом з побутової мережі напругою 220 В.пристрій Тена показано на схемі.

При підборі потужності саморобного апарату користуються простим правилом – на кожні 10 л обсягу перегінного куба потрібно 1 кВт потужності нагрівального елементу. Для прискорення розрахунків можна взяти дані з таблиці.

Об'єм куба, літр потужність нагрівача, кВт
15 1,5
20 2,0
30 3,0
35 3,5
40 від 4,0 до 5,0

Порада: в ємності більше 25 літрів краще встановити два нагрівальних елемента. Це прискорить прогрів сусла і скоротить час вигонки.

При виборі Тена важливо звернути увагу на його розміри. Електронагрівач повинен займати максимальну площу, але при цьому не торкатися стінок ємності. також варто звернути увагу на якість своєї проводки і співвіднести її з потужністю приладу, щоб не влаштувати коротке замикання, пожежа.

Для установки Тена в кубі самогонного апарату своїми руками роблять отвір на висоті 5-7 см від дна. На трубку надягають ущільнювачі, дроти виводять назовні, вставляють нагрівальний елемент і закріплюють шаром герметика. Конструкцію кріплять спеціальною гайкою, підключають терморегулятор, якщо він не вбудований.

Холодильник та його резервуар

Холодильник необхідний для того, щоб конденсувати пари спирту. Він складається з двох основних модулів – змійовика і резервуара. змійовик являє собою закручену трубку, а резервуар ємність, в якій вміст змійовика охолоджується. Саме від цього модуля багато в чому залежить кількість і якість виробленого самогону.

Найбільш популярний матеріал для змійовика  самогонного апарату – мідь. Вона володіє високим показником теплопровідності, але вимагає регулярного чищення. Інакше продукт отримує неприємний присмак. Алюміній використовується рідше, незважаючи на більш низьку ціну, оскільки вступає в реакцію зі спиртами і гірше проводить тепло. Харчова нержавіюча сталь цінується за хімічну нейтральність, але має ще більш низьку теплопровідність і складно обробляється.

При виготовленні трубки змійовика власними руками слід дотримуватися певних розмірів: 

  • Довжина від 1,5 до 2 м, що дозволяє отримати достатню площу контакту при низькому гідравлічному опорі;
  • Діаметр від 8 до 12 мм забезпечує оптимальне проходження вмісту;
  • Товщина стінки від 0,9 до 1,1 мм забезпечує швидкий теплообмін.

Котушка може бути горизонтально, вертикально або похило. Краще вертикальне розташування, що забезпечує максимальну ефективність самогонного апарату.

У побуті вміст змійовика охолоджується різними способами: повітряним потоком, стоячою або проточною водою, льодом, снігом. Саме практичне-водяне охолодження, воно застосовується найчастіше. Зустрічаються проточні і закриті водяні холодильники. У першому варіанті вода циркулює, у другому – стоїть в кожусі. Системи закритого типу простіше у виготовленні, але вони громіздкі і непрактичні, тому краще користуватися проточними системами.

Технологія виготовлення проточного холодильника для  самогонного апарату з ТЕН ом своїми руками проста.

Беруть трубку для змійовика, набивають сипучим матеріалом, наприклад, піском, і забивають з двох сторін дерев'яними чопиками. Потім акуратно намотують на трубу діаметром 35 мм з кроком близько 12 мм.одержаний змійовик очищають від вмісту, продувають. Креслення змійовика і охолоджувача самогонного апарату з розмірами показаний на фото.

Корпус холодильника роблять зі сталевої труби діаметром 70-80 мм.краще брати нержавійку, в яку відразу вваривают патрубки для подачі і зливу води. Змійовик поміщають всередину труби і виводять кінці на холодильник.

Для підвищення якості продукту між кубом і холодильником самогонного апарату можна змонтувати сухопутник . Він допомагає видалити зайву воду і частина сивушних масел, що підвищує якість самогону.

Сухопутник нескладно зробити своїми руками зі звичайної літрової банки, в кришці якої вирізати отвори для патрубків і надійно герметизувати їх. Креслення сухопутника з розмірами показаний на фото.

Термометр

Термометр - необов'язковий прилад, але його установка дозволить уникнути проблем з перегрівом сусла. Його кріплять на кришці перегінного куба в спеціально вварену трубку. У сучасних апаратах термометр є частиною терморегулятора.

Під час роботи важливо стежити, щоб температура залишалася в межах норми і не перевищувала 95 °С.якщо вона досягла цього значення, потрібно відрегулювати потужність електронагрівального приладу, щоб забезпечити стабільність процесу.

При установці терморегулятора все значно простіше – він в автоматичному режимі регулює роботу Тена і за ним можна не стежити.

З'єднувальні елементи

Від сполучних елементів, який робиться своїми руками, багато в чому залежить якість кінцевого продукту. Всі металеві трубки, що контактують з продуктом, повинні бути виготовлені з міді, алюмінію або нержавіючої сталі.

Ущільнення і шланги краще брати силіконові . Це екологічно безпечний матеріал, при нагріванні не виділяє шкідливих речовин. Він володіє високою міцністю і гнучкістю, не стає джерелом неприємного запаху.

Штуцера та інші скріплюють елементи можна знайти в будь-якому магазині сантехніки. Для самогонних апаратів з ТЕН застосовується латунна, бронзова або нержавіюча фурнітура. Не допускається використання гумових ущільнювачів. Іноді для герметизації стиків використовують звичайне тісто.

Детальніше про з'єднувальних трубках в самогонному апараті →

Техніка безпеки

Робота самогонного апарату з ТЕН пов'язана із застосуванням електроенергії і високим тиском гарячої пари. Тому під час роботи з ним потрібно дотримуватися наступних правил:

  • Стежити за цілісністю ізоляції нагрівального елемента. Він занурюється в рідину, значить трубка повинна бути цілою, а всі контакти надійно заізольовані;
  • Підключати самогонний апарат з Теном тільки до справних розеток, захищеним від перепаду напруги;
  • Перед роботою перевірити ТЕН на коротке замикання, опір і витік струму на масу;
  • Сама ємність повинна витримувати тиск до 220 кПа;
  • Не можна заповнювати куб повністю, вільної повинна залишитися третину обсягу;
  • Сусло перед перегонкою краще процідити або хоча б позбавити від великих частин. Вони при кипінні можуть забити патрубки і привести до вибуху.

Саморобний перегінний куб з електричним теном перед експлуатацією потрібно випробувати звичайною водою. Перевірити нагрів, переконатися в герметичності з'єднань, заодно промити конструкції. У разі виявлення недоліків процес необхідно припинити, ізолювати стики, заварити або замінити пропускає модуль і тільки після цього продовжити перегонку.

Самогонний апарат з Теном легко зробити своїми руками. Головне-правильно розрахувати співвідношення обсягу ємності і нагрівача, не забувати про техніку безпеки і дотримуватися схем виготовлення деталей.

Автор: Дмитро
спеціально для byhaem.in.ua

Майстер клас: Як зробити самогонний апарат з ТЕНами своїми руками