Настоянка з ягід не тільки популярний алкогольний напій, але і вельми корисний продукт, який, до того ж, володіє відмінним смаком і дуже легко готується. Все, що потрібно, знайти відповідні ягоди і підібрати якісну спиртову основу.
- Чим відрізняються настойки від наливок
- Як готувати ягідні настоянки: правила і рекомендації
- Які ягоди краще?
- Базові рецепти настоянок
- Кращі рецепти домашніх ягідних настоянок
- Гірка Вишня
- Гірка Вишнева особлива
- Вишнева пряна
- Чорнична пряна
- Смородинова
- Чорносмородинова благородна
- Горобинова з цукром
- Журавлинна підступна
- Клюківка Академіка Несмеянова
- Швидка клюківка полководця Івана Конєва
Чим відрізняються настойки від наливок
Ці два напої часто плутають, оскільки обидва містять однакові інгредієнти. Тим часом, наливка — це легкий алкогольний напій, в якому концентрація спирту не перевищує 20%. В основному, наливки отримують в результаті зброджування свіжих фруктів і ягід.
Настоянка — цілюща витяжка з лікарських трав, квітів, коренів, фруктів і ягід. Вона міцніше, ніж наливка, і найчастіше вживається в невеликому обсязі.
Настойки покращують стан організму, піднімають імунітет. Вони бувають гіркими, пряними і солодкими. Фортеця горьких і пряних настоянок коливається від 30 до 60%, солодких — не перевищує 25%.
Детальніше про те, чим відрізняється настоянка від наливки →
- Гіркі настоянки отримують, наполягаючи водно-спиртову основу на лікарських травах, насінні, коренях, ягодах, шкірці плодів і т. д.
- Пряні настоянки, як і випливає з назви, — це витяжки з прянощів і спецій.
- Солодкі настої отримують, додаючи в гірку або пряну основу цукровий сироп.
Важливо: якщо для настоянок використовують домашній самогон, його додатково очищають методом перегонки або пропускають через активоване вугілля
Детальніше про те, як зробити настоянки і наливки в домашніх умовах
Як готувати ягідні настоянки: правила і рекомендації
За замовчуванням всі ягоди перед вживанням промивають, струшують зайву вологу, по можливості просушують, коли інше спеціально не обумовлено в рецепті. Пом'яти ягоди можна в блендері, але бажано робити це вручну звичайної дерев'яною товкачем.
Якщо настоянку готують з чорної смородини , краще використовувати тільки шкірку. Для цього смородину промивають, м'якоть видавлюють і відокремлюють від оболонок. Отриману шкірку застосовують для настоїв. Завдяки цьому готовий напій виходить не таким кислим. ДО РЕЧІ, основний смак, колір і запах смородини міститься якраз в шкірці!
Для приготування будь-яких настоянок передбачене рецептом кількість рослинної сировини засипають в скляну тару, заливають алкоголем і залишають на одну — два тижні в теплому, бажано темному місці. Чим вище температура навколишнього середовища, тим швидше смакові речовини вступають у взаємодію зі спиртом. Після закінчення зазначеного терміну вміст проціджують і залишають ще на кілька днів, але вже при більш низькій температурі (10 — 15 0 ). Як правило, незабаром осад випадає знову. Його також фільтрують. Отриманий напій і є настоянкою. Детальніше про те, як приготувати настоянки з ягід на горілці →
Важливо. Іноді для настоянок застосовують чистий 96% спирт, але дослідним шляхом було доведено, що оптимальна фортеця алкогольної складової — 70%. Градус може бути і слабший, але не нижче 45 0 .
Які ягоди краще?
В принципі, ягоди підходять будь-які, але особливо славляться спиртові настоянки з журавлини і чорноплідної горобини. Також дуже смачною виходить смородинова настоянка . Безпрограшні варіанти — малина, ожина, вишня, ягоди терну. Багато хто віддає перевагу використовувати для цієї мети брусницю через красивого кольору, неповторного запаху і смаку готового напою.
Саме чудове те, що настоянки можна готувати і взимку, використовуючи морожені ягоди. Більш того, навіть влітку свіжі, тільки що зірвані ягідки перед закладкою рекомендують заморозити. Так вони дають більше соку. Детальніше про те, як приготувати наливку із заморожених ягід →
Часто в рецептах дають рекомендацію витягувати кісточки з вишні, через нібито міститься в них синильної кислоти. Однак шкідливі речовини з кісточок переходять в алкоголь тільки при тривалому наполяганні (не раніше, ніж через півроку). Якщо настойку профільтрувати вчасно, від кісточок ніякої шкоди не буде.
Перед настоюванням журавлини її радять трохи підбродити. Для цього ягоди товчуть, засипають невеликою кількістю цукру і залишають на пару днів. Після того, як з'явиться піна, приступають до приготування настоянки.
Важливо. Цей спосіб можна застосовувати тільки для журавлини, зібраної самостійно. На ягоді їх супермаркету може не бути дріжджових грибків. Така журавлина не заграє, а просто зіпсується.
Більше рецептів смачних настоянок на спирту →
Основні рецепти настоянок
- Гіркий.
підготовлену ємність наповнюють ягодами на 2/3 об'єму і покривають спиртовою основою. Щільно закривають і залишають в темному місці, іноді збовтуючи вміст. Через кілька тижнів (точний час витримки залежить від конкретного рецепту) напій фільтрують.
важливо: спирт бажано наливати по самі краї, щоб він не окислювався вод впливом залишився посуді повітря. - Пряна.
