з чим і як п'ють віскі-правила етикету і традиції різних країн

Віскі — один з найблагородніших чоловічих напоїв. За роки його існування сформувався строгий звід законів, що регламентують, як і з чим пити «воду життя». Цінителі вважають, що краще доповнення до ароматного алкоголю-сигара і більше нічого. Але в наші дні це правило порушується все частіше і частіше.

с чем пьют виски

Існує чимало страв і напоїв, здатних підкреслити витончений смак алкоголю. Їх вибір багато в чому залежить від виду whisky і особистих переваг дегустатора. Отже, з чим п'ють віскі і в якому супроводі — розповідаємо детально.

Що таке віскі

Віскі (англ. Whisky) - міцний алкогольний напій, який виготовляють з пророщеного (соложеного) і ретельно просушеного зерна. Після зброджування, перегонки і тривалої витримки в дубових бочках виходить добре збалансований насичений продукт з тонким ароматом. На приготування віскі йдуть ячмінь, жито, пшениця, кукурудза.

Прийнято виділяти  Ірландський  і шотландський віскі перший відрізняється м'якістю, другий — димним (торф'яним) смаком і ароматом. Перш ніж стати культовим, напій широко застосовувався як ліки і вважався чудодійним засобом. Його навіть забороняли виробляти особам незнатного походження.

В даний час основними постачальниками віскі є Шотландія, Ірландія, Японія, США та Канада.

В залежності від складу і способу виготовлення розрізняють наступні сорти алкоголю:

  1. Солодовий (Malt) – продукт з соложеного ячменю, вироблений за суворою технологією і витриманий в дубовій бочці мінімум 3 роки. Може бути  односолодовим  (single malt), приготованим на одній винокурні або купажем односолодових сортів з різних винокурень, бочок. На етикетці позначається як blended malt, vatted malt, pure malt, malt.
  2. Зерновий (Grain) – продукт з будь-якого, частіше дешевого, зерна. У чистому вигляді проводиться рідко через слабкий смак і аромат. Його основне призначення — брати участь в купажі. Різновид зернового whisky є бурбон, який готують з кукурудзи.
  3. Купажований (Вlended) — продукт, отриманий шляхом змішування зернових і солодових сортів. Позначення Deluxe на етикетці говорить про домінування солодової частини.

Основні правила подачі віскі по етикету

У ресторані або на банкеті віскі ніколи не принесуть разом з їжею. Його прийнято подавати після основного застілля. Це хороша можливість продовжити приємний вечір і насолодитися спілкуванням.

З етикету whisky пропонують в охолодженій пляшці або спеціальному графині – декантері. Келихи наповнюють на третину, тости не вимовляють. Гучна музика і веселощі недоречні.

Як вживати віскі

Віскі п'ють з підбором відповідного антуражу і дотриманням певних правил.

Обстановка

Whisky вважається найкращим супутником роздумів та неквапливої розмови. Цінителі радять пити віскі ввечері в розслабленій, злегка урочистій атмосфері з приглушеним світлом, в суспільстві близьких друзів і знайомих, бесіда з якими приносить спокій і душевне тепло.

Температура напою

Найбільш підходяща температура для дегустації – від 18 до 20°С.надмірно охолоджений алкоголь не зможе повністю розкрити свій глибокий смак, а в теплому буде занадто відчуватися спиртова складова.

Подача на стіл

Віскі і напої до нього подають злегка охолодженими. Можна поставити на стіл відерце з льодом, щоб ненадовго занурювати в нього пляшку. Хорошим тоном вважається запропонувати воду, колу, содову, сік. Гості можуть пити віскі тільки з льодом або розбавити його в залежності від особистих переваг.

Келихи

Елітні віскі п'ють з широких низьких келихів Nosing, злегка звужених догори. Для купажованих видів підійдуть склянки з потовщеним дном: whisky glass, tumbler, rocks, old fashion.

При вживанні алкоголю з льодом товсте дно не дасть кубиках швидко розтанути.

Дегустація

Витримані солодові сорти віскі правильно пити повільно, смакуючи кожен ковток. Спочатку слід відчути неповторний аромат, потім трохи надпити і затримати рідину в роті. Після того як келих спорожніє наполовину, можна додати трохи води і допити до кінця.

Запивати віскі не прийнято.

З чим заважати віскі: загальні правила

Міцність чистого віскі варіюється від 40 до 60 °C. для зниження градуса і пом'якшення смаку можна заважати його з іншими напоями, але це правило допускається тільки по відношенню до купажованого алкоголю. Однак сучасні сомельє вважають, що якщо правильно розбавляти односолодовий віскі водою, то це анітрохи не зашкодить його смаковим якостям.

Порада: не варто займати водою більше половини обсягу міксу. Вона повинна бути прохолодною і негазованої. Якщо немає досвіду змішування, краще використовувати камені для віскі . Вони точно не зіпсують смак алкоголю.

Купажований віскі і бурбон краще розводити наступними напоями:

  • Свіжовичавлений сік без м'якоті в будь-якій пропорції;
  • Содова або кола для приготування солодких слабоалкогольних коктейлів. Віскі змішують з газованою водою в рівних обсягах або в співвідношенні 1:2;
  • Вермут, ароматизоване вино. Виходять міцні, але м'які, гіркувато-солодкі мікси;
  • Кава та чай. Додають в кількості, що перевищує обсяг алкоголю в 2-3 рази.

    З чим поєднується віскі в коктейлях

    Віскі в коктейлях поєднується з содовою, колою, соками. З алкогольних напоїв гармонує з вермутом, червоним сухим вином, лікером. Коктейлі з whisky п'ють невеликими ковтками або через трубочку.

    Віскі з колою

    Для цього популярного коктейлю змішують скотч і колу в різних пропорціях (частіше 1:1) в залежності від бажаної міцності. Детальніше про те, як приготувати коктейль віскі з колою →

    Склад:

    • Скотч - 60 мл;
    • Кола - 60 мл;
    • Лід — 100 г;
    • М'ята, лимон.

    Приготування:

    1. Заповнити кубиками льоду високий келих і налити скотч.
    2. Залишився обсяг долити колою.
    3. Злегка струсіть.
    4. Для прикраси використовувати гілочку м'яти, часточку лимона.

    Більше коктейлів з колою-ТОП-19 кращих рецептів домашнього приготування→

Віскі з вермутом

Найбільш популярне співвідношення віскі і вермуту в міксах – 2:1. Наприклад, відомий коктейль « Манхеттен ».

Склад:

  • Житній віскі-60 мл;
  • Червоний вермут - 30 мл;
  • Біттер "Ангостура" - кілька крапель;
  • Вишенька, лимонна цедра.

Приготування:

  1. Змішати в келиху охолоджені інгредієнти.
  2. Зверху прикрасити коктейльної вишнею, спіралькою з цедри лимона.

Віскі з содою

Це найпростіший освіжаючий алкогольний коктейль з додаванням газованої води. Соду можна приготувати в домашніх умовах, змішавши воду, лимонну кислоту і харчову соду.

Склад:

  • Бурбон – 50 мл;
  • Содова-25 мл;
  • Лід — 50 г;
  • М'ята.

Приготування:

  1. Келих на чверть заповнити кубиками льоду.
  2. Налийте бурбон і соду.
  3. Перемішати і прикрасити гілочкою м'яти.

Топ-20 коктейлів з віскі-прості рецепти для дому →

З якими напоями поєднують віскі в залежності від виду

Шотландський скотч часто змішують з содою, п'ють з водою або льодом. У холодну пору року можна додати трохи алкоголю в каву. Вийде відмінний зігріваючий і ароматний мікс.

Ірландський віскі зазвичай п'ють нерозбавленим. Якщо з'єднати його з натуральною кавою, доповнити вершками і цукровим сиропом, вийде знаменитий коктейль «Ірландська кава».

Бурбон (американський віскі) добре пити з додаванням коли, соку, води, льоду. Також його змішують з безалкогольним імбирним пивом в пропорції 1:2. Канадський варіант бурбону з більш м'яким смаком п'ють з водою, тоніком або швепсом.

Чим закушувати віскі

Закушувати віскі слід продуктами, які не переб'ють, а підкреслять смак і аромат благородного алкоголю:

  • Односолодові елітні сорти гарні в поєднанні з дичиною, яловичим язиком, темним шоколадом;
  • Димні нотки шотландського скотчу відтіняють страви з м'яса, птиці, сири неароматних сортів;
  • Віскі з трав'яним ароматом подають з морепродуктами;
  • М'які ірландські сорти закушують копченою червоною рибою, скибочками стиглої дині, манго;
  • Бурбон добре пити з солодощами: яблучним пирогом, шоколадом, десертами.

Не  слід використовувати для  закуски   такі  продукти:

  • Пряні консервовані овочі: огірки, помідори, гриби, капусту;
  • Занадто солону, перчену їжу: оселедець, сало, пресерви;
  • Гострі закуски, салати з додаванням майонезу;
  • Цитрусові: грейпфрути, апельсини.

У кожній країні є свої нюанси і особливості вживання віскі. При дотриманні нескладних правил і рекомендацій експертів розпивання цього багатогранного напою перетвориться в незабутнє задоволення. Підбираючи правильні поєднання для віскі, ви можете краще відчути його букет, різноманітні відтінки і справжній смак.

Автор: Тетяна
спеціально для byhaem.in.ua