Аперитив і дижестив - що це таке, приклади, коли і як правильно подавати на стіл

Аперитив і дижестив за своєю суттю є антонімами. Їх подають в різний час і для різних цілей. Традиція давно і міцно закріпилася в культурі багатьох країн, але далеко не кожен господар добре розбирається в термінології, а значить, можливі помилки з вибором спиртного.

аперитив и дижестив

Дізнаємося, чим відрізняється аперитив від дижестива, коли і для чого їх подають, розберемося в термінології і специфіці напоїв.

Що таке аперитив

Аперитив (Apéritif) відкриває їжу. Його подають перед їжею з метою викликати апетит і підготувати смакові рецептори для кращого сприйняття їжі. Напій підвищує слиновиділення і стимулює вироблення шлункового соку, що також сприяє посиленню почуття голоду. Аперитиви можуть йти окремо або спільно з легкими закусками.

аперитив и дижестив

Точне походження напоїв цієї групи невідоме, але більшість істориків вважають їх батьківщиною Італію та Францію. У цих країнах широко розвинена культура пиття і цінується невимушене спілкування. Традиція ж подавати перед їжею apero йде корінням в Стародавній Рим, де перед їжею пили вино з травами і спеціями.

У Середні століття в Європі стали вживати гіркі настоянки з лікарських рослин, які допомагали поліпшити травлення і захистити організм від хвороб. У XVIII столітті в Італії почали виробляти вермут-вино з додаванням ароматичних трав і спецій, яке швидко стало популярним.

У стандартній класифікації аперитиви поділяються на три види:

  • Одинарні - аперитив в чистому вигляді з вмістом алкоголю або без нього;
  • Змішані-різні коктейлі;
  • Комбіновані – складаються з декількох подач, наприклад, мінеральна вода і вино.

Назва «аперитив» походить від латинського слова «aperire», що означає «відкривати». Сьогодні аперитиви, як і в Римській імперії, передують прийом їжі і покращують апетит.

Правила подачі аперитивів

Класичний аперитив п'ють охолодженим, в чистому вигляді або з тоніком, содовою, іншим безалкогольним напоєм. Також вважається хорошим тоном пропонувати до apero лід, цитрусові часточки або оливки.

При цьому потрібно враховувати готуються страви — перед гарячим супом або рагу не варто сервірувати крижаний напій. У той же час занадто тепле пиття може наситити завчасно, апетит пропаде, з'явиться бажання подрімати.

Серед стандартних правил подачі аперитивів варто виділити:

  • Напій повинен бути легким і тонізуючим;
  • Бажано уникати різкості в смаку і запаху, вони будуть відволікати від основної трапези;
  • Питво перед їжею вибирають з урахуванням особливостей заходу, пори року;
  • В залежності від складності коктейлів і стилю заходу використовують відповідні прикраси;
  • Гастрономічний супровід має бути легким, зовсім трохи перебиває відчуття голоду: маслини, лимонні скибочки, канапе, смажені горіхи, фрукти, солоне печиво.


Чарки для аперитивів можуть бути різних форм і розмірів, в залежності від напою. Наприклад, для вермуту та інших ароматизованих вин використовують посуд з низьким, широким дном, невеликих обсягів, зазвичай від 60 до 90 мл. для міцних аперитивів, таких як Кампарі або амаро, вибирають стопки-шоти об'ємом від 30 до 60 мл.

В цілому, вибір келиха залежить від смакових уподобань і традицій сервірування напоїв в конкретному регіоні або закладі.

Що подають як аперитив


У сучасному понятті аперитивом може бути алкогольний, слабоалкогольний або безалкогольний освіжаючий напій, кислий сік, мінеральна вода, коктейль. Головне, щоб він не був солодким і міцним, допомагав розслабитися, переключитися на відпочинок після важкого дня.

Що подають на аперитив:

Міцніший алкоголь (Віскі, джин, горілку, ром) подають перед їжею з льодом для зменшення градуса або включають до складу міксів.

Список популярних коктейлів-аперитивів включає:

  • Aperol Spritz — коктейль, що складається з Апероля ( лікеру на основі гірких апельсинів), ігристого вина і содової води;
  • Мартіні — коктейль, що складається з Джину та вермуту, зазвичай подається з льодом та оливкою;
  • Негроні — коктейль, що складається з Джину, Кампарі (гіркого лікеру на основі трав) і вермуту;
  • Белліні — коктейль, що складається з персикового пюре та ігристого вина;
  • Кір Рояль — коктейль, що складається з міцного алкоголю (зазвичай це червоне вино або шампанське) і сиропу на основі фруктів (зазвичай це Кірш або смородина);
  • Спрайтцер — коктейль, що складається з вина і содової води;
  • Шампанський коктейль — коктейль, що складається з шампанського і лікеру (зазвичай це журавлинний або персиковий);
  • Мімоза — коктейль, що складається з апельсинового соку та шампанського;
  • Сангрія — коктейль, що складається з червоного вина, фруктів і цукру;
  • Грейпфрутовий — коктейль, що складається з грейпфрутового соку, горілки і цукрового сиропу.