у банку кидають передбачене рецептом кількість прянощів і спецій, заливають алкоголем, наполягають зазначений час, після чого фільтрують або переганяють через «кубик». - Солодкий.
взявши в рівних кількостях цукор і воду, варять сироп. Додають його в готову гірку настоянку в пропорції 1:4. Отриману суміш підігрівають до 70 о (не кип'ятять), потім охолоджують і розливають у відповідні ємності для зберігання.
Більше популярних рецептів ягідних настоянок, ТОП-10 →
Кращі рецепти домашніх ягідних настоянок
Гірка Вишня
- 2 кг вишні
- 1 л самогону
Щоб отримати благородний вишневий смак, ягоди попередньо подвяливают на сонці або в духовці. Підготовлену таким чином вишню висипають в трилітрову банку, заливають очищеним самогоном і настоюють 60-90 днів, час від часу збовтуючи вміст.
Гірка Вишнева особлива
Роблять все так само, як і в попередньому рецепті, тільки готують три порції вишневої настоянки. Першу витримують півтора місяці, другу — два тижні, третю — 10 днів, після чого всі три настоянки змішують і додають трохи цукру або меду.
Вишнева пряна
- 2 кг вишні
- 1 л самогону
- 10 ст. л. цукру
- 10 шт. гвоздики
- 0,5 ч. л. кориці
- 0,5 ч. л. мускатного горіха
В'ялену вишню висипають в бутель невеликими порціями, упереміш з прянощами і цукром. Посуд заповнюють на 2/3 об'єму. Заливають хорошим самогоном і не закривають кришкою, а обв'язують горло бутлі щільною тканиною (готовий напій буде м'якше). Наполягають два місяці на вікні з сонячної сторони, після чого фільтрують.
Детальніше про те, як приготувати настоянку на вишні →
Чорнична пряна
- 1 л самогону
- 1 ст. сушеної чорниці
- 2 ст. л. товченого мигдалю
- 1 ч. л. кориці
- 1 ч. л. меленої цедри
- 1 ч. л. гвоздики
- 1 ч. л. бадьяна
Готують за базовим рецептом, настоюють 1-2 тижні.
Смородинова
Цукор ретельно розмішують у горілці і заливають ягоди. Банку закривають і енергійно струшують. Після двох тижнів настій фільтрують і розливають по пляшках. Бажано дати напою ще пару тижнів постояти для остаточного дозрівання.
Чорносмородинова благородна
- 800 г чорної смородини
- 1 л самогону
- 500 г цукру
- 400 мл води
Змішують воду і цукор, ставлять на вогонь. Після закипання всипають ягоди і проварюють буквально пару хвилин. Припиняють нагрівання, ягоди розминають, отримане варення остуджують до кімнатної температури, перекладають в підготовлену тару і заливають спиртовою основою. Наполягають тижні три, після чого настій проціджують і додатково проганяють через фільтр з вати. Зберігати бажано в холодному погребі. Чим довше напій стоїть, тим благородніше стає його смак.
Горобинова з цукром
- 6 кг горобини
- 0,5 кг цукру
- Самогон
Десятилітрову бутель заповнюють на 2/3 горобиною з цукром. Заливають самогоном, щоб ягоди повністю були покриті. У перший тиждень його по необхідності доливають.
Наполягають місяць, потім настій зливають і заливають свіжу порцію самогону. Витримують ще півтора місяці, потім обидва настою змішують і дають напою постояти ще мінімум тиждень (чим довше, тим краще).
Журавлинна підступна
- 1 ст. журавлини
- 0,5 л самогону найвищої якості
- 1 ст. л. цукру
- 50 мл води
Журавлину висипають в літрову банку. Ягоди товчуть в кашку дерев'яним товкачем, заливають самогоном, добре перемішують, закривають і залишають настоюватися в темному і теплому місці на два тижні. Отриманий настій фільтрують. Якщо напій вийшов кислуватим, додають трохи цукрового сиропу. Зберігають в підвалі або в холодильнику.
За смаком більше нагадує журавлинний морс: градус майже не відчувається, тому при вживанні потрібно бути обережним, щоб ненароком не наклюкаться.
Важливо. Як виняток, деякі настоянки потрібно додатково насичувати киснем. Але, як правило, під час настоювання кришку відкривати не рекомендують, щоб уникнути небажаного окислення спирту.
Детальніше про те, як приготувати журавлинну настоянку на самогоні →
Клюківка Академіка Несмеянова
Згідно історії цей рецепт придумав академік, відомий хімік-органік, А. Н.Несмеянов.
Інгредієнти:
- 1 склянка журавлини
- 1 склянка чистого спирту
- 1 склянка цукру
Журавлину перетирають з цукром, заливають спиртом і залишають на тиждень. Віджимають через марлю. Цукру можна взяти менше. Цей рецепт по достоїнству оцінили співробітники університету.
Детальніше про те, як приготувати настоянку з журавлини на спирту →
Швидка клюківка полководця Івана Конєва
- 500-700 г журавлини
- 0,5 л горілки
- 1 середній лимон
- 1,5 ст. л. цукру
Промиті ягоди ошпарюють окропом і ретельно розминають в однорідну масу. Пересипають в літрову банку, заливають хорошим самогоном, додають сік лимона і цукор. Наполягають при кімнатній температурі кілька днів, потім проціджують. Настоянка готова. Такий напій вживають і для лікування, і просто заради задоволення.
Детальніше про те, як приготувати настоянку на журавлині →