Цінителі домашніх настоянок і наливок, які проживають в місцях з м'яким теплим кліматом особливо шанують рецепти напоїв на основі сливи. Але велика частина українських садівників задовольняється вирощуванням терну: він зимостійкий і, на відміну від сливи, регулярно обдаровує урожаєм навіть в північно-західному регіоні.
Заготовляють плоди терну не тільки дачники. Зарості з кущів терну займають великі площі в середземноморських і чорноморських передгір'ях від Іспанії до Кавказу. Настоянки і наливки — один з популярних способів переробки його плодів.
Правила підготовки терну до приготування настоянок:
- Ягоди слід брати трохи переспілі;
- Для продовження сезону приготування тернівок, плоди можна заморожувати без втрати якості;
- Настоювання терну виробляють в будь-якому міцному алкоголі 40 - 45с — горілці, розведеному спирті, очищеному самогоні;
- Якщо для приготування Тернівки використовувати коньяк, можна отримати напій з незвичайним вишуканим смаком.
Наливка з терну. 1-й рецепт
Велика банка або скляна бутель об'ємом 5 л заповнюється плодами м'якого стиглого терну, засипається цукром. Горловина бутлі зав'язується тканиною, для захисту від плодових мушок і ставиться в тепле світле місце (наприклад, на сонячне підвіконня).
Через 1 місяць бродіння мезгу видаляють, рідина фільтрують і додають 0,5 л горілки або самогону. Це зупинить процес бродіння і не дасть напою перетворитися в оцет. Наливку прибирають в темне місце і витримують ще 3-4 місяці. Після ретельної фільтрації додають 4 л горілки, розливають в пляшки. Кращий смак набуває Тернова наливка, витримана в умовах прохолодного льоху півроку-рік.
Більше рецептів приготування настоянок на самогоні з терну →
Наливка з терну. 2-й рецепт
У 3-х літрову банку насипати терен і цукор в співвідношенні 3 до 1 (за обсягом, а не вагою) і влити 0,5 л горілки. Якщо залишилося вільне місце, додати ще плодів. Закрити пластмасовою кришкою, наполягати 5-6 місяців. Перед вживанням процідити.
Детальніше про те, як приготувати наливку з терну →
Тернівка — міцна настоянка з плодів терну
Чудовий напій з ягід терну має насичений темний колір. Сливовий аромат не
дивний — терен доводиться найближчим родичем сливи домашньої, має другу назву — слива
колючий. Незважаючи на терпкий терпкий смак свіжих ягід, для приготування настойки з терну цукру потрібно не більше, ніж для культурної сливи.
На 3 кг ягід беруть 2 л алкоголю міцністю 40-45с, 0,3 кг цукру, 1/4 плода мускатного горіха.
Терен злегка розім'яти, додати мускатний горіх, залити горілкою. Наполягати 14 днів в темряві під щільно закритою кришкою. Перший тиждень щодня струшувати ємність. Після закінчення зазначеного часу видалити мезгу, відфільтрувати, додати весь цукор, перемішати і знову закрити для настоювання. Другий етап витримки триває 3-4 дні. У добре запечатаних пляшках в темряві і прохолоді Тернівка відмінно зберігається до 5 років.
Детальніше про те, як зробити тернову настойку →
Іспанський терновий лікер Pacharan
Пачаран — напій з історією, веде походження з іспанської провінції Наварро. Став візитною карткою Іспанії, поряд з оливковою олією, хамоном, хересом і сангрією. Пляшку пряного тернового лікеру Pacharan відвозять туристи в багато країн в якості сувеніра і спогади про іспанську подорож.
Наваррські селяни готували терновий лікер на анісовому настої. Крім анісу в рецепті присутні і інші прянощі: фенхель, бадьян, насіння місцевих ароматних трав і смажені зерна кави. Як і будь-який народний рецепт, Пачаран в Іспанії має безліч варіантів. Вони розрізняються міцністю, солодкістю, складом пряних добавок, часом витримки і пропорціями. Незмінними залишаються плоди терну, анісова настоянка, цукор і кавові зерна.
Для приготування лікеру Pacharan в домашніх умовах знадобиться:
- Анісова горілка — 1 л;
- Терен — 0,5 кг;
- Цукор — 0,5 кг;
- Обсмажені зерна кави — 20 шт.
Всі інгредієнти заливають в скляній посудині анісовою горілкою і герметично закупорюють. Наполягають в холодильнику 3 місяці. додатково ємність з напоєм потрібно обернути темної папером або плівкою.
Настоянку анісу, необхідну для рецепта, легко зробити самостійно. На 1 л горілки або іншого алкоголю міцністю 40С додають 1 ч.л. насіння анісу і витримують, періодично струшуючи, не більше 8-10 днів.
Особливо слід зупинитися на користь настоянок з терну. Іспанська Пачаран спочатку готувався, як лікарське зілля. Аніс, що входить до його складу, зупиняє кашель, знімає спазми при шлункових і кишкових кольках, покращує травлення, підвищує секрецію молока у годуючих жінок.
Детальніше про те, як приготувати тернову настоянку на горілці →
Користь
Не менше користь тернових ягід. У свіжому вигляді через терпкості є її досить складно. Інша справа настоянки і наливки. Народна медицина приписує їм безліч лікувальних властивостей:
- Потогінний, жарознижуючий;
- Протиблювотний;
- Антисептичний та протизапальний;
- В'яжучий (при розладах кишечника).
При помірному вживанні настоянки і наливки з терну допоможуть привести в норму підвищений артеріальний тиск. У складі плодів виявлені антиоксиданти і флаваноїди, які надають позитивний вплив на систему кровообігу.