Сказати однозначно, що ці напої повинні бути аперитивами, не можна. Хтось любить випити келих Апероль шприца після їжі, тому все індивідуально.

З безалкогольних напоїв як аперитив виступають звичайна або мінеральна вода без газу, содова, тоніки. Соки для apero вибирають несолодкі: томатний, цитрусовий, гарбузовий, березовий.

Дижестив: що це

Дижестив (Digestif) — це легкий алкогольний напій, який вживають після їжі для поліпшення травлення. Він зазвичай служить заключним акордом вечері, і його вживання вважається традиційним у багатьох країнах світу.

Історія появи дижестивов пов'язана з древніми греками і римлянами, які використовували різні трави і спеції, щоб посилити травлення. У середні віки в Європі були поширені настойки з трав і коренів, які також вживали, щоб допомогти переварюванню їжі після важких і рясних обідів.

Назва «дижестив» походить від латинського слова «digestio», що означає «переварювання». Цей термін був введений у вживання в XIX столітті, коли настоянки і лікери стали широко поширюватися в Європі.

Digestif, як правило, міцніше аперитивів, більш насиченого кольору і смаку, які добре сприймаються після ситного обіду. Чай і кава дижестивами не є, в цю групу входить тільки спиртне.

Основні правила подачі дижестивов

Одне із завдань дижестива — продовжити вечір і налаштувати спілкування. За чаркою післяобіднього алкоголю часто обговорюють ділові питання, укладають договори, ведуть бесіди. Тому напій повинен розслабляти, але не налаштовувати на мінорний лад.

Правила подачі дижестивов:

  • Алкоголь по можливості сервірують в іншій кімнаті, через 15-20 хвилин після десерту і сиру;
  • Сильно не охолоджують, стандартна температура-16-18 ° C;
  • Келихи підбирають відповідно напоїв. Але є і універсальні ємності, призначені спеціально для дижестивов. Вони мають тюльпанообразную форму, обсяг — 120-200 мл.

Дижестив не вимагає закусок, його кращий супровід — плитка гіркого шоколаду, кава і сигара. Але в деяких країнах є свої звичаї вечірнього розпивання алкоголю. В Італії, наприклад, до дижестивам подають тонкі скибочки сиру або шинки, а також фрукти і горіхи. У Франції та Іспанії пропонують солодощі, а в Німеччині та Австрії можуть поставити на стіл печиво.

Дижестивні напої подають у невеликих склянках або чарках об'ємом близько 30-50 мл.це дозволяє насолодитися ароматом і смаком напою, не перебираючи з кількістю. П'ють повільно, смакуючи кожен ковток, келих тримають за ніжку, хоча можна взятися за низ чаші, щоб трохи зігріти напій.

Класичні дижестиви

Найпопулярніші вечірні напої-це лікери, бренді, коньяки , віскі і ром . Прикладом дижестивов також можуть служити

У багатьох країнах після їжі п'ють коктейлі. Такі мікси дуже популярні, володіють різноманітним смаком, приємним зовнішнім виглядом і легким розслаблюючим ефектом.

Ось кілька прикладів коктейлів-дижестивів:

  • Бренді Олександр-бренді, лікер Кюрасао, вершки, мускатний горіх;
  • Коньячний Сазерак - коньяк, гіркий ангостура, цукровий сироп, абсент;
  • Ірландська кава-ірландський віскі, кава, цукор, збиті вершки;
  • Ромовий крем-темний ром, лікер Амаретто, молоко, збиті вершки;
  • Лікерна кава - будь-який лікер на вибір (наприклад, Бейліс, Амарула, Калуа), кава, збиті вершки.

Це лише деякі з можливих варіантів. Коктейлі-дижестиви можуть бути дуже різноманітними і залежать від особистих переваг щодо алкоголю і смаку.

Правильно підібрані аперитиви і дижестиви допомагають зробити смакові якості їжі яскравіше, підсилюють і продовжують приємні відчуття від неї. Самий звичайний вечеря може перетворитися на вишукану трапезу з яскравим початком і логічним завершенням, здивувавши і порадувавши гостей.

Автор: Маріанна
спеціально для byhaem.in.ua