популярні рецепти ягідних настоянок

Алкогольні напої, одержувані шляхом настоювання спиртового розчину на ягодах фруктах, коріння, прянощі, травах, називають настоянками. Рецептів настоянок на ягодах тисячі, тому як на горілці, самогоні, сортуванні, спирті, благородних алкогольних напоях можна наполягати будь-які плоди. Крім основної сировини і спиртової основи, в рецептах настоянок використовують цукор, фруктозу, цукровий сироп, а також додаткові компоненти, що надають напою оригінальний смак, насичений колір і приємний аромат.

Суть настоювання водно-спиртового розчину на ягодах полягає в тому, щоб містяться в сировині ефірні масла і біоактивні компоненти перейшли в рідину, збагативши її склад. Тривалість приготування залежить від багатьох факторів. В середньому  домашні настоянки перед вживанням витримують при певних умовах від 3-7 тижнів до 2-6 місяців.

Настоянка на ягодах: базовий рецепт

Існує безліч класичних, оригінальних і просто улюблених в народі рецептів домашніх настоянокнастойки в бутылках з ягід. Вони відрізняються по композиційному набору інгредієнтів, технології приготування, умов зберігання готового продукту. Об'єднують різні рецепти тільки базові правила, дотримуватися яких потрібно завжди, незалежно від виду ягідної настоянки .

Перше правило. Наполягати алкоголь на ягодах потрібно в зручних широких ємностях з прозорого скла з герметично закривається кришкою. Обсяг підбирати відповідно до кількості підготовлюваного напою. Відкривати, збовтувати частіше покладеного, перемішувати, переносити ємність з настоянкою не можна. В іншому випадку смак напою зіпсується.

Друге правило. На час настоювання алкоголь повинен знаходиться в приміщенні з середньою температурою 18-25С. якщо в кімнаті буде занадто тепло, дифузія прискориться, що не завжди добре відбивається на смакових характеристиках настоянок на ягодах.

Третє правило. Вплив світла. Якщо напій поставити в темне місце, Колір продукту на виході виходить насиченим. Сама настоянка зовні виглядає більш густий. В принципі готувати алкогольні напої цієї категорії потрібно без доступу світла. Але для деяких ягід можна зробити виняток і виставити їх в період настоювання на сонці. Колір напою буде « вигорілим », але на смакових якостях це ніяк не відіб'ється. Більш того, в ароматі і послевкусии настойки з'являться «копчені» нотки.

Четверте правило. Відкривати ємність з настоюється алкоголем на м'яких сортах свіжих ягід можна не раніше ніж через 2 тижні з моменту закладки. Якщо ж настоянка в домашніх умовах готується на сушених або твердих плодах, чекати приготування доведеться набагато довше.

П'яте правило. Після завершення настоювання слід відокремити алкоголь від ягід. У більшості рецептів цей етап передбачає проціджування розчину через сито і подальшу фільтрацію через вату або марлю, складену в кілька разів. Перед фільтрацією ягодам дають« відпочити » хвилин 20-30. Віджимати залишилася рідина можна з усіх видів плодів, за винятком тих, які в процесі обробки перетворилися в кашу.

Детальніше про те, як зробити настоянку на горілці, рецепти приготування → і на спирту →

Види настоянок з ягід

Для приготування в домашніх умовах ягідних настоянок можна використовувати різні види міцного алкоголю: коньяк, джин,настойка в мерном кувшине віскі, ром, кальвадос, граппу, бурбон і т.д. підбирати ягоди для таких напоїв потрібно грамотно, щоб або перебити початковий смак алкоголю, або підкреслити його.

Оптимальні поєднання міцного благородного алкоголю і плодів:

  • Джин + малина, смородина (чорна, червона).
  • Бурбон і коньяк + вишня, солодка черешня.
  • Ром + малина, вишня.
  • Кальвадос + слива.
  • Скотч + курага, абрикос, персик.

В цьому відношенні найпростіше працювати з очищеним самогоном подвійної перегонки, горілкою, спиртом. Початковий смак алкоголю в цьому випадку не потрібно ні приховувати, ні підкреслювати — методом настоювання ці спиртні напої виключно облагороджують.

Залежно від технології виготовлення види  настоянок з ягід на спирту бувають:

  • Гіркі. Спиртуозність таких напоїв становить 30-60%. Метод виготовлення — настоювання спирту на певних видах ягодв протягом зазначеного в рецепті тимчасового періоду.
  • Пряні. Фортеця 30-60%. Метод виготовлення — настоювання на ягодах з додаванням спецій, прянощів, кірок, листя або насіння рослин з подальшою фільтрацією і перегонкою в дистиляторі.
  • Солодкі. Місткість спирту в таких настойках становить всього 18-25%, цукристість на 1 л рідини — 150-300 г.Метод виготовлення — настоювання з попереднім або подальшим додаванням в спиртову основу цукру, фруктози або цукрового сиропу.

Смак настоянки залежить також від кількості використовуваної сировини. Чим більше покласти в спирт ягід, тим більш насиченим буде смак настоянки. При цьому фортеця напою знизиться. Баланс рекомендується підбирати виходячи з особистих переваг.

Детальніше про те, які бувають характеристики і типи настоянок →

Топ 10 найпопулярніших настоянок з ягід

Вишнева

вишняІнгредієнти:

  • Вишня стигла — 1 кг.
  • Горілка (спирт) — 0,5 л.
  • Цукор — 800 г.
  • Вода — 300 мл.

Ягоди перебирають, миють, видаляють хвостики, кісточки. Поміщають в чисту 1 л банку, засипають доверху цукром.

За цим рецептом настоянку потрібно готувати на світлі, тому банку з ягідною масою накривають марлею і виставляють на підвіконня терміном на 1 місяць.

Виділився сік зливають, вишню віджимають через марлю. Вливають солодкий вишневий сік в горілку, додають воду. Перемішують добре і ставлять настоянку для зберігання в холодильник.

Детальніше про те, як приготувати настоянку з ягід вишні →

Ожина

Домашня настоянка на ожині готується за таким рецептом:

  1. Стакан ягід перебирають, миють, висипають в чисту банку.
  2. Засипають цукром (2 ст.л.) і відставляють на час, щоб ягоди пустили сік.
  3. Свіжі листочки м'яти (2 шт.) розтирають в кашку.
  4. З одного невеликого лимона овочечисткою або теркою знімають цедру.
  5. М'яту, цедру додають до ожини. Заливають масу горілкою (0,5 л).
  6. Наполягають напій в темному теплому приміщенні 2 місяці.

Готову настоянку проціджують, фільтрують, розливають по пляшках.

Ялівець

можжевеловые ягодыІнгредієнти:

  • Плоди ялівцю — 10 шт.
  • Горілка — 0,5 л.
  • Цукор — 1 ст. л.
  • Вода — 100 мл.
  • Спеції, прянощі (кмин, коріандр) — за бажанням.

Ялівцеві ягоди миють і розчавлюють товкачем. Викладають в чисту банку і заливають горілкою. Закривають капроновою кришкою, витримують в темному місці 2-3 тижні.

В настояний напій вводять цукровий сироп. Наполягають ще кілька днів, проціджують.

Детальніше про те, як приготувати настоянку на ялівці →

Малиновий

За класичним рецептом для приготування малиновою настоянки потрібно підготувати:

  • Стиглі ягоди малини — 4 кг.
  • Горілка (спирт) — 1,25 л.
  • Цукор — 300 г.
  • Вода — 3 ст.

Малину перебирають, висипають в банку, заливають горілкою. Закривають щільно кришкою, наполягають в теплому приміщенні 3 дні.

Настій відціджують від ягід. Варять і остуджують цукровий сироп, з'єднують його з настоянкою. Відстоюють кілька годин, ще раз проціджують, розливають по пляшках.

Ставлять в темне місце для настоювання на 2 тижні. Перед вживанням профільтровують.

Детальніше про те, як зробити малинову настоянку на горілці →

Журавлинна

Рецепт журавлинної настоянки один з найпростіших. Потрібно взяти склянку журавлини, розім'яти її, додати (поклюква бажанням) трохи цукру. Залишити в такому вигляді на добу, після чого залити ягідну кашку 0,5 л горілки.

Розчин добре розмішати, закрити кришкою, перенести в темне приміщення для настоювання на 1-2 тижні. Готовий напій відфільтрувати і можна відразу пити.

Більше рецептів приготування настоянки з журавлини →

Смородинова

  • Інгредієнти:
  • Чорна смородина (ягоди) — 1 ст.
  • Горілка — 0,5 л.
  • Цукор — 0,5 ст.
  • Вода — 1 ст.
  • Свіжі смородинові листки — 5-6 шт.

Ягоди миють, засипають цукром, додають воду. Ставлять на вогонь. Повільно прогріваючи, доводять ягідний сироп до кипіння. Знімають з плити, остуджують.

Настій переливають в банку, з'єднують з горілкою. Сюди ж кидають листочки смородини.

Наполягають напій в теплому темному місці рівно 2 тижні. Щодня розчин збовтують. Перед вживанням проціджують через марлю, відстоюють в холодильнику пару днів.

Детальніше про те, як приготувати настоянку з черносмородинового листя →

Настоянка спиртова на агрусі

У бутель для вина з герметично закривається кришкою насипають 2 кг митих свіжих ягід агрусу. Вливають 2 л горілки (спирту).

Беруть кілька скибок чорного житнього хліба, намазують з одного боку будь-яким ягідним або фруктовим варенням. Підсушують до стану сухарів в духовці.

Додають хліб в ягідний спиртовий розчин, перемішують. Закривають ємність кришкою і відносять вчерника холодний підвал на 6 місяців. Через визначений термін напій проціджують 2-3 рази, фільтрують, розливають по пляшках. Зберігають настоянку з агрусу в холодильнику.

Детальніше про те, як приготувати настоянку на агрусі →

Чорнична

Інгредієнти:

  • Чорниця — 1 кг.
  • Яблучний сидр — 1 л.
  • Цукор — 3 ст.
  • Вода — 1 л.
  • Дріжджі — 1 ст. л.
  • Розмарин — 2 гілочки.
  • Корінь імбиру подрібнений —? ст. л.

У каструлі кип'ятять воду. Чорницю всипають в окріп. Накривають ємність марлею і залишають відвар настоюватися на 4 дні. Після цього настій проціджують.

В вийшов чорничний сік вводять цукор, розведені в теплій воді дріжджі, прянощі. Наполягають в теплому місці 3 тижні. Після закінчення покладеного терміну заграв напій перемішують і залишають у спокої на 3 дні, щоб осад ягідної мезги і дріжджі опустилися на дно.

Настоянку зливають з осаду, проціджують, переливають в чистий бутель. Наполягають в темному прохолодному приміщенні 4 місяці. Готовий винний напій фільтрують, розливають по пляшках. Зберігають в холодильнику або погребі.

Детальніше про те, як приготувати настоянку з чорниці →

Обліпихова

Кілограм плодів обліпихи перебирають, миють, обсушують. Перекручують через м'ясорубку або подрібнюють блендером, товкачем. Заливають 0,5 горілки або розведеного до 45 градусів спирту. Наполягають в щільно закритій ємності протягом 1 -.2 місяців.

Готовий напій проціджують, ягоди віджимають. При бажанні можна підсолодити обліпихову настоянку фруктозою, медом, цукром.

Детальніше про те, як приготувати настоянку з обліпихи →

Горобинова

Для приготування горобинової настоянки знадобиться 1 кг чистих, підв'ялених в духовці ягід, 1 л горілки або спирту, 20 г ванільного цукру. Горобину висипають в 3 л банку, заливають горілкою. Наполягають в темномуоблепиха приміщенні при кімнатній температурі 3-4 тижні.

Коли напій буде готовий, його проціджують, додають ванільний цукор, розливають по пляшках.

Більше рецептів настоянок з ягід на горілці →

Рецепт малиново-черничного ликера рецепт малиново-чорничного лікеру