настоянки та їх основні характеристики

Настоянки — це клас алкогольних напоїв, який виготовляється за допомогою настоювання ягід, фруктів, трав, прянощів, кори і коріння на спирту , горілці або самогоні . Кількість їх рецептів настільки велике, що все перерахувати практично неможливо. Настоянки бувають одинарними і збірними. Перші робляться на базі одного інгредієнта. Другі — настоюванням декількох видів сировини. Інгредієнти поміщаються в спиртову основу і витримуються там до повної екстракції смакових і ароматичних складових.

Характеристики та типи настоянок

  • Солодкі.
    настойки на травах даний тип схожий на наливки, але вище їх по фортеці. Солодкі настоянки, як правило, робляться з плодово-ягідного сировини. Міцність — 18-27%. Масова частка цукру — 17-30 г на 100 мл.
  • Напівсолодкі.
    даний тип алкогольних напоїв відрізняється помірною солодкістю і підвищеною міцністю. Характеристики наступні. Обсяг цукру 5-12 г на 100 мл.фортеця — 30-45%. Такі настоянки готують на базі морсів і соків.
  • Напівсолодкі слабоградусні.
    від попереднього типу відрізняються більш низькою міцністю (20-28%) і загальною часткою екстракту.
  • Гіркі.
    такі напої мають максимальну для даного класу міцність — 40-60% і найнижчий вміст цукру — 1-7%. Базовим матеріалом для їх виготовлення є трави, прянощі, спеції, кора, коріння і ефіроолійна сировина. Такі настоянки мають сильний аромат, гіркуватий пряний і пекучий смак. Цукор в них додають для пом'якшення післясмаку.
  • Гіркі слабоградусні.
    їх міцність становить 25-28%. Дана категорія напоїв відрізняється помірно гострим пікантним смаком. Ця група нечисленна. Інгредієнтами для настоювання є різні перці, імбир, калган і інші трави, спеції і коріння.

Тривалість приготування

При створенні настоянок сировину слід витримувати в спиртовій основі від 2 тижнів до 6-7 місяців. Конкретні терміни залежать від рецепта, типу інгредієнтів і температурного режиму.  Існує методика,ягодные настойки яка дозволяє скоротити час настоювання. Якщо розігріти настойку до 60°З, то повної екстракції можна досягти в кілька разів швидше. Дана методика використовується для створення скоростиглих напоїв. Якщо настоянка готується з фруктово-ягідного сировини, то плоди можна попередньо заморозити. Це збільшує швидкість екстракції і обсяг виходу соку. Також плоди обсмажують з метою карамелізації фруктових цукрів. Це теж прискорює терміни настоювання.

Детальніше про те, як зробити настоянку на спиртовій основі →

Рецепт рисової настоянки

Дана рисова легка настоянка ще називається вином. Однак насправді цей напій на рисі не є ні тим, ні іншим. Цей рецепт унікальний і дуже древній. Рисова легка настоянка повністю натуральна і не вимагає перегонки.  Вона має специфічний аромат і смак. Є версія, що рисова легка настоянка була придумана ще до нашої ери.

Процес приготування цього напою дуже цікавий, але простий. Досить приготувати його 1 раз, щоб потім створювати по пам'яті. Перед тим як робити настоянку, потрібно виготовити закваску. Для цього слід взяти цукор в кількості 10 склянок, води — 8 л, змішати в каструлі і зварити на повільному вогні дуже густий сироп. Потім остудити до 27-30°C. Рис потрібно зварити, укласти в тару і додати 100 г родзинок і 50 г дріжджів, а потім залити теплим сиропом. Добре розмішати і щільно закупорити. Для відведення вуглекислого газу потрібно водяний затвор.

Ємність потрібно поставити в темне місце на 1-1,5 місяці. Після припинення бродіння (цей момент важливо не пропустити — рисова маса може прокиснути) потрібно процідити рідину від рису. Потім потрібно взяти 4 склянки цукру. Змішати з 1 склянкою води, зробити легкий сироп (уварювати 5-7 хв), остудити і влити в проціджений рисовий напій, добре розмішати. Після закінчення терміну рисова легка настоянка готова.

Поради

Збираючись готувати даний напій (особливо в перший раз), необхідно дотримуватися декількохнастойки и ликеры простих правил. Перед тим, як приступити до виготовлення настойки, слід перевірити рівень якості базового компонента — рису. Потрібно покласти невелику жменю крупи в чашку, залити теплою водою і залишити на 5-7 діб. Температура повинна бути кімнатної. Якщо рис заграє, то з нього сміливо можна готувати настоянку. Якщо ж нічого не станеться або зерна почнуть сохнути і гнити, слід взяти інший сорт. Рис не повинен бути митим або шліфованим. Поверхня зерен повинна містити дикі дріжджі, які прискорюють бродіння і роблять його більш ефективним.

Детальніше про настоянки на спирту, рецепти приготування